Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξετάσεις ενεργειακών επιθεωρητών: Υπογραφή σύμβασης για την ανάπτυξη του συστήματος διαχείρισης


Engineer

Recommended Posts

Αν 2,5 μήνες πχ είναι λίγος χρόνος, τότε το να πας την άλλη εβδομάδα στο άγνωστο με βάρκα την ελπίδα είναι σκέτη αυτοκτονία.....Εκτός αν έχεις 100 ευρώ για πέταμα και να χάσεις και την άδεια αυτομάτως...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 262
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να πω κ εγώ την άποψή μου. Βλέπω εδώ να γράφονται πολλά, σε μερικά από αυτά συμφωνώ σε άλλα διαφωνώ. Ο καθένας ανάλογα το πως το βλέπει εκφράζει την άποψή του. Το ότι έχουν γίνει τραγικά πράγματα δε νομίζω να διαφωνεί κανένας. Το ότι το όλο θέμα έχει στηθεί τελείως ανοργάνωτα και με βασικό σκοπό τα έσοδα του κράτους πάλι δε νομίζω να διαφωνεί κανείς. Έτσι κ αλλιώς πλέον όλες οι νομοθετικές διατάξεις προς τα εκεί δεν αποσκοπούν; (βλέπε ημιυπαίθριους -αυθαίρετα κ.α. ) Η λογική κ το κοινό καλό πλέον είναι άγνωστες έννοιες. Αλλά ώρες ώρες βλέπω κ τη δικιά μας λογική κ λέω ότι αυτά μας αξίζουν . Το να λέμε εγώ δε πάω να δώσω εξετάσεις τώρα γιατί περιμένω να δω πρώτα τη δυσκολία αλλά αφού περάσουν 2-3 φουρνιές μετά θα θέλω παράταση για να προλάβω να δώσω , ξεφεύγει από κάθε λογική. Ναι είναι πολύ σύντομο το διάστημα που υποτίθεται λήγει η προθεσμία, ναι είναι κ καλοκαίρι, ναι είναι κ πολύ η ύλη , ναι είναι κ ακόμα άγνωστη η διαδικασία αλλά άλλο αυτά κ άλλο να λέμε ε ας πάει κάποιος άλλος να δούμε πως είναι . Εγώ θα προσπαθήσω πάντως να πάω όσο πιο γρήγορα μπορώ, εφόσον προετοιμαστώ. Μετά λέτε για τις προαιρετικές ερωτήσεις. Εντάξει μπορεί να είναι μεγάλη η θεωρία , ίσως κ να μη χρειάζεται να τη δώσουμε καθόλου, αλλά δίνουμε σε 30 λεπτά 20 ερωτήσεις (1,5 λεπτό η ερώτηση κ όχι μισό που είπε κάποιος) και ότι είναι πολλαπλής επιλογής με μονό 3 πιθανές απαντήσεις και πρέπει να απαντήσεις 14/20 σωστές. Άρα δε νομίζω να είναι κάτι τραγικό. Μη φέρνουμε τη καταστροφή αμέσως. Σε όλα τα θέματα.

Edited by centervak
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω απόλυτα...... Αυτό που ταιριάζει στην κατάσταση είναι το "Ακόμα δεν τον είδαμε Γιάννη τον βαφτίσαμε"......

 

Θέλω να επαναφέρω την άποψη ότι ο χρόνος που έχεις υποχρέωση να δώσεις εξετάσεις είναι ένα έτος από την αναγγελία έναρξης...... Δεν θυμάμαι όμως που το είχε γραμμένο.....

Link to comment
Share on other sites

Απο που προκυπτει οτι αμα κοπεις χανεις την αδεια του προσωρινου?

Δεν πρέπει να τη χάσεις?

 

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Να πω κ εγώ την άποψή μου...............................////.........................///////................................///..................................////.......................................... χρειάζεται να τη δώσουμε καθόλου, αλλά δίνουμε σε 30 λεπτά 20 ερωτήσεις (1,5 λεπτό η ερώτηση κ όχι μισό που είπε κάποιος) και ότι είναι πολλαπλής επιλογής με μονό 3 πιθανές απαντήσεις και πρέπει να απαντήσεις 14/20 σωστές. Άρα δε νομίζω να είναι κάτι τραγικό. Μη φέρνουμε τη καταστροφή αμέσως. Σε όλα τα θέματα.

 

κατι απο σχολη οδηγων μου μοιαζει

προβλεπω φροντηστηρια με τεστ

 

Θα συμφωνήσω απόλυτα...... Αυτό που ταιριάζει στην κατάσταση είναι το "Ακόμα δεν τον είδαμε Γιάννη τον βαφτίσαμε"......

 

Θέλω να επαναφέρω την άποψη ότι ο χρόνος που έχεις υποχρέωση να δώσεις εξετάσεις είναι ένα έτος από την αναγγελία έναρξης...... Δεν θυμάμαι όμως που το είχε γραμμένο.....

 

θυμησου ειναι σημαντικο

απο αναγγελια ή απο ψοφιση του φεκ?

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω απόλυτα...... Αυτό που ταιριάζει στην κατάσταση είναι το "Ακόμα δεν τον είδαμε Γιάννη τον βαφτίσαμε"......

 

Θέλω να επαναφέρω την άποψη ότι ο χρόνος που έχεις υποχρέωση να δώσεις εξετάσεις είναι ένα έτος από την αναγγελία έναρξης...... Δεν θυμάμαι όμως που το είχε γραμμένο.....

 

Αρχικά και εγώ αυτό πίστευα, αλλά σου παραθέτω την απάντηση που έλαβα σήμερα με email από την ΕΥΕΠΕΝ, σε σχετική ερώτηση που έκανα:

 

 

Η υποχρέωση υποβολής του Πιστοποιητικού Επιτυχούς Εξέτασης ρυθμίστηκε με τον Ν.4178/2013.

Συγκεκριμένα, σύμφωνα με το άρθρο 52 του Ν.4178/2013, ισχύει:

«…Οι Ενεργειακοί Επιθεωρητές που εγγράφονται στα

οικεία Μητρώα, οφείλουν να υποβάλουν στην Ειδική

Υπηρεσία Επιθεωρητών Ενέργειας (ΕΥΕΠΕΝ), εντός δι−

αστήματος ενός (1) έτους από την έναρξη ισχύος της

παρούσας διάταξης, Πιστοποιητικό Επιτυχούς Εξέτασης

εκδιδόμενο από το ΤΕΕ κατά τις διατάξεις του παρό−

ντος προεδρικού διατάγματος. Μετά την παρέλευση του

ενός (1) έτους διαγράφονται αυτοδίκαια από το Μητρώο

Ενεργειακών Επιθεωρητών και απολύουν τη δυνατό−

τητα άσκησης της δραστηριότητας έως την υποβολή

του Πιστοποιητικού Επιτυχούς Εξέτασης…»

Δεδομένου ότι η παραπάνω διάταξη ισχύει από 08.08.2013, οι ενεργειακοί επιθεωρητές που είναι ήδη εγγεγραμμένοι καθώς και αυτοί που εγγράφονται τώρα στο Μητρώο, έχουν περιθώριο μέχρι 08.08.2014 να υποβάλουν το Πιστοποιητικό Επιτυχούς Εξέτασης, αλλιώς θα διαγραφούν αυτοδίκαια από το Μητρώο.

Link to comment
Share on other sites

Στο μονο που θα διαφωνησω με το centervak ειναι στην υποτιθεμενη γκρινια για το συντομο των εξετασεων.

δεν ειμαι εναντια στην αποχη απο αυτες τις εξετασεις ωστε να προετοιμαστουμε αφενος, να παρουμε κλιμα απο τους διαγωνιζομενους αφετερου, ωστε να ξερουμε τι μας περιμενει.

Και επειδη ζουμε στη χωρα της παρατασης, θεωρω δεδομενο οτι και οι προσωρινα μονιμοι (η μονιμα προσωρινοι, πεστε το οπως θελετε) θα παρουν παραταση, αναλογα και με τη συχνοτητα εξετασεων απο το ΤΕΕ

Αν φερ ειπειν δεν ξαναβγαλει εξετασεις ως τον Αυγουστο, δε μπορει να αφησει τη χωρα με 100-200 επιθεωρητες...

Link to comment
Share on other sites

Αν φερ ειπειν δεν ξαναβγαλει εξετασεις ως τον Αυγουστο, δε μπορει να αφησει τη χωρα με 100-200 επιθεωρητες...

 

 

Σιγα που δεν μπορει!!!

Το παραλογο με τους Εν. Επ. το βλεπουμε τωρα 3 χρονια!!!!

Link to comment
Share on other sites

Έτσι πως τα συζητούμε, δεν νομίζω να υπάρχει επαρκής αριθμός Εν. Επ. όταν οι μύγες οι παχιές επιστρέψουν στις φωλιές τους μετά τον Αύγουστο.. Εκτός και αν:  :idea:

  • Υποχρεωτικό ανέβασμα ΠΕΑ σε κάθε μίσθωση στο GSIS
  • Απεριόριστες φορές συμμετοχή σε εξετάσεις
  • Παράβολο συμμετοχής το πολύ 20 ευρώ <= Αναθεωρώ!! Για την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος (?) πληρώνετε παράβολο στο ΤΕΕ;;;  Δωρεάν εξετάσεις λοιπόν!!!! 
  • Εξετάσεις μία φορά το μήνα όπου και θα επιτρέπεται ο καφές μέσα στην αίθουσα:mrgreen:

Όπως και να έχει, είμαι σίγουρος ότι το πράγμα θα πάρει και παράταση αναφορικά με τους μονιμοπροσωρινούς. Όπως και ότι θα γίνονται εξετάσεις κάθε εβδομάδα.... 

Edited by Earl
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.