Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επέκταση Επαγγέλματος Μηχανικού


Recommended Posts

Θα ήθελα να με ενημερώσει όποιος γνωρίζει αν κάποιος μηχανικός, μέλος Τ.Ε.Ε., μπορεί να ασκήσει και δεύτερο επάγγελμα.

 

Π.χ. εκτός από Ελεύθερος Επαγγελματίας - Μηχανικός, αν μπορεί να ασκήσει και 2ο επάγγελμα (π.χ. Προπονητής) με Απόδειξη Παροχής Υπηρεσιών.

 

Αν ναι, τι διαδικασίες προβλέπονται;

 

Κάθε βοήθεια θα ήταν πολύ χρήσιμη.

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί αλλά πρέπει να ασφαλιστεί και στον αντίστοιχο ασφαλιστικό φορέα και να πληρώνει εισφορές σε δύο ταμεία.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση λιανικού εμπορίου, πάλι χρειάζεται να πληρώνει κάποιος 2 ταμεία?

 

Π.χ. να είσαι Ηλεκτρολόγος Μηχανικός και να θέλεις να εμπορευτείς ηλεκτρολογικό εξοπλισμό.

Link to comment
Share on other sites

Οχι υπό προυποθέσεις εφόσον το ΤΣΜΕΔΕ κρίνει ότι είναι συναφές επάγγελμα.

Δες και αυτό http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/15186

 

..... κι εδώ http://xpan.wordpress.com/2011/04/14/shitland !!!

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Aν έχεις ασφαλιστεί για πρώτη φορά μετά την 1/1/93 δεν ασφαλίζεσαι σε δεύτερο ταμείο.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Aν έχεις ασφαλιστεί για πρώτη φορά μετά την 1/1/93 δεν ασφαλίζεσαι σε δεύτερο ταμείο.

 

 

 

 

Αυτό ισχύει , παίρνεις σχετική βεβαίωση από το ΤΣΜΕΔΕ και πηγαίνεις στον ΟΑΕΕ προκειμένου να πάρεις βεβαίωση απαλλαγής  (κάθε χρόνο κατόπιν επαναλαμβάνεις τη διαδικασία αυτή ).

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ισχύει , παίρνεις σχετική βεβαίωση από το ΤΣΜΕΔΕ και πηγαίνεις στον ΟΑΕΕ προκειμένου να πάρεις βεβαίωση απαλλαγής  (κάθε χρόνο κατόπιν επαναλαμβάνεις τη διαδικασία αυτή ).

τι κάθε χρόνο επαναλαμβάνεις την διαδικασία?

ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΠΑΝΑΛΑΒΩ ΚΑΠΟΙΑ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ?

 

εγώ είμαι στο ΤΣΜΕΔΕ από Μάρτιο 2004, και έκανα Ο.Ε για ανέγερση κατοικιών σχεδόν παράλληλα και λίγο νωρίτερα (Ιανουάριος 2003) η οποία είναι και για κλείσιμο εδώ και αρκετά χρόνια. Τότε η λογίστρια αν θυμάμαι καλά με έβαλε στην Ο.Ε και μου είπε ώς μηχανικός πληρώνω μόνο Τσμέδε.

Μετά δεν ξαναέκανα τίποτα.

Μάλιστα τώρα κοιτώ τα χαρτιά και βλέπω γιατί

Αρχικά έγινε σύσταση εταιρείας 12/2003 και έναρξη σφραγίδα ΔΟΥ 5 Ιανουαρίου 2004

1.τότε 10 Ιανουαρίου 2004 είχα ΙΚΑ οικοδομικό, βλέπω εκείνη την μέρα η λογίστρια ότι έχει πάρει βεβαίωση από ΙΚΑ ότι έχω ασφαλιστεί μετά το 1993 και ότι καλύπτομαι από Ν 2084/1992 και η βεβαίωση χορηγήθηκε προκειμένου να εξαιρεθώ από ΤΕΒΕ

2. 13 Ιανουαρίου 2004 πέρνει βεβαίωση από ΤΕΒΕ (πιθανόν τού ς πήγε την βεβαίωση ΙΚΑ) .

Η βεβαίωση γράφει <<βεβαιώνουμε ο ---------- δεν υπάγεται στην υποχρεωτική ασφάλιση ΤΕΒΕ. βάση των ν-----. Η βεβαίωση δίνεται στον ενδιαφερόμενο με το αρ2 του Ν403/76 για την οικονομική εφορία. ΕΠΙΛΟΓΗ ΦΟΡΕΑ Ν2084/92 ΑΡΘΡΟ 3,4>>

Τώρα δεν ξέρω όλα αυτά τα έκανε για σφράγισμα βιβλίων?

4. από Μάρτιο  2004 ήμουν και γραμμένος στο Τσμεδε (έκανα διαγραφή από ΙΚΑ) και από τότε πληρώνω Τσμεδε.

Επρεπε να κάνω κάτι άλλο? 

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

παιδιά sos με αγχώσατε. Κάποιος στο προηγούμενο post?

Πρέπει κάθε χρόνο να πέρνω εξαίρεση από ΟΑΕΕ για την Ο.Ε? και γιατί? χωρίς να την χρησιμοποιώ κάπου?

τα τελευταία χρόνια δεν μου χρειάστηκε κάπου!!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σου έχουν στείλει ειδοποίηση από ΟΑΕΕ (ένα χρόνο μετά την απαλλαγή) μάλλον σε ξέχασαν, οπότε ξέχασέ τους και σύ.

Εφόσον πληρώνεις ΤΣΜΕΔΕ κανονικά ή με διακανονισμούς είσαι ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.