Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προθεσμίες μεταφοράς δηλώσεων του Ν.4014/11 στον Ν.4178/13


Recommended Posts

Iάσωνα επειδή το προορίζω για έκδοση οικ. άδειας με συμφέρει να το πάω στην ΚΑΤ 2 ;;για να αποφύγω το 500άρικο;;

Αν το πας για "έκδοση αδειας" δεν θα το πας εκεί που σε συμφέρει άλλά εκεί που πρέπει διότι κατά την έκδοση της άδειας ή δήλωση ελέγχεται

Προσοχή λοιπών.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 857
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα ηθελα να πω το εξης αν καταλαβα σωστα πρεπει για τις δηλωσεις που μεταφεραμε με ληξιπροθεσμες η μη να υπολογισουμε δοσεις πριν τις 10-2-2014...για να μην εχουμε προσαυξηση...οκ...δλδ για δηλωσεις που εχουν πληρωθει εφαπαξ και υπαρχει πιθανοτητα να τροποιηθουν λογω νεων εγκυκλιων και γενικα νεων διευκρινησεων τις οποιες δεν εχουν αποσαφηνισει πληρως ωστε να ξερουμε τι να κανουμε ειμαστε υποχρεωμενοι ειτε να βαλουμε τους ιδιοκτητες να πληρωνουν για κατι που δεν ειμαστε σιγουροι ειτε να τους πουμε περιμενετε αλλα για καθε μηνα που περναει αν αλλαξουμε κατι στη δηλωση αργοτερα και σας βγει μεγαλυτερο το προστιμο θα πληρωνετε προσαυξησεισ.... Δηλαδη αν δωσουν μια διευκρινηση αργοτερα που μας μεγαλωνει το προστιμο ο ιδιοκτητης θα πληρωσει και προσαυξηση. Ειναι λογικο αυτο πραγματικα? και γιατι δεν διαμαρτυρομαστε? οι συμβολαιογραφοι για αντιστοιχο θεμα που τους εβαλαν χωρις διευκρινησεις να παρουν ευθυνη να υπολογιζουν φορους κτλπ παγωσαν τα συμβολαια εμεις δλδ επειδη στο τεε δωσαν το ποσοστο ανταποδοσης και εκατσε στα αυγα του θα δεχομαστε οτι λεει το υπουργειο και θα τρεχουμε καθε φορα πανικοβλητοι..ως ποτε???????? κατι πρεπει να γινει
 
συγνωμη για τα κεφαλαια και τη συνταξη απλα εχω αγανακτησει...
 
και για να πω και τον πονο μου...μεταφερα ολες τις δηλωσεις του ν.4014 στον ν.4178 χωρις να υπαρχουν ληξιπροθεσμες οφειλεσ...υπαρχουν ομως περιπτωσεις που εχω αμφιβολιες γιατι δεν ειμαι σιγουρος τι να κανω και αν πρεπει να τροποποιησω τον τροπο υπολογισμου του προστιμου. Ο λογος που δεν περιμενα μεχρι τελευταια στιγμη να κανω τη μεταφορα ειναι οτι θα μπω φανταρος οποτε ειπα να τις μεταφερω ολες τωρα και να συμπληρωσω τα στοιχεια....αποτελεσμα..................ουτε το συστημα εχει ανοιξει για αρχεια.....ουτε  ξερω αν πρεπει να αλλαξω καποια προστιμα.....ουτε ξερω ποτε θα μαθω...και δεν ξερω που θα βρισκομαι τους επομενουν μηνες που ξαφνικα θα πουν καταθεστε σχεδια εντος του εξαμηνου....ελεοσ....
Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "Επεξεργασία".
Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στους τίτλους των θεμάτων, όσο και στο κείμενο των δημοσιεύσεων.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
yian

Edited by yian
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

συναδερφε εχεις απολυτο δικιο!ειδικα με το νεο παραρτημα του φεκ 39Β/2014 ολες οι μεταφορες απο τον 4014 στον 4178 γινονται ιδιαιτερα προβληματικες στη μεταφορα,αφου τοποθετειται το οριο των 50μ2 στους ΒΧ.οι ανθρωποι ερχονται και κανουν αναδρομικη καταδρομη στα φυλλα καταγραφης του 4014, στελνοντας τους πελατες σε επαναυπολογισμο αφου αλλαζει η κατανομη μεταξυ ΒΚ και ΚΧ.σε καταλαβαινω απολυτα.γραψε κεφαλαια μεχρι να σου φυγουν τα νευρα.

ΕΓΩ με το φτωχο μου το μυαλο καταλαβα το εξης:οποιος ηταν και 'μαγκας' και περαιωσε με 4014,τωρα ψαχτε να τον βρειτε.

κατα τα αλλα ο 4014 βγηκε αντισυνταγματικος!θεατρο του παραλογου

Edited by pantsel
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

συναδερφε εχεις απολυτο δικιο!ειδικα με το νεο παραρτημα του φεκ 39Β/2014 ολες οι μεταφορες απο τον 4014 στον 4178 γινονται ιδιαιτερα προβληματικες στη μεταφορα,αφου τοποθετειται το οριο των 50μ2 στους ΒΧ.οι ανθρωποι ερχονται και κανουν αναδρομικη καταδρομη στα φυλλα καταγραφης του 4014, στελνοντας τους πελατες σε επαναυπολογισμο αφου αλλαζει η κατανομη μεταξυ ΒΚ και ΚΧ.σε καταλαβαινω απολυτα.γραψε κεφαλαια μεχρι να σου φυγουν τα νευρα.

ΕΓΩ με το φτωχο μου το μυαλο καταλαβα το εξης:οποιος ηταν και 'μαγκας' και περαιωσε με 4014,τωρα ψαχτε να τον βρειτε.

κατα τα αλλα ο 4014 βγηκε αντισυνταγματικος!θεατρο του παραλογου

Ευστοχο παραδειγμα...πχ για το θεμα αυτο εχω αντιληφθει οτι αναφερεται μονο σε ισογειους βοηθητικους χωρους...αν αναφερεται και γενικα σε υπογεια, σοφιτες κτλπ...τοτε πρεπει να επανεξετασω παρα πολλες δηλωσεις...ποιος θα μου απαντησει γι αυτο και τι θα πω στους ιδιοκτητες....δλδ ειμαστε ενα μπαλακι που μας πετανε περα δωθε...περιμενα ως νεος μηχανικος μια πιο υπευθυνη σταση απο το ΤΕΕ και γενικα τους μηχανικους σαν κλαδο... μας εξαθλιωσαν, πληρωνομαστε  ψιχουλα για μελετες ή δηλωσεις, σπουδασαμε τοσα χρονια και πηραμε μεταπτυχιακα ή διδακτορικα... για να εξευτελιζομαστε κανοντας τους εισπρακτορες για το κρατος...

Link to comment
Share on other sites

........ΕΓΩ με το φτωχο μου το μυαλο καταλαβα το εξης:οποιος ηταν και 'μαγκας' και περαιωσε με 4014,τωρα ψαχτε να τον βρειτε........

 

Έτσι είναι.

Link to comment
Share on other sites

Δήλωση του 4014 με πληρωμένο το 30% του προστίμου (είχε πάρει και την μείωση του 10% τον περασμένο Μάϊο) και αναρτημένα όλα τα σχέδια πλην όμως χωρίς ολοκληρωμένη υπαγωγή (γιατί δε χρειάστηκε) μπορεί να μεταφερθεί μέχρι τις 6-2-2015?

Και τί θα γίνει με το πρόστιμο που πάει στα ύψη λόγω αποθηκών και βοηθητικών χώρων????

Link to comment
Share on other sites

Παίδες αν φροντίσουμε,ώστε στις 6/2/2014 να είναι πληρωμένες όλες οι δόσεις προ αυτής της ημερομηνίας, είμαστε καλυμένοι και δεν απαιτείται άμεση μεταφορά ακόμα και αν κάποια στιγμή δεν είχε πληρώσει 3 συνεχόμενες?

 

Επίσης τι κάνετε τελικά με τις "Σοφίτες" που δηλώθηκαν με 4014 και μειωτικό κατά τη μεταφορά στον 4178? Επανυπολογίζετε το πρόστιμο σαν ΚΧ πλέον? Πως θα πούμε τον Χ πελάτη οτι πρέπει να πληρώσει + 15-20.000 ευρώ?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Ιάσονα!!!

Δεν έχει ληξιπρόθεσμες δόσεις. Απλά είπα να περιμένω να δω τί θα προκύψει με τα πρόστιμα.

Βέβαια κάθε νεώτερη εγκύκλιος ,, κτλ είναι δυσμενέστερη. Έτσι επειδή έχω πολλούς ισόγειους βοηθητικούς χώρους κατοικίας με το  νέο παράρτημα Α το πρόστιμο πάει στα ύψη. Δεν τολμώ να το πω στον πελάτη μου.

Ήλπιζα ότι επειδή είχε ήδη πληρώσει το 30% και ήταν αναρτημένα όλα τα σχέδια να θεωρηθεί ως περαιωμένη δήλωση βάσει του 'αρθρου 1ζ...

Αλλά πού τέτοιο καλό....

Edited by da-mi
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.