Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αθεώρητα πλέον τα μπλοκάκια των ΑΠΥ;


Recommended Posts

Σε τι συμφέρει να εκδίδουμε τις ΑΠΥ μέσω υπολογιστή? Ο όποιος κόπος (συμπλήρωση στοιχείων πελάτη, ποσό αμοιβής, υπογραφή) είναι ίδιος και οικονομικά δεν ξέρω τι διαφορά έχει αν υπολογίσουμε χαρτιά και μελάνια σε σχέση με τα 2 ευρώ που έχει ένα μπλοκάκι.

Link to comment
Share on other sites

1. Δεν γραφεις.

2. Τα εχεις ολα ηλεκτρονικα.

3. Δεν κρατας μπλοκακια, αλλα μονο ενα αντιγραφο απο καθε παραστατικο.

4. Εχεις τα στοιχεια των πελατων ετοιμα, αν χρειαστεις να ξανατιμολογησεις κατι.

5. Σε ενα excel εχεις ετοιμους συντελεστες για ΦΠΑ, παρακρατηση κτλ.

 

Εγω προσωπικα που μισω το χαρτι, θα τα προτιμουσα ολα μηχανογραφημενα.

 

Γιαυτο εγραψα παραπανω οτι θες ενα απλο λογισμικο (απλη acess να ξερεις το φτιαχνεις και μονο σου) για να κανει τη δουλεια αυτη.

Με προχειρο ψαξιμο βρισκεις λογισμικο απο 100-150Ε.

Edited by terry
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Μέσω word/excel μπορεί να ξεχάσεις την αρίθμηση.. εκτός αν κρατάς αρχείο των εκδιδομένων .....

 

H αρίθμηση δεν είναι στο υποχρεωτικό περιεχόμενο των στοιχείων. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το πολύ θετικό ενός λογισμικού πιστεύω είναι η χρήση του και ως πελατολόγιο για να μπορώ με μια αναζήτηση να βρίσκω τον πελάτη και να βλέπω τι άλλες δουλειές έχω κάνει γι' αυτόν στο παρελθόν και τι αμοιβές έχω πάρει κλπ. Κι εγώ τα προτιμώ όλα ηλεκτρονικά και αντί να γεμίζω τα συρτάρια και τα ράφια με ντοσιέ και χαρτούρα θα ήθελα έναν φάκελο στο πισί με όλες τις ΑΠΥ σε αρχεία word ας πούμε, όμως:


3. Δεν κρατας μπλοκακια, αλλα μονο ενα αντιγραφο απο καθε παραστατικο.

Εδώ είναι το θέμα. Τα αντίγραφα των παραστατικών εκτυπωμένα σε χαρτί δεν εννοείς? Πάλι τον ίδιο χώρο πιάνουν αν όχι περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

α. ειναι σε απλο Α4 δεν ειναι απλα μια κομματι ροζ χαρτι το οποιο σε ενα 2 χρονια ειναι για πεταμα.

β. αν ειχες τριπλοτυπο, τωρα δεν χρειαζεται να κρατας το μπλοκ (με το 3ο φυλλο)

γ. και μονο μπλοκαι που δεν χρειαζεται να εχεις φτανει.

 

 

Δεν ειναι θεμα χωρου.

ΠΟΣΑ παραστατικα να εχεις ως μηχανικος το χρονο?

Σε ενα ντοσιε χωρανε και 500 φυλλα.

 

Το μονο κακο ειναι οτι δεν μπορεις να εχεις μαζι σου ενα μπλοκ για να κοψεις ενα παραστατικο (πχ στο αυτοκινητο ή στην εδρα του πελατη).

Edited by terry
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θα τσεκάρω να δω τι παίζει στην αγορά με τα λογισμικά, δεν ξέρω αν υπάρχει σχετικό τόπικ στο φόρουμ, θα το ψάξω αργότερα. Βρήκα γκουγκλάροντας ένα ονλάιν λογισμικό με εφαρμογή και για κινητά/τάμπλετ -πολύ χρήσιμο για να μπορείς να έχεις πρόσβαση από οπουδήποτε- αλλά έχει μηνιαία συνδρομή στο σάιτ οπότε για την ώρα και έτσι χάλια που πάνε οι δουλειές δεν θα έλεγα ότι μου χρειάζεται ακόμα.

Με τα λογισμικά είναι και το πρόβλημα που θα υπάρξει σε περίπτωση που θελήσεις να αλλάξεις πρόγραμμα, σε τι μορφή θα γίνεται εξαγωγή των δεδομένων από το ένα και κατά πόσο θα είναι αυτή συμβατή για εισαγωγή των δεδομένων στο άλλο. Αυτό είναι κατά τη γνώμη μου το σοβαρότερο πρόβλημα. Δεν αρκεί μόνο να διαβάζει τον συγκεκριμένο τύπο αρχείων αλλά να μπορεί να εισάγει τα δεδομένα με τον κατάλληλο τρόπο. Αυτό δεν είναι και τόσο απλό γιατί κάθε πρόγραμμα έχει τη δική του δομή. Δεν μου αρέσει να είμαι "όμηρος" κάποιου λογισμικού. Ίσως βέβαια αυτά να έχουν λυθεί ήδη και να υπάρχει μια συμβατότητα μεταξύ των προγραμμάτων που κυκλοφορούν όπως γίνεται πχ με τα σχεδιαστικά και τα αρχεία dwg. Αν κάποιος έχει ψάξει το θέμα περισσότερο και έχει εμπειρία θα ήταν καλό για όλους να μας βοηθήσει με την άποψή του.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γουστάρω περισσότερο ότι το κλείσαμε το θέμα με το αθεώρητο/θεωρημένο

και κουβεντιάζουμε στο καπάκι για το επόμενο βήμα.

 

Εγώ λέω να βάλουμε τον Sw0rdf1sh να μας φτιάξει ένα πρόγραμμα

που και βάση δεδομένων θα κρατάει και στατιστικά θα μας βγάζει :smile: :-) :smile: :-)

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Γιατι κακο ειναι?

 

Εδω περασαν 30 χρονια για να γινει ηλεκτρονικα η υποβολλη του ΦΕΜ και η πληρωμη των εισφορων υπερ ΤΣΜΕΔΕ.

Εχετε σκεφτει τι γλιτωνουμε απο συτο???????

Πολλοι δεν εχουν καταλαβει ακομα.

 

Οκ, δουλειες δεν υπαρχουν, αλλα το λογο αυτο πρεπει να χανουμε εργατοωρες και εργατοωρες σε ουρες?

Καλως ή κακως εστω και 10Ε ΦΕΜ καποια στιγμη θα το πληρωσεις.

 

Με τα αθεωρητα λυνονται πολλα μπλεξιματα.

πχ μπορω να φανταστω οτι θα στελνω στο λογιστη, ηλεκτρονικα, τη λιστα με τα τριμηνιαια παραστατικα!!

Link to comment
Share on other sites

δεν διάβασα ολα τα ποσταρίσματα...απλά...σήμερα την έπαθα ως αμαθής...

 

πήγα να θεωρησω ΑΠΥ και τζάμπα πήγα...με έστειλαν σπίτι μου. απο 1-1-14 δεν θεωρουν ΑΠΥ...όπως ισχύει και με τα ΤΠΥ.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

δεν διάβασα ολα τα ποσταρίσματα...απλά...σήμερα την έπαθα ως αμαθής...

 

πήγα να θεωρησω ΑΠΥ και τζάμπα πήγα...με έστειλαν σπίτι μου. απο 1-1-14 δεν θεωρουν ΑΠΥ...όπως ισχύει και με τα ΤΠΥ.

 

ζεις μερες αναπτυξης !!!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.