Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικασία νομιμοποίησης αυθαιρέτου


georgia1979

Recommended Posts

εχω περιπτωση υπερβασης δομησης 15 τμ, ο πελατης μου εχει βρει αγοραστη κ βιαζετε να το πουλησει , αν υπαχθει στο 4014, κ πληρωσει το προστιμο , θα μπορεσει να κανει συμβολαια κ να του δωσω βεβαιωση νομιμοτητας? χωρις να γινει η β φαση? η πρεπει να περιμενει να τελειωσει κ η β φαση?

Edited by xekolla
Link to comment
Share on other sites

Για να του δώσεις βεβαίωση, πρέπει να εξοφλήσει το πρόστιμο και να δηλώσεις εσύ πς έχεις όλα τα στοιχεία για την Β' φάση.

Τότε θα δώσει το σύστημα βεβαίωση περαίωσης (ή όπως αλλιώς την λένε) και εσύ βεβαίωση νομιμότητας.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα!

Εχώ μια περίπτωση όπου έδωσα στον πελάτη να πληρώσει το παράβολο, πριν βγει η παράταση μέχρι τέλος του χρόνου, με λήξη πληρωμής όπως λέει στο ΤΕΕ στις 30/11. Αμέλησε να το πληρώσει και το έμαθα εχθές... Παρολαυτα στο σύστημα δεν έχει καποια προειδοποιήση περι ακύρωσης...

Γνωρίζει κανεις τι γίνεται τώρα? Μπορεί να το πληρώσει πάλι κανονικά λόγω της παράτασης ή πρεπει να του κάνω νέα δήλωση?!

Link to comment
Share on other sites

Για να του δώσεις βεβαίωση, πρέπει να εξοφλήσει το πρόστιμο και να δηλώσεις εσύ πς έχεις όλα τα στοιχεία για την Β' φάση.

Τότε θα δώσει το σύστημα βεβαίωση περαίωσης (ή όπως αλλιώς την λένε) και εσύ βεβαίωση νομιμότητας.

 

sorry, μολις τωρα ειδα οτι το ερωτημα μου ειχε απαντηθει μια σελιδα πιο πριν.χιχχιιχ

Edited by xekolla
Link to comment
Share on other sites

nevermindgr Το πληρώνει κανονικά όποτε θέλει.Ξέχασαν να αλλάξουν την ημερομηνία.Βέβαια δεν έχει βγει και επίσημη μεταφορά της ημερομηνίας οπότε όλα έχουν πάρει παράταση αλλά για το σύστημα είναι σιωπηλή.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι,

συγνωμη,μπορεί να είμαι σε λάθος θεματική ενότητα, (και μάλλον είμαι), αλλα ήθελα να ρωτήσω το εξής σχετικά με την σύνταξη φακέλου για την ρύθμιση με τον Ν.4014.Χρειάζεται στον φάκελο με τα λοιπά στοιχεία να έχουμε και ενημερότητα ασφαλιστικών εισφορών ΤΣΜΕΔΕ?

Γιατί δεν αναφέρεται πουθενά κάτι τετοιο.Δηλαδή οτι ισχύει για τις οικοδομικές άδειες?Γιατι αν ειναι έτσι τα πράγματα θα τρεχω και δεν θα φτανω,που λένε....

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Manolis gon,καλημέρα

μόλις το διάβασα αλλα δεν καταλαβαίνω τι ενοείς?οτι τελικά δεν απαιτουνται ενημερότητες ΤΣΜΕΔΕ,για τον φάκελο Ν4014.?

 

σε ευχαριστώ και πάλι/

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

πριν 2 μήνες πήρα δάνειο από την Τράπεζα Κύπρου για αποπεράτωση ενός οροφοδιαμερίσματος 170 τ.μ. (το οποίο ήταν στα τούβλα). Κατά την έναρξη των εργασιών αποφάσισα να χωρίσω τον όροφο σε δυο διαμερίσματα, ένα 110 τ.μ. και ένα 60 τ.μ. επειδή κατά καιρούς φιλοξενώ την μητέρα μου που έρχεται από επαρχία και θέλω να αισθάνεται άνετα σε έναν δικό της χώρο. Ο μηχανικός που έχει αναλάβει την αποπεράτωση μου ανέφερε ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, έφτιαξε ένα καινούριο σχέδιο με χωρισμένο πλέον τον όροφο και με βάση το σχέδιο του κάναμε τις απαραίτητες οικοδομικές τροποποιήσεις για να γίνει ο διαχωρισμός των δυο διαμερισμάτων.

Η Τράπεζα μου δίνει το ποσό τμηματικά, έτσι μόλις τελείωσε η πρώτη δόση κάλεσα τον μηχανικό της Τράπεζας για να δει την πορεία κατασκευής και να μου εγκρίνει την δεύτερη εκταμίευση. Ο μηχανικός όμως αρνήθηκε να υπογράψει την έγκριση, καθώς όπως αναφέρει το δάνειο έχει ζητηθεί για ένα οροφοδιαμέρισμα και όχι για δυο. Του εξήγησα αρκετές φορές ότι το σπίτι είναι χωρισμένο σε 2 μέρη για να καλύψω μαι προσωπική μου ανάγκη, το ρολόι όμως της ΔΕΗ που θα ζητηθεί θα είναι ένα και θα αφορά όλο τον όροφο και δεν έχω σκοπό να το ενοικιάσω ή ό,τιδήποτε άλλο. Επειδή δεν βγάζω άκρη, και ο μηχανικός μου, ξαφνικά μου τα γυρίζει τώρα και μου λέει ότι θα χρειαδτούν 4000 με 6000 ευρώ για να νομιμοποιηθεί αυτό που ο ίδιος μου σχεδίασε χωρίς να μου αναφέρει τα προβλήματα που θα προέκυπταν στην συνέχεια, μπορείτε να μου πείτε την γνώμη σας για το πως να το χειριστώ;

 

Ευχαριστώ πολύ

 

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά στα λένε και οι 2 μηχανικοί, της τράπεζας και ο δικός σου. Η νομοθεσία άλλαξε καθ' οδόν και τώρα υπάρχει η κείμενη που εφαρμόζεται. Οπότε τον μόνο χειρισμό που βλέπω, είναι ότι βάζεις το χέρι στην τσέπη φίλε μου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.