Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ηλεκτρονικά η κατάθεση μισθωτηρίων συμβολαίων


glaps

Recommended Posts

Τον ενημέρωσες ότι ο νόμος τον περιμένει ανά πάσα ώρα και στιγμή στη γωνία με πρόστιμο, σε περίπτωση που έπρεπε να βγάλει ΠΕΑ και δεν το έκανε?

 

ΥΓ: Όχι, ότι θα ίδρωνε το αυτί του, αλλά έτσι... για την "τιμή των όπλων" βρε αδερφέ!!! :(

Link to comment
Share on other sites

Τι να την κάνεις την τιμή των όπλων άμα δεν πέφτουν φράγκα......Αλλος δεν ενδιαφέρεται, άλλος βιάζεται, άλλος θέλει εξυπηρέτηση και ευκολία πληρωμής λες και εμείς το κάνουμε για χόμπι, ή δεν είναι μέρος της δουλειάς μας.

Πας στο περίπτερο να πάρεις τσιγάρα, ή στο βενζινάδικο και να τους πεις στα φέρνω τον άλλο μήνα γιατί τώρα δεν έχω? Αι σιχτιρ, τα έχω πάρει με τους άσχετους της κοινωνίας.... 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

πλεον πεα βγαζει μονο καποιος που δεν εχει δει την εφαρμογη του γπσ......αν ειχε νοικιασει  παλιοτερα ας πουμε.......

 

είναι η λογικη αντιδραση της αγορας στην εμμεση καταργηση νομου.......αν εγραφε στην εφαρμογή ,ότι το πεα είναι υποχρεωτικο και σε περιπτωση μη υπαρξης θα υπαρξει προστιμο,αντι για τις αρλουμπες περι ΄΄προαιρετικου΄΄ δεν θα ημουν τοσο αυστηρος στην κριτικη αλλα αυτοι κατηργησαν νομο.....επισης οσοι εκαναν πεα , διασταυρώνετε το πιστοποιητικο, αρα  μας κοροϊδεύουν....

 

φυσικα το ΤΕΕ σιωπει.....

Edited by savas76
Link to comment
Share on other sites

Το ΤΕΕ εχει σημαντικοτερα πραγματα να ασχοληθει (βλ. Κεφαλονια) και τηρει σιγη ιχθυος

Πλεον ΠΕΑ βγαζει μονο οποιος δεν εχει δει την εφαρμογη του taxis, συμφωνω με μια επισημανση

 

Ποιος θα πηγαινε να δει την εφαρμογη αυτη πριν να ειναι ετοιμος για θεωρηση μισθωτηριου? Κανενας...

Και, αντε, πηγαινε να ριξει μια ματια... Ποιος θα ανοιξει τις οδηγιες συμπληρωσης για να δει οτι η καταχωρηση ΠΕΑ ειναι προαιρετικη?

 

Σχεδον ολοι πλεον πανε σε ενα λογιστη και τους τα ετοιμαζει. Ο μονος τροπος για να μαθευτει οτι η καταχωρηση ειναι προαιρετικη ειναι καποιος να τους ενημερωσει μεχρι τη συνταξη του μισθωτηριου (πχ καποιος φιλος που νοικιασε παλι και ειδε οτι αναγραφεται στο αποτελεσμα της θεωρησης, καποιος λογιστης που τους ενημερωσε ο ιδιος και παει λεγοντας)

 

Προσωπικα, αν δεν εχω να κανω με τριτη ηλικια που δυσκολα παιρνουν απο λογια, αν τους κολλησει κατι στο μυαλο, δε μου αρνουνται την εκδοση τους, οταν τους ενημερωνω οτι, ναι μεν η καταχωρηση ειναι προαορετικη, η κατοχη του ομως ειναι υποχρεωτικη.

 

Σε αυτο που συμφωνω 100% ειναι στο οτι θα ΕΠΡΕΠΕ να αναγραφεται ΡΗΤΑ, παρα το προαιρετικο της καταχωρησης, οτι η μη τηρηση του Νομου επιφερει προστιμα...

Το οτι δεν καταργουνται οι διαταξεις που υποχρεωνουν την εκδοση, εμενα δε μου λεει απολυτως τιποτα

Link to comment
Share on other sites

ναι....ολοι στο τεε ασχολούνται με τον σεισμο και όχι με τα 14000 μελη τους που υφίστανται παρανομια.....ξημεροβραδιάζονται στους σεισμογράφους, και δεν στελνουν μια επιστολή που να προειδοποιει για την παρανομια....

 

παντως , γενικα μιλωντας

ολοι ξερουν πλεον ότι γινετε με γπσ η θεωρηση , αρκετοι ότι είναι ΄΄προαιρετικο΄΄......

μια προταση που να προειδοποιουσε για το προστιμο αν ειχε,,δεν θα υπηρχε καν θεμα, αλλα αποφευγετε επι 2 μηνες,τυχαιο;;;;;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οταν και μονοι μας, ομως, βγαζουμε τα ματια μας, τι να μας φταιει ο ιδιωτης μετα που προσπαθει να γλιτωσει 100€ απο την εκδοση ενος χαρτιου που μονον ως διεκπεραιωτικο το βλεπει...

 

Μιλαω με φιλο χτες....

- Ρε Γιαννη τι μου ειπε η ξαδερφη μου....?

- Τι σου ειπε ρε Κωστα?

- Καταργηθηκαν τα Πιστοποιητικα για τις ενοικιασεις απο το 2014 ετσι?

:evil:  :evil:  :evil:

 

Μια μικρη σημειωση... Η ξαδερφη του ηταν συμφοιτητρια μου και νυν συναδελφος...

 

Δε φτανει που πρεπει να πειθουμε τους πελατες να βγαζουν ΠΕΑ εξηγωντας τους ακριβως την ερμηνεια του Νομου, τωρα πρεπει να το κανουμε και με τους "συναδελφους" προσπαθωντας να τους αποτρεψουμε απο τη διασπορα ψευδων ειδησεων που μονο κακο κανουν στο επαγγελμα...

 

Τα σχολια δικα σας...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω...

Εκει που επρεπε εγω να τους πεισω οτι δεν καταργηθηκαν, κοντευει να γινει το αναποδο...

Link to comment
Share on other sites

απο το βιβλιο του Χρηστου Μελα , φοροτεχνικου

για τον ΕΝΦΙΑ

 

σελ 182

 

ερωτησεις-απαντησει για  ιδιοκτητες- ενοικιαστες

Ποτε υποβαλλεται το ΠΕΑ?

Η συμπληρωση των πεδιων του ΠΕΑ ειναι  προαιρετικη.

Αυτο δεν σημαινει οτι οι διαταξεις που οριζουν την υποχρεωση εκδοσης ΠΕΑ επαψαν να ισχυουν

Απλώς η καταχωρηση  του ΠΕΑ ειναι προαιρετικη.

 

[δλδ.... οπως ειχαμε εξ  αρχης υποστηριξει...]

 

Επομενως...τιποτε δεν καταργηθηκε...και ο νομος εξακολουθει να ισχυει...

 

και φερουν ευθυνη οροι συνεταξαν αυτη την φορμα...η οποια δεν ζηταει  ολα τα στοιχεια που απαιτει ο Νομος....

 

Αυτη  η φορμα ειναι ελλειπης..

 

επρεπε να υπαρχει πεδιο με ερωτηση "υπαρχει ΠΕΑ?"

με απαντηση "ναι" θα γινονταν οριστικοποιηση

με απαντηση "οχι" δεν θα καταχωρουνταν..

Link to comment
Share on other sites

Ίσως η ερώτηση θα έπρεπε να είναι : Απαιτείται ΠΕΑ?

Αν ΝΑΙ : Πρέπει να καταχωρηθεί αλλιώς δεν οριστικοποιείται

Αν ΟΧΙ : Οριστικοποιείται χωρίς καταχώρηση ΠΕΑ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.