Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ηλεκτρονικά η κατάθεση μισθωτηρίων συμβολαίων


glaps

Recommended Posts

Βρε μια χαρα ευκολο ειναι και σε μια μερα ολα λυνονται

Για να μη λυνονται ομως προφανως καταλαβαινεις πως κατι κρυβεται απο πισω...

Το θεμα ειναι για ποσο θα συνεχισει να κρυβεται και να τα καταστρεφει ολα...

Το ΤΕΕ ανενεργο...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου μυρίζει προχειρότητα απλά. Το έβαλαν αρχικά σαν απαιτούμενο πεδίο και γι' αυτό υπάρχει και διασυνδεδεμένο μάλιστα με το buildingcert (προσωπικά εντυπωσιάστηκα δεν τους το είχα). Και μετά κάποιος τους είπε: "μα δεν θέλουν όλες οι περιπτώσεις ΠΕΑ" και αυτοί είπαν: "ε βάλτο προαιρετικά τότε και βλέπουμε"

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω καπως ετσι ρομαντικα το εβλεπα.

Η προχειροτητα τοτε λυνεται πολυ ευκολα αλλα απλως δε θελανε να τη λυσουν

Υπηρξε προσφορα εκ των εσω να διορθωθει το συστημα και να δεχεται επιλεκτικα ΠΕΑ αναλογα με τη χρηση που απαιτει εκδοση αλλα δεν εγινε αποδεκτη...

Εχεις καποια πειστικη δικαιολογια να μου εξηγησεις την αρνηση?

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να είναι κάτι που να μην θέλει / βολεύει τον ανάδοχο που φτιάχνει τις εφαρμογές / αναβαθμίσεις του taxis.

 

Γενικά νομίζω ότι απλά δεν τους πολυνοιάζει το ΠΕΑ και τι κάνουμε εμείς, δεν το κάνανε σωστά εξ αρχής και δεν έχουν ενδιαφέρον να το φτιάξουν άμεσα.

 

Οι πολιτικοί, το σύστημα και ο δημόσιος μηχανισμός κάνει κάτι μόνο όταν είναι παραπάνω από απαραίτητο ποτέ γιατί είναι το σωστό.

 

Ίσως να είναι διαφορετικά τα πράγματα, εικασίες γράφω, αλλά δεν μπορώ να βρω δόλο σε αυτό το ζήτημα. Ενώ το ότι είναι άμπαλοι είναι δεδομένο.

Link to comment
Share on other sites

Μη βλέπεις μόνο την αμπαλοσύνη..Παίζονται παιχνίδια από πίσω που δεν ξέρουμε... Νομίζεις ότι είναι θέμα προγραμματιστή? Βολεύει όπως το λές αλλά ποιον βολεύει...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε νεοτερη συνομιλια που ειχα με συναδελφο στη Θεσσαλονικη, που δραστηριοποιειται με τα του ΤΕΕ ΤΚΜ πολυ και ειχε κατεβει και στις εκλογες, επιβεβαιωθηκε αυτο που ηδη ηξερα

Το μειζον θεμα, κατ αρχας, με τις ηλεκτρονικες θεωρησεις μισθωτηριων και την προαιρετικη καταχωρηση ΠΕΑ εχει θορυβησει πολλους που απλα περιμενουν ως τα μεσα Μαρτιου να οριστικοποιηθουν προεδροι κλπ σε καθε ΤΕΕ και να ασκηθουν οι πιεσεις προς την τροποποιηση της πλατφορμας.

Τοσο απο Θεσσαλονικη οσο και απο κατω, που σε περιπτωση που αλλαξει ο Σπιριτζης, θα ειναι το ΤΕΕ ακομα πιο δραστηριο και πιεστικο.

Μεσα στο Μαρτιο αναμενουμε εξελιξεις επι του θεματος.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Τοσο απο Θεσσαλονικη οσο και απο κατω,.... 

 

χάμω εννοείς?
 

......που σε περιπτωση που αλλαξει ο Σπιριτζης, θα ειναι το ΤΕΕ ακομα πιο δραστηριο και πιεστικο.

 

πολύ αισιόδοξο αυτό.

γιατί εγώ έχω την εντύπωση ότι το νέο προεδρείο θα είναι πιο "κυβερνητικό"?

 

πιο καλά το έθεσες το θέμα στο ποστ 219 (σούβαλα και +)

δεν κάνω ΠΕΑ (αυτό έλειπε από πλευράς ΕΔ.. αν και ξέρω ΑΜ που κάνουν)

αλλά

μήπως μια προσφυγή από κάποιο σύλλογο για την μέσω αοριστίας παράκαμψη/παράβαση του νόμου και για πιθανή ακυρότητα των συμβολαίων θα ήταν πιο αποτελεσματική από την αναμονή της εξυπηρέτησης-εκδούλευσης της κυβέρνησης προς τους συνδικαλιστές της? λέω τώρα

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

ικαρε  το θεμα δεν είναι το κουτακι......αν και εσυ θελεις 3 κουτακια βλεπω......

 

υπαρχουν πολλες και ευκολες λυσεις....

Edited by savas76
Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω αν έκανε κανείς το συνειρμό: σήμερα είναι πρώτη είδηση ότι θα αδειοδοτούνται επιχειρήσεις άμεσα και ηλεκτρονικά, για την αποφυγή καθυστερήσεων. Αυτό δε τους απαλάσσει όμως από την υποχρέωση συλλογής κάποιων δικαιολογητικών. Πρόσφαρα διαβάζαμε επίσης ότι η άδεια λειτουργίας καταστημάτων θα λαμβάνεται με 2-3 υπεύθυνες δηλώσεις, αλλά αυτό δε σημαίνει πως σε ενδεχόμενο έλεγχο, ο επιχειρηματίας δε θα πρέπει να έχει π.χ. βεβαίωση κύριας χρήσης. κατόψεις κλπ.

 

Γιατί τα λέω; μήπως (λέω, μήπως) δρομολογείται κάτι τέτοιο από το ΥΠΟΙΚ στο ίδιο στυλ; δηλαδή, δε σε ελέγχω στην υποβολή του μισθωτηρίου σου, άλλα άμα σε ελέγξω επί τόπου και δε το έχεις την έκατσες. Βεβαίως αν είναι έτσι, γιατί δε το λένε ευθαρσώς; σε αυτό δεν έχω απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Ναι όπως ελέγχουν τις αποδείξεις στους πολίτες.... Ποιοι έλεγχοι και ποιοι θα τις κάνουν? Μία στο τόσο, καρφωτές, ή σε ειδικές περιπτώσεις. Στην Ελλάδα δεν υπάρχει έλεγχος. Πολλοί το έχουν πάρει χαμπάρι και κάνουν του κεφαλιού τους.. Είναι και θέμα νοοτροπίας. Δεν μπορείς να γίνεις β.ευρωπαίος ξαφνικά. Μέχρι τότε θα ψαχνόμαστε για τον κάθε φοβισμένο που θα το κάνει. Πόσοι είναι αυτοί?

 

Λοιπόν, όλο αυτό το κόλπο με τις ηλεκτρονικές υπηρεσίες είναι να μειώσουν το δημόσιο φόρτο. Οι ΔΥ όμως παραμένουν στις θέσεις τους. Ετσι δεν γίνεται δουλειά.. Δεν μπορεί να μην πατάει ψυχή που λέει ο λόγος στις εφορίες και όλοι οι υπάλληλοι να παραμένουν στις θέσεις τους...Τι κάνουν δηλαδή εκεί όλοι? 

 

Αυτό με τις επιχειρήσεις....Τυράκι να πάνε κάποιοι και να πούνε, να εύκολα το ανοίγουμε το μαγαζί.. Απέλπιδα προσπάθεια να έρθει ανάπτυξη εκ των έσω μπας και κυκλοφορήσει χρήμα... Με τις παρούσες συνθήκες αδύνατο... Μήπως θέλουν όλο και περισσότερες επιχειρήσεις για περισσότερους φόρους? Ο φόρος μειώθηκε? Οχι...Οπότε τι αλλάζει η γραφειοκρατεία?

Πολλά παιχνίδια σας λέω...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.