Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΛ.Ο.Τ. -μαύρα..


Vlad

Recommended Posts

Μόλις μου προσφέρθηκε δοκιμαστικά εργασία για μία εβδομάδα, σε εργαστήριο στις εγκαταστάσεις του... ΕΛΟΤ. 

Αρμοδιότητες: Project-δοκιμές μετρήσεις για πιστοποίηση προϊόντων.

Αμοιβή: Τα έξοδα σου,- 200-300 ευρώ το μήνα μαύρα.  Όταν γίνεις παραγωγικός μετά από 5-6 μήνες, θα πάρες 500-600 και θα κόψεις και κανα παραστατικό.

 

Του κυρίου υπεύθυνου ο οποίος δήλωνε μάχιμος(δε ξέρω τι εννοεί με αυτό) αξιωματικός του πολεμικού ναυτικού, του τα έχωσα με το γάντι, μου είπε ότι δεν είμαι ευγενικός αλλά δε πειράζει, ήταν η πρώτη φορά που λυπήθηκα ακόμα και το εισιτήριο του μετρό που πλήρωσα.

 

Υπάρχει αγγελία στην χ.ε. για μηχανολόγο ή ηλεκτρολόγο.  

Για δύο λόγους.

1) Όποιος δε θέλει, να μη χάσει το χρόνο του. Όποιος θέλει ας πάει!! να πάρει εμπειρία, αν θα πληρωθεί ποτέ δε ξέρω.

2) Αν  έδω υπάρχει έστω και κάποιος με τη παραμικρή εξουσία ή γνωριμίες, μήπως αναρωτηθεί γιατί ένας κρατικός φορέας ψάχνει κόσμο με μαύρα λεφτά και κάτω του βασικού.

 

Ελλάδα, Καλή Χρονιά 2014. 

μυρίζει η ανάπτυξη στην ατμόσφαιρα..κάθε βράδυ,

Link to comment
Share on other sites

Κάνε καταγγελία στο ΥΠΟΙΚ και βγάλτο στη φόρα , σε κανένα κανάλι , ψοφάνε για τέτοια.

 

Ε όχι μαύρα και ο ΕΛΟΤ. !!

 

 

Σώμα Δίωξης Οικονομικού Εγκλήματος (ΣΔΟΕ)

Τηλ Καταγγελιών:  1517,  2103401113

Email: [email protected]

 
 

ΥΓ. Που θέλει και κάτι χιλιάρικα ευρω για τους ευρωκώδικες !!

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Ειδικά ο ΕΛΟΤ πριν κάποια χρόνια τα είχε σκάσει χοντρά στο ΙΚΑ γιατί δήλωνε τους εργαζόμενους του ως μπλοκάκηδες...

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη, οι ευρωκώδικες θα έπρεπε να διανέμονται δωρεάν. Δεν μπορεί να εισάγεται τόσο μεγάλο αντίτιμο στη μετάδοση της γνώσης...

Προτείνω επίσης, κάποιοι να αφαιρέσουν από τα σύμβολά τους τον Προμηθέα πυρφόρο....

 

(Χτύπησες ευαίσθητη χορδή και δεν κατάλαβα την ειρωνία...)

Edited by Panos_
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και επαυξάνω Panos_ ....προφανώς δεν έπιασες την ειρωνία μου...

 

Δείτε εδώ για παράδειγμα τι κάνει ο μεγαλύτερος ίσως πολιτειακός οργανισμός στις ΗΠΑ: http://www.dot.ca.gov/manuals.htm

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Σαπίλα μεγάλη...αφού το κάνε ο ΕΛΟΤ έτσι φανταστείτε σε καμιά ΕΠΕ τι γίνεται....

Αυτό που με φοβίζει πιο πολύ είναι που έχουμε φτάσει. Γιατί τα νούμερα που σου πέταξαν δεν είναι τυχαία. Ξέρουν πάνω κάτω που κινείται η ζήτηση..Σε σένα μπορεί να φάνηκε τρελό, κάποιος άλλος όμως θα πάει. Το γνωρίζουν αυτό. Γνωρίζουν ότι υπάρχει κόσμος που ζει με μηδενικά και τα 300 είναι κάτι...

Ξέρω άτομα που είναι 2-3 χρόνια άνεργοι...Από το τίποτα θα σου πουν?...Αντε πες τους να μην πάνε..

Χάλι μαύρο είμαστε

Link to comment
Share on other sites

Αμοιβή: Τα έξοδα σου,- 200-300 ευρώ το μήνα μαύρα.  Όταν γίνεις παραγωγικός μετά από 5-6 μήνες, θα πάρες 500-600 και θα κόψεις και κανα παραστατικό.

Έχω ακούσει και στον ΟΣΕ αντίστοιχες δουλειές καθώς και σε συνεργεία καθαρισμού σε δημόσιες υπηρεσίες.

 

Ο δημόσιος υπάλληλος που έχει αναλάβει αυτή την δουλειά παίρνει 2000€~3000€ τον μήνα στο χέρι. Από αυτά δίνει ένα μέρος σε άλλον "μαύρα" για να κάνει την δουλειά του και απολαμβάνει τα υπόλοιπα 1500€~2500€ τον μήνα χωρίς να κάνει τίποτα ο ίδιος.

Link to comment
Share on other sites

και να κάνω καταγγελία θα ασχοληθεί κανείς...

 

γιαυτό το δήλωσα όποιος έχει ανάγκη και θέλει ας πάει... απλά σχολιάζω ότι μαύρα, μπορει να μη τα πληρωθεί ποτέ...

εμένα αυτός μου έλεγε στη προσπάθεια του να με πείσει, και γω δε βγάζω λεφτά από αυτό, απλά το κάνω γιατί μαρέσει από ιδεολογία και αλλες τέτοιες μπούρδες..\

θα λέει ότι, δε με έχουν πληρώσει και μένα, δεν έχω λεφτά, όταν πάρω θα σου δώσω... δε νομιζω ότι εχει σκοπο ο τυπος να πληρώσει, και αυτά τα έχω ακούσει τόσο από καθηγητές όσο και απο εργολάβο, ο τελευταίος κορόιδευε..και τους τεχνιτες και όλους..ειχε πληρωθει, αλλά μισθούς δεν έδινε...

 

κοίτα..και εγώ είμαι πολύ καιρό άνεργος..οπότε γιαυτό με κάλεσε ο κύριος..μάλλον ξέρεις ποιους καλεί... το αστείο είναι ότι σε κάτι τέτοιες συνεντεύξεις καταλαβαίνεις ότι κάτι βρωμάει απο την άρχη.. τα πράγματα φαίνονται πολύ εύκολα.. προσπαθούν να σε πείσουν να πας..

 

α! επίσης μου ανεφερε ο κυριος στη προσπάθεια να με πείσει, ότι αν εβγαζε την αγγελία.. εκπαίδευση για 6 μήνες, και μετά μόνιμη δουλειά..θα γινόταν ανάρπαστη...

σχόλια δικά σας..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.