Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κόστος οικοδομικής άδειας


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι,

θέλει ένας πελάτης να βγάλει άδεια και θέλει να του προσδιορίσω το κόστος χονδρικά. Χτίζει 200τμ. Με ποια τιμή το τμ υπολογίζω για να του δώσω μια εκτίμηση. Θυμάμαι παλιότερα λέγαμε 80Ε/τμ περίπου... οι τιμές κυμαίνονται ακόμα το ίδιο? δηλ στην συγκεκριμένη περίπτωση 16.000Ε θα κόστιζε η άδεια. Για να μην βγάλω αμοιβές άδικα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 55
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εγω θα εκανα μια....ερευνα αγορας στην περιοχη μου.

Θα χτυπουσα κανα 2 τηλεφωνα σε συναδελφους που εχουν κλεισει προσφατα δουλειες, για να δω τι παιζει και να μη φανω πολυ εκτος τοπου και χρονου

Link to comment
Share on other sites

Υπολόγισε περίπου τις κρατήσεις και κοστολόγησε την δουλειά σου ελεύθερα. Τα 200τ.μ. (δόμηση?) μπορεί να είναι ένα κουτί και να το κοστολογεί ο άλλος 5 χιλιάρικα και να είναι εντάξει. Αλλά μπορεί να είναι με άλλα τόσα υπόγεια-πισίνες-περιβάλλοντα χώρο, περίεργους εξώστες, ειδικές απαιτήσεις στην μελέτη αλλά και στην επίβλεψη κάτι που υπερβαίνει και τα 16 που αναφέρθηκαν...Βάλε κάτω όμως και αμοιβές τοπογραφικών, μηχανολόγο (πολύ σεβαστό ποσόν πλέον), στατικά (ιδιαιτερότητες που λέγαμε?) και μετά κοστολόγησε ΚΑΙ βάσει της πιάτσας...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ! απ'ότι κατάλαβα κινούνται όλοι πλέον στα κατώτατα όρια...σχεδόν με τις ελάχιστες που βγάζει το ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ευχαριστώ πολύ! απ'ότι κατάλαβα κινούνται όλοι πλέον στα κατώτατα όρια...σχεδόν με τις ελάχιστες που βγάζει το ΤΕΕ.

Πάντως δεν νομίζω οτι τα 16,500 ευρω + 1,790 ευρω που μου ζήτησε ειναι τα κατώτατα....σε όσους συνάδελφους σας μηχανικούς  ρώτησα,μου είπαν οτι το ποσό είναι εξωφρενικό για ενα όροφο 55τ.μ. και μια σοφίτα 27 τ.μ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πάντως δεν νομίζω οτι τα 16,500 ευρω + 1,790 ευρω που μου ζήτησε ειναι τα κατώτατα....σε όσους συνάδελφους σας μηχανικούς  ρώτησα,μου είπαν οτι το ποσό είναι εξωφρενικό για ενα όροφο 55τ.μ. και μια σοφίτα 27 τ.μ.

 

πολυ γουσταρω οταν κατοπιν εορτης και με προσφορα γνωστη και εκτεθειμενη

ολοι βρισκομαστε ξαφνικα φθηνοτεροι ( οι περισσοτεροι τουλαχιστον )

 

σσ βαζω και μενα μεσα

Link to comment
Share on other sites

Η σύνταξη προσφοράς είναι μια μελέτη, μια διαδικασία από μόνη της. Κανείς δεν μπορεί να κρίνει προσφορές ή ακόμα χειρότερα να κάνει προσφορές χωρίς να έχει τα δεδομένα και χωρίς να έχει υπολογίσει σοβαρά τις εργασίες που πρόκειται να αναλάβει.

 

Φυσικά, απατεώνες και κομπογιαννίτες υπάρχουν πολλοί σε όλους τους κλάδους...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

+1 γιαννη

 

απλα περα απο το τραβηγμενο η οχι του κοστους της συγκεκριμενης αδειας

εγω βλεπω εκ του πονηρου κατοπιν να βγαινεις γυρα με την καθε προσφορα στο χερι

 

το "σε οσους συναδελφους σας" μου δειχνει πως δε πηγε να ρωτησει μονο 1 μηχανικο της εμπιστοσυνης του

απλα οτι εψαξε οποιον γνωστο ή γνωστο γνωστου ειχε ακομα και τηλεφωνικα ή με μαιλ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως δεν νομίζω οτι τα 16,500 ευρω + 1,790 ευρω που μου ζήτησε ειναι τα κατώτατα....σε όσους συνάδελφους σας μηχανικούς  ρώτησα,μου είπαν οτι το ποσό είναι εξωφρενικό για ενα όροφο 55τ.μ. και μια σοφίτα 27 τ.μ.

 

Σε κλέβουν!!! Αν ψάξεις θα βρεις ψιλικατζήδες να σου βγάλουν την άδεια με λιγότερα από 1000ευρώ!!!!

 

Και μη σκεφτείς να εμπιστευτείς μηχανικό για την κατασκευή... Εσύ ξέρεις καλύτερα!!!! Μπορείς να βρεις συνεργεία με τιμές που κανένας μηχανικός δε μπορεί να πάρει και φυσικά τα ποιοτικότερα υλικά σε εξευτελιστικές τιμές, ενώ αν βάλλεις μηχανικό θα πάρει τη μιζούλα του, θα σου βάλλει και μάπα υλικά!!!

 

Άκου εμένα που σου λέω!!! Θα σου βγει το σπίτι φθηνότερα!!!!

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.