Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκατάσταση αντλίας θερμότητας και αποτελέσματα


jova

Recommended Posts

Είναι όπως σου τα λέω.

 

Οι πάντες που ενεπλάκησαν, ΔΕ σου είπαν, ότι πρώτα έπρεπε να μονώσεις καλά το/τα σπίτι/σπίτια,και μετά να βάλεις Α/Θ.

 

Η Α/Θ κάνει όπως φαίνεται (ΧΩΡΙΣ) τις αντιστάσεις τη δουλειά της. Οι απώλειές σου όμως είναι πάρα πολλές.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 176
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είναι όπως σου τα λέω.

 

Οι πάντες που ενεπλάκησαν, ΔΕ σου είπαν, ότι πρώτα έπρεπε να μονώσεις καλά το/τα σπίτι/σπίτια,και μετά να βάλεις Α/Θ.

 

Η Α/Θ κάνει όπως φαίνεται (ΧΩΡΙΣ) τις αντιστάσεις τη δουλειά της. Οι απώλειές σου όμως είναι πάρα πολλές.

Τις τελευταίες ημέρες που η μέση θερμοκρασία είναι στην περιοχή απο 7-12 περίπου ..έχω καταναλώσεις 90-100 το 24ωρο+ όσο πετρέλαιο χρειάζετε (θέρμανση 2 διαμερισματα συνολο 250 τμ +λάτρα του ενος 150 τμ) που και που που παίρνει ο λέβητας.... έχω μια απορία και παρακαλώ αν κάποιος ξερει απο αντλίες θα ήθελα την γνώμη του. Πως γίνετε με εξωτερική θερμοκρασία 10-11 βαθμούς να παίρνει ο λέβητας μπροστά ...να έχει ντάλα ήκιο έξω στο σπίτι ικανοποιητηκή θερμοκρασία και να ζητάει η ΑΘ απο  τον λέβητα για βοήθεια,,, μου φαίνεται παράλογο ... θα μου πείτε οι απώλειες κλπ ...μήπως είναι θέμα ρύθμισης της αντλίας ;

Το άλλο που βλέπω είναι ότι έχεις απόλυτο δίκιο σχετικά με την μόνωση ... 'έπρεπε απο εκει να ξεκινήσουμε ... στο τέλος θα αναγκαστώ να τα ακουμπήσω και εκει. 

Edited by jova
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά.

 

"Όταν προσπαθούμε να γεμίσουμε ένα βαρέλι, πρώρα κλείνουμε τυχόν διαρροές, και μετά ανοίγουμε το λάστιχο."

 

Δε θα τα ακουμπήσεις. θα τα ΕΠΕΝΔΥΣΕΙΣ, και τότε,πράγματι θα ζεσταίνεσαι πολύ οικονομικά με την Α/Θ. Δυστυχώς, το έκανες με την ανάποδη σειρά. Δεν πειράζει όμως,κάλιο αργά, παρά αργότερα.

 

Οπότε, το επόμενο βήμα είναι οι μονώσεις, τοόχοι, οροφές,δώματα/στέγες, πυλωτές, κουφώματα/τζάμια. Κοινώς, το "κέλυφος".

Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες ημέρες που η μέση θερμοκρασία είναι στην περιοχή απο 7-12 περίπου ..έχω καταναλώσεις 90-100 το 24ωρο+ όσο πετρέλαιο χρειάζετε (θέρμανση 2 διαμερισματα συνολο 250 τμ +λάτρα του ενος 150 τμ) που και που που παίρνει ο λέβητας.... έχω μια απορία και παρακαλώ αν κάποιος ξερει απο αντλίες θα ήθελα την γνώμη του. Πως γίνετε με εξωτερική θερμοκρασία 10-11 βαθμούς να παίρνει ο λέβητας μπροστά ...να έχει ντάλα ήκιο έξω στο σπίτι ικανοποιητηκή θερμοκρασία και να ζητάει η ΑΘ απο  τον λέβητα για βοήθεια,,, μου φαίνεται παράλογο ... θα μου πείτε οι απώλειες κλπ ...μήπως είναι θέμα ρύθμισης της αντλίας ;

Το άλλο που βλέπω είναι ότι έχεις απόλυτο δίκιο σχετικά με την μόνωση ... 'έπρεπε απο εκει να ξεκινήσουμε ... στο τέλος θα αναγκαστώ να τα ακουμπήσω και εκει. 

 

 

σε παρακαλω για να καταλαβω.... τι αντλια εχεις? 14αρα - 16αρα.... κατι αλλο? και για ποσα τμ? υψηλων η χαμηλων? περιοχη?

αυτα

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα διαβάζοντας τα προηγούμενα να βγάλω μια άκρη και έμπλεξα.

Κατ' αρχάς ο φίλος jova αναφέρει απώλειες 21000 - 22000 προφανώς Kcal/h τα οποία είναι περίπου 25 KW.

Αν η Α.Θ. έχει ονομαστική απόδοση 16 KW (προφανώς η πραγματική θα είναι λίγο παρακάτω) μαζί με αντιστάσεις 6 KW έχουμε σύνολο σκάρτα 22 KW....... (βάλε και ΖΝΧ ή μάλλον βγάλε)

 

 

Υ.Γ. Πάμε για μόνωση όπως λέει και ο συνάδελφος πιό πάνω (αν και 22000 αν υπολογίστηκαν σωστά για 250 τετραγωνικά δεν είναι και πάρα πολύ)

 

 

Και για να το πώ πιό επιγραμματικά : άμα το τεπόζιτο του αυτοκινήτου είναι τρύπιο δεν ψάχνουμε για φτηνό βενζινάδικο :mrgreen:

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

 αναφέρει απώλειες 21000 - 22000 προφανώς Kcal/h τα οποία είναι περίπου 25 KW.

Αν η Α.Θ. έχει ονομαστική απόδοση 16 KW (προφανώς η πραγματική θα είναι λίγο παρακάτω) μαζί με αντιστάσεις 6 KW έχουμε σύνολο σκάρτα 22 KW....... (βάλε και ΖΝΧ) :mrgreen:

 

σε ποσα τμ? 250+100 αν καταλαβα καλα?

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

τοτε ειναι λογικο να μπαινει ο λεβ μπροστα για μενα

 

η 14αρα πχ ως τωρα με καλα κουφωματα και σπιτι με ΚΘΚ - και σε δοκαρια - το πολυ 100 τμ αντε 120 τμ

Link to comment
Share on other sites

σε παρακαλω για να καταλαβω.... τι αντλια εχεις? 14αρα - 16αρα.... κατι αλλο? και για ποσα τμ? υψηλων η χαμηλων? περιοχη?

αυτα

16 αρα..  υψηλών...  περιοχή Διόνυσος 

Link to comment
Share on other sites

σε ποσα τμ? 250+100 αν καταλαβα καλα?

80+145 = 245 σύνολο ..... το 80 αρι σχεδόν  υπόγειο .... το 145 Α΄όροφος με πυλωτή κάτω και ανοικτό γύρω γύρω 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.