Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικασία νομιμοποίησης αυθαιρέτου


georgia1979

Recommended Posts

Μπορεί κάποιος συνάδελφος να με βοηθήσει στο εξής πρόβλημα γαι τακτοποίηση αυθαιρέτου?

Ξενοδοχείο με άδεια οικοδομής σε οικόπεδο με τμήμα εντός σχεδίου (μικρότερο) και τμήμα εκτός σχεδίου (μεγαλύτερο) έχει παραβάσεις και στο εντός σχεδίου και στο εκτός σχεδίου τμήμα.

Στην καταγραφή των στοιχείων στο σύστημα θα το θεωρήσω εντός σχεδίου ή εκτός?

Link to comment
Share on other sites

Σε ρύθμιση αυθαιρέτου εκτός σχεδίου οι ιδιοκτήτες έχουν ήδη τοπογραφικό εξαρτημένο εγσα και υπογεγραμμένο από άλλον μελετητή. Eγώ θα το εισάγω στο σύστημα στη δεύτερη φάση μαζί με τα σχέδια και τα δικαιολογητικά που απαιτούνται? Α/Α αμοιβής μηχανικού θα είναι ένας ή δύο? Θα πρέπει κάπου να αναγράφεται ο Α/Α αμοιβής του άλλου μελετητή? Ποια είναι η γνώμη σας?

Link to comment
Share on other sites

Εσύ (όπως κι εγώ ως αρχιτέκτονας) θα το στείλεις στη β' φάση όπως μας πούνε. Στον α/α έργου θα βάλεις το δικό σου από τη δική σου αμοιβή (διαδικασία και αποτύπωση (αν έχεις)). Τον άλλο μηχανικό δεν τον εμφανίζεις πουθενά. Αυτός είναι υποχρεωμένος, αφού αυτός υπογράφει, να προβεί στις απαραίτητες ενέργειες που χρειάζονται για τη δουλειά του (δημιουργία τοπογραφικού).

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα. Χρειάζομαι την βοήθειά σας.

Έχω περίπτωση ακινήτου με διάφορες αυθαίρετες κατασκευές μεταξύ των οποίων και μια πισίνα. Για την πισίνα ο ιδιοκτήτης θέλει να βγάλει οικοδομική άδεια ενώ τις υπόλοιπες αυθαιρεσίες θέλει να τις τακτοποιήσει για 30 χρόνια.

Πως θα δηλώσω στο σύστημα ότι για την πισίνα θα εκδοθεί οικοδομική άδεια;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα. Χρειάζομαι την βοήθειά σας.

Έχω περίπτωση ακινήτου με διάφορες αυθαίρετες κατασκευές μεταξύ των οποίων και μια πισίνα. Για την πισίνα ο ιδιοκτήτης θέλει να βγάλει οικοδομική άδεια ενώ τις υπόλοιπες αυθαιρεσίες θέλει να τις τακτοποιήσει για 30 χρόνια.

Πως θα δηλώσω στο σύστημα ότι για την πισίνα θα εκδοθεί οικοδομική άδεια;

 

Σου απάντησα στο άλλο σου πόστ.

Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ την εξής περίπτωση:

 

Αυθαίρετο στο δώμα δίπλα στην απόληξη του κλιμακοστασίου, σε οικοδομή εντός σχεδίου με οικοδομική άδεια. Ο <<ιδιοκτήτης>> του αυθαιρέτου έχει με συμβολαιογραφική πράξη το δικαίωμα μελλοντικής ανοικοδόμισης κατά ύψος. Πώς μπορεί να τακτοποιηθεί το συγκεκριμένο αυθαίρετο?Καμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίζεται κανονικότατα.

Υπέρβαση Δόμησης Κύριων Χώρων και ταυτοχρόνως Υπέρβαση Ύψους.

Δεν υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα. Χρειάζομαι βοήθεια...

Δύο ερωτησούλες

1.όταν λέμε ότι θα καταθέσουμε "φύλλο καταγραφής αυθαίρετης κατασκευής" και "έντυπο υπολογισμού ειδικού προστίμου" τί έννοούμε? Δεν αρκεί η αίτηση που έγινε ηλεκτρονικά στο τεε? Το "έντυπο υπολογισμού ειδικού προστίμου" πιο είναι?

2. έχω κάνει αιτήσεις οι οποίες βρίσκονται στο στάδιο που, αν δεν κάνω λάθος, το ονομάζει "προσωρινή υπαγωγή". Έχουν δηλαδή πληρώθει κάποιες δόσεις ή η εφ' άπαξ καταβολή. Πώς ακριβώς συνεχίζω από εδώ και πέρα?Τί γίνεται με τις αμοιβές?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.