Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός Εισφορών 2014


Gastarbeiter

Recommended Posts

Δεν είσαι η μόνη συνάδελφε, χιλιάδες συνάδελφοι, ανεξαρτήτου ηλικίας, είμαστε σε δεινή θέση και χρωστάμε στο τσμεδε, αλλά δεν ακουγόμαστε πουθενά και δεν έχουμε βρει ακόμη μοχλό πίεσης προς τη λογική κατεύθυνση,  που είναι η μείωση εισφορών, δεδομένου οικονομικής δυσπραγίας λόγω της πλήρους καθίζησης της οικοδομικής δραστηριότητας εδώ και 6 συνεχόμενα χρόνια.  Αντί αυτού η διοίκηση του ταμείου "ακονίζει" τα δόντια για επιβολή όχι μόνο των αυξημένων εισφορών (κάτι που έχει ήδη γίνει από το προηγούμενο ειδοποιητήριο Α-2014), αλλά και των αναδρομικών από το 2011. 

Πρέπει να ασκηθεί πίεση προς πάσα κατεύθυνση από τοπικούς συλλόγους μέχρι επίπεδο υπουργείων. Δεν έχουμε επικοινωνιακή εκπροσώπηση πουθενά και κανείς δεν ασχολείται μαζί μας. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η τελευταία παράγραφος μου άρεσε .... να πάνε στον διάολο .... 

όπως είχα πει ... να τα φάνε σε κόλυβα ....

 

θα πάρουν τ' @@@@@@@@ (είδες όχι μόνο @@) 

post-2272-0-45326400-1427184661_thumb.jpg

Edited by georgegaleos
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Ειδικά το τελευταίο που γράφει στο άρθρο...Το θέμα είναι ήδη γνωστό στο υπουργείο Εργασίας και Κοινωνικής Ασφάλισης και μάλιστα έχουν βολιδοσκοπηθεί πιθανές λύσεις, όπως η ένταξη των οφειλών από τη μη πληρωμή των αυξημένων εισφορών στη ρύθμιση των 100 δόσεων.

Το θέμα λοιπόν είναι γνωστό, όπως επίσης γνωστό είναι το πόσο μας γράφουν κανονικά και θεωρούν ότι δαπάνησαν και φαιά ουσία για να σκεφτούν ότι θα βάλουν τις αναδρομικές εισφορές στις 100 δόσεις της ρύθμισης, ενώ χιλιάδες συνάδελφοι δεν μπορούν να πληρώσουν τρέχουσες εισφορές με συσσωρευμένα χρέη -ειδικά στην τελευταία εξαετία- προς το ταμείο. 

Κάτι για νομοθετική ρύθμιση, αλλαγή νόμου κλπ μήπως έχουν υπόψη τους τα υπουργεία? (λέω εγώ τώρα..)

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σας! 

τι μπορούμε να κάνουμε με τις ασφαλιστικές εισφορές που είναι τόσο υψηλές? ειμαι άνω πενταετίας και δε καταφέρνω με τπτ να ειμαι συνεπής, και μαζεύονται κ τα χρέη. κ με χρεώνουν για εισφορές υγείας που δε μου τις παρέχουν αφού δεν είμαι ασφαλισμένη! 

ειμαστε καταδικασμένοι να χρωστάμε!

περιμένω τις 100 δοσεις για να τα ρυθμίσω, αλλά μετά πως θα μείνω ενήμερη δεν ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Για χαρά στην παρέα.

 

Παρακολουθώ εδώ και αρκετά χρόνια το forum και πραγματικά έχω βρει πάρα πολλές απαντήσεις (κυρίως αξιόπιστες) μιας και μέχρι και σήμερα στο ΤΣΜΕΔΕ δεν κατάφερα να βρω έναν άνθρωπο να μου απαντήσει άμεσα και ουσιαστικά σε ΚΑΝΕΝΑ από τα ασφαλιστικά ζητήματα.

 

Είμαι εγγεγραμμένος στο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ από τα μέσα του 2001.

 

Μέχρι και τα τέλη του 2004 εργάστηκα με μπλοκάκι και από το 2005 μέχρι και σήμερα εργάζομαι ως υπάλληλος (μισθωτός), κοινός τις εισφορές μου σε ΤΣΜΕΔΕ + ΙΚΑ τις επιμεριζόμουν με τον εργοδότες μου.

 

Ο σημερινός μου εργοδότης επιθυμεί να αλλάξουμε την σχέση εργασίας μας και να εργάζομαι με δελτίο παροχής υπηρεσιών.

 

 

Με δεδομένο ότι είμαι εγγεγραμμένος στο ΤΣΜΕΔΕ από το 2001, έχω παρέλθει της 5ετία μου από το 2006, και είμαι και πάνω από 35, θα μπορούσε να μου δώσει κάποιος, απαντήσεις σχετικά με τα παρακάτω:

 

1. Σε πια ασφαλιστική κατηγορία θα ανήκω ως ελεύθερος επαγγελματίας (για να υπολογίσω τι θα πρέπει να τιμολογώ);

  • Στην 3η κατηγορία (άπο 378,46 € έως 499.76€ μηνιαίος)
  • Στην 4η κατηγορία (άπο 519,16 € έως 576,19€ μηνιαίος) ή
  • Στην 5η κατηγορία (άπο 593,33 € έως 649,37€ μηνιαίος)

2. Σε κάθε κατηγορία δίνει μια τιμή "από" και "έως"....ξέρει κάποιος γιατί παίζει αυτή η διαφορά; (π.χ 3η κατηγορία άπο 378,46 € έως 499.76€)

 

Στο ΤΣΜΕΔΕ μου είπαν ότι δεν γνωρίζουν να μου πουν διότι φαίνομαι μισθωτός στο σύστημα εισφορών και για να μπορέσουν να κάνουν τον όποιο υπολογισμό θα πρέπει να φαίνομαι ως ελεύθερος επαγγελματίας....3 πουλάκια κάθονταν....

 

 

Με βάση την λογική τα έχω υπολογίσει κάπως έτσι:

 

2001 - 2006 (5ετία) = 1η κατηγορία

2006 - 2007 (Ολοκλήρωση 2 τριετιών) = 2η κατηγορία

2008 - 2010 (3η τριετία) = 3η κατηγορία

2011 - 2013 (4η τριετία) = 4η κατηγορία

2014 - 2016 (5η τριετία) = 5η κατηγορία

 

 

Τι λέτε και εσείς παίδες;

 

 

Η όποια απάντηση θα βοηθήσει.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά τα έχεις υπολογίσει, εκτός από το γεγονός ότι για την δεύτερη τριετία μετράνε τα χρόνια από το μεσοπρόθεσμο το οποίο ψηφίστηκε το 2011, συνεπώς για τα έτη 2012,2013 και 2014 ήσουν στην 2η ασφαλιστική κατηγορία και το 2015 ανεβαίνεις στην 3η ασφαλιστική κατηγορία (http://www.ppp.mnec.gr/sites/default/files/law_files/N.3986.pdf, άρθρο 44, παρ 15).

 

Αφού είσαι ασφαλισμένος το 2001, υποθέτω ότι είσαι άνω των 35 ετών και προφανώς ασφαλισμένος άνω 10ετίας, συνεπώς είσαι στα περίπου 500€/μήνα φέτος (2015) όπως είμαστε και πολλοί άλλοι εδώ μέσα.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστά τα έχεις υπολογίσει, εκτός από το γεγονός ότι για την δεύτερη τριετία μετράνε τα χρόνια από το μεσοπρόθεσμο το οποίο ψηφίστηκε το 2011, συνεπώς για τα έτη 2012,2013 και 2014 ήσουν στην 2η ασφαλιστική κατηγορία και το 2015 ανεβαίνεις στην 3η ασφαλιστική κατηγορία (http://www.ppp.mnec.gr/sites/default/files/law_files/N.3986.pdf, άρθρο 44, παρ 15).

 

Αφού είσαι ασφαλισμένος το 2001, υποθέτω ότι είσαι άνω των 35 ετών και προφανώς ασφαλισμένος άνω 10ετίας, συνεπώς είσαι στα περίπου 500€/μήνα φέτος (2015) όπως είμαστε και πολλοί άλλοι εδώ μέσα.

 

 

Να σε καλά φίλε μου :smile: .

 

Η απάντηση σου ήταν ξεκάθαρη. :idea:  :idea:  :idea:

 

Προσπαθώ βέβαια να καταλάβω για πιο λόγο δεν κατάφερε κανένας στο ΤΣΜΕΔΕ να μου δώσει αυτή την απλή απάντηση. Επισκέφτηκα τρεις φορές το τμήμα Εισφορών και άλλες δυο το μητρώο...κανείς δεν μπόρεσε να μου δώσει έστω και μια διευκρίνηση, και φυσικά όταν έθεσα το ερώτημα "Βρε παίδες, με πια κριτήρια βγάζετε το 6μηνο γραμμάτιο σε όλους τους συνάδελφους που ασκούν τα δικαιώματα τους με μορφή επιτηδεύματος;" η απάντηση ήταν αποστομωτική "Από το 2011 και μετά έχουμε χάσει την μπάλα...", επικό.... :shock:

 

Οπότε ανακεφαλαιόνοντας έχουμε και λέμε:

 

1. Εγγεγραμμένος από το 2001

2. Η πρώτη 5ετία μου παρήλθε το 2006

3. Η 10ετία μου παρήλθε το 2011

4. Πλέον είμαι άνω των 35

5. Με βάση το μεσοπρόθεσμο (2011), η ασφαλιστική μου κατηγορία από το 2012 μέχρι και το πέρας του 2014 ήταν η δεύτερη (2η = 423,11 μηνιαίος)

6. Με βάση το μεσοπρόθεσμο (2011), η ασφαλιστική μου κατηγορία από το 2015 μέχρι και το πέρας του 2017 θα είναι η τρίτη (3η = 499,76 μηνιαίος)

7. Μετά το 2017 πάω στην 4η κατηγορία .....κτλ κτλ κτλ....

 

Έχουμε εικόνα αυτή την στιγμή για το τι θα κληθούμε να πληρώσουμε ως αναδρομικά από το 2011 και μετά;

Link to comment
Share on other sites

Κάποιοι που είχαμε ενταχθεί προαιρετικά στην ειδική προσαύξηση δεν θα πληρώσουμε τίποτα αναδρομικά καθώς ήδη πληρώναμε τα 2540€/εξάμηνο.

 

Όσοι είναι ασφαλισμένοι μετά το 93, άνω 10ετίας και άνω των 35 θα πληρώσουν αναδρομικά την διαφορά του 2540€*2*3 από ότι έχουν ήδη πληρώσει τα προηγούμενα 6 εξάμηνα.

Κανονικά δεν πρέπει να προστεθούν τόκοι καθώς ο τοκισμός αρχίζει από την ενημέρωση του οφειλέτη και μετά, είναι παράνομο να ζητηθούν αναδρομικά τόκοι καθώς δεν είχε εκδοθεί ειδοποιητήριο, συνεπώς η διαφορά στις εισφορές οφείλεται στο ΤΣΜΕΔΕ και όχι στον μηχανικό.

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

Όσοι είναι ασφαλισμένοι μετά το 93, άνω 10ετίας και άνω των 35 θα πληρώσουν αναδρομικά την διαφορά του 2540€*2*3 από ότι έχουν ήδη πληρώσει τα προηγούμενα 6 εξάμηνα.

 

 

2540€*2*3 = 15240

 

Δηλαδή κάποια στιγμή θα μου έρθει να πληρώσω 15240:shock: .....που θα τα βρω; :| 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.