Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ηλεκτρονικά η κατάθεση μισθωτηρίων συμβολαίων


glaps

Recommended Posts

τιποτε δεν ηταν

 

τα λεγαμε και τις προαλλες

 

ενα κουτακι ηθελε...  απαιτειται ΠΕΑ ?  .".ΟΧΙ"  ..περναει ..."ΝΑΙ"  - υπαρχει?    ΝΑΙ ....περναει  ΟΧΙ δεν περναει..

                                                            

 

ολα τα αλλα....να αναγνωριζει...να εξαιρεί...να απορριπτει...

 

ειναι απλες δικαιολογιες...ανικανοτητας

Link to comment
Share on other sites

Η κατηγορια της ανικανοτητας αποτασσει το δολο απο πανω της

Και δεν εχω σιγουρευτει οτι ηταν απλα ανικανοτητα...

 

Παντως με οσα μεσιτικα συνομιλω, σπανιως παρατηρουνται κρουσματα θεωρησης μισθωτηριων χωρις ΠΕΑ

Ειτε θα κανουν ελαχιστα πιστοποιητικα, ειτε θα εχουν ηδη εκδοσει τα διαμερισματα ενα απο τα προηγουμενα χρονια ειτε θα το κανουν σε χαμηλοτερες τιμες απο μενα.

 

Το επομενο μου βημα ισως θα ηταν η ενημερωση με καποιο τροπο των λογιστικων γραφειων για το υποχρεωτικο της εκδοσης ΠΕΑ και τα προστιμα που ελοχευουν...

Λογιστικα και μεσιτικα γραφεια ανα τη Θεσσαλονικη

 

Η μεγαλυτερη πληγη, μεχρι στιγμης, εντοπιζεται απο εκει...

Edited by Inzaghi
Link to comment
Share on other sites

Θα είμαι ο τρομερά αιρετικός εάν πω πως δεν έχω διαπιστώσει κάποιο ιδιαίτερο θέμα με τα ΠΕΑ?

Οι ιδιοκτήτες εξακολουθούν να βγάζουν και οι λογιστές εξακολουθούν να τα ζητάνε.

Τα παραπάνω από προσωπική πρόσφατη εμπειρία και με διαφορετικούς ιδιοκτήτες-λογιστές..(αν και ξέρω πως εν δυνάμει θα μπορούσα να έχω άλλα τόσα ΠΕΑ που ποτέ δεν ήρθαν αλλά οι θεωρίες του "εάν" δεν με καλύπτουν).

 

Δεν λέω οτι δεν έχει προκύψει θέμα, αλλά δε θεωρώ πως είναι ανάγκη να στηθεί λαική επανάσταση. Εκτός και εάν αποτελώ μια σπάνια εξαίρεση..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για την ακριβεια η περιπτωση σου αποτελει μια ευχαριστη εξαιρεση, που, εν μερει διαψευδει τους ισχυρισμους-φοβους μας οτι οι δουλειες επεσαν λογω του συστηματος

Μπορει οντως να εισαι η εξαιρεση, μπορει και οχι.

Το εχω ξαναπει, δεν ειμαι ακομα σιγουρος αν η ραγδαια μειωση των ΠΕΑ τους πρωτους μηνες του 2014 οφειλεται στις ηλεκτρονικες θεωρησεις που περνανε και χωρις ΠΕΑ η σε συνδυασμο μειωμενων μισθωσεων με ηδη 500.000 και πλεον εκδοθεντων ΠΕΑ ανα την Ελλαδα,

Το οτι η δουλεια εχει πεσει 25-30% περιπου ειναι δεδομενο και αυτο το λενε τα νουμερα, οχι εγω.

 

Ισως οι πελατες να θελουν να ειναι νομοταγεις, ισως να μη γνωριζουν ακομα πως θεωρειται το μισθωτηριο και χωρις ΠΕΑ και οταν πηγαινουν για τη θεωρηση να εχουν ηδη εκδοσει ΠΕΑ.

 

Οπως και να χει, απο τη "λαικη επανασταση" οπως τη χαρακτηριζεις, μονο χαμενος δεν προκειται να βγει κανενας. Καθισμενοι επαναπαυμενοι στα γραφεια μας (δεν παει επ ουδενι επι προσωπικου) δεν κερδιζουμε τιποτα. Υπαρχει πεντακαθαρα ενα θεμα που εν δυναμει μειωνει τη δουλεια μας και αν συνεχισει να υφισταται, οι ρυθμοι μειωσης θα ενταθουν στο εγγυς μελλον.

 

Ας προασπισουμε τα συμφεροντα μας, οπως η ΠΟΜΙΔΑ κοπτεται απο την εναρξη ισχυος του ΚΕΝΑΚ και εν τελει ισως και να τα καταφερε εν μερει...

Link to comment
Share on other sites

Το εχω ξαναπει, δεν ειμαι ακομα σιγουρος αν η ραγδαια μειωση των ΠΕΑ τους πρωτους μηνες του 2014 οφειλεται στις ηλεκτρονικες θεωρησεις που περνανε και χωρις ΠΕΑ η σε συνδυασμο μειωμενων μισθωσεων με ηδη 500.000 και πλεον εκδοθεντων ΠΕΑ ανα την Ελλαδα

Πιστεύω το δεύτερο.

Και για να μην παρεξηγηθεί ο όρος "λαική επανάσταση" που χρησιμοποίησα, απλά προσπαθώ να βάλω το θέμα στις ρεαλιστικές του διαστάσεις μιας και κατά τη γνώμη μου δεν σχετίζεται με το σύστημα της ΓΓΠΣ.

Από την οπτική μου λοιπόν, είναι σαν να φωνάζει κάποιος στο νήμα των αυθαιρέτων ότι δεν γίνονται δηλώσεις επειδή το ΤΕΕ δεν έχει αναρτήσει αεροφωτογραφίες.

Ναι, σαφώς και αποτελεί πρόβλημα αλλά δεν είναι η αιτία γιατί όπως προανέφερα η πλειοψηφία των όποιων (λίγων ή πολλών) ενδιαφερόμενων, εκδίδει ΠΕΑ και το προσκομίζει στο λογιστή του.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Φίλε  yian  νομίζεις  ότι  οι  πάντες  στην  Ελλάδα  έχουν  ασχοληθει  με  το  ΠΕΑ και  γνωρίζουν  ότι  υπάρχει?

ΕΚΤΟΣ  ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ  ΕΙΝΑΙ  ΑΥΤΟ .....!!!!!

ΕΩΣ  ΤΩΡΑ  ΠΗΓΑΙΝΕ  Ο  ΚΟΣΜΟΣ  ΣΤΗΝ  ΕΦΟΡΙΑ  ΚΑΙ  ΤΟΥ  ΕΛΕΓΑΝ  ΤΑ  ΠΕΡΙ  ΠΕΑ!!!!!!!!

Σιγουρότατα   μειώθηκαν  γι  αυτο  το  λόγο  ο  αριθμός  ΠΕΑ ....

Για  μπες  σε  κανα  λογιστικό  site  ( forin,taxheaven,epsilonnet κλπ )  και  θα  δεισ  αν  εχω  δίκιο ...αφου  το  90%  ακόμη  και  των  λογιστών  δεν  ήξερε  τι  σημαίνει  ΠΕΑ . 

ΑΠΟ  ΤΑ  FORUM  ΤΟΥΣ  ΘΑ  ΔΕΙΣ  ΑΝ ΕΧΟΥΜΕ  ΔΙΑΡΡΟΕΣ ....!!!!!

ΑΣΕ  ΛΟΙΠΟΝ  ΤΙΣ  ΟΠΤΙΚΕΣ  ΓΩΝΙΕΣ  ΚΑΙ  ΣΤΕΙΛΕ  ΚΑΙ  ΕΣΥ  ΚΑΙ  ΟΛΟΙ  ΚΑΝΑ  MAIL.....

ΟΛΑ  ΑΥΤΑ  ΦΙΛΙΚΑ  ΚΑΙ  ΣΥΝΑΔΕΛΦΙΚΑ  ΕΤΣΙ ????

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, λίγο πιο ήρεμα. Δεν θα σε ακούσουν απ' εδώ οι υπεύθυνοι όσο κι αν φωνάζεις.

Μη γράφεις σε παρακαλώ με κεφαλαία συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

δεν μιλαμε ατομικα όταν λεμε επεσε 30% ο αριθμος.......

 

επισης μεγαλος αριθμος ιδιοκτητων που δεν εχει πολλα ακινητα οντως πηγαινε εφορια και μαθαινε για πεα....πλεον αυτοι όταν τα θεωρουν βλεπουν προαιρετικο.......

εγω εχω ακυρωσεις πεα ακομα και αφου μου ειπαν να κανω......υπαρχει θεμα δεν είναι της φαντασιας μας........

 

Πτωση θα υπαρχει στα πεα λογω ότι γιναν αρκετα αλλα όχι αποτομη 30% σε 2 μηνες....

Edited by savas76
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στην εφορία μου όσες φορές είχα παρατηρήσει την ουρά των μισθωτηρίων ενώ περίμενα, ένας στους δύο έφευγε άπραγος γιατί δεν είχε ΠΕΑ.

Link to comment
Share on other sites

31/1/2013:   A.Π. 18584

31/1/2014:   Α.Π. 14623

 

Διαφορά -22%

 

20/2/2013: Α.Π. 31380

20/2/2014: Α.Π. 24122

 

Διαφορά: -23%

 

Για να είμαστε απόλυτα ειλικρινείς, η παραπάνω διαφορά δεν είναι τέτοια που να δικαιολογεί τη φασαρία που γίνεται, αν μάλιστα προστεθεί και μια φυσιολογική κάμψη λόγω μείωσης του αποθέματος των ακινήτων χωρίς ΠΕΑ. Ωστόσο, θα πρέπει να πω πως η δική μου πτώση είναι πολύ παραπάνω από το 22-23% που δείχνουν τα παραπάνω Α.Π. Και προφανώς τόσων άλλων εδώ μέσα. Το γιατί φαίνεται έτσι, δε μπορώ να το εξηγήσω. Ίσως στην επαρχία δεν το ψάξανε τόσο πολύ όσο στα μεγάλα αστικά κέντρα, και τα βγάζουν κανονικότατα και σύμφωνα με το νόμο; δε ξέρω. Με προβληματίζουν όμως τα παραπάνω στατιστικά, και αν έχω κάποιος εξήγηση θα χαρώ να την ακούσω.

Το μόνο ενθαρρυντικό ήταν μια ανάκαμψη τις τελευταίες 10 μέρες, αλλά δε ξέρω αν είναι συγκυριακό το φαινόμενο ή απλά μπαίνουμε στην άνοιξη με τα λουλουδάκια τις μελισσούλες κλπ.

 

Η διαφορά είναι

Edited by Christos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.