Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ηλεκτρονικά η κατάθεση μισθωτηρίων συμβολαίων


glaps

Recommended Posts

Αντε να δουμε τι θα λεει. Αν και φανταζομαι λιγο πολυ...

Θα αναφερει οτι δεν καταργηθηκε ο Νομος και μπλα μπλα μπλα...

Link to comment
Share on other sites

Ομως ερχεται ο μ******* ο μηχανικος και χαλαει την πιατσα...

Στο διπλανο διαμερισμα της αδερφης της που εκανε περσι, μηχανικος το εκανε με 80€ τελικης με ολοκληρη αποδειξη, ητοι 65€+ΦΠΑ

Κατι που ζητουσε κι απο μενα να κανω και, προφανως, αρνηθηκα.

 

 

Εχω τετοια συγχυση...

 

Inzaghi, σε αυτούς απαντάς με τη ρήση του Benjamin Franklin, "The bitterness of pour quality remains long after the sweetness of low price is forgotten" ή σε ελεύθερη μετάφραση "Η πίκρα της χαμηλής ποιότητας διαρκεί πολύ περισσότερο απ' τη χαρά της χαμηλής τιμής".

 

Από κει και πέρα είναι δικό τους θέμα... Κι εγώ ξέρεις πόσες δουλειές έχω χάσει; (όχι για ΠΕΑ τόσο, δεν πολυασχολούμαι) Αλλά, τουλάχιστον, όσες αναλαμβάνω ξέρω ότι τις διεκπεραιώνω άρτια και είμαι ικανοποιημένος - και εισπράττω και την αντίστοιχη ικανοποίηση των πελατών. Οι υπόλοιποι... κάποια στιγμή θα το βρουν μπροστά τους... δε γίνεται να αγοράζεις πατίνι και να έχεις απαίτηση "οδηγικής" συμπεριφοράς αυτοκινήτου.

Edited by vagiotis
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα φιλε μου ειναι οτι η διαφορα αναμεσα σε πατινι και αυτοκινητο ειναι πασιφανης.

Ενω η διαφοσα αναμεσα σε ΠΕΑ ειναι εξαιρετικα δυσδιακριτη, ειδικα σε ανθτωπους μη γνωστες.

Γι αυτο και κανενας δε δινει εμφαση στην ποιοτητα ενος ΠΕΑ, γιατι δεν την καταλαβαινει...

Μονο με κινητρα απο τον κρατικο μηχανισμο, με ταυτοχρονη ποιοτικη αξιολογηση των αριθμητικων δεδομενων ενος ΠΕΑ θα γινει ευδιακριτη η διαφορετικη ποιοτητα αναμεσα στα ΠΕΑ

Αν και παλι, οι ιδιοκτητες δε θα αναζητησουν το πιο ποιοτικο αλλα αυτο που θα τους δινει μεγαλυτερα οφελη (η μικροτερη χασουρα)...

 

Τεσπα, κουβεντα να γινεται κατηντησε πλεον το θεμα...

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και είναι έτσι. Και το θέμα της ποιότητας δεν είναι διαπραγματεύσιμο. Η κάθε εργασία πρέπει να πληρεί συγκεκριμένες προδιαγραφές. Το ΠΕΑ πρέπει να το κάνεις με τον ίδιο τρόπο, είτε επιλέξεις να πάρεις 20 € είτε 200 €. Εκεί, λοιπόν, υπεισέρχεται ο αντιεπιστημονικός ανθρώπινος παράγοντας που, επειδή διαθέτει μια σφραγίδα, απαξιώνει με τη μέθοδό του την εργασία και τους συναδέλφους του (για τον εαυτό του χέστηκα - ας τον απαξιώσει όσο θέλει) και "παράγει" ΠΕΑ χωρίς αυτοψία με αμοιβή ανειδίκευτου εργάτη.

 

Ο πολίτης σαφώς και δεν μπορεί να γνωρίζει τη διαφορά. Όπως κι όταν επιλέγει έναν γιατρό για μια εξέταση, δεν ξέρει γιατί ο ένας παίρνει 50 € και ο άλλος 100 €. Επιλέγει όποιον θεωρεί ότι του εμπνέει εμπιστοσύνη (ή πολλές φορές τον φθηνότερο). Ευτυχώς ή δυστυχώς, έτσι είναι η ελεύθερη αγορά. Κι αυτό είναι θέμα που σηκώνει μεγάλη συζήτηση και άπτεται πολλών άλλων... αν η αγορά μπορεί να αυτορυθμιστεί ή αν χρειάζεται έλεγχος και παρέμβαση έξωθεν...

Link to comment
Share on other sites

Κι αυτό είναι θέμα που σηκώνει μεγάλη συζήτηση και άπτεται πολλών άλλων... αν η αγορά μπορεί να αυτορυθμιστεί ή αν χρειάζεται έλεγχος και παρέμβαση έξωθεν...

 

 

Ένα ολόκληρο καλοκαίρι σπατάλησα διαβάζοντας σχετικά με το θέμα αυτο και άκρη δεν έβγαλα....

 

Keynes vs Friedman.....

Link to comment
Share on other sites

 Όπως κι όταν επιλέγει έναν γιατρό για μια εξέταση, δεν ξέρει γιατί ο ένας παίρνει 50 € και ο άλλος 100 €. Επιλέγει όποιον θεωρεί ότι του εμπνέει εμπιστοσύνη (ή πολλές φορές τον φθηνότερο). 

 

Η πλάκα είναι ότι αρκετές φορές προτιμάει σε αυτήν την περίπτωση τον ακριβότερο γιατί νομίζει ότι για να παίρνει τόσα, θα είναι αστέρι...καθηγητής...

Σε αντίθεση με εμάς που όσο πιο φθηνός τόσο πιο καλός...ή μάλλον εξυπηρετικός γιατί προέχει η δουλειά να γίνει γρήγορα... 

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα φιλε μου ειναι οτι η διαφορα αναμεσα σε πατινι και αυτοκινητο ειναι πασιφανης.

Ενω η διαφοσα αναμεσα σε ΠΕΑ ειναι εξαιρετικα δυσδιακριτη, ειδικα σε ανθτωπους μη γνωστες.

Γι αυτο και κανενας δε δινει εμφαση στην ποιοτητα ενος ΠΕΑ, γιατι δεν την καταλαβαινει...

Μονο με κινητρα απο τον κρατικο μηχανισμο, με ταυτοχρονη ποιοτικη αξιολογηση των αριθμητικων δεδομενων ενος ΠΕΑ θα γινει ευδιακριτη η διαφορετικη ποιοτητα αναμεσα στα ΠΕΑ

Αν και παλι, οι ιδιοκτητες δε θα αναζητησουν το πιο ποιοτικο αλλα αυτο που θα τους δινει μεγαλυτερα οφελη (η μικροτερη χασουρα)...

 

Τεσπα, κουβεντα να γινεται κατηντησε πλεον το θεμα...

 

Μιας και πιάσαμε τα θεωρητικά, ο Inzaghi εδώ κατανόησε την οικονομική έννοια του "lemon market".

 

"The Market for Lemons: Quality Uncertainty and the Market Mechanism is ... which occurs when the seller knows more about a product than the buyer...."

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Lemon_market

Link to comment
Share on other sites

Σε σημερινη επισκεψη μου στο λογιστη μου, με ενημερωσε πως κανενας ιδιοκτητης ακινητου που του θεωρησε ηλεκτρονικα το μισθωτηριο του δεν του προσκομισε ΠΕΑ

Γιατι να φερουν? Αφου ειναι προαιρετικο.... ειπε...

Βεβαια ολοι ειπαν πως εχουν, οποτε ειναι αποριας αξιο γιατι δεν το προσκομιζουν κι ας ειναι προαιρετικο...

Δυστυχως...

Link to comment
Share on other sites

Ε, μπορεί να φοβούνται μη το ματιάσουν..... Σιγά μην έχουν. Και άμα τους πιάσουν θα πουν, να κάπου εδώ το είχα...που πήγε τώρα το ρημάδι?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.