Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση ύπαρξης ή μη ρέματος


Recommended Posts

τα διαγράμματα της ΓΥΣ είναι σημαντικό και μη αμφισβητήσιμο στοιχείο

η χρήση αεροφωτογραφιών και η απλή στερεοσκοπική μελέτη τους μπορεί να βοηθήσει σημαντικά

κακώς αναφέρεται παραπάνω απο συνάδελφο για σύνταξη χαρτών με φωτοερμηνεία. Τα διαγράμματα

της ΓΥΣ προέρχονται απο φωτογραμμετρική διαδικασία-μεθοδολογία.

Συν'αδελφε Γιώργο αν απο τα παραπάνω δεν πείσεις την υπηρεσία νομίζω ότι

η διενέργεια πραγματογνωμοσύνης απο το ΤΕΕ είναι το επόμενο βήμα, το μεθεπόμενο

είναι η προσφυγή στα αρμόδια δικαστήρια

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι το ερωτημα του συναδελφου ειναι "ποια ειναι η αρμοδια υπηρεσια " για να παρει τη βεβαιωση.

Νομιζω οτι ειναι η Περιφερειακη Ενοτητα ανεξαρτητα αν ειναι οριοθετημενο ,γιαυτο του προτεινα να κανει αιτηση .Με βασει αυτη την αιτηση η υπηρεσια οφειλει να κινηθει οπως προανεφερα (#4)

Edited by KF
Link to comment
Share on other sites

Πάω για αίτηση στην Περιφέρεια και βλέπουμε. Και πάλι ευχαριστώ όλους!

Link to comment
Share on other sites

Έρχεται λοιπόν ένας συνάδελφος και ζητάει να του υποδείξει .. Το φόρουμ μια υπηρεσία που να του βεβαιώσει ότι το ρέμα που δείχνει κάποιος μελετητής σε μια μελέτη(??) δεν είναι ρέμα αλά ένα βίτσιο-λάθος του μελετητή. Δηλαδή ο μελετητής είπε(?): "δεν βάζω εδώ ένα ρέμα, έτσι να ομορφαίνει με τα "μουστάκια" και το σχέδιο"!!

Και γεμίζουν δύο σελίδες για να απαντήσουν στις δύο αράδες του...Γιώργου (τουλάχιστον δεν έκανε τον κόπο να εξηγήσει περί τίνος πρόκειται ).

Διάβασε λοιπόν ξανά τι σου γράφει ο Θεοχάρης και έτσι θα βρες άκρη. Να ξέρεις πάντως ο μελετητής μπορεί να είδε και την ευρύτερη περιοχή, πως παν "υδρολογικά" ...τα ρέματα, γιατί το νερό (βασικός κανόνας) δεν ξεχνά ποτέ την πορεία του.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε nbr  το σχόλιό σου είναι άδικα απαξιωτικό.

 

Ο  "Γιώργος" που λες ρωτάει ποια είναι η αρμόδια υπηρεσία για τον χαρακτηρισμό ρεμάτων . Κι όπως είδες σαφή απάντηση ΔΕΝ πήρε άρα ΟΝΤΩΣ υπάρχει πρόβλημα.

 

Στην δε Αττική , δεν είναι καθόλου βέβαιο ποια είναι η αρμόδια υπηρεσία καθώς εμπλέκονται διάφοροι φορείς.

 

Ισως δεν διάβασες τι υπεύθυνες απαντήσεις πήρε αρμοδίως: 

 

" Η ΕΥΔΑΠ λέει πως δεν έχει χάρτες....η Δ/ΝΣΗ ΥΔΡΑΥΛΙΚΩΝ ΕΡΓΩΝ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Δ10) λέει πως η ΕΥΔΑΠ έχει τους πιο οργανωμένους ψηφιακούς χάρτες σε όλη την Ευρώπη κι ότι αυτοί ασχολούνται αποκλειστικά με έργα συντήρησης και κατασκευής και όχι σχεδιασμού, η Περιφέρεια λέει πως μπορεί να μου απαντήσει μόνο για οριοθετημένα ρέματα. Το ΥΠΕΚΑ στην Αμαλιάδος δεν έχει χάρτες...."

 

Εγω είχα πρόσφατα μια περίπτωση όπου διαπιστώνω επί του εδάφους μικρό ρέμα. Στον χάρτη ΓΥΣ όμως δεν φαίνεται .

 

Σε αποτύπωση που έγινε χρόνια αργότερα΄για πολεοδομική μελέτη (η οποία δεν ολοκληρώθηκε ποτε) ...φαίνεται ,

με τις ανάλογες συνέπειες στον πολεοδομικό σχεδιασμό . 

 

Αρα ή η ΓΥΣ έκανε λάθος ή ο μελετητής έριξε τα "μουστάκια" για ομορφιά συνάδελφε nbr.

 

Σε 2 ιδιωτικά τοπογραφικά με διαφορά 10ετίας το ένα λέει χαντάκι ομβρίων , το άλλο ρέμα.

 

Ο Δήμος που ρώτησα για μελέτη οριοθέτησης λέει ότι λόγω μεγέθους αυτό είναι υδραύλακας δεν θεωρείται ρέμα και δεν υπάγεται σε διαδικασία μελέτης οριοθέτησης.

 

Βγάλτε συμπέρασμα ....

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Εγω εβγαλα ενα συμπερασμα

Οτι ,εφ οσον εχει γινει αιτηση, οι δημοσιες τουλαχιστον υπηρεσιες δεν εκαναν καλα τη δουλεια τους.

Απαγορευεται να απαντουν "δεν ειμαι αρμοδιος" και τερμα

Πρεπει να ακολουθησουν τη διαδικασια που προανεφερα.

Link to comment
Share on other sites

 

Έρχεται λοιπόν ένας συνάδελφος και ζητάει να του υποδείξει .. Το φόρουμ μια υπηρεσία που να του βεβαιώσει ότι το ρέμα που δείχνει κάποιος μελετητής σε μια μελέτη(??) δεν είναι ρέμα αλά ένα βίτσιο-λάθος του μελετητή. Δηλαδή ο μελετητής είπε(?): "δεν βάζω εδώ ένα ρέμα, έτσι να ομορφαίνει με τα "μουστάκια" και το σχέδιο"!!

 

Νομίζω ήμουν σαφής στο πρόβλημα που αντιμετωπίζω, όπως εξηγεί και ο @avgoust. Δεν ήταν κάποιος μελετητής σε μια μελέτη, αλλά μελέτη δημοσιευμένη σε ΦΕΚ Π.Δ. του 2011.

Συνάδελφε @nbr, όπως βλέπεις έχω επιλέξει να δημοσιεύω χωρίς ψευδώνυμο. Συνεπώς δε θα αναλύσω περαιτέρω τη θέση της ιδιοκτησίας του πελάτη μου για ευνόητους λόγους. Νομίζω ήμουν σαφής στο πρόβλημα που αντιμετωπίζω, όπως εξηγεί και ο @avgoust.

 

 

H Προϊσταμένη της Περιφέρειας μου είπε πως άδικα ψάχνω αυτούς τους χάρτες, δεν υπάρχει αρμόδια δημόσια υπηρεσία να απαντήσει σε αυτό το ερώτημα και πως αρμόδιος να χαρακτηρίσει εάν υπάρχει ρέμα σε μία έκταση είναι μόνο ο ιδιώτης μηχανικός, κατόπιν χρήση αεροφωτογραφιών, φωτοερμηνίας και στερεοσκοπικής παρατήρησης όπως είπε και ο ΘΕΟΧΑΡΗΣ.

Εγώ όμως θα την βρω την άκρη

Edited by Giorgos Georgiou
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.