Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ηλεκτρονικά η κατάθεση μισθωτηρίων συμβολαίων


glaps

Recommended Posts

Εγω, παλι, σημερα εβγαλα ενα ΠΕΑ απο συμπολιτισσα σου, Ικαρε, που μολις μου το ανεθεσε ετρεξα να το τελειωσω μην το μαθει και μου ριξει ακυρο.

Τελικα δεν προλαβε, χτες το πηρε, χτες μετρησα, χτες το εξεδωσα, σημερα παρεδωσα και πληρωθηκα...

Ε ρε που φτασαμε, να παρακαλαμε να μη μας ακυρωσουν δουλεια...

 

Παντως κι εγω ημουν σε συνεργατη μεσιτη σημερα και μου ειπε πως εκανε πραξεις σε ακινητα που χρειαζοντουσαν ΠΕΑ αλλα δε βγαλανε επειδη ηταν προαιρετικο

Μαλιστα τους ενημερωσε για τα προστιμα αλλα δεν ιδρωσε κανενος το αυτι..

 

Οπως και να χει, επειδη η τραπεζα των ακινητων δεν ειναι απεριοριστη, μεσα στη διετια 2012-2013 εξεδοθησαν περιπου μισο εκατομμυριο ΠΕΑ για χωρους που μισθωθηκαν.

Αυτοι που δε βγαλανε ΠΕΑ τωρα με την ηλεκτρονικη θεωρηση, στο επομενο μισθωτηριο θα βγαλουν θελουν δε θελουν.

Οποτε επι της ουσιας κανανε μια μικρη οικονομια για λιγο καιρο.

 

Δεν υπαρχει περιπτωση να μη διορθωθει το θεμα με την πλατφορμα, το θεμα ειναι ποσο θα διαρκεσει αυτη η απραγια.

Αλλα και παλι, στην ουσια, αν βγαζαν τωρα, θα μειωνοταν η εν δυναμει μελλοντικη μας δουλεια γιατι θα ειχανε ηδη ΠΕΑ.

 

Αντε να δουμε τι μελλει γεννεσται...

Link to comment
Share on other sites

Στο καπάκι επικοινώνησα με το σύλλογο μηχανολόγων εδώ στην Αθήνα και τους είπα τα καθέκαστα, κτλ κτλ...Το ξέρουμε λένε, υπάρχει σοβαρό πρόβλημα, αναμένουμε και εμείς ενημέρωση, το έχουμε σε προτεραιότητα το θέμα....

Ορίστε και η επιστολή που έστειλαν στο ΥΠΟΙΚ...  http://www.psdmh.gr/site/index.php?option=com_content&view=article&id=174:epistoli-pea-ypourgeio-oikonomikon&catid=34:announce&Itemid=137

 

Αν δεν το φτιάξουν σύντομα δεν θα κάνουμε ούτε Πάσχα....

Link to comment
Share on other sites

5 Φλεβαρη....

1,5 μηνας περασε....

Ασχοληθηκε κανενας?

Ευελπιστουμε μετα τη συμφωνια με την Τροικα να ασχοληθουν, γιατι πληροφοριες απο το ΤΕΕ που εχω λενε οτι δε βλεπουν τιποτα περισσοτερο απο την Τροικα στο ΥΠΟΙΚ ολοι τους...

Οποτε ας ελπισουμε μολις επιτευχθει η συμφωνια εντος των προσεχων ημερων, να ασχοληθουν και με αλλα θεματα, ελασσονος σημασιας για αυτους...

Link to comment
Share on other sites

αν κανουμε μια ανακεφαλαιωση θα δουμε ότι σε ένα τριμηνο εχουμε αποτομη  πτωση 30% στον πραγματικο αριθμο πεα......η ΄΄κινηση΄΄ όμως σε τηλεφωνήματα και εργασια επεσε ισως και 70%  σε πολλους μηχανικους  ,οποτε  το αυθαιρετο συμπερασμα μου ,είναι ότι μαλλον αυτοι με 1 ακινητο που γενικως  συνηθως ψαχναν,ενδιαφεροντουσαν,τωρα  δεν πολυενδιαφερονται......

 

δεν μετραω την αυξηση επιθεωρητών γιατι και παλαιοτερα είχαμε πανω από 20 000 ουσιαστικα.....

 

εγω πλεον δεν θεωρω ότι θα διορθωθεί η κατασταση  από γπσ, οποτε απλως το αποδεχθηκα.......εκτος της μειωμένης δουλειας που απλως πρεπει να αποδεχθούμε εχουν αυξηθεί οι ακυρωσεις .....

Edited by savas76
Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι, οσοι εχετε twitter, δε στελνειε ενα tweet στο Θεοχαρη ζητωντας του το αυτονοητο?

Εγω μολις του εστειλα

 

https://twitter.com/htheoharis

 

Απανταει στα μηνυματα του κοσμου, αν πατε στο προφιλ του θα δειτε.

Στειλτε κατι μαζικο, τουλαχιστον να θορυβηθει ο ιδιος και οχι παρατρεχαμενοι του απο την ενασχοληση μας...

Και για όσους δεν έχουν γνώση twitter, επιτρεπεται μήνυμα σύντομο, μόνο εως 140 χαρακτηρων, οποτε κατι λιτο και περιεκτικό, ισως με ενα reply απο κατω...

 

Ορίστε το δικό μου...

post-47080-0-98598600-1395587300_thumb.jpg

Edited by Inzaghi
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν επιληφθει αυτοπς του θεματος, μονο του δεν θα γινει τιποτα

Και δεν ειμαι σιγουρος οτι εχει γνωση του θεματος

Στειλτε συναδελφοι, παει επι προσωπικου.

Αξιζει ακομα και να κανετε account γι αυτο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.