Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τοπογραφικό διάγραμμα σε οικισμούς


krespo

Recommended Posts

Ανεξάρτητα όμως από τι θα δείξω εγώ στο ΤΔ μου, ακόμη και αν δεν δείχνω την ιδιοκτησία 1 με πρόσωπο στο δρόμο, ο όμορος της ιδιοκτησίας 1 δεν χάνει την οικοδμησιμότητά του εξαιτίας του ΤΔ που συντάσσω στο πελάτη μου?

Με λίγα λόγια, κατά τη μέτρησή μου αλλά και σύμφωνα με τα δεδομένα του κτηματολογίου,  το πλάτος του δρόμου είναι κατά μήκος του προσώπου του οικοπέδου μου και όχι προς την ιδιοκτησία 1, όπως φαίνεται στο σκαρίφημα. Τώρα αν το πλάτος είναι περισσότερο και έχει πρόσωπο και η ιδιοκτησία 1 δεν μπορώ να το ξέρω γιατί ο δρόμος δεν έχει διακριτά όρια. Εγώ όμως συντάσσω ΤΔ για τον ιδιοκτήτη μου και όχι για της Ιδιοκτησίας 1.

Ακόμη και λάθος όμως να έχω στο πλάτος του δρόμου και η Ιδιοκτησία 1 να έχει και αυτή πρόσωπο, δημιουργείται πρόβλημα από το δικό μου ΤΔ για την ιδιοκτησία 1? Χρειάζεται δηλαδή να το ψάξω παραπάνω ψάχνοντας τίτλους και ΤΔ από τα όμορα?

Και τέλος, έχτε υπόψιν σας αν μπορώ να απευθυνθώ στη Πολεοδομία για τη ύπαρξη του δρόμου? Για τα όριά του και ενδεχόμενο έτος δημιουργίας?

Edited by the_topo
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 53
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1. Κατ' αρχάς, ξεχνάμε το Κτηματολόγιο διότι, προς το παρόν, δεν δημιουργεί τετελεσμένα.

2. Η υπόδειξη των ορίων γίνεται με ευθύνη του ιδιοκτήτη. Εσύ οφείλεις να αποτυπώσεις σωστά όσα σου υποδεικνύει. Δεν έχεις καμία ευθύνη για τα όμορα, και το διάγραμμά σου δεν επηρεάζει την οκοδομησιμότητά τους

3. Εκεί που μπορεί να "κολλήσει" το θέμα, είναι όταν ο δικός σου υλοποιήσει τα όριά του σύμφωνα με το εξαρτημένο διάγραμμα, και ο άλλος διαπιστώσει ότι δεν μπορεί να μπεί στο οικόπεδό του. Τη λύση θα δώσουν τα δικαστήρια. Γιαυτό είπα πιο πάνω ότι θα είναι καλό να παραβρίσκεται κατά την αποτύπωση και ο όμορος

Στην Υ.ΔΟΜ. μην απευθυνθείς, διότι δεν έχουν καμία σχέση με όρια δρόμων κλπ. Το (όποιο)  πρόβλημα θα λυθεί επί τόπου

Edited by tetris
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ @tetris.

Τα όρια του ιδιοκτήτη μου είναι υλοποιημένα, καθώς και του όμορου. Δεν τίθεται θέμα προσβασιμότητας διότι η πρόσβαση του είναι μέσω Ιδιοκτησίας 2, όχι του δικού μου.

Δηλαδή ο δρόμος κατά μήκος στο πρόσωπο του δικού μου ενδέχεται να έχει μεγαλύτερο πλάτος και η ιδιοκτησία 2 να μην είναι ακριβώς έτσι όπως στο σκαρίφημα. Ήθελα απλώς να καταλάβω αν 'καίω' τον όμορο και αν ναι να ψάξω περισσότερα στοιχεία για τα όρια του δρόμου (γιατί η ύπαρξή του δεν αμφισβητείται).

Ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Κάνε το τοπογραφικό όπως σου υποδείξει ο ιδιοκτήτης και μην ασχολείσαι με τίποτε άλλο.

Όρια δρόμων σε οικισμούς, δεν υπάρχουν

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.