Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή Μηχανικού για τον 4178/13


Recommended Posts

Καλησπέρα

Έχω πελάτη ο οποίος προχώρησε σε ρύθμιση αυθαιρεσιών με τον Ν.4178/13. Η δήλωση του βρίσκεται σε οριστική υπαγωγή, έχει πληρωθεί το πρόστιμο αλλά ο ίδιος δεν πήρε ποτέ φάκελο στα χέρια του. Η μηχανικός η οποίο είχε αναλάβει την τακτοποίηση βρίσκεται εδώ και χρόνια στο εξωτερικό. Πήγα με εξουσιοδότηση του ιδιοκτήτη στην πολεοδομία και πήραμε τα αρχεία τα οποία είχαν αναρτηθεί στην πλατφόρμα, το πρόβλημα είναι ότι όλα τα σχέδια είναι χωρίς σφραγίδες. Προσπαθώ να βρω στοιχεία της μηχανικού για να έρθω σε επικοινωνία μαζί της, μήπως και ολοκληρώσει την διαδικασία αλλά μάταιη η προσπάθεια έως τώρα.

Η ερώτηση  μου είναι  η εξής:

a) Ο ιδιοκτήτης μπορεί να αιτηθεί αλλαγή μηχανικού?

b) αν ναι, όταν εγώ με το καλό πάρω την καρτέλα του αν γυρίσω την αίτηση ένα βήμα πίσω ώστε να μπορέσω να ενημερώσω τα σχέδια, θα υπάρξουν μεταβολές στα πρόστιμα? το ρωτάω αυτό καθώς το ακίνητο ήταν κατηγορία 5!

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, όταν η δήλωση έρθει σε σένα, τότε μπορείς να επέμβεις σε αυτή στον 4178 αλλά σε περίπτωση μεταβολής προστίμου άνω ή κάτω του 20% θα πρέπει να περάσεις έγκριση από επιτροπή μέσω ΣΥΠΟΘΑ. Αν θες να αποφύγεις τον έλεγχο για μεταβολή του προστίμου, τότε μπορείς να την μεταφέρεις στον 4495, δεν υπάρχει πρόβλημα με την κατ.5 αφού ή δήλωση είχε ημ/νία υπαγωγής πριν από την απαγόρευσή της.

Για την αλλαγή μηχανικού μέσω ιδιοκτήτη καλύτερα πάρε στο ΤΕΕ ρώτα, δεν προβλέπεται κάτι τέτοιο μέσω ηλ. αιτήματος πάντως.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, akis73 said:

Καλησπέρα, όταν η δήλωση έρθει σε σένα, τότε μπορείς να επέμβεις σε αυτή στον 4178 αλλά σε περίπτωση μεταβολής προστίμου άνω ή κάτω του 20% θα πρέπει να περάσεις έγκριση από επιτροπή μέσω ΣΥΠΟΘΑ. Αν θες να αποφύγεις τον έλεγχο για μεταβολή του προστίμου, τότε μπορείς να την μεταφέρεις στον 4495, δεν υπάρχει πρόβλημα με την κατ.5 αφού ή δήλωση είχε ημ/νία υπαγωγής πριν από την απαγόρευσή της.

Για την αλλαγή μηχανικού μέσω ιδιοκτήτη καλύτερα πάρε στο ΤΕΕ ρώτα, δεν προβλέπεται κάτι τέτοιο μέσω ηλ. αιτήματος πάντως.

Καλημέρα

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σας.

Θέλω να μεταφέρω την δήλωση, όχι για να αλλάξω τα μεγέθη αυθαιρεσιών αλλά να ενημερώσω τα σχέδια ως προς τις σφραγίδες και το "κειμενάκι" που προσθέτουμε ότι τα σχέδια ακολουθούν την τάδε δήλωση κτλπ.

Link to comment
Share on other sites

30 λεπτά πριν, anasmavr92 said:

Καλημέρα

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σας.

Θέλω να μεταφέρω την δήλωση, όχι για να αλλάξω τα μεγέθη αυθαιρεσιών αλλά να ενημερώσω τα σχέδια ως προς τις σφραγίδες και το "κειμενάκι" που προσθέτουμε ότι τα σχέδια ακολουθούν την τάδε δήλωση κτλπ.

Καλημέρα, αν δεν επέμβεις στα μεγέθη των φύλλων καταγραφής τότε δεν ασχολείσαι με την διαφορά του 20%, έχεις όμως αρκετή δουλειά να αλλάξεις την σφραγίδα του συναδέλφου σε ότι έχει ανεβάσει. Οπότε αυτό που λες γίνεται χωρίς πρόβλημα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι. Έχω ένα πελάτη ο οποίος πρόκειται να μου αναθέσει την ΗΤΚ σε ένα ακίνητο του. Το ακίνητο είχε παλαιότερα υπαχθεί στον 4178, μεταφέρθηκε το 2019 στον 4495, έχουν πληρωθεί παράβολο, ανταποδοτικό τέλος και πρόστιμο και από τότε έχει μείνει σε κατάσταση υπαγωγής, χωρίς να έχει ανέβει κανένα δικαιολογητικό πέραν της ανάθεσης. Ο πελάτης μου θέλει να μου αναθέσει και την ολοκλήρωση της τακτοποίησης, αντικαθιστώντας τον ''παλιό'' μηχανικό και ορίζοντας εμένα ως ''νέο''. Προσπαθώ να βρω τον προηγούμενο και δυστυχώς δεν τα έχω καταφέρει. Τι κάνω/κάνουμε σε αυτή την περίπτωση. Μέσω του ΤΕΕ με ΥΔ ιδιοκτήτη ανάθεσης και ΥΔ νέου μηχανικού για ανάληψη?

Link to comment
Share on other sites

Εσύ δεν χρειάζεται να ψάξεις τον "παλιό μηχανικό" όπως λες.... Οφείλει να το κάνει για εσένα ο ιδιοκτήτης - νυν πελάτης σου! Ο οποίος ή θα τον βρει και θα του ζητήσει την παραίτησή του νόμιμα, οπότε αυτός θα γνωρίζει το τι ακριβώς θα κάνει ή θ' απευθυνθεί στο ΤΕΕ για να επιτευχθεί αυτό μέσω της προβλεπόμενης νόμιμης διαδικασίας. Εσύ όταν σου απαντήσουν θα "πατήσεις απλώς το κουμπάκι"!!!!

Μην ξεχνάς ότι, πατώντας το "κουμπάκι" αναλαμβάνεις όλες τις υποχρεώσεις και τις προκύπτουσες ευθύνες για τη συγκεκριμένη δήλωση!!! Δηλαδή, αμοιβή μηχανικού σαν να είναι νέα δήλωση, αυτοψία, επανυπολογισμός του προστίμου, έγγραφα, σχέδια κ.λπ.! Έχεις συμφωνήσει εγγράφως; Και μετά έκδοση του Πιστοποιητικού ΗΤΑ. Έχεις συμφωνήσει και για αυτό εγγράφως;

P.S. Κι ο φίλτατος ιδιοκτήτης θα ξαναπληρώσει χωρίς να βογκήξει;

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.