Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ηλεκτρολογική εγκατάσταση στον ξυλότυπο


George 34

Recommended Posts

Δεν νομίζω πως πρέπει να συνεχίσεις. Δεν μαρέσει βέβαια να βγάζω συμπεράσματα από φωτογραφίες.

Αν δεν με ξεγελάει η φωτογραφία σε μια δοκό γίνεται χαμός! Ζήτα δεύτερη άποψη οπωσδήποτε.

 

Από απορεία σε ποια στάθμη είναι η πλάκα;

Link to comment
Share on other sites

Μα γιατί τόσο κοντά στην στήριξη της δοκού?

 

Μέσα από το γέμισμα των δαπέδων δεν θα γινόταν? Θα μπει ενδοδαπεδια?

 

Άσχετο

αλλά είσαι κοντά σε θάλασσα? Αρκετά οξειδωμενες οι αναμονες

 

Εγώ προσωπικά δεν θα το επετρεπα. Τώρα ο μηχανικός του έργου μάλλον θα ξέρει κάτι παραπάνω...

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

Αποστατήρες βλέπετε? Από την άλλη..... μην "εξαντλήσουμε την αυστηρότητά μας" στο έργο του φίλου μας..

Edited by FouksMechMech
Link to comment
Share on other sites

Το τελευταίο που θα με ανησυχούσε από αυτές τις φωτογραφίες είναι το αν υπάρχουν αποστάτες....

Link to comment
Share on other sites

Είμαι 200 μ απο τη θαλασσα. Τα σιδερα έχουν ερθει εδω κ ενα μηνα περιπου γι'αυτο φαινονται οξυδομενα. Αποστατες, δεν εχουν χρησιμοποιηθει... δεν ξερω γιατι. Τα σπιραλ ειναι συγκεντρωμενα σε αυτο το σημειο διοτι εκει θα μπει ο πινακας. Η πλακα είναι 0,20μ ισογειου και ειναι στο 1,10 μ απο την επιφανεια της γης.

Έχω στο μυαλο μου την ενδοδαπεδια γι'αυτο τα εχω ριξει μεσα στο μπετον.

Link to comment
Share on other sites

Αποστατήρες δεν έχουν χρησιμοποιηθεί ... γενικά... ? ή μόνο στην πλάκα που βλέπουμε στις φωτό ?

 

Μήπως με απόσταση ΜΟΝΟ 200 m από τη θάλασσα, πρέπει να ξανασκεφτούμε τους αποστατήρες?

Edited by FouksMechMech
Link to comment
Share on other sites

Οι αποστατες ειναι τα στηρηγματα που σηκωνουν τα σιδερα? τα κρατανε σε καποια αποσταση απο τις τάβλες? Αν ναι, δεν έχουν χρησιμοποιθει πουθενα.

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως είναι πλαστικοί ράβδοι του 1 m μήκος, στο "πάχος" που θες, δηλαδή 2.5 cm, 3 cm, 4 cm, κ.ο.κ.

 

Ούτε στις κολώνες, ούτε στη θεμελίωση.... ούτε στα τοιχεία υπογείου.... πουθενά?

 

Υπάρχουν βέβαια και "φτιαχτοί" από μπετόν που φτιάχνονται επιτόπου στο έργο, αλλά δεν είναι και πολύ συχνή πρακτική.

Edited by FouksMechMech
Link to comment
Share on other sites

Αποστάτες στα σίδερα οπωσδήποτε !!! σοβαρότατη παράβαση και ένδειξη προχειροδουλειάς

 

Τα σπιράλ είναι αναγκαίο κακό και αν πρέπει να μπουν θα τα τοποθετείς μέσα στο σώμα της πλάκας, ποτέ μέσα σε δοκάρια, κολώνες και κόμβους. 

 

Ένα film σκουριάς συνήθως βοηθάει την πρόσφυση του οπλισμού στο σκυρόδεμα, μην σε ανησυχεί. 

Link to comment
Share on other sites

1oν : οσον αφορά τις σωληνώσεις, βλέπω ότι έχεις πίνακα στον τοίχο που σφηνώνει κάτω από τον εν λόγω δοκάρι. Θα μπορούσες να το αποφύγεις, βάζοντας τον πίνακα σε τοίχο που σφηνώνει σε πλάκα έτσι ώστε να αποφύγεις την όδευση εντός της δοκού. Ελπίζω να έχεις πυκνώσει τσέρκια στις στηρίξεις της δοκού, ελπίζω ο μηχανικός σου να ήταν όχι δίπλα αλλά ΠΑΝΩ στο δονητή όταν ρίχνατε, ελπίζω να μπήκε ρευστοποιητής.

 

2ον : Η όδευση εντός πλάκας δεν θα σου βγάλει προβλήματα γιατί όπως βλέπω πέρασες πάνω από κάτω σχάρα, όμως.........

 

Βλέπω παντού σταρώματα και δεν βλέπω αποστάτες... Άρα το πρόβλημά σου είναι στην κατασκευή των σκυροδεμάτων και όχι στα ηλεκτρολογικά

 

Για την ιστορία, για τους συναδέλφους που ανησυχούν πακτωμένες εγκαταστάσεις σε δημόσια κτίρια κατασκευάζονται ύστερα από ΕΝΤΟΛΗ του μελετητή στατικού και κάτω από προυποθέσεις (πολλές).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.