Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α11] Αριθμός Δηλώσεων του Ν.4178/2013


Recommended Posts

- εχουμε απο ενα .... τα παμε καθε ενας ξεχωριστα με τους μειωτικους μας και τα ωραια μας

 

[απο κοινου δεν το προτεινω..]

 

Δεν το προτείνεις αλλά μπορείς να το κάνεις... :smile: :-) :smile:

Link to comment
Share on other sites

στο γηπεδο-οικοπεδο οι ΟΙ εχουν ποσοστα εξ αδιαιρετου σε  αυτο...δεν το ψαχνεις....

 

 

Αυτό διερευνώ...μήπως ο νομοθέτης όταν λέει "ιδιοκτήτης" ή "συνιδιοκτήτης" αναφέρεται στο οικόπεδο και άρα σε εξ'άδιαιρέτου συνιδιοκτήτες επ'αυτού, και άρα στην περίπτωση που αυτοί θέλουν να κάνουν μία δήλωση να πρέπει να είναι όλοι μαζί, γιατί η δήλωση θα αφορά το οικόπεδο ως σύνολο...ή αλλιώς κάθε ΟΙ χώρια όποιος και αν είναι ο ιδιοκτήτης, όσες ΟΙ και να έχει στο ίδιο οικόπεδο.

 

 

P.S. και εγώ συμφωνώ με αυτά που λες παραπάνω και μου φαίνονται πιο λογικά και πιο βολικά για όλους μας. Αλλά επειδή υπάρχει μεγάλη ανασφάλεια με αυτή τη διαδικασία προσπαθώ να τεκμηριώσω όπου έχω αμφιβολία όσο γίνεται περισσότερο...

Link to comment
Share on other sites

σταυρο,

 

ναιαιαιαι..

 

αλλά καθε φορα που βαζει γκολ η ομαδαρα σου

σε  ακουω απο πανω...ολο να  ριχνεις ροπαλιες στα τραπεζια και να ξεσηκωνεις τον κοσμο

 

σιγα, τωρα,   που θα ρθω απο " κοινού"

 

αμ  δε...... :smile:

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό διερευνώ...μήπως ο νομοθέτης όταν λέει "ιδιοκτήτης" ή "συνιδιοκτήτης" αναφέρεται στο οικόπεδο και άρα σε εξ'άδιαιρέτου συνιδιοκτήτες επ'αυτού, και άρα στην περίπτωση που αυτοί θέλουν να κάνουν μία δήλωση να πρέπει να είναι όλοι μαζί, γιατί η δήλωση θα αφορά το οικόπεδο ως σύνολο...ή αλλιώς κάθε ΟΙ χώρια όποιος και αν είναι ο ιδιοκτήτης, όσες ΟΙ και να έχει στο ίδιο οικόπεδο.

 

 

P.S. και εγώ συμφωνώ με αυτά που λες παραπάνω και μου φαίνονται πιο λογικά και πιο βολικά για όλους μας. Αλλά επειδή υπάρχει μεγάλη ανασφάλεια με αυτή τη διαδικασία προσπαθώ να τεκμηριώσω όπου έχω αμφιβολία όσο γίνεται περισσότερο...

μπορεις να τα τεκμηριωσεις .....

διαβαζοντας τα προηγουμενα που το επεξηγουν

 

άλλο τα  "εξ αδιαιρετου"  του αρθρου 5

 

κι  αλλο το 11 για το οποιο μιλαμε τωρα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν εννοούσα τα "εξ αδιαιρέτου" του αρθρου 5... Απλά είπα ότι σε όλα τα οικόπεδα που υπάροχυν ΟΙ οι ιδιοκτήτες των ΟΙ θεωρούνται συνιδιοκτήτες εξ αδιαιρετου επι του οικοπεδου (λάθος?)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Έχω το εξής. Σε ένα οικόπεδο με σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας, χτίστηκαν 3 διαφορετικά κτίρια, απο 3 διαφορετικούς ιδιοκτήτες, με 3 διαφορετικές οικοδομικές άδειες.

Με φωνάζει ο ιδιοκτήτης του ενός από αυτά. Έχει αυθαιρεσία στο υπόγειο (πριν το 75) στο ισόγειο (πριν το 75) πρώτος δεύτερος καθαρός, και αλλαγή χρήσης στο πλυσταριό στο δώμα (πριν το 83).

Στην ουσία τα 2 από τα κτίρια αυτά δεν είναι ακριβώς ξεχωριστά, γιατί στον πρώτο και το δεύτερο εχουν ενοποιηθεί, σαν οροφοδιαμερίσματα με το κάθε ένα από αυτά να ανήκουν σε κάθε ένα ιδιοκτήτη, χωρίς να έχουν αυθαιρεσία.

Τα ερωτήματα δύο: μπορώ να ενοποιήσω σε μία δήλωση τις ΟΙ του πελάτη μου (υπόγειο, ισόγειο, δώμα και προαιρετικά α' όροφος χωρίς αυθαιρεσία); Δεν θέλω να μπλέξω με το συνιδιοκτήτη, γιατί βρίσκεται στο εξωτερικό (το τρίτο κτίριο είναι ξεκάθαρα στατικά ανεξάρτητο, απλά δεν έχει γίνει κάθετη).

    Αν μπορώ να ενοποιήσω, τους δύο ορόφους που είναι πριν του 75 μπορώ να τους βάλω σαν ένα φύλλο καταγραφής ή θέλει ΟΙ και φύλλο ξεχωριστό; Με τον τρόπο αυτό γλιτώνω 500 ευρώ σε σχέση με το να βάλω φύλλο και ΟΙ.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς για την κατ.1 υπάρχει περιορισμός υπαγωγής ανά διηρημένη ιδιοκτησία. Το λέει στο άρθρο 9 παρ.Α και επίσης στην εγκ.3 στο νο.27.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

kostas K

Δεν θέλω να μπλέξω με το συνιδιοκτήτη, γιατί βρίσκεται στο εξωτερικό (το τρίτο κτίριο είναι ξεκάθαρα στατικά ανεξάρτητο, απλά δεν έχει γίνει κάθετη).

 

ξαναδες τα συμβολαια...εχεις τρια ανεξαρτητα ..τα δυο κολλημενα ...

[δξ τι αδεια ηταν αυτη με δικαιωμα να κολλησει στο α' κτιριο το β'...μαλλον κατοπιν συμφωνιας...]

το τριτο πιο μακρυά

χτισμενα με τρεις διαφορετικες αδειες...

 

ειναι καθετη

 

αρα  αντιμετωπιζεις το καθε ενα κτιριο ξεχωριστα,

 

κατα τον τροπο που προανεφερε ο ακις

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

Εχω ενα διωροφο με υπογειο με συσταση ΟΙ και αδεια προ του 1975.

Ο ενας ιδιοκτητης εχει το μισο υπογειο, το ενα καταστημα ισογειου και το ενα διαμερισμα του Α οροφου.

Κι ο αλλος ιδιοκτητης εχει παλι μισο υπογειο, το αλλο καταστημα του ισογειου και το αλλο διαμερισμα του Α οροφου.

Σε καθε οριζοντια ιδιοκτησια υπαρχουν αυθαιρεσιες και διαφορετικη διαμερισματωση οροφων.

Για να αποφυγω τις πολλες δηλωσεις και παραβολα,

θεωρειται οτι μπορω  με μια κοινη δηλωση και για τους 2 ιδιοκτητες

τις αυθαιρεσιες του υπογειου, του ισογειου και του Α οροφου

με χρονολογια αυθαιρεσιων μετα το 1975?

ή

 να κανουν απο κοινου μια δηλωση για το υπογειο, μια για το ισογειο και μια τον Α οροφο?

Edited by Πάνος
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.