Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εθνικό Πλαίσιο Προσόντων: Ενα βήμα πιο κοντά τα πτυχία ΑΕΙ - ΤΕΙ


KF

Recommended Posts

εχουμε 5 πλασιους  μηχανικους από οσους χρειαζομαστε.. ας δουμε αναλογιες αλλων χωρων......

 

αλλα δεν μπορεις να απαγορεύσεις να σπουδαζουν εξω ,μονο να κλεισεις μερικες σχολες που όμως δεν νομιζω να γινει....

 

 

επειδή εχουμε τεραστιο αριθμο μηχανικων ,ψάχνουμε τροπους να ξεχωρίσουμε ο ενας από τον αλλον....ο μηχανικος απθ ,θελει να ξεχωρισει από τον μηχανικο  κοζανης και οι δυο, από τον μηχανικο λονδινου και οι τρεις από τον μηχανικο τει ....μην γελιομαστε λογω κρισης και υπερβολικου αριθμου μηχανικων ασχολιομαστε με τα ΄΄δικαιωματα΄΄......

 

την λυση την δινει  η ΄΄οικονομα΄΄΄....ηδη μεγαλο ποσοστο  ετεροαπασχολειτε ,αλλοι φευγουν εξω.....

 

ΥΓ οσον αφορα τα ΑΤΕΙ,  είναι ελληνικη πατεντα που εφευραν οι πολιτικοι,για τους γνωστους απίθανους λογους!!!!! ,...πουθενα στον κοσμο δεν υπαρχει αντιστοιχη πατεντα......

δεν φταινε όμως οι σπουδαστες ,για αυτό και πρεπει και επισημά να παρουν επαγγελματικα δικαωματα , αφου μαλιστα οι πολιτικοι μας ,τα αναγνωρισαν ως ισοβαθμα πανεπιστημιου δικαιούνται να παρουν και σχεδόν τα ιδια με πολυτεχνείου....

Edited by savas76
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 238
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το να κλείσεις σχολές για να πεις ότι περιορίζεις την εισαγωγή νέων μηχανικών είναι λιγουλάκι άκομψο...Οπως και να "κόψεις" τις εισαγωγές μηχανικών από το εξωτερικό. Φαντάσου μία χώρα της ΕΕ να λέει δεν αναγνωρίζω κανέναν από έξω...Φαντάζεσαι τη συνέχεια..Αυτό δεν έχει γίνει πουθενά στον κόσμο.

 

Εμ αυτο λέω τοση ώρα. Εσυ το λες άκομψο, εγω το λεω εκ του πονηρου.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως δεν μπόρεσα ποτέ να καταλάβω πως φτάσαμε να έχουμε 130.000 διπλωματούχους μηχανικούς, και 40.000 δικηγόρους μόνο...Μάλλον οι πολλές σχολές φταίνε.

Link to comment
Share on other sites

Αν αναφέρεσαι σεμένα κανεις τεράστιο λάθος.

Η δεν διαβασες τιποτα απο αυτα που γραφτηκαν.

Μαρίκα, δεν ξέρω τι σε ώθησε να στοχοποιηθεις αλλά...και εγώ γάιδαρος ήμουνα κάποτε....αλλα μεγάλωσα και είδα το παιχνίδι...

Link to comment
Share on other sites

Μαρίκα, δεν ξέρω τι σε ώθησε να στοχοποιηθεις αλλά...και εγώ γάιδαρος ήμουνα κάποτε....αλλα μεγάλωσα και είδα το παιχνίδι...

 

ισως επειδη εγραψες απο κάτω.

εγω πάντως δεν μπήκα και δεν μπαινω ποτε στη διαδικασια "να την βγαλουμε να την μετρήσουμε" και "ποιος την εχει καλύτερη" την εκπαίδευση.

 

Αλλα κάποιες λογικες "ανοιξε το επάγγελμα να μπω εγω και κλεισε την πορτα να μην μπουν άλλοι μετα απο μετα" πάντα θα τις κατακρινω γιατι ειναι ανακολουθες.

Link to comment
Share on other sites

ικαρε ...130000 διπλωματούχοι, 40000 τει,(υποθετω) ,αρκετοι από εξωτερικο που για πολλους λογους δεν πηραν αναγνωριση ακομα.....

 

σχεδόν 1 στους 50 είναι μηχανικος, αν βαλεις παραγωγικες ηλικιες 1 στους 20 είναι μηχανικος...........τι να λεμε τωρα.,ότι δεν ειμαστε πολλοι;;;..

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό λέω γιατί είμαστε περισσότεροι από πολλά άλλα επαγγέλματα? Θα μου πεις που κολλάει...ετσι φλασιά..

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό λέω γιατί είμαστε περισσότεροι από πολλά άλλα επαγγέλματα? Θα μου πεις που κολλάει...ετσι φλασιά..

 

Iσως να ειναι και λίγο η ιδέα μας.

Γενικα, σα χωρα, εχουμε πολλους πτυχιουχους ολων των ειδικοτητων.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ίσως...Εχουμε και πολλές ειδικότητες, δεν μπoρείς να πεις ότι μηχανικός είναι ένας...Πχ έχουμε κάπου 30.000 ΠΜ, 20.000ΜΜ κτλ....  Σε αντίθεση με αυτό που είπα για 40.000 δικηγόρους..αλλά είναι το ίδιο όλοι...

 

Οκ, end of off topic

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.