Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ηλεκτρονικά η κατάθεση μισθωτηρίων συμβολαίων


glaps

Recommended Posts

Το ερώτημα σας με θέμα "ΜΗ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ Π.Ε.Α ΣΤΑ ΜΙΣΘΩΤΗΡΙΑ ΣΥΜΒΟΛΑΙΑ." απαντήθηκε.


Παρακαλώ επισκεφτείτε την ιστοσελίδα Ερωτήματα προς Γ.Γ.Π.Σ. για να δείτε την απάντηση.


Ευχαριστούμε,


TAXISnet.


 


Θα μπεις  taxisnet-gsis για  να  υποβαλεις  ερώτημα .....


ΚΑΛΑ  ΘΑ  ΚΑΝΕΙΣ  ΝΑ  ΣΤΕΙΛΕΙΣ  ΚΑΙ  ΕΣΥ  ΚΑΙ  ΟΛΟΙ  ΜΑΣ ...!!!!


Link to comment
Share on other sites

Εστειλα κι εγω ενα κειμενο αλλα συναμα εστειλα και στα 5 mail που ειχες παραθεσει στις αρχες του θεματος.

καλο ειναι να στειλουν κι αλλοι συναδελφοι ως μοχλος πιεσης και να μην περιμενουμε το ΤΕΕ να ενεργησει για μας

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

ΣΩΣΤΟΣ ...! 

ΚΑΛΑ  ΘΑ  ΚΑΝΕΙ  ΚΑΙ  ΤΟ  ΤΕΕ  να  ενημερώσει  το  αντίστοιχο επιμελητηριο των  λογιστών , τους  συλλόγους  τους  κλπ ,  οτι  είναι υποχρεωτικη  η  έκδοση  ΠΕΑ .......

Να  μη  το  κάνουν  γαργαρα  οι  λογιστές  και  τσεπώνουν  οι  ίδιοι  κάνα  

50/ρικο ....!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος δεν λέει ότι: "φορολογική αρχή δε θεωρεί μισθωτήρια έγγραφα εάν δεν προσκομίζεται ενώπιον της ισχύον ΠΕΑ";

Η ηλεκτρονική καταχώρηση δεν αντικαθιστά τη διαδικασία της θεώρησης;

Θα μας τρελάνουν ότι είναι και στα πλαίσια του νόμου κιόλας;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μου ηρθε σημερα να πληρωσω 56€ στο ΤΕΕ ετησια συνδρομη....

Οσο περπατουσα στο δρομο να παω στη δουλεια μου, σκεφτομουν ενα λογο να τα δωσω (περαν της υποχρεωσης)

Προσπαθουσα να σκεφτω μια στιγμη που το ΤΕΕ προασπισε τα συμφεροντα του Μηχανικου εναντια σε οσους προσπαθουν την υποβαθμιση...

Δε βρηκα....

 

Περιμενω επισημη, μαζικη και οργανωμενη αντιδραση του ΤΕΕ αναφορικα με το μειζον ζητημα των μισθωσεων και των ΠΕΑ

Αν χρειαστει, θα προσπαθησω να μιλησω κι εγω ο ιδιος με τον προεδρο του ΤΕΕ ΤΚΜ

Οσο με αφηνουν ξεκρεμαστο και ερμαιο, χρηματα απο μενα δε θα δουνε...

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

εδώ πελατης μου απορουσε πως μπορουσαν και θεωρουσαν συμβολαιο χωρις πεα.......

 

είναι απλως ανεξηγητο  για ολους μας ,γιατι με ένα κλικαρισμα αν το ακινητο είναι πανω από 50 μ  ,λυνετε το θεμα,όπως γραψαμε πολλοι συνάδελφοι......είναι ανεξηγητο....

μονη λυση η προσφυγη από ΤΕΕ ...

 

να ξερετε ότι στο δημοσιο όλα αλλαζουν όταν ζητάμε ενημερωση ενυπογραφη.,.....πχ αν ζητήσουμε με ποιανου οδηγια θεωρούνται συμβολαια , χωρις να υπαρχει πεα, όπως επιτασει ο νομος....αυτό πρεπει να το κανει το τεε όμως....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και εμένα σήμερα μου ήρθε από το ΤΕΕ και είναι ακόμη κάτω.... :mrgreen:  Η πλάκα είναι ότι ζήτησα και μου έδωσαν βεβαίωση για ενημερότητα προκαταβολικά πριν 1 εβδομάδα... Λεφτά πάντως θα δώσω όταν δω κάτι να κινείται...

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΤΙ  ΑΣΧΕΤΟ  ΠΡΩΤΑ  ΠΡΟΣ  ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΟΣΩΝ  ΔΕΝ  ΤΟ  ΕΙΔΑΝ  ΗΔΗ.

 

 

http://www.iekemtee.gr/el/35-

Αναστολή υποβολής των καταστάσεων των έγγραφων συμφωνιών που έχουν συνάψει οι μηχανικοί για τη χρήση 2013
  • printButton.png
  • emailButton.png
Δημοσιεύτηκε στις Τετάρτη, 19 Φεβρουαρίου 2014 16:10

Tags: Αμοιβές , Μηχανικοί , ΤΕΕ

http://www.taxheaven.gr/

 

ΤΩΡΑ  ΣΤΟ  ΦΛΕΓΟΝ  ΘΕΜΑ  ΤΩΝ  ΠΕΑ.

 

Συμφωνω  με  όλους  τους  συναδέλφους , καθ' ότι  όλο  και  πιο  πολλοί

καταλαβαίνουν  ότι  κατι  πρέπει  να  γίνει  με  το  θέμα  των  μισθωτηρίων.

ΧΑΝΟΥΜΕ  ΤΟ  ΛΙΓΟ  ΨΩΜΑΚΙ  ΠΟΥ  ΜΑΣ  ΑΠΕΜΕΙΝΕ

ΜΗ  ΞΕΓΕΛΙΕΣΤΕ  ΟΛΟ  ΚΑΙ  ΠΙΟ  ΠΟΛΛΟΙ  ΔΕΝ  ΒΓΑΖΟΥΝ  Π.Ε.Α  ΕΝΩ ΘΑ  ΕΠΡΕΠΕ ....!!!!!!!

 

Εκεινο  που  δεν  δεχομαι  είναι  ότι αυτό  γίνεται  για  λογους ψηφοθηρικούς.

ΜΕ  ΤΙΠΟΤΕ  ΟΜΩΣ ....!!!

ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ  ΨΗΦΟΥΣ  ΧΑΝΟΥΝ  ΑΠΟ  ΤΟΥΣ  ΕΠΙΘΕΩΡΗΤΕΣ  ΕΤΣΙ, ΑΠΟ  ΟΤΙ  ΚΕΡΔΙΖΟΥΝ  ΑΠΟ  ΤΟΥΣ  ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ ....!!!

 

Με  τόσα  χαράτσια  που  τρώμε  όλοι  στο  κεφάλι , με  τόσους φόρους  , θα  σκεφτεί  κάποιος  ότι  γλυτώνει  1  ενοίκιο  ας  πούμε απο  τα  120 ??? ( 10  χρόνια  ισχυει  γαρ  το  ΠΕΑ δλδ  120  μήνες) .

 

ΑΝΥ  WAY  , όσοι  μπορείτε  γράψτε  - κοινοποιειστε  το  πρόβλημα  προς  κάθε  κατεύθυνση  διότι  ......

ΟΛΑ  ΚΕΡΔΙΖΟΝΤΑΙ  ΜΕ  ΑΓΩΝΑ , ΤΙΠΟΤΕ  ΔΕΝ  ΧΑΡΙΖΕΤΑΙ ΣΕ ΑΥΤΗ  ΤΗΝ  ΠΟΥ@@@@  ΚΟΙΝΩΝΙΑ ...!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.