Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ηλεκτρονικά η κατάθεση μισθωτηρίων συμβολαίων


glaps

Recommended Posts

Σε προηγουμενη τηλεφωνικη επικοινωνια που ειχα με στελεχος του πολιτικου γραφειου του Καλαφατη, μου ζητηθηκε να του προωθησω στο mail του την επιστολη διαμαρτυριας που εχω στειλει καθως και τους φορεις στους οποιους την εχω αποστειλει.

Το απογευμα θα καθησω να καταγραψω τους φορεις στους οποιους απεσταλη το mail και θα του την προωθησω

Μου υποσχεθηκε να το πιεσει κι αυτος απο αυριο κιολας για να εχει η προσπαθεια μας και πολιτικη συμπαρασταση και θα ειμαστε σε ανοικτη επικοινωνια.

 

Αν κρινετε πως υπαρχουν και συμπληρωματικα στοιχεια που μπορω να του αποστειλω (πχ επιστολη Καλαφατη, επιστολη Σπιριτζη κλπ), ποσταρετε τα εδω και μολις επιστρεψω στη βαση μου θα το οργανωσω πιο συντονισμενα.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει ακόμα κάποιος καλοπροαίρετος που πιστεύει πως όλα είναι θέμα ολιγωρίας, ας διαβάσει αυτό (δημοσιεύτηκε πριν 1 ώρα)

 

http://news.in.gr/economy/article/?aid=1231299316

 

Σε σχέση με τις υποχρεώσεις υποβολής μισθωτηρίων και για την αποφυγή τυχόν παρερμηνειών, το υπουργείο Οικονομικών διευκρινίζει:
 

  • Όλες οι προφορικές ή έγγραφες, αρχικές ή τροποποιητικές συμφωνίες μίσθωσης γης ή ακινήτων, στις οποίες συμφωνείται έναρξη μίσθωσης από 1/1/2014 και μετά, ανεξαρτήτως ποσού μισθώματος, υποβάλλονται ηλεκτρονικά από τον εκμισθωτή μέσα στον επόμενο μηνά από την έναρξη της μίσθωσης.
  • Ανάλογη υποχρέωση υπάρχει και για την υπεκμίσθωση γης ή ακινήτων, καθώς και για την δωρεάν παραχώρηση αυτών για την οποία τεκμαίρεται φορολογητέο εισόδημα.
  • Επίσης, υποχρέωση υποβολής των πληροφοριακών στοιχείων μίσθωσης γης ή ακινήτων υπάρχει για όσες έγγραφες, αρχικές ή τροποποιητικές, συμφωνίες μίσθωσης είχαν συναφθεί μέχρι και 31/12/2013, οι οποίες, παρά την υποχρέωση θεώρησής τους, δεν υποβλήθηκαν στην ΔΟΥ για θεώρηση.
  • Εξαιρούνται από την υποχρέωση υποβολής, εφόσον έχουν συναφθεί πριν τη 1/1/2014 και είναι σε ισχύ, οι έγγραφες αρχικές ή τροποποιητικές συμφωνίες μίσθωσης γεωργικής γης με μηνιαίο μίσθωμα έως και εκατό (100) ευρώ, οι προφορικές αρχικές ή τροποποιητικές συμφωνίες μίσθωσης, καθώς και οι έγγραφες ή προφορικές δωρεάν παραχωρήσεις χρήσης γης ή ακινήτου, για τις οποίες δεν υπήρχε υποχρέωση θεώρησης σύμφωνα με τις προϊσχύουσες διατάξεις.

ΤΟ ΥΠΟΙΚ θεώρησε υποχρέωση να κάνει κάποιες διευκρινίσεις. Ανάμεσά τους δε βρίσκεται καμία διευκρίνιση όσον αφορά την έκδοση ΠΕΑ, περί υποχρέωσης έκδοσης και συνεπειών  μη έκδοσης. Ακόμα κι αν η πλατφόρμα δεν είναι έτοιμη, δεν μπορούν να κάνουν τούτο κείνο το άλλο το παράλλο....ένα επιπλέον bullet σχετικά με τα ΠΕΑ μπορούσαν να βάλουν. Άρα; άρα ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ. Και όλα αυτά μετά την επίσημη αντίδραση του ΤΕΕ, που σημαίνει ότι δεν ιδρώνει κανενός το αυτί. Προσωπικά θα συνεχίσω στο δρόμο του inzaghi και μερικών ακόμα, μήπως και καταλάβουν τί ζημιά έχουν κάνει...

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

το γραψαμε 100 φορες....αν εγραφε ότι για >50 μ είναι υποχρεωτικη η εκδοση πεα και το περασμα στο σχετικο πεδιο....λυνοταν το θεμα......

 

οι περισοτεροι ειπαμε , από ιανουαριο ότι τιποτα δεν είναι τυχαιο...... τωρα μετα από 3 μηνες δεν νομιζω να υπαρχει εστω ενας που να  το θεωρει ....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Λυπαμαι πραγματικα...

Με μια ΠΟΛ καταστρατηγησαν ενα Νομο του Κρατους παραλυοντας εναν ολοκληρο κλαδο και καθομαστε να παρακαλαμε να εφαρμοστει ο Νομος

Πραγματικα δεν ξερω αλλη χωρα που θα μπορουσε να γινει κατι τετοιο...

 

Θα προσπαθησω οσο περισσοτερο μπορω. Αυτη η περιοδος ειναι προεκλογικη. Γινονται χαρες, ρουσφετια.

Πιαστε πολιτικους, ζητηστε, απαιτηστε, μιληστε

Μη ντρεπεστε, προκειται για τη δουλεια μας, για το ψωμι μας.

Διεκδικηστε.

 

Θα αλλαξει, το θεμα ειναι να αλλαξει πριν τις εκλογες γιατι εινια εμφανες προεκλογικο τρικ...

Link to comment
Share on other sites

Εγω το εχω βαλει στο κειμενο μου τοσο αυτο για το 23% του ΦΠΑ οσο και για το 26% του φορου.

Χτες εστειλα μαζικα mail στις διευθυνσεις που παρεθεσα και σημερα μου εστειλαν απαντητικα απο 3 οτι προωθησαν το mail μου στους αρμοδιους φορεις...

Δεν ξερω αν καταφερουμε να πετυχουμε κατι η απλα ενοχλουμε, τουλαχιστον να προσπαθησουμε

Ωραίο εναλλακτικό όνομα για τον "κάδο ανακύκλωσης"...

Link to comment
Share on other sites

:mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen:

Οχι πραγματικα προωθηθηκε το mail.

Μου εβγαλε και σε ποιους παραληπτες προωθηθηκε...

Οχι μονο σε εναν.

 

Να δουμε αν θα εχει ανταποκριση...

Link to comment
Share on other sites

Για παρτε και μια ακομα, μεταμεσονυκτια λιστα με e-mails απο ΥΠΕΚΑ μερια

 

[email protected]

[email protected] 

[email protected]  

[email protected] 

[email protected] 

[email protected] 

[email protected]  

[email protected] 

[email protected] 

[email protected] 

[email protected] 

[email protected] 

[email protected] 

 

Εκανα συλλογη με τα διαθεσιμα e-mails απο Νομικους συμβουλους και γενικα στελεχη του ΥΠΕΚΑ που να ασχολουνται με τη Νομοθεσια, μιας και το θεμα μας ειναι πιο πολυ νομικης φυσεως και τους εστειλα το κειμενο μαζικα.

Καντε εναν κοπο αν θελετε... 

Δε χανετε κατι, περα απο 10 λεπτα ενασχολησης

 

Καλο βραδυ!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πάλι δουλειά μας φέρνεις..... :mrgreen:

 

Εννοείτε δεν λέμε όχι, ετοιμάζεται το κύμα.... Πάντα με αποδεικτικό ανάγνωσης για να ξέρουμε και ποιος το ανοίγει...

Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι το αποδεικτικο αναγνωσης?

Εγω μαζικα στελνω το ιδιο μηνυμα σε ολα αυτα τα mails

Δεν το στελνω ενα ενα σε καθε προορισμο.

Δεν ξερω εσεις πως τα στελνετε

 

Παρτε και μια λιστα με τα mail απο καθε ΤΕΕ

 

[email protected] 

[email protected] 

[email protected] 

[email protected] 

[email protected] 

[email protected] 

[email protected] 

[email protected] 

[email protected] 

[email protected]  

[email protected] 

[email protected] 

[email protected] 

[email protected] 

[email protected] 

[email protected] 

[email protected]  

[email protected] 

[email protected] 

Link to comment
Share on other sites

Είναι αυτό που όταν πχ έχεις ένα μαιλ και το διαβάζεις, στο τέλος σου ανοίγει παραθυράκι και λέει ο αποστολέας ζήτησε αποδεκτικό ανάγνωσης ναι ή όχι? αναγκαστικά αν το ανοίξεις πρέπει να πατήσεις κάτι... Για να ξέρεις και καλά ότι διαβάστηκε....τώρα νταξ, αν ο άλλος πατήσει όχι...

 

Κατά τα άλλα keep walking

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.