Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νομοσχέδιο περί εξασκήσεως του επαγγέλματος πολιτικού μηχανικού, αρχιτέκτονος και τοπογράφου


vagiotis

Recommended Posts

Τη δουλειά σου την κάνεις στα ηλεκτρολογικά ναι ή όχι? Αν ναι που είναι το πρόβλημα? Δεν κάνεις ηλεκτρολογικές μελέτες  για κατοικία πχ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 232
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

δεν σπούδασα ηλεκτρολόγος κατοικιών αλλά ηλεκτρολόγος οπότε θέλω να έχω δικαίωμα πάνω σε οτιδήποτε σπούδασα και ταυτόχρονα να μην έχουν δικαιώματα σε αυτά κάποιοι που δεν είναι ηλεκτρολόγοι

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Χασαποταβέρνα ...γίναμε!

 

Κοινονικός αυτοματισμός λέγεται αυτό.

 

Ας σφαχτούμε μεταξύ μας και εμείς σαν κλάδος. Τόσοι και τόσοι σφάζονται.... ιδιωτικοί με δημόσιους υπαλλήλους, φορτηγατζήδες με ταξιτζίδες κλπ.

Ε ήρθε και η δική μας ώρα. Μια χαρά μεθοδεύεται η δουλειά, και φαίνεται σε τι υποδομή απευθύνονται!

 

Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν συμφωνώ να αλλάξουν πράγματα προς το καλύτερο. Ο πλήρης διαχωρισμός των ευθυνών - αρμοδιοτήτων ήταν, είναι και επιμένω ότι πρέπει να είναι σε όλους μας. Ο καθένας στο χωράφι του. Ετσι θα έχουμε όλοι με κάτι να ασχολούμαστε το οποίο θα είναι και σχετικό με αυτό που  - πήραμε πτυχίο.

  • Upvote 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

δεν σπούδασα ηλεκτρολόγος κατοικιών αλλά ηλεκτρολόγος οπότε θέλω να έχω δικαίωμα πάνω σε οτιδήποτε σπούδασα και ταυτόχρονα να μην έχουν δικαιώματα σε αυτά κάποιοι που δεν είναι ηλεκτρολόγοι

 

Δεν σπούδασα το ένα, δεν σπούδασα το άλλο....Και εγώ που έχω απεριόριστο στα ηλεκτρολογικά δεν ξέρω ούτε ΥΔΕ να κάνω σε κοτέτσι... Το θέμα είναι να κάνεις τη δουλειά σου...Την κάνεις? Εκτός αν περιμένεις να αναλάβεις το μεγαλύτερο ηλεκτρολογικό έργο και σνομπάρεις τα υπόλοιπα.

Με συναδέλφους σου που έχω παρέες δεν έχουν πρόβλημα μου λένε στην εργασία τους, ούτε φωνάζουν για ΕΔ. Μήπως γίνεται ότι γίνεται για να έχουμε τα πάντα και ας είναι αχρείαστα? 

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω γω? Και τότε πως γίνεσαι ενεργειακός επιθεωρητής?, πώς κάνεις πιστοποιητικά πυρασφάλειας?, πως καταθέτεις μελέτες? Για πες...

 

Ενεργειακές επιθεωρήσεις; Ε καλά, αυτό το θέμα μόνο για γέλια είναι!! Ανταγωνιστικότητα και αηδίες! Οι μεν ΠΕ επιθεωρήσεις για κατοικίες + τριτογενή, οι δε ΤΕ μόνο για κατοικίες.. Στο σεμινάριο δίπλα σε Διπλ. καθόμουν..

 

Νταξ, και εγώ τη δουλειά μου τη κάνω όπως και ο συνάδελφος που του δίνω κατιτίς για να μου σφραγίσει ένα γραφείο.. Και όλοι είμαστε χαρούμενοι "συνάδελφοι" μετά! ;)

 

Περί επαγγελματικών δικαιωμάτων Πολιτικών Μηχανικών Τ.Ε  <= Για να σε ενημερώσω Ίκαρε, από σελίδα 21 και μετά... 

Link to comment
Share on other sites

Δεν σπούδασα το ένα, δεν σπούδασα το άλλο....Και εγώ που έχω απεριόριστο στα ηλεκτρολογικά δεν ξέρω ούτε ΥΔΕ να κάνω σε κοτέτσι... Το θέμα είναι να κάνεις τη δουλειά σου...Την κάνεις? Εκτός αν περιμένεις να αναλάβεις το μεγαλύτερο ηλεκτρολογικό έργο και σνομπάρεις τα υπόλοιπα.

Με συναδέλφους σου που έχω παρέες δεν έχουν πρόβλημα μου λένε στην εργασία τους, ούτε φωνάζουν για ΕΔ. Μήπως γίνεται ότι γίνεται για να έχουμε τα πάντα και ας είναι αχρείαστα? 

την δουλειά μου μπορώ να την κάνω και νοικιάζοντας κάποιον σαν εσένα που δεν ξέρεις αλλά μπορείς, αυτό είναι η λύση στην απουσία ΕΔ; Φυσικά και υπάρχουν πτυχιούχοι που δεν έχουν πρόβλημα με δικαιώματα γιατί υπάρχουν αντικείμενα στο επάγγελμα που δεν έχουν περιορισμούς άρα μπορούν να πουν ότι έχουν απεριόριστα δικαιώματα στο ειδικό αντικείμενο τους, άλλοι είναι υπάλληλοι οπότε δεν τους ενδιαφέρουν τα δικαιώματα και άλλοι δουλεύουν με περιορισμούς (πχ κατοικίες) και όλα καλά

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο αυτό εννοώ. Οτι δηλαδή καμιά φορά και τα ΕΔ που ζητάμε ή δεν ζητάμε έχουν να κάνουν και με την επαγγελματική σταδιοδρομία που έχουμε επιλέξει. Αν και πιστεύω ότι οι 8/10 είναι ήδη καλυμμένοι ή ευχαριστημένοι με αυτά...

Πχ ξέρω ότι σαν μηχανολόγος μπορώ να βγάλω άδεια για επιθεωρητής ανελκυστήρων. Δεν το κάνω όμως γιατί δεν με ενδιαφέρει το συγκεκριμένο αντικείμενο. Λέω λοιπόν, μήπως πολλοί φωνάζουν απλά και μόνο για τη μόστρα και όχι για την ουσία? Μην ξεχνάς δεν έχει σημασία τι μπορεί να σου δώσει το πτυχίο σου, αλλά τι μπορείς να κάνεις και κάνεις εσύ με αυτά που σου δίνει.

Δεν ξέρω αν μεταφέρω σωστά τις σκέψεις μου, δεν ήμουν ποτέ ο καλύτερος στον γραπτό λόγο  

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν μεταφέρω σωστά τις σκέψεις μου, δεν ήμουν ποτέ ο καλύτερος στον γραπτό λόγο  

 

ενα τακτ το εχεις οπως κ να το κανουμε 8-)

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο αυτό εννοώ. Οτι δηλαδή καμιά φορά και τα ΕΔ που ζητάμε ή δεν ζητάμε έχουν να κάνουν και με την επαγγελματική σταδιοδρομία που έχουμε επιλέξει. Αν και πιστεύω ότι οι 8/10 είναι ήδη καλυμμένοι ή ευχαριστημένοι με αυτά...

Δυστυχώς το ποσοστό των πτυχιούχων που δεν θέλουν νταβατζήδες για να δουλεύουν ούτε δουλεύουν αποκλειστικά σε ειδικά-μικρά έργα και θέλουν απλώς την εφαρμογή του νόμου είναι μεγαλύτερο του 20% αλλιώς δεν θα υπήρχε θέμα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.