Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μπορώ να ΜΗΝ περάσω τις εισφορές ΤΣΜΕΔΕ;


Recommended Posts

Από την μία ο νόμος λέει πως πλέον περνάνε στα έξοδα οι ασφαλιστικές εισφορές.

 

Από την άλλη η μη δήλωσή τους ως έξοδα είναι προς όφελος του κράτους και θεωρητικά δεν θα μπορούσε να φέρει κυρώσεις μια τέτοια κίνηση.

 

Επειδή είμαστε στην Ελλάδα, η ασφαλέστερη λύση είναι να ακολουθήσουμε τον νόμο για αποφυγή τυχόν προβλημάτων.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, το σημαντικό δεν είναι βέβαια "ο πόνος μου να δηλώσω το ΤΣΜΕΔΕ"  :mrgreen:

Το σημαντικό είναι ότι αν παρακολουθείτε τις ειδήσεις, πρέπει πλέον να εμφανιζόμαστε κερδοφόροι.

Άρα για όσους έχουν μικρό τζίρο (όπως εγώ) πρέπει να βρίσκουμε τρόπους είτε να μην εμφανίζουμε δαπάνες, είτε να κόβουμε πλήρεις αποδείξεις.

Και για να λέμε του στραβού το δίκιο, πράγματι οι ζημίες π.χ. για 7-8 συνεχή χρόνια κινούν υποψίες.

 

Υ.Γ. Μέσα στον ωκεανό σκανδάλων, λαμογιών, άδικων φόρων, γραφειοκρατίας, καχυποψίας που ζούμε ξεχάσαμε τη βασική λειτουργία του βιβλίου εσόδων-εξόδων: Να βλέπει ο επιχειρηματίας που βαδίζει.

Edited by Julius Caesar
Link to comment
Share on other sites

 Mε βάση τον υπάρχοντα φορολογικό νόμο δεν είναι στην επιλογή της επιχείρησης ποιές δαπάνες θα καταχωρήσει στα τηρούμενα φορολογικά-λογιστικά  βιβλία της και ποιές θα αφήσει εκτός.Ο νόμος προβλέπει να καταχωρούνται όλες .  Αντιλαμβάνομαι τις σκοπιμότητες που υπάρχουν, ωστόσο  ο καθένας που αποφασίζει να  πράξει διαφορετικά , αναλαμβάνει και το οποιοδήποτε κόστος της επιλογής του.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Σωτήρη, είμαι υποχρεωμένος να βάλω έξοδα κινητού ή Ίντερνετ; Τη στιγμή που ειλικρινά το 80% της χρήσης τους είναι μη επιχειρηματική;

Κατανοώ απόλυτα τη λογική "γράψ'το γιατί έτσι λέει ο νόμος" ή "μην το κάνεις γιατί δεν είναι κάπου γραμμένο" αλλά είμαι απόφοιτος πανεπιστημίου, έχω/έχουμε κριτικό νου και δεν σκέφτομαι 24/7 με ποιόν τρόπο θα κλέψω το κράτος.

Τώρα αν μας πιάσει κανένας εφοριακός και αρχίσει "αυτό δεν το λέει ο νόμος κτλ" και φάω πρόστιμο τόσο το καλύτερο, ένα σπρώξιμο θέλω για να φύγω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ρωτάει ο Julius ήθελα να μάθω και γω, δηλ. αν στην διάρκεια μιας χρονιάς χρησιμοποιήσω το κινητό για επιχειρηματικούς σκοπούς πχ. τον Γενάρη και τον Νοέμβρη (με αντίστοιχες ΑΠΥ δικές μου που να αποδεικνύουν τον συσχετισμό), τους υπόλοιπους μήνες που δεν υπάρχει δραστηριότητα πρέπει επίσης να περάσω τους λογαριασμούς στις δαπάνες;
Για σταθερό & Ιντερνετ οικίας που χρησιμοποιείται ενίοτε για ίδιους σκοπούς δεν ρωτάω, σταμάτησα να τα περνάω, να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Link to comment
Share on other sites

Παρόμοιο με το σταθερό και το ιντερνετ της κατοικίας είναι και αυτό και όλες οι δαπάνες οι οποίες γίνονται για επιχειρηματικούς σκοπούς αλλά λόγω της φύσεώς τους ενα τμήμα τους καλύπτει ατομικές-οικογενειακές ανάγκες δηλαδή μη επιχειρηματικούς σκοπούς, όπως είναι οι δπα΄νες για το ΙΧ αυτοκίνητο..

΄Μπορείς να καταχωρείς τις δαπάνες αυτές στο βιβλίο , από τη στιγμή μάλλιστα που έχεις και τα σχετικά φορολογικά παραστατικά στο όνομά σου (και στον ΑΦΜ ) ΑΛΛΆ ΝΑ ΑΝΑΜΟΡΦΩΝΕΙΣ ΤΕΛΙΚΑ ΤΙΣ ΔΑΠΑΝΕΣ ΣΤΟ ΒΑΘΜΟ ΠΟΥ ΑΥΤΕΣ ΔΕΝ ΕΞΥΠΗΡΕΤΟΥΝ ΣΚΟΠΟΥΣ ΤΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ο συναδελφος ανωτερω ανεφερε πως πλεον, πολυ σωστα, με κλειστα βιβλια δε μπορει να περασει τις ασφαλιστικες του εισφορες ως εξοδα και αρα "χανει" το προνομιο της μειωσης των εισοδηματων-κερδων του.

 

Στην περιπτωση που ενας ελευθερος επαγγελματιας με ανοικτα βιβλια κανονικα απασχολειται ως μισθωτος με μπλοκακι καθε μηνα στην ιδια ΑΤΕ, εχει δικαιωμα να περασει στα βιβλια του τα εξοδα αυτα?

Γενικα τι εξοδα εχει δικαιωμα να περασει? Ενοικια, κινητα, σταθερα, αναλωσιμα κλπ νομιζω πως οχι...

 

Ασφαλιστικες εισφορες περνα η οχι?

Link to comment
Share on other sites

Ο συναδελφος ανωτερω ανεφερε πως πλεον, πολυ σωστα, με κλειστα βιβλια δε μπορει να περασει τις ασφαλιστικες του εισφορες ως εξοδα και αρα "χανει" το προνομιο της μειωσης των εισοδηματων-κερδων του.

 

Στην περιπτωση που ενας ελευθερος επαγγελματιας με ανοικτα βιβλια κανονικα απασχολειται ως μισθωτος με μπλοκακι καθε μηνα στην ιδια ΑΤΕ, εχει δικαιωμα να περασει στα βιβλια του τα εξοδα αυτα?

Γενικα τι εξοδα εχει δικαιωμα να περασει? Ενοικια, κινητα, σταθερα, αναλωσιμα κλπ νομιζω πως οχι...

 

Ασφαλιστικες εισφορες περνα η οχι?

 

 

Ν 4172/2013 , άρθρο 22 για τις εκπιτπόμενες δαπάνες και άρθρο 23 για τις μη εκπτιπτόμενες.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.