Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ηλεκτρονικά η κατάθεση μισθωτηρίων συμβολαίων


glaps

Recommended Posts

Βγηκε κι ο Φλεβαρης, 5 Μαρτιου σημερα και εξεδωσα ΠΕΑ με ΑΠ περιπου 29.000

Περσι ιδια μερα ειχα βγαλει το ΠΕΑ με ΑΠ 40.000

Το 2012 ιδια μερα ειχα βγαλει το ΠΕΑ με ΑΠ περιπου 28.000

 

Ολως περιεργως, συγκριτικα με προπερσι, παρατηρειται αυξηση 3,6%, ενω συγκριτικα με περσι η μειωση αγγιζει το 27,5%

 

Να βγει κι ο Μαρτιος και μπορουμε να εξαγουμε ασφαλεστερα συμπερασματα.

Παντως η αληθεια ειναι οτι αρκετος κοσμος ακομα δεν εχει μαθει το προαιρετικο της καταχωρησης.

 

Οψομεθα

Link to comment
Share on other sites

Ενεργειακό Πιστοποιητικό
justenergy.gr
24x7 portal για Ενεργειακό Πιστοποιητικό! από 59€ με το ΦΠΑ

 

Δηλ αν κόψεις  και απόδειξη ρε μάστορα σου  απομένει κερδος μετα φόρων περίπου  30  ευρω ( βγάλε ΦΠΑ, Φόρος , διαφήμιση , γενικά έξοδα  και  αν ειναι  καπου μακρυά  θα  τα  δώσεις  και αυτά στα καύσιμα )........!!!!! 

Καλοφάγωτα  ρε  μάγκα .... !!!!!

AΦΟΥ ΦΤΑΣΑΜΕ ΕΔΩ ΤΙ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΑΛΛΟ .?????
ΜΕ ΤΙΣ ΥΓΕΙΕΣ ΜΑΣ...!!!!!

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

αν συμφερει τον μηχανικο, να κανει αυτοψια, μερικες φορες να μετρησει αν δεν εχει σχεδια, , να αναζητησει από πολεοδομια θερμομονωση στα καινουρια, να κανει την επιθεωρηση και να δωσει το πεα ,για 30 ευρω καθαρα, ας το κανει.....ακομα και .για σφραγιδα σε αιτηση απόφοιτοι λυκειου .....ζητουν 30 αρι, αν μηχανικοι κοστολογουν τοσο τον κοπο τους ...

 

ινζακι , η μειωση είναι οντως στο 28%....ΤΟ θεμα είναι ότι φετος μονο λιγοι  παλιοι πελατες που ξανακαναν πεα, ενδιαφερθηκαν.,χωρις να ψαξουν το προαιρετικο ...

.ολο τον χρονο ειχα 2,3 τηλεφωνα για καινούριους., κυριως ιανουαριο...επισης εχω την εντυπωση ότι φετος οι ενοικιασεις ηταν πολλαπλάσιες από περσι,από συνομιλιες με ανθρώπους αγορας....αρα ισως εχουμε 28% μειωση σε πολλαπλάσιες ενοικιασεις...

γενικως ,σε εμενα τουλάχιστον είναι ανυπαρκτο το ενδιαφερον από καινούριους πελατες με ότι σημαινει αυτό για την προαιρετικοτητα του πραγματος

Edited by savas76
Link to comment
Share on other sites

Αλλού είναι το σκανδαλώδες:

 

κατά την Επιθεώρηση δίνετε όλα τα απαραίτητα στοιχεία στον Επιθεωρητή μας και κάνετε την πληρωμή.

- θα λάβετε το Ενεργειακό Πιστοποιητικό σε ελάχιστο χρόνο, αμέσως μετά!

 

Και κάπως έτσι άλλο ένα ΠΕΑ με τεράστια ενεργειακή αξία θα εκδοθεί.

 

Επίσης τα 59€ είναι τυράκι...δοκιμάστε να βάλτε δίπλα στη λίστα ένα διαμέρισμα Αγία Παρασκευή ή Άλιμο, και θα σας βγάλει 89 ευρώ. Προφανώς θα έχει σε 1-2 προάστια τέτοια τιμή, και μετά τα αλλάζει.

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει ρε παιδια, μην τσιμπατε απο διαφημισεις...

Ο ελαχιστος χρονος μπορει να ειναι και 5 ωρες, ικανος να εκδοθει ενα ΠΕΑ

Η μαγικη λεξη ΑΠΟ υπαρχει στη φραση για να δει ο αλλος το νουμερο και να γλυκαθει...

Το ΑΠΟ μπορει να σημαινει χιλια δυο πραγματα...

59€ τελικης σημαινει 48€ καθαρης.

Οι ανθρωποι χτυπανε στη μαζικοτητα κατα κυριο λογο και οχι στη μεμονωμενη μελετη...

 

Παντως, Σαββα, διαφωνω για τις αυξημενες ενοικιασεις...

Οι ενοικιασεις, ειδικα στη Θεσσαλονικη ειναι μειωμενες αρκετα συγκριτικα με περσι. Μονο το Μαρτη υπαρχει μια σχετικη ανοδος που ειναι και αναμενομενη.

Εγω εχω νεους πελατες αλλα εχω διαφημιστει κιολας αρκετα, οποτε λιγο πολυ ειναι αναμενομενο.

 

Πιο σπασμενα απο περσι παντως σιγουρα... 

Αει να δουμε...

 

 

Σε νεοτερη τηλεφωνικη επικοινωνια που ειχα με το γραφειο του Καλαφατη σημερα, με ενημερωσαν οτι υπαρχει ομαδα μηχανικων και νομικων μαζι που ασχολειται με το θεμα και ειναι θεμα χρονου να διορθωθει...

Τι κατα ποσον ειναι αληθεια δεν το ξερω αλλα δε θα το αφησω στη μοιρα του...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Άλλη ερώτηση: Εδώ και πολύ καιρό έχω πάψει να κόβω ΤΣΜΕΔΕ-ΤΕΕ για ΠΕΑ.

Υπάρχει περίπτωση στο μέλλον να μας τα ζητήσουν;

Σε φόρουμ στο capital.gr έλεγε κάποια ότι δεν πλήρωνε ποτέ την ετήσια συνδρομή υπέρ ΤΕΕ και της τα ζήτησαν όλα πριν συνταξιοδοτηθεί.

Link to comment
Share on other sites

Αλλο η ετησια συνδρομη υπερ ΤΕΕ και αλλο οι εισφορες

Οι εισφορες υπερ ΤΕΕ εχουν καταργηθει προ πολλου

Τωρα για ΤΣΜΕΔΕ ειναι στη διακριτικη σου ευχερεια

Εγω δεν εκοψα ποτε

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

παίδες πλέον οι πιο πολλοί ιδιοκτήτες έχουν ενημερωθεί για το "προαιρετικο΄" πεα στην μίσθωση και με την τρέχουσα οικονομική κατάσταση σου λένε.."εγω θα το καταθέσω ηλεκτρονικά χωρις να βγάλω πεα και ας έρθουν να με πιάσουν μετά , σίγά μη το δεί κανένας !"  πρέπει να διορθωθεί άμεσα , έχουμε στείλει mail με παράπονα...όχι μόνο για απο εδω και πέρα , αλλά και αναδρομικά! μόνο έτσι θα διορθωθει η κατάσταση !

Link to comment
Share on other sites

Άμα τους πεις "1000€ είναι το πρόστιμο" να δεις πως κοκκινίζουν....

Και ρωτάει ο υποψήφιος ενοικιαστής "Τι θα τα ζητήσουν και από εμένα;" Εκεί να δεις το γέλιο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.