Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νομοσχέδιο περί εξασκήσεως του επαγγέλματος πολιτικού μηχανικού, αρχιτέκτονος και τοπογράφου


vagiotis

Recommended Posts

οχι ρε σταυρο δε σας βλεπω ευχαριστημενους

γιατι νομιζεις το μπαχαλο αυτο στον τεχνικο - ερευνητικο κοσμο μαρεσει?

καθε αλλο

 

απλα λεμε τα ιδια με αλλο τροπο

 

αυτοι που τα γραφουν σε πιο πλανητη ζουνε ρε φουστη μου

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 232
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ας περιμενουμε 16 χρονακια ακομα. Τα 100 πρωτα χρονια ειναι δυσκολα, μετα συνηθιζουμε

 

Σωστά, φάγαμε το γάιδαρο, στην ουρά θα κολλήσουμε;

 

@ΟΤΤΟ Η συντριπτική πλειοψηφία, όλοι πλην των βολεμένων δηλαδή, είμαστε από την ίδια πλευρά και όλοι θέλουμε πάνω κάτω τα ίδια πράγματα. Αυτό που μας χωρίζει είναι η παραπληροφόρηση και τα χαρακώματα που έχουν άλλοι σκάψει μεταξύ μας για να είμαστε σε μία μόνιμη αντιπαράθεση.

 

Πόσο στοίχημα βάζεις πως αν στην αναμόρφωση του νομικού πλαισίου γίνει πάλι συντεχνιακό μπαλαμούτι υπέρ μίας κάστας/ειδικότητας αλλά δεν περιληφθούν οι μηχανικοί τε, ότι θα θεωρηθεί αυτό ως "επιτυχία που επιτεύχθηκε με νύχια και με δόντια" και επομένως δε θα πρέπει οι μηχανικοί πε να παραπονιέστε και να καταπιείτε την αναμόρφωση αμάσητη;

Link to comment
Share on other sites

Οπότε οι οι των ΤΕΙ εξαιρούνται από την αναμόρφωση και συνεχίζουν ως έχουν? Στο νομοσχέδιο δεν αναφέρει τίποτα..... Οι σύλλογοι σας έχουν να πουν κάτι ή λένε ας αφήσουμε τους ΠΕ να σφαχτούνε και εμείς να κάτσουμε στα αυγά μας? Ποιον βολεύει αυτό?

Link to comment
Share on other sites

η αναμόρφωση προϋποθέτει προηγούμενη διαμόρφωση. τι να αναμορφωθεί σχετικά με τους πτυχιούχους; υπάρχει αντίστοιχος νόμος του Ν.4663/1930 για να αλλάξει; έχουν οι πτυχιούχοι ΕΔ για να αναμορφωθούν;

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

εδώ υπάρχει μία αντίδραση από τον ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ∆ΙΠΛΩΜΑΤΟΥΧΩΝ 

ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΩΝ – ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ

 επειδή δεν έβγαλα και άκρη από την γνωμοδότηση, εμάς σάν Διπλωματούχους Μηχανολόγους τι Που---α μάς ετοιμάζουν για όσους κατάλαβαν?

και άς πουν όλες οι ειδικότητες που κατάλαβαν τίς λούμπες που βλέπουν για τον καθένα και που θίγονται!

 

ΔΕΛΤΙΟ-ΤΥΠΟΥ-ΠΣΔΜ-Η-_05-02-14_1043_ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ-ΜΕ-ΥΦ.-ΥΠΑΝΑΝ.pdf

Link to comment
Share on other sites

έχουν οι πτυχιούχοι ΕΔ για να αναμορφωθούν;

 

Ξέρω γω? Και τότε πως γίνεσαι ενεργειακός επιθεωρητής?, πώς κάνεις πιστοποιητικά πυρασφάλειας?, πως καταθέτεις μελέτες? Για πες...

Link to comment
Share on other sites

μήπως παράνομα; που κανένας όμως τρίτος δεν αντιδρά γιατί θα αποδειχθεί ότι δουλεύουμε παράνομα αφού παράνομα δεν έχουμε ΕΔ όπως αποφάσισε πέρσι το ΣτΕ

Link to comment
Share on other sites

Ε καλά, μη μου πεις τώρα ότι παράνομα γίνονται όλα αυτά...Δηλαδή παράνομα είσαι εν.επ? και δέχονται τις μελέτες σου? Στην τελική αν είναι "νομιμοποιημένη" η παρανομία τι παραπάνω ζητάτε?

Και αν το νομοσχέδιο αφορά μόνο τους ΠΕ και εσάς σας αφήνει ώς έχει, που είναι το πρόβλημα, αφού κανονικά δουλεύετε....

 

ΥΓ. Μου το έχουν εξηγήσει και άλλα παιδιά εδώ μέσα το θέμα με τα ΕΔ των ΤΕΙ, αλλά πάντα κάπου το χάνω.....να σήμερα ένας γνωστός μηχανολόγος ΤΕΙ μου έλεγε είχε να καταθέσει μία μελέτη....  

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

δεν σπούδασα ενεργειακός επιθεωρητής αλλά ηλεκτρολόγος, ενεργειακές επιθεωρήσεις έχουν δικαίωμα όλοι οι μηχανικοί να κάνουν ακόμα και ειδικότητες που δεν έχουν την ικανότητα οπτικής αναγνώρισης των μηχανημάτων που επιθεωρούν.

Ποιο είναι το ΠΔ με τα ΕΔ των ηλεκτρολόγων; αυτό ψάχνω. Εσύ μπορεί να έχεις απεριόριστα δικαιώματα στα ηλεκτρολογικά που δεν τα σπούδασες άλλα εγώ έχω την παρανομία μου για ότι σπούδασα, οπότε όχι απαιτώ το νόμιμο το παράνομο δεν μου αρκεί

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.