Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικασία νομιμοποίησης αυθαιρέτου


georgia1979

Recommended Posts

Έτσι όμως το τοπογραφικό δεν είναι σωστό.

 

Το ξέρω αλλά πως θα δείξεις τα σπίτια των άλλων που δεν θέλουν να ενταχθούν στην ρύθμιση. Θα πέσουν μηνύσεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι άλλη μια έρωτηση αν και εχω καταληξει

Σε πρώην εκτός σχεδίου που πλέον έχει ενταχθεί στο σχέδιο

Έχουμε δύο ορόφους ο καθένας 100τμ και υπογειο 100τμ

Επιτρεπόμενη κάλυψη 70τμ και επιτρεπόμενη δόμηση 120 αυτή την στιγμή.

Πως να δηλώσω εφόσον τα 120 τμ απο τα συνολικά μπορεί να εκδοθεί οικοδομική άδεια.

Όποιος έχει καμιά καλή ιδέα ας την προτείνει

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

συγνώμη αν είμαι εκτός θέματος αλλά διαβάζοντας για πολλοστή φορά το νόμο κόλησα στο αρ. 26 παρ. 3

 

"Δεν λαμβάνεται υπόψη ο μειωτικός συντελεστήςτης κύριας και μοναδικής κατοικίας, σύμφωνα με το πα-

ράρτημα του παρόντος, εφόσον ο ιδιοκτήτης ή ο σύζυγος ή οποιοδήποτε από τα ανήλικα τέκνα αυτού έχει δι-

καίωμα πλήρους κυριότητας ή επικαρπίας ή οίκησης σε κατοικία ή σε ιδανικό μερίδιο αυτής που πληροί τις στε-

γαστικές ανάγκες της οικογένειάς του ή δικαίωμα πλήρους κυριότητας σε οικόπεδο οικοδομήσιμο ή σε ιδανικό

μερίδιο οικοπέδου στο οποίο αντιστοιχεί εμβαδόν κτίσματος που πληροί τις στεγαστικές του ανάγκες και βρί-

σκονται σε δημοτικό ή κοινοτικό διαμέρισμα με πληθυσμό άνω των τριών χιλιάδων (3.000). Θεωρείται ότι πλη-

ρούνται οι στεγαστικές ανάγκες, εφόσον το άθροισματης συνολικής επιφάνειας που τους αντιστοιχεί υπερβαί-

νει τα εβδομήντα (70) τ.μ.. Η επιφάνεια αυτή προσαυξάνεται κατά τριάντα (30) τ.μ. για μέχρι δύο τέκνα και κατάείκοσι (20) τ.μ. για πάνω από δύο τέκνα, που βαρύνουντον υπόχρεο ή τον άλλο σύζυγο."

Δηλαδή αν κάποιος έχει δύο αυθαίρετα (τρομάρα του), στο ένα διαμένει και το αλλά το ενοικιάζει τότε και τα δύο πρέπει να δηλωθούν ως άλλη κατοικία?? Ή εγώ κάτι δεν καταλαβαίνω?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

Είμαι νέα μηχανικός και θέλω τα φώτα σας στον υπολογισμό ενός αυθαιρέτου.

Έχω περίπτωση διπλοκατοικίας με πιλοτή και δώμα στη συνέχεια της απόληξης του κλιμακοστασίου. Η επιτρεπόμενη δόμηση με βάση ΣΔ 0,6 είναι 240,11τμ, η επιτρεπόμενη κάλυψη 132,06 και το μέγιστο ύψος οικοδομής 11 μέτρα. Δίπλα στο δώμα υπάρχει αυθαίρετη κατασκευή (κλειστός χώρος με χρήση δωματίου) 8,85τμ η οποία συνδέεται απευθείας με τον Β΄όροφο, είναι στο ίδιο ύψος με το νόμιμο δώμα. Με βάση τους υπολογισμούς μου η κατασκευή υπερβαίνει τον επιτρεπόμενο συντελεστή δόμισης και κατά ένα μικρό ποσό (0,77) το συντελεστή κάλυψης. Δεν υπερβαίνει ωστόσο το επιτρεπόμενο ύψος στην περιοχή. Να σημειώσω εδώ ότι το νόμιμο δώμα αποτελεί εξ αδιαιρέτου ιδιοκτησία των ιδιοκτητών του α' και β' ορόφου αλλά χρησιμοποιείται αποκλειστικά από τον ιδιοκτήτη του α΄ορόφου. Ενώ το παράνομο χρησιμοποιείται αποκλειστικά από τον ιδιοκτήτη του β΄ορόφου καθώς υπάρχει εσωτερική σύνδεση με σκάλα. Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

1) Την υπερβαση δόμησης την δηλώνω καθώς και την υπέρβαση κάλυψης.

2) Υπερβαση ύψους υπάρχει;

3) Αλλαγή χρήσης υπάρχει (από κοινόχρηστο χώρο ταράτσας σε κλειστό χώρο κατοικίας);

4)Υπολογίζω τις παραβάσεις με αναλυτικό προυπολογισμό;;

5) Ο ιδιοκτήτης του α΄ορόφου δε θέλει να κάνει δήλωση παρόλο που ο ιδιοκτήτης του β΄ορόφου θα πληρώσει το πρόστιμο και παρόλο που έχει γίνει καταγγελια στην πολεοδομία και έχουν αποσταλεί πρόστιμα και στους δύο ιδιοκτήτες. Μπορεί να γίνει κάτι με αυτό;;;Μπορεί να κάνει δήλωση μόνο ο ένας ιδιοκτήτης παρόλο που ο χώρος της ταράτσας είναι κοινόχρηστος.

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

συγνώμη αν είμαι εκτός θέματος αλλά διαβάζοντας για πολλοστή φορά το νόμο κόλησα στο αρ. 26 παρ. 3

 

"Δεν λαμβάνεται υπόψη ο μειωτικός συντελεστήςτης κύριας και μοναδικής κατοικίας, σύμφωνα με το πα-

ράρτημα του παρόντος, εφόσον ο ιδιοκτήτης ή ο σύζυγος ή οποιοδήποτε από τα ανήλικα τέκνα αυτού έχει δι-

καίωμα πλήρους κυριότητας ή επικαρπίας ή οίκησης σε κατοικία ή σε ιδανικό μερίδιο αυτής που πληροί τις στε-

γαστικές ανάγκες της οικογένειάς του ή δικαίωμα πλήρους κυριότητας σε οικόπεδο οικοδομήσιμο ή σε ιδανικό

μερίδιο οικοπέδου στο οποίο αντιστοιχεί εμβαδόν κτίσματος που πληροί τις στεγαστικές του ανάγκες και βρί-

σκονται σε δημοτικό ή κοινοτικό διαμέρισμα με πληθυσμό άνω των τριών χιλιάδων (3.000). Θεωρείται ότι πλη-

ρούνται οι στεγαστικές ανάγκες, εφόσον το άθροισματης συνολικής επιφάνειας που τους αντιστοιχεί υπερβαί-

νει τα εβδομήντα (70) τ.μ.. Η επιφάνεια αυτή προσαυξάνεται κατά τριάντα (30) τ.μ. για μέχρι δύο τέκνα και κατάείκοσι (20) τ.μ. για πάνω από δύο τέκνα, που βαρύνουντον υπόχρεο ή τον άλλο σύζυγο."

Δηλαδή αν κάποιος έχει δύο αυθαίρετα (τρομάρα του), στο ένα διαμένει και το αλλά το ενοικιάζει τότε και τα δύο πρέπει να δηλωθούν ως άλλη κατοικία?? Ή εγώ κάτι δεν καταλαβαίνω?

Εξαρταται από το άθροισμα των τετραγωνικών των αυθαιρέτων συν ό,τι άλλο έχουν στο όνομά τους (εκτός χωριών) σε συνδυασμό με τα μέλη της οικογένειας. Πού είναι τα αυθαίρετα; Σε κοινότητα άνω των 3000 κατοίκων; Έχει ο ιδιοκτήτης ή άλλο μέλος της οικογένειας άλλο ακίνητο; Πόσα μέλη είναι στην οικογένεια; Τι άθροισμα βγάζουν τα τετραγωνικά όλων των ιδιοκτησιών; Ελέγχεις αυτά και αποφασίζεις.
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, σκάλα εξωτερική από στάθμη ισογείου προς υπόγειο, μπαίνει σε κάλυψη και δόμηση; Ευχαριστώ

 

Όχι, ούτε κάλυψη ούτε δόμηση...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.