Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικασία νομιμοποίησης αυθαιρέτου


georgia1979

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

7. Όταν δεν υπάρχει οικοδομική άδεια κατά τον υπολογισμό του προστίμου, εκτός από την επιφάνεια των κλειστών χώρων υπολογίζονται με αναλυτικό προϋπολογισμό και οι ανοιχτοί ημιϋπαίθριοι χώροι, οι εξώστες, η περιτοίχιση, ο βόθρος, πλακοστρώσεις κ.λ.π;

Το πρόστιμο υπολογίζεται στην επιφάνεια των κλειστών χώρων με αυξητικό συντελεστή 2. Οι ημιϋπαίθριοι χώροι υπολογίζονται με αναλυτικό προϋπολογισμό και οι υπόλοιπες κατασκευές δεν θεωρούνται αυθαίρετες, εφόσον δεν παραβιάζουν τις σχετικές διατάξεις, ενώ τα καθυπέρβαση αυτών τμήματα υπολογίζονται με αναλυτικό προϋπολογισμό (Κατηγορία 13 του «φύλλου καταγραφής αυθαίρετης κατασκευής»).

 

Tι καταλαβαίνεται από αυτό? Ένας εξώστης δηλαδή σε κτίσμα χωρίς άδεια αλλά σε οικοδομήσιμο γήπεδο, πάει με αναλυτικό μόνο εφ'όσον παραβιάζει απόσταση Δ?

Link to comment
Share on other sites

gtho σε οικοδομήσιμο γήπεδο ίσως η επιφάνεια των εξωστών να υπερβαίνει το 20% (που δεν προσμετρούν στη δόμηση.κατά ΓΟΚ 85) Μήπως θα έπρεπε και αυτή η επιπλεόν του 20% επιφάνεια να μπαίνει στον αναλυτικό εφόσον υπάρχει;

Link to comment
Share on other sites

Με τη ίδια λογική τότε, με κάποιον τρόπο είται με 500άρικα ή δεν ξέρω, θα έπρεπε να υπολογίζεται και η υπέρβαση σε κάλυψη, παραβίαση αποστάσεων Δ και πρασιάς των κύριων χώρων που προτρέπει το σύστημα να προσμετρούνται μόνο ως ΥΔ (με συντ.2) γιατι όλα τα υπόλοιπα πεδία είναι γκριζαρισμένα. Σκέπτομαι.. γιατί 150 τμ χωρις αδεια σε οικοδομήσιμο που δεν υπερβαίνει κάλυψη να πληρώνει ίδια με 150 σε οικοδομησιμο που υπερβαίνει κάλυψη?!?!

Link to comment
Share on other sites

επιτέλους πως δηλώνεται η υπέρβαση ύψους για όλη την οικοδομή? η πρέπει να αναλύσουμε την υπέρβαση / όροφο βάζοντας τα τμ του ορόφου και στην επιλογη υπέρβαση δόμησης ΟΧΙ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λιγο offtopic αλλα για να μην την πατησει κ αλλος

Πηγα να πληρωσω παραβολο για αλλον στην εμπορικη τραπεζα κ δε το δεχτηκαν γιατι πρεπει λεει να εχω (η μαλλον ο καταθετης) λογαριασμο στην εμπορικη.

Νομιζω οι υπολοιπες το δεχονται κανονικα...

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και καιρό ισχύει αυτό με τον λογαριασμό. Πρέπει να φανεί ότι τα χρήματα εκταμιεύονται από κάποιον λογαριασμό της συγκεκριμένης τράπεζας.

Την πάτησα και εγώ και ευτυχώς που είχα δικό μου λογαριασμό στην τράπεζα, οπότε τα έκανα κατάθεση πρώτα εκεί.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ΔΗλαδή ο ιδιοκτήτης πρέπει να πάει σε τράπεζα που έχει λογαριασμό?

 

Ρε παιδιά με τα αποκοπιν τι γινεται δεν ενημερώθηκα, θέλω να τακτοποιησω μια πέργκολα (τίποτα άλλο, τα υπόλοιπα είανι όλα νόμιμα). Θα πληρώσει 500 ευρώ ή 2000?

Και επίσης τι να του πάρω για αμοιβή μηχανικού???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.