Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ηλεκτρονικά η κατάθεση μισθωτηρίων συμβολαίων


glaps

Recommended Posts

Ποτε υπηρξαν ελεγχοι στην Ελλαδα για να υπαρξουν και τωρα?

Πολυ ρομαντικη η σκεψη και πολυ ομορφο ακουγεται ως απειλη για να το ξεφουρνιζουμε στους ιδιοκτητες που μας γειωνουν αλλα δεν ιδρωνει το αυτακι κανενος...

 

Κι εγω το εχω σκεφτει. Να ξυπνησουν μια ωραια πρωια και να ζητησουν αναδρομικα ολα τα ΠΕΑ αυτων που θεωρησαν ανευ

Και οχι μονον αυτο αλλα να ζητησουν τα ΠΕΑ να εχουν εκπονηθει με ημερομηνια προγενεστερη της ημερομηνιας θεωρησης για να μη φανει οτι εκδοθηκε μετα.

Να ενημερωσουν τους ιδιοκτητες μεσω mail και να τους δωσουν διορια μιας εβδομαδος να ανεβασουν τα ΠΕΑ...

 

Μετα κουνησα το κεφαλι μου, συνειδητοποιησα οτι τρεφω αυταπατες και ξυπνησα...

 

Ποιος μπορει να αντικρουσει το γελοιωδεστατο επιχειρημα του ιδιοκτητη "εβγαλα ΠΕΑ μα δεν ξερω που ειναι, το εχασα μαλλον" σε ενδεχομενο μελλοντικο ελεγχο?

Υπαρχει database που μπορεις να κανεις αναζητηση ΠΕΑ με ονομα ιδιοκτητη η οδο πολυκατοικιας?

 

Δε νομιζω Τακη...?

 

Οποτε...?

Link to comment
Share on other sites

Ας γίνει όμως και μάθημα σε όσους χαμήλωναν πολύ την αμοιβή στα ΠΕΑ, γιατί πίστευαν ότι σε 5 χρόνια θα γίνουν το πρώτο μαγαζί σύναξης ΠΕΑ στην Ελλάδα...

Εδώ ό,τι αρπάξεις άρπαξες, δεν κάνεις μελλοντικούς σχεδιασμούς και φιλόδοξα σχέδια.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως εχεις δικιο....

Εν μια νυκτι στην Ελλαδα καταρριπτονται ολα τα σχεδια και τα ονειρα που μπορει να εχεις κανει...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει να κάνει το θέμα της αμοιβής μίας εργασίας, με την καταστρατήγηση του νόμου. Δηλαδή είπαν τι? Αφού οι μηχανικοί έχουν απαξιώσει τα ΠΕΑ δια μέσω της αμοιβής τους ας τα καταργήσουμε δεν τρέχει και τίποτα?

Για πολλούς ήταν από τα λιγοστά έσοδα και η μόνη ίσως πηγή εσόδων. Και για μένα, δεν ντρέπομαι να το πω...

Το άλλο να τα ζητήσουν αναδρομικά, δηλαδή μέσω πουστιας δεν παίζει...Είναι πραξικοπηματικό...Σαν να σου λένε δεν είναι υποχρεωτικό το χαράτσι (που είναι νόμος) αμα θες το δίνεις, αλλά στο μέλλον όσοι δεν το έδωσαν θα το πληρώσουν διπλά και τριπλά... Δεν γίνονται αυτά, άσε που δεν υπάρχει και έλεγχος στην Ελλάδα..

Το άλλο να προσπαθούν να χαϊδέψουν αυτιά προεκλογικά το είχα σκεφτεί, αλλά από την άλλη λέω...Πόσοι είναι αυτοί που θα ανακουφιστούν από την μη υποχρέωση έκδοσης ΠΕΑ? Πόσοι έχουν σπίτια ή καταστήματα να νοικιάζουν? Ασε που όσοι ενοικιάζουν καταστήματα οι περισσότεροι δεν έχουν οικονομικό θέμα..Στα 150-200 του ΠΕΑ θα κολλήσουν, όταν για ένα κατάστημα παίρνουν μισθό για ενοίκιο? Αμα βάλεις από την απέναντι αυτούς που θα δυσαρεστήσεις (μηχανικούς που ασχολούνται με ΠΕΑ) έρχεται η μία η άλλη...

 

Δεν ξέρω τι δόλος παίζει...γιατί σίγουρα δόλος είναι και όχι ανικανότητα.. Μακάρι να μπορούσε να φτάσει το θέμα σε Ευρωπαϊκό επίπεδο γιατί πέραν των άλλων υπάρχει και κοινοτική οδηγία που καταστρατηγείται.... Το ζήτημα είναι ποιος μπορεί να φτάσει το θέμα τόσο ψηλά....

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

ikaros 13 είσαι  πάνσωστος ....!!!!!!

Ταχω  πει  όλα  αυτά  έτσι  ακριβώς....!!!!

Αλλο  παίζει  που  δεν  το  ξέρουμε .... άλλωστε  μόνο  χάσιμο  προκύπτει και  για  τα  κρατικά  έσοδα  και  για  τους  μηχανικούς , το  λέω  απο  την  πρώτη  στιγμή...!!!

Υ.Γ. Συγχαρητήρια  στην  ομάδα  μας ....!!!!

       Αυτά  παθαίνει  ο  κάθε  αμετροεπής  &  επαρμένος ( εισπράτει  3 )...!!! 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω κάποιος μπάρμπας εκεί στο υπουργείο έχει να νοικιάσει πολλά ακίνητα και δεν προχωράει την υπόθεση μέχρι να βρει τους ενοικιαστές, για να μην πληρώνει για ΠΕΑ.

Κάτι τέτοιο πολύ ταπεινό.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Το θεωρούμε όλοι δεδομένο πως υπάρχει δάκτυλος από πίσω και σωστά.

Αλλά αυτό δεν έχει να κάνει με το να καλοπιάσουνε τους ιδιοκτήτες. Ειλικρινά υπάρχει έστω και ένας που θα ψηφίσει τη σημερινή κυβέρνηση (ακόμα και από αυτούς που όντως θα την ψηφίσουν) που θα το κάνει επειδή γλύτωσε το ΠΕΑ των 100 ευρώ; Αν όντως υπάρχουν άνθρωποι στα κυβερνητικά κλιμάκια που πιστεύουν ότι κέρδισαν έστω και μία (όχι δύο, μία) ψήφο, το επίπεδο γελοιότητάς τους είναι πολύ μεγαλύτερο από όσο φανταζόμουνα.

Ο δάκτυλος θεωρώ πως έχει να κάνει πρωτίστως με την ΠΟΜΙΔΑ. ΄Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση, τέτοια απόφαση θα είχε αναρτηθεί με μαρκίζα από δω μέχρι το Θεσσ/κη στην ιστοσελίδα τους (όπως κάνανε όταν φωνάζανε για κατάργηση ΠΕΑ για όλα τα προ 83 ακίνητα). Αντ' αυτού μου έκανε μεγάλη εντύπωση πως δεν αναφέρανε το παραμικρό μέχρι σήμερα, λες και δε το έχουν μάθει. Μπορεί και να λανθάνω, αλλά μου κάνει για ένοχη σιωπή, μην το φωνάξουμε και χαλάσει η συνταγή.

 

Δεν είμαι αισιόδοξος αν δεν υπάρχει κίνηση από τα υψηλά θα έχουμε αποτελέσματα. Προσωπικά έστειλα σε ό,τι εμαιλ αναφέρθηκε εδώ, και πήρα μόνο τις απαντήσεις καρμπόν από συγκεκριμένους παραλήπτες. Οι υπόλοιποι απλά μας περνάνε κατευθείαν στα junk. Όσοι από μας ζούμε από ΠΕΑ, πέραν των εμαιλ, πρέπει να ενοχλήσουμε τηλεφωνικά, και να φτάσουμε όσο γίνεται πιο ψηλά. Ό,τι κάνει ο inzaghi δηλαδή. Όποιον ξέρει ο καθένας, ας μην είναι απαραίτητα εντός των στενών ορίων ΥΠΕΚΑ/ΥΠΟΙΚ. Είναι καλύτερο από το να μεμψιμοιρούμε μεταξύ μας.

 

Πλέον πάντως το θέμα έχει γίνει ευρέως γνωστό, η πτώση σε προσωπικό επίπεδο είναι στο 80%.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Ακουστε σκηνικο

Μιλαω με υπαλληλο του πολιιτκου γραφειου του Καλαφατη, την ενημερωνω για το θεμα για το οποιο δε γνωριζε και μου απανταει...

"Α ναι? Γιατι με ενδιαφερει κι εμενα, εχω ενα καταστημα που ειναι να νοικιασω, να το ξερω αν ειναι...."

Η ΠΟΜΙΔΑ απο την αλλη, με την εναρξη ισχυος της ηλεκτρονικης θεωρησης μισθωτηριων συμβολαιων εβγαλε ανακοινωση πως πρεπει να συνεχισουν να συντασσουν μισθωτηρια οπως παλια και να κανουν ολες τις απαραιτητες ενεργειες που να τους κατοχυρωνουν

 

http://www.pomida.gr/epikairotita/deltypou/e-contract.htm

 

Εχει γνωση της προαιρετικης φυσης του ΠΕΑ πλεον αλλα επειδη γνωριζει οτι ακομα ο Νομος υφισταται, δε μπορει να πει κατι...

 

Θα προσπαθησω να επικοινωνησω με πολιτικα γραφεια Μπουταρη και Ιωαννιδη, ελεω εκλογων...

Αν περασουν οι εκλογες και δεν εχει αλλαξει κατι, κλαφτα...

θα μας γραψουν στα @@ τους... (οχι πως τωρα δε μας εχουν ηδη γραμμενους εκει αλλα τελος παντων)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Inzaghi είσαι άσσος 

αν ήταν όλοι έτσι, τα πράγματα θα ήταν ΠΟΛΥ διαφορετικά

κι άλλες χώρες έχουν κρίση, δεν χτυπήθηκε όμως τόσο η οικοδομή

αφήστε την μεμψιμοιρία και τα πληκτρολόγια

τίποτα δεν έχει κριθεί

όσο για την ΠΟΜΙΔΑ δεν είναι εχθρός άλλα σύμμαχος, άμα δεν φορολογούνταν τόσο άγρια τα ακίνητα δε θα βγάζαμε ΠΕΑ αλλά ΟΑ

Edited by Julius Caesar
Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω πραγματικα απο την προσπαθεια μου να κινητοποιηθουν κι αλλοι συναδελφοι και να βοηθησουν.

Κι εγω κινητοποιηθηκα εντονα λογω συναδελφου και παει λεγοντας

Εχω ζητησει και απο συναδελφους εκτος forum να δραστηριοποιηθουν μπας και...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.