Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α11] Αριθμός Δηλώσεων του Ν.4178/2013


Recommended Posts

Να περάσεις και τις 3 δηλώσεις του 4014 στον 4178.

Να "συνεχίσεις" κανονικά τις 2 από αυτές με όσα αναφέρονται (οριζόντιες ιδιοκτησίες ισόγειες αποθήκες κ.λπ.) και να τις ολοκληρώσεις.

Στην τρίτη, αφού την περάσεις, να δηλώσεις εκτός από την τρίτη ισόγεια αποθήκη κ.λπ. και όλες τις υπόλοιπες ιδιοκτησίες του ακινήτου (το πιά ακριβώς θα είναι αυτή η τρίτη θα το αποφασίσεις από τα πρόστιμα που συμψηφίζονται και συμφέρουν).

 

ΙΑΣΟΝΑ αυτο το εκανα σε μια αλλη παρομοια περιπτωση που ειχα. (αγνοησα δηλαδη τη "συμβουλη" του ΤΕΕ και ανεφερα αναλυτικα στα ΣΧΟΛΙΑ τι εκανα).

Γιατι ομως απορριπτεις τη λυση μιας ΝΕΑ ΔΗΛΩΣΗΣ 4178 για ολοκληρο το κτηριο?

Υπαρχουν 2-3 λογοι που με συμφερει να κανω κατι τετοιο (δεν μπαινω σε λεπτομερειες για να μην σας ζαλιζω. Ενδεικτικα αναφερω οτι "ξεπερνω" εκεινο το "σκοπελο" του νομου με τα χιλιοστα ιδιοκτησιας κλπ...)

***Επισης υπαρχει ενα κρισιμο θεμα:  Στη νεα δηλωση 4178 θελω να γραψω την πραγματικη επιφανεια των αποθηκων που εγιναν καταστηματα γιατι πλεον η ΚΑΤ.3 μου γινει τη δυνατοτητα αυτη (το περιφημο 5%). 

Στον 4014 ειχα κανει "γαργαρα" καποιες διαστασεις και συνολικο εμβαδο που "για λιγο" ξεφευγαν απο τις επιτρεπομενες ανοχες...

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω τους λόγους που έχεις απολύτως!

Δεν μπορείς όμως να το κάνεις διότι οι οδηγίες είναι σαφείς κι αν το κάνεις ..."αυθαιρετείς"!

Πρέπει με βάσει τα λεγόμενά τους οι δηλώσεις του 4014 να μεταπηδήσουν όλες στον 4178 και να ολοκληρωθούν εκεί.

 

Βεβαίως, αν έχεις τη σύμφωνη γνώμη (και έγγραφη δέσμευση) του ιδιοκτήτη μπορείς να το κάνεις όπως λες, αλλά κάποια στιγμή στο μέλλον θ' αναγκαστείς να κινηθείς "νομικά" εναντίον την όποιας απόφασής τους, να κάνεις έξοδα για δικηγόρους κ.λπ. και τελικώς όμως θα δικαιωθείς!!!! Δεν αξίζει όμως από μόνος σου να πάρεις τέτοιου είδους πρωτοβουλία, διότι η όποια αμοιβή σου γι' αυτή τη μία δήλωση 4178 δεν πρόκειται να καλύψει ούτε τα έξοδα, ούτε το χρόνο και τον κόπο που θα καταβάλλεις. Ζύγισέ τα κι αποφάσισε ό,τι σε φωτίσει ο ΜΑΤΣ....

Link to comment
Share on other sites

Περιμενε, περιμενε...

Εγω δεν λεω να μην περασω τις 3 δηλωσεις στον 4178.

Θα τις περασω και απλα δεν θα κανω καμια μεταβολη στα φυλλα καταγραφης που να προκαλει νεα πληρωμη. Θα ανεβασω κανονικα Β΄φαση και απλα στα ΣΧΟΛΙΑ θα γραψω οτι υπαρχει και μια ΝΕΑ ΔΗΛΩΣΗ η οποια συμπεριλαμβανει αυτες τις 3 δηλωσεις.

Ουσιαστικα ετσι δεν χανει κανεις. Το Δημοσιο θα παρει παραπανω λεφτα αφου τα λεφτα που εδωσε ο πελατης για τον 4014 δεν θα αφαιρεθουν απο την νεα δηλωση. (το κανω αυτο γιατι ηδη τα λεφτα τυο 3843 τον καλυπτουν...).

 

Γιατι λες οτι μπορει να μπλεξω νομικα?

Μεγαλυτερο μπλεξιμο δεν ειναι η συγχωνευση ιδιοκτησιων σε μια δηλωση 4014 που αρχικα προεβλεπε μονο 1 οριζοντια ιδιοκτησια?

Μηπως ειναι καλυτερη η λυση 2 που ειπα πριν?  (τελειωνω δηλαδη και τις 3 δηλωσεις και κανω μια νεα 4178 για τις υπολοιπες ιδιοκτησιες..........)

Link to comment
Share on other sites

.......Δεν μπορείς όμως OYTE AYTO να το κάνεις διότι οι οδηγίες είναι σαφείς κι αν το κάνεις ..."αυθαιρετείς"!

 

H ιδανικότερη λύση είναι αυτή που αρχικώς σου έγραψα.....

 

Να περάσεις και τις 3 δηλώσεις του 4014 στον 4178.

Να "συνεχίσεις" κανονικά τις 2 από αυτές με όσα αναφέρονται (οριζόντιες ιδιοκτησίες ισόγειες αποθήκες κ.λπ.) και να τις ολοκληρώσεις.

Στην τρίτη, αφού την περάσεις, να δηλώσεις εκτός από την τρίτη ισόγεια αποθήκη κ.λπ. και όλες τις υπόλοιπες ιδιοκτησίες του ακινήτου (το πιά ακριβώς θα είναι αυτή η τρίτη θα το αποφασίσεις από τα πρόστιμα που συμψηφίζονται και συμφέρουν).

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι να κανω τελικα με την περιπτωση που εχω... (#29)

ΙΑΣΟΝΑ, αν κανω αυτο που λες, τοτε το ποσοστο υπαρβασης δομησης στα φυλλα καταγραφης διαφοροποιειται αναλογα με το ποιες ιδιοκτησιες θα ομαδοποιησω......(γιατι αλλαζουν τα συνολικα χιλιοστα)

Οσο περισσοτερο το σκεφτομαι, τοσο καταληγω στο οτι η καλυτερη λυση ειναι:

 

- Να περασω τις δηλωσεις 4014 στον 4178 για να "κλεισουν" (μην πειραζοντας καθολου τα προστιμα και πληρωνοντας το ανταποδοτικο τελος ΤΕΕ)

- Στη συνεχεια να κανω μια νεα δηλωση 4178 με ΟΛΟΚΛΗΡΟ το κτιριο (1000/1000 χιλιοστα) και να μην χρησιμοποιησω τα πληρωθεντα προστιμα του 4014 αλλα μονο αυτα του 3843. (και να αναφερω στα σχολια οτι η νεα δηλωση συμπεριλαμβανει και τις δηλωσεις που ειχαν γινει στον 4014)

 

Πως σας φαινεται?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν θα το έκανα!!!

Εσύ εύχομαι να κάνεις ό,τι σε φωτίσει ο .....ΜΑΤΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο κι'εσυ ΙΑΣΟΝΑ.  Ειμαι σε αδιεξοδο.

Αν κανω αυτο που λες και αυριο ερθει καποιος και μου πει:   "Αν ειχες βαλει τις υπολοιπες ιδιοκτησιες υπο ρυθμιση στην ταδε δηλωση του 4014 και οχι σε εκεινη που τις εβαλες, τοτε θα προεκυπτε αλλος συντελεστης υπερβασης δομησης επειδη τα "ομαδοποιημενα" χιλιοστα θα ηταν διαφορετικα",  τοτε τι κανω???

Link to comment
Share on other sites

Τα χιλιοστά διαφορετικών οριζόντιων ιδιοκτησιών σε περιπτώσεις κοινής δήλωσης αυτών (προσωπικώς δεν το κάνω ποτέ) ΔΕΝ πρέπει να ομαδοποιούνται, απλώς "φαίνονται - αναφέρονται" σε διαφορετικά ΦΚ ανά ξεχωριστή οριζόντια ιδιοκτησία και "επεξηγούνται" στα σχόλια της δήλωσης ή στην τεχνική έκθεση του μηχανικού.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τα χιλιοστά διαφορετικών οριζόντιων ιδιοκτησιών σε περιπτώσεις κοινής δήλωσης αυτών (προσωπικώς δεν το κάνω ποτέ) ΔΕΝ πρέπει να ομαδοποιούνται,

Ακριβώς της αυτής άποψης είμαι και εγώ.

Εγώ θα το κάνω άμα μου τύχει (την κοινή δήλωση δλδ)

ΑΛΛΑ

θα εξετάσω κάθε Ο.Ι. σαν να την έκανα ξεχωριστά.

 

Δηλαδή,

έχω μία Ο.Ι, με ποσοστό Υ.Δ.=5% του κυρ Μήτσου

και μία Ο.Ι. με ποσοστό Υ.Δ.=80% του κυρ Μπάμπη.

(ίδια χιλιοστά, ίδια σπίτια).

ΔΕΝ θα πω ότι έχω συνολικά 42,5% και θα τα βάλω και τα δύο με Υ.Δ.<50%.

 

Ο κυρ Μήτσος θα έχει ΥΔ<50%

ο κυρ Μπάμπης 50%<ΥΔ<100%.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.