Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ηλεκτρονικά η κατάθεση μισθωτηρίων συμβολαίων


glaps

Recommended Posts

Σ'ευχαριστώ συνάδελφε..άντε να δούμε..

νομιζω ειναι υποχρεωμενοι να απαντησουν εγγραφως εντος 15 ημερων οποτε βλεπω οτι σφιγγει ο κλοιος...

Edited by giannisp
Link to comment
Share on other sites

 

Καλησπέρα συνάδελφοι,

όπως σωστά υπέδειξε και κάποιος συνάδελφος σε προηγούμενο post, αποφάσισα να κάνω κι εγώ κάτι λίγο πιο ουσιαστικό και έστειλα έγγραφο αίτημα στο ΥΠΕΚΑ (γιατί τα πολλά λόγια είναι φτώχεια)

 

Για όποιον ενδιαφέρεται το κείμενο είναι το εξής :

 
"Καλησπέρα,
σύμφωνα με την παράγραφο 3 του άρθρου 14 του Κανονισμού Ενεργειακής Απόδοσης Κτιρίων (ΦΕΚ 407 Β, 2010), «Σε κάθε μίσθωση ακινήτου, ο αριθμός πρωτοκόλλου του ΠΕΑ πρέπει να αναγράφεται στο ιδιωτικό ή συμβολαιογραφικό μισθωτήριο έγγραφο. Η φορολογική αρχή δε θεωρεί μισθωτήρια έγγραφα εάν δεν προσκομίζεται ενώπιον της ισχύον ΠΕΑ». Το ίδιο αναφέρεται και στην υπ' αρ. Πρωτ.: οικ.382/12-01-2012 Εγκύκλιο του Υ.ΠΕ.Κ.Α.
Αντίθετα, σύμφωνα με το νέο τρόπο ηλεκτρονικής κατάθεσης των μισθωτηρίων μέσω του συστήματος "TAXIS", γίνεται δεκτή η κατάθεση μισθωτηρίων χωρίς την αναγραφή του Α.Π του Πιστοποιητικού Ενεργειακής Απόδοσης, γεγονός που σαφώς αντίκειται στην ισχύουσα νομοθεσία.
Σας παρακαλώ να με ενημερώσετε εάν το ΥΠ.Ε.Κ.Α. έχει ξεκινήσει τις προβλεπόμενες διαδικασίες για τη μη εφαρμογή της ελληνικής νομοθεσίας.
Με εκτίμηση."
 
Συνιστώ κι εγώ από την πλευρά μου, να αρχίσουμε όλοι να πιέζουμε (ο καθένας στα πλαίσιο των δυνατοτήτων του)
 
 
 
Εγραψα και εγω σχεδόν το ίδιο (!)  κείμενο αν θυμαμαι καλά στις 10/1/14, και το απέστειλα στο ΥΠΕΚΑ αλλά απάντηση προς το παρόν δεν είχα!
Edited by ΕΥΗ ΤΑΥΛΑΚΗ
Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά δεν θα έχεις......Και αν τελικά ως εκ του θαύματος λάβεις κάποια θα είναι γενικά και αόριστα.....Σιγά μην απαντούν στον καθένα. Στην καλύτερη copy-paste....

Link to comment
Share on other sites

Παρατείνεται η προθεσμία(έως 28-02-2014) για την υποβολή των ηλεκτρονικών συμβολαίων για μισθώσεις οι οποίες συνάφθηκαν εντός του πρώτου μήνα του έτους. Για την υποχρεωτική έκδοση και συμπλήρωση των στοιχείων του ΠΕΑ ούτε λόγος φυσικά...

 

 

 

ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑΣ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΜΙΣΘΩΤΗΡΙΩΝ ΑΚΙΝΗΤΩΝ.pdf

Link to comment
Share on other sites

υποχρεωμένη  να απαντησει κάθε δημοσια υπηρεσια , είναι μονο αν πρωτοκολησετε το ερωτημα,την αιτηση κτλπ....

 

 

για λογους αβροσυνης ισως σας απαντησουν, σε απλο εμαιλ....με γενικοτητες

 

σε τετοιο θεμα μονο το ΤΕΕ μπορει να κανει σοβαρη παρεμβαση...δεν νομιζω να  αλλαξει γνωμη το γπσ λογω μαιλ μου.....

Edited by savas76
Link to comment
Share on other sites

Και η πρωτη ακυρωση ΠΕΑ ειναι γεγονος και για μενα...

 

"να, μου ειπαν πως για την πρωτη θεωρηση μισθωτηριου δεν ειναι απαραιτητο το ΠΕΑ, δε στο ζητανε. οποτε λεω να μην το βγαλω..."

 

εννοειται [ως ενημερωσα για τα προστιμα αλλα δε νομιζω να ιδρωσε κανενος το αυτι...

 

ο καθενας το μακρυ του και το κοντο του...

Link to comment
Share on other sites

 θυμασαι τι λεγαμε όταν το πρωτοείδαμε το ΄΄προαιρετικο΄΄;;;;

 

εγω είμαι σιγουρος μολις ολοι μαθουν ότι γινετε ηλεκτρονικα η καταθεση και το πεα  είναι προαιρετικο κανενας δεν θα βγαζει......οι λιγοι που βγαζουν τωρα ,δεν το ξερουν....

Edited by savas76
Link to comment
Share on other sites

Και η πρωτη ακυρωση ΠΕΑ ειναι γεγονος και για μενα...

 

"να, μου ειπαν πως για την πρωτη θεωρηση μισθωτηριου δεν ειναι απαραιτητο το ΠΕΑ, δε στο ζητανε. οποτε λεω να μην το βγαλω..."

 

εννοειται [ως ενημερωσα για τα προστιμα αλλα δε νομιζω να ιδρωσε κανενος το αυτι...

 

ο καθενας το μακρυ του και το κοντο του...

Μωρε κι αλλες ακυρωσεις εχεις απλα δε το καταλαβες γιατι δεν εφτασες να μιλησεις στο τηλεφωνο.

Οσον αφορα την απαντηση που περιμενετε, νομιζω καποιος στην αρχη του θεματος παρεθεσε μια γενικολογη απαντηση τους, απο την οποια δεν προεκυπτε απο πουθενα οτι θα κανανε καποια ενεργεια για να το διορθωσουν.

Edited by Christos
Link to comment
Share on other sites

Οι αλλες συναδελφε δεν ειναι ακυρωσεις γιατι επι της ουσιας ποτε δεν ηταν δουλειες μου.

Το οτι λογικα θα εχει μειωθει η δουλεια ειναι γεγονος, οπως επισης ειναι και γεγονος οτι καθε Γεναρης ειναι σκοτωμενος πραγματικα.

 

Μια αρχικη απαντηση ηταν οτι δεν προκυπτει πουθενα καταργηση του Νομου, απλα η εφαρμογη του εναποκειται πλεον αποκλειστικα στη διακριτικη ευχερεια των πολιτων οι οποιοι και πλεον δρουν ανεξελεγκτοι

Οποτε δεν ξερω κατα ποσο πλεον θα κινηθουν ωστε να κανουν υποχρεωτικη την καταχωρηση του ΠΕΑ στο συστημα.

 

Και η δεσμευση που αναφερθηκε απο εδω προ ολιγου απο το Θεοχαρη οτι εντος διμηνου θα διορθωθει, πηγε περιπατο?

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ινζάγκι σε έχω για βαρόμετρο....Αμα έφαγες και εσύ άκυρο γι'αυτό το λόγο......τα πράγματα είναι κατάμαυρα. Δεν ξέρω τι αλλά κάτι πρέπει να γίνει σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.