Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ηλεκτρονικά η κατάθεση μισθωτηρίων συμβολαίων


glaps

Recommended Posts

Οκ, σήμερα έμαθα ότι παγώνει και η κατάσταση στη δυτική Ελλάδα και δεν δίνουν πλέον προεγγρίσεις, Μακεδονία είναι παγωμένο δεν ξέρω και εγώ πόσο χρόνο, συγνώμη αλλά νιώθω ότι μας κοροιδεύουν

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χωρίς καν δεύτερη σκέψη το έστειλα το μήνυμα σε όλα τα e-mails!!!!!!!

 

Καλό είναι να το κάνουν ΟΛΟΙ οι συνάδερφοι.

Λοιπόν, ήδη έχω τις παρακάτω απαντήσεις:

 

ΑΠΑΝΤΗΣΗ 1η:  

 

  Χθες 20/02 έλαβα το παρακάτω μέιλ από Buildingcert.gr:

             Buildingcert.gr Support [email protected]
2:00 μ.μ. (Πριν από 23 ώρες)
cleardot.gif
 
 
 
       προς EYEPEN-ΕΥΕΠΕΝΕμένα
 
                     Προωθούμε το μήνυμά σας στην ΕΥΕΠΕΝ η οποία είναι η αρμόδια υπηρεσία.
                          -- 

                      BuildingCert.gr

                      Help Desk

                       τηλ. 2106603309

                     www.buildingcert.gr 

 

ΑΠΑΝΤΗΣΗ 2η:  

 

    Σήμερα 21/02 στις 11:50 με πήραν τηλέφωνο από το ΥΠΕΚΑ (ειδική γραμματεία, αν θυμάμαι καλά)

και μου είπαν ότι έλαβαν την επιστολή μου και ότι ο ΚΑΛΑΦΑΤΗΣ έχει ήδη από μέρες μεριμνήσει

να λυθεί το θέμα στέλνοντας επιστολή στην αρμόδια υπηρεσία. 

 

 

Γιαυτό το ξαναλέω: Καλό είναι να το κάνουν ΟΛΟΙ οι συνάδερφοι.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Εμενα γιατι δε μου εχει απαντησει κανεις ακομα? :confused:

Μαλλον εγραψα πολλα και κουραστηκαν να απαντησουν...

Παντως το οτι ο Καλαφατης ειναι ενημερος ειναι δεδομενο, εδω και καιρο.

Το θεμα ειναι αν οντως εχει μεριμνησει και αν του δινουν σημασια

Ποσο μαλλον αν αυτος πλεον δινει σημασια οντας υποψηφιος δημαρχος Θεσσαλονικης...

Edited by Inzaghi
Link to comment
Share on other sites

Πότε πρέπει να απαντήσουν γιατί από προχθές το βράδυ, δεν έχω λάβει τίποτα....Ερχεται και ΣΚ, αν δεν δω τίποτα και Δευτέρα θα ξαναστέλνω τα ίδια κάθε μέρα..

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω παρομοιως... Δευτερα περιμενω λιγο ακομα και αν οχι, ξαναστελνω το ιδιο κυμα. Μεχρι καποιος να φιλοτιμηθει να απαντησει

Link to comment
Share on other sites

Oύτε  εγω  είχα  κάποια  απάντηση  ....!!!!!

 

ΕΝ  ΤΩ  ΜΕΤΑΞΥ  ΟΙ  ΠΙΤΕΣ  ΚΟΒΟΝΤΑΙ ΑΒΕΡΤΑ  ΑΠΟ  ΠΑΡΑΤΑΞΕΙΣ  - ΑΠΟ ΟΛΕΣ ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΩΣ ...!!!!!

ΑΡΕ  ΒΙΤΣΑ  ΠΟΥ  ΘΕΛΕΤΕ ...!!!!!!!!!!!!!

 

ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΚΙΝΗΣΗ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ/ΤΜ. ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ [email protected] μέσω mail21.wdc03.rsgsv.net 
12:49 μ.μ. (Πριν από 6 ώρες)
cleardot.gif
cleardot.gif
προς Εμένα
Κοπή πίτας του ΤΕΕ/ΤΚΜ Κυριακή 23/2 στις 11.30. View this email in your browser   Κοπή πίτας του ΤΕΕ/ΤΚΜ-ΚΥΡΙΑΚΗ 23/2 ΣΤΙΣ 11:30
Η κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του ΤΕΕ/ΤΚΜ , θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή 23/2 στο αμφιθέατρο του κτιρίου του, (Μ.Αλεξάνδρου 49- Ν.Παραλία Θεσσαλονίκης, στο ισόγειο).

Ώρα προσέλευσης 11:30.

Link to comment
Share on other sites

Σε νεοτερη επικοινωνια που ειχα με εκλεγμενο μελος του ΤΕΕ ΤΚΜ στις τελευταιες εκλογες, αναφορικα με το μειζον ζητημα, τα δεδομενα διαμορφωνονται ως εξης

 

  1. Προφανως και ειναι γνωστο απο την πρωτη στιγμη το θεμα στους κυκλους του ΤΕΕ.[και τι ενέργειες εκανε...και σε ποιόν???]
  2. Το θεμα μου μεταφερθηκε και απο το συναδελφο πως ειναι καθαρα τεχνικο και υπαρχει δεσμευση απο τη μερια ΥΠΟΙΚ πως η εταιρεια [δλδ την εφαρμογη δεν την εκανε το υπουργειο...αλλά ιδιωτικη εταιρία....] που ανελαβε την πλατφορμα ηλεκτρονικης θεωρησης μισθωτηριψν στο taxisnet  θα ενσωματωσει απλα ενα κουμπακι, το οποιο θα κλικαρεται αν το προς μισθωση διαμερισμα ειναι ανω η κατω των 50 τ.μ. ωστε αναλογως να ειναι ενεργο η ανενεργο το πεδιο της συμπληρωσης του ΠΕΑ  .[και ποιός ειχε δοσει οδηγίες σε αυτη την ιδιωτικη  εταιρια???...και πόσα πληρωθηκε αυτη η εταιρια???και αφου ειχε κανει λαθος...δεν επρεπε να εχει πληρωθει μεχρι να το διορθωσει...]
  3. Οταν ζητησα ενα χρονικο οριζοντα της επιδιορθωσης μου ειπωθηκε πως ηδη εχουν αργησει γιατι ειχαν ζητησει ενα μηνα απο την ημερα που εγινε η πρωτη συσταση και αυτος παρηλθε.[και τι σημαινει  "συσταση"...δουλειά της ηταν να επιδιορθωσει όσα  στραβα ειχε κανει..   απο την πρώτη ημερα....]
  4. Για το θεμα ειναι ενημερος και ο Καλαφατης και του ζητηθηκε να το αναλαβει προσωπικα αλλα με το σεισμο στην Κεφαλονια και την υποψηφιοτητα για δημαρχος ατονησε το θεμα.
  5. Ελαβα εκ νεου δεσμευση το θεμα να συζητηθει ξανα και ο συναδελφος να μιλησει προσωπικα ειτε με τον Καλαφατη ειτε με οποιον εκτελει τα χρεη του πλεον για την επιλυση του θεματος.

Παντως μου αφησε να εννοηθει πως ειναι κατι εντελως προσωρινο και οφειλεται καθαρα σε αμελεια της εταιρειας που εχει αναλαβει τον προγραμματισμο, η οποια και θα επιδιορθωθει οσονουπω

 

 

Αυτα τα νεοτερα απο μενα. Αν ανακυψει κατι νεο θα ενημερωσω αμεσα.

"αυριο" που θα καταλογιστουν προστιμα σε οσους πολιτες - απο ανυπαιτια αγνοια  - δεν ελαβαν το σχετικο ΠΕΑ

 

ποιός θα αποζημιωσει τον καθε πολιτη για  την ζημιά???

 

Η  ..αγνωστη  εταιρια???

 

Οι αρμοδιοι του Υπουργειου???

 

υγ

πόσες μηνες  χρειαζονται για  να ενσωματωθει ενα "κουμπακι"  σε μια εφαρμογη????

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Aυτά  τα  περί  "κουμπάκια"  ρε  παιδιά  λιγο - μην  πω  μεγάλη -   @@  μου  φαίνονται ....!!!

Ούτε  βέβαια  πιστεύω  ότι  θα  πέσουν  τίποτε  πρόστιμα σ' αυτό  το  @@κράτος.........!!

-ΕΔΩ  ΧΑΝΟΝΤΑΙ  ΛΕΦΤΑ  ΑΠΟ  13000 ΕΝΕΡΓ.ΕΠΙΘΕΩΡΗΤΕΣ ....!!!

-ΧΑΝΟΝΤΑΙ  ΚΡΑΤΙΚΑ  ΕΣΟΔΑ ....!!!

-ΚΑΤΑΣΤΡΑΤΗΓΕΙΤΑΙ  ΝΟΜΟΣ ...!!!

-ΟΛΟΙ .......ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ , ΕΠΙΘΕΩΡΗΤΕΣ , ΛΟΓΙΣΤΕΣ  & ΛΟΙΠΟΙ  ΕΙΝΑΙ  ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΙ  ΚΑΙ  ΔΕΝ  ΞΕΡΟΥΝ  ΤΙ  ΝΑ  ΚΑΝΟΥΝ ( ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΝ  Η  ΟΧΙ  ΠΕΑ ? ) 

-ΤΑ  MAIL  ΠΑΝΕ  ΚΑΙ  ΕΡΧΟΝΤΑΙ ...!!!

-ΨΗΦΟΥΛΙΑΚΙΑ  ΔΙΑΚΥΒΕΥΟΝΤΑΙ ....!!!!

-ΜΠΙΝΕΛΙΚΙΑ  ΠΕΦΤΟΥΝ  ΣΥΝΝΕΦΟ  ΠΡΟΣ  ΠΑΣΑ  ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ ...!!!

 

Και  όλα  αυτά  για  ένα  Κ  Ο  Υ  Μ  Π  Α  Κ  Ι    μιας  κολοεταιρίας  ?????

 

ΑΣ  ΜΗΝ  ΕΙΜΑΣΤΕ  ΑΦΕΛΕΙΣ .....

Τό  μόνο  που  μας  μένει  είναι  να  τους  πιέσουμε  ...!!!!

ΔΥΝΑΜΗ  ΜΑΣ  Η  ΚΑΛΠΗ ....!!!

 

ΣΤΕΙΛΤΕ  EMAIL σε  όλο  το  @@σιναφι  !!!!

 

 

Υ.Γ.  Δεν  αμφισβητώ  τον  inzaghi , ότι  του  είπε  ο  ΤΕΕ / τζής  μας μεταφέρει  ο  συνάδελφος ...!!!

Τον  ΤΕΕ / τζή  αμφισβητώ , μάλλον  @@ριές  λέει  ...... για  εταιρίες  και  τέτοια...!!!!! 

Και  να  τον  ρωτήσω .... αν  μπορει  να  μας  απαντήσει ( ο  ΤΕΕ / τζής )

αν  ήταν  μια  απλή  παράληψη  πως  σκέφτηκε  η  εταιρία - φάντασμα  να  θεσει  το  προαιρετικο  της  καταχώρησης  του  ΠΕΑ ??????

ΕΚ  ΤΩΝ  ΥΣΤΕΡΩ ...??????     ............. ##&@@$%^&^$#**$%

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η απαντηση που ειχα ηταν οτι επειδη δε μπορουσε εξ αρχης να δημιουργηθει πλατφορμα που να αναγνωριζει ποια ακινητα χρηζουν εκδοσης ΠΕΑ και ποια οχι, εγινε αυτη η βαση συμφωνα με την οποια καταχωρεις το ΠΕΑ κρινοντας εσυ αν απαιτειται η οχι.

Οταν εγινε, μετα την εναρξη λειτουργιας της πλατφορμας, η συσταση απο ΤΕΕ και Καλαφατη για επιδιορθωση, ζητησαν ενα μηνα διορια για να ενσωματωσουν το περιβοητο κουμπακι που κλικαροντας το θα εχει προαπαιτουμενο η οχι το πεδιο συμπληρωσης στοιχειων ΠΕΑ.

Προφανως ειναι πιο συνθετη η διαδικασια αυτη απο ενα απλο "κουμπακι" μιας και πρεπει με καποιο τροπο να αναγνωριζονται τα ακινητα ανω των 50 τ.μ. που δε χρηζουν εκδοσης ΠΕΑ κατα τις μισθωσεις, βασει του Νομου.

Η αναθεση της κατασκευης της πλατφορμας για την ηλεκτρονικη θεωρηση των μισθωτηριων εγινε μεσω διαγωνισμου σε ιδιωτικη εταιρεια και -προφανως- ηταν αδυνατο να επιτραπει παρεμβαση του ΤΕΕ στο εργο της για να επιδιορθωσει αυτο τη "ζημια" που προκληθηκε.

Το οτι ασκουνται πιεσεις για να διορθωθει το θεωρω δεδομενο.

Το θεμα ειναι ποσο εντονες ειναι αυτες και προς ποιους αποδεκτες.

 

Γι αυτο και ειναι ιδιαιτερως σημαντικο να αυξησουμε στο μεγιστο δυνατο βαθμο κι εμεις ως Μηχανικοι την πιεση μας προς καθε φορεα ωστε να πετυχουμε το προσδωκωμενο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.