Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερώτημα για αρχιτεκτονικές προεξοχές / κλειστούς εξώστες (ΕΡΚΕΡ)


Recommended Posts

 

21 ώρες πριν, Latg said:

Δεν έχουμε τα δεδομένα του οικοπέδου (σε σχέση και με όσα έγραψες παραπάνω δηλαδή δεν μπορούμε να αποφανθούμε)

Και τα τρία είναι γωνιακά (τα έρκερ βλέπουν σε δρόμο) και με αποστάσεις από όμορα και δρόμους > Δ (ξέρω ότι δεν υπάρχει Δ επί του δρόμου...)

Συνάδελφοι, ευχαριστώ.

Το πρώτο με βάση τις ΤΟ ήμουν σίγουρος ότι δεν θα έχει θέμα αλλά το έβαλα για να υπάρχει συνέχεια.....

Στα άλλα δύο έχω θέμα. (Βορράς επάνω όπως βλέπουμε το σχέδιο.)

Στο μεσαίο σχήμα για το έρκερ στην Ανατολική προεξοχή του κτιρίου.

Στο δεξιό σχήμα για το έρκερ στον δεύτερο όροφο της νότιας όψης.

Και οι δύο αντίθετες αιτιάσεις, όχι από εμένα προφανώς, είναι πως δεν μπορεί το έρκερ να πιάνει όλο το μήκος της όψης... θεωρώντας όψη την προεξοχή στο μεσαίο σχήμα.

 

 

Edited by Faethon11
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

κανένα πρόβλημα λοιπόν, θα βάλεις θερμομόνωση 1εκ λιγότερη στο έρκερ σε κάθε πλευρά και δεν θα πιάνει όλη την όψη. Δεν ξέρω πια τι άλλο θα ακούσουμε. 

επισης σύμφωνα με το ορισμό της όψης κατά ΝΟΚ είναι όλες οι επιφάνειες που έχουν ίδιο προσανατολισμό επομένως η προεξοχή δεν θεωρείται όψη από μόνη της

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνούμε. Αλλά ήθελα και κάποιον να υπερασπιστεί την αντίθετη άποψη μπας και έχουμε λάθος εμείς...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Αν έχω έρκερ που δεν εξέχει ΟΓ ή ΡΓ και δεν είναι εντος Δ ή δ. Μπορώ να υπερβώ το 20% της όψης και το υπερβάλλον να το μετρήσω σε δόμηση - όγκο - κάλυψη;

Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, steve100 said:

Αν έχω έρκερ που δεν εξέχει ΟΓ ή ΡΓ και δεν είναι εντος Δ ή δ. Μπορώ να υπερβώ το 20% της όψης και το υπερβάλλον να το μετρήσω σε δόμηση - όγκο - κάλυψη;

Όχι 

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι έχει γίνει η εξής παρανόηση..

όταν η όψη του έρκερ είναι παράλληλη μιας οδού σε μεσαίο οικόπεδο, ναι το έρκερ μπορεί να κολλήσει είτε δεξιά, είτε αριστερά στα πλάγια όρια (κατά 80εκ).

Όταν το κτίριο αφήνει Δ ή δ από πλάγια ή πίσω όρια, εξώστες και έρκερ (παράλληλοι κατά μήκος) με τα όρια, μπορούν να εισέρχονται το πολύ Δ/4 ή δ/4 κατά περίπτωση και να απέχουν τουλάχιστο 1μ από το προκείμενο όριο.

Τα περί 1μ και δ/4 κ Δ/4 λοιπόν ισχύουν για εξώστες (ανοικτούς κ κλειστούς) που διατάσσονται σε πλάγιες και οπισθιες όψεις κτιρίων που απέχουν από τα αντίστοιχα όρια.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν έγινα αντιληπτός. Ξαναδιατυπώνω.

Μπορώ στα έρκερ να υπερβώ το 20% της όψης και το υπερβάλλον να το μετρήσω σε δόμηση - όγκο - κάλυψη;

 

erker20%.jpg

Link to comment
Share on other sites

25 λεπτά πριν, steve100 said:

Μάλλον δεν έγινα αντιληπτός. Ξαναδιατυπώνω.

Μπορώ στα έρκερ να υπερβώ το 20% της όψης και το υπερβάλλον να το μετρήσω σε δόμηση - όγκο - κάλυψη;

 

erker20%.jpg

Όχι.

Εφόσον το πάνω μετράει σε κάλυψη, το κάτω δεν προεξέχει της όψης και της κάλυψης, άρα δεν είναι ερκερ θα μετρήσει και αυτό σε όλα.

 

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, steve100 said:

Δηλαδή σε μιας τέτοιας διαταξης έρκερ θα μπρούσε να εφαρμοστεί;

erker20%-b.jpg

Όχι

Αρ. 16 παρ. 5. Κλειστοί εξώστες (έρκερ) κατασκευάζονται με τις παρακάτω προϋποθέσεις:

 

α) Το άθροισμα των επιφανειών των ορθών προβολών σε κατακόρυφο επίπεδο των κλειστών εξωστών που κατασκευάζονται στις όψεις των κτιρίων δεν μπορεί να υπερβαίνει το 20% της αντιστοίχου επιφάνειας όψεως.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.