Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εθνικό Πλαίσιο Προσόντων: Ενα βήμα πιο κοντά τα πτυχία ΑΕΙ - ΤΕΙ


KF

Recommended Posts

το προβλημα ειναι στο οτι η Ελλαδα δεν ειχε ουτε εχει βιομηχανια που να μπορει να απορροφησει ολους αυτους τους αποφοιτους ΠΕ,ΤΕ γι αυτο ακριβως και το ΤΕΕ προσπαθει να διαφυλαξει τα δικαιωματα των μελων του , καταφευγοντας σε διακρισεις εις βαρος μας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 238
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλά όλα αυτά είναι για να περνάει η ώρα και να τα λέμε μεταξύ μας.....Και πες ότι έχει κανείς δικαίωμα να υπογράφεις και στο φεγγάρι...Τι έγινε? Εδώ δεν κινείται φύλλο πλάκα κάνουμε? Βιομηχανία?? Ποια?? Οικοδομή?? Ποια?? Δεν το βλέπετε ότι έχει τελειώσει το επάγγελμα? Το θέμα είναι να έχεις και γυναίκα να κάνεις δουλειά, όχι να υπερηφανεύεσαι για τα "προσόντα" μόνο...Το πιάσατε? 

Αν μπορούσα μετά χαράς θα έδινα ότι ΕΔ έχω σε κάποιον που μου προσφέρει κάτι άλλο να κάνω στη ζωή μου....Μετά χαράς....Του δίνω και το ΤΣΜΕΔΕ για δώρο :mrgreen:  

  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

Θλιβερή αντίληψη μαρικα είναι ότι με 4 και με 5 χρόνια σπουδών υπογράφεις τα πάντα. Σε Πολυτεχνικές σχολές με έτη κατευθύνσεων (που για συγκεκριμένο λόγο υπάρχουν προφανώς), το Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδας, να δίνει στους Μηχανικούς απεριόριστα ΕΔ για όλους τους τομείς της επιστήμης.. 

 

Επίσης θλιβερή πραγματικότητα μαρικα, είναι πως Μηχανικοί Τ.Ε. με μεταπτυχιακά και 380 ECTS, θα βρίσκονται στο 7ο επίπεδο, και δεν θα έχουν ΕΔ (άντε καλά, θα έχουν ΕΔ του 5ου επιπέδου, των <180ECTS..). 

 

Θλιβερή πραγματικότητα μαρίκα, με βάση τα παραπάνω, είναι ότι υπάρχουν "Διπλ. επαγγελματίες έμπορες σφαγίδας"!! <= Διαφωνείς σε αυτό;

 

Τέλος επιμένω στα γραφόμενά μου. 

Το "έκαστος στο είδος του" ανοίγει το επάγγελμα.. Και δεν είναι κακό, ούτε αδικία για κανέναν..

 

Ολα αυτα που λες, τα λες μονο και μονο για να συμμετέχεις σε μια πιτα που νομιζεις οτι υπάρχει, οπως φάνηκε απ το αποσπασμα που παρέθεσα.

Και μολις μπεις, παλι θα λες τα ιδια για να αποκλείσεις άλλους απο το να συμμετέχουν.

 

Σαν το ανέκδοτο με το λεωφορείο που οι απέξω φωναζουν "στριμωχτειτε για να μπουμε, χωραμε κι εμεις" και μολις πατησουν το ποδι τους φωναζουν στους απέξω "ρε παιδια μη σπρώχνετε, δεν υπάρχει χωρος για άλλους".

 

Τεσπα, μαγκια σου να διεκδικήσεις ολα αυτα που θεωρεις οτι δικαιουσαι, δεν με απασχολει ιδιαιτερα.

Αλλα να εχεις υποψην οτι ακόμα και αν σου δωσουν ολα αυτα που λες, παλι θα γκρινιάζεις. Ιδιως αν αποφασισουν να δωσουν και κανα ΕΔ σε αποφοιτο κολλεγίου. Ωρε μανα μου κάτι γλέντια που θα γινουν τοτε!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω ότι υπάρχει καμία πίτα πίσω από τη πλάτη μου. Και εγώ επαγγελματίας μηχανικός είμαι μαρίκα και βλέπω όπως λέει ο Ίκαρος (που θα του βάλω +1) τα φύλλα που δεν κινούνται, και τον αέρα της ανάπτυξης που δεν πρόκειται να φυσήξει για χρόνια στην Ελλάδα. 

 

Παρ όλα αυτά, δεν είναι το θέμα μόνο το ότι δεν υπάρχει δουλειά και αντικείμενο, είναι και το θέμα της ηθικής μας δικαίωσης ως μηχανικοί ΤΕ. Βλέπε την πρόσφατη δικαίωση πτυχιούχου Η.Μ. από το ΣτΕ.

 

Και αν θέλεις, εγώ στο ΤΕΕ με τα σημερινά δεδομένα και με το ΤΣΜΕΔΕ δεν θα γραφόμουν με τίποτα. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι όταν νοιώθω αδικημένος θα πρέπει να σιωπώ. Δεν θέλω να περιμένω παρεμβάσεις φορέων για να μου πουν ότι μπορώ να υπογράφω ΔΕΔΟΤΑ έπειτα από 5 χρόνια σπουδών, με μεταπτυχιακό στα στατικά.  

Link to comment
Share on other sites

Καλά όλα αυτά είναι για να περνάει η ώρα και να τα λέμε μεταξύ μας.....Και πες ότι έχει κανείς δικαίωμα να υπογράφεις και στο φεγγάρι...Τι έγινε? Εδώ δεν κινείται φύλλο πλάκα κάνουμε? Βιομηχανία?? Ποια?? Οικοδομή?? Ποια?? Δεν το βλέπετε ότι έχει τελειώσει το επάγγελμα? Το θέμα είναι να έχεις και γυναίκα να κάνεις δουλειά, όχι να υπερηφανεύεσαι για τα "προσόντα" μόνο...Το πιάσατε? 

Αν μπορούσα μετά χαράς θα έδινα ότι ΕΔ έχω σε κάποιον που μου προσφέρει κάτι άλλο να κάνω στη ζωή μου....Μετά χαράς....Του δίνω και το ΤΣΜΕΔΕ για δώρο :mrgreen:  

 

Μεγάλες αλήθειες λες, αλλά ποιός ακούει είναι το θέμα....όλοι στη βιοτεχνία ΠΕΑ των 100 ευρώωω!!

Link to comment
Share on other sites

 

Παρ όλα αυτά, δεν είναι το θέμα μόνο το ότι δεν υπάρχει δουλειά και αντικείμενο, είναι και το θέμα της ηθικής μας δικαίωσης ως μηχανικοί ΤΕ. Βλέπε την πρόσφατη δικαίωση πτυχιούχου Η.Μ. από το ΣτΕ.

 

Bρε κάνε οτι θες. Εγω οπως προειπα, δεν δινω δεκαρα για ολα αυτα. Δεν ξερω πως την νιωθεις την αδικια, αν και γενικα οι ελληνες το χουμε λιγο να νομιζουμε οτι το συμπαν μας αδικει, αλλα συνεργαζομαι με πολ μηχ τε και δεν βλέπω να στερειται επαγγελματικων δικαιωματων στην πραξη. Ο,τι  κανω εγω κάνει κι αυτος.

 

Απο κει και περα μαζι σου, διεκδικησε ο,τι  νομιζεις οτι σου ανηκει, αλλα εδω  ειμαστε και θα το δεις, παλι θα γκρινιαζεις.

Γιατι επικεντρώνεσαι στα εμποδια και δεν κοιτάς να ανοιξεις δρόμους.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εσύ Μαρίκα πραγματικά πιστεύεις ότι αρεσκόμαστε εμείς οι ΤΕ σε αυτή την κατάσταση;Στο να υπάρχουν μηχανικοί 2 ταχυτήτων;Αν τα κολλέγια αποδείξουν μέσω των Διεθνών Αξιολογήσεων ότι είναι άξια όπως τα ΤΕΙ και τα Πανεπιστήμια-Πολυτεχνεία να απονέμουν τίτλους Μηχανικού ας το κάνουν και μπράβο τους.Δεν μπορεί όμως να υπάρχουν 2 μέτρα και 2 σταθμά.Είπε κάποιος συνάδελφος ΤΕ πριν ότι πήγε σε ένα πανεπιστήμιο του Καναδά να ρωτήσει για μεταπτυχιακό και τον δέχτηκαν όπως έχουνε δεχτεί και εκατοντάδες ακόμα σε διάφορα πανεπιστήμια όλων των χωρών.Γιατί τους δέχτηκαν;Μήπως δεν έχουνε ιδέα από εκπαίδευση ή μήπως βασίζονται στις διεθνείς αξιολογήσεις για να κρίνουνε ένα ίδρυμα και όχι στο τί είπε η θεία η ο μπατζανάκης στο χωριο;

Link to comment
Share on other sites

αλλα συνεργαζομαι με πολ μηχ τε και δεν βλέπω να στερειται επαγγελματικων δικαιωματων στην πραξη. Ο,τι  κανω εγω κάνει κι αυτος.

 

Εξαρτάται από το αντικείμενο ενασχόλησής σας. Πχ, εάν ο συνάδελφος ΤΕ συντάσσει τη μελέτη στατικής επάρκειας (ΚανΕπε) και σφραγίζεις εσύ, κανένα πρόβλημα υποθέτω δεν υπάρχει.. Όπως επίσης δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και για μία ενεργειακή επιθεώρηση καταστήματος, όπως και για ένα τοπογραφικό.. Σωστά;;

 

Περισσότερες πληροφοφρίες για τα ΕΔ των Πολιτικών Μηχανικών Τ.Ε. στη πράξη αλλά και στη θεωρία, ΕΔΩ.

Αν και στην Ελλάδα καλά τα πάμε στη θεωρία.. Στη πράξη είμαστε λίγο πίσω.. 

 

Τα λύσαμε λοιπόν τα προβλήματά μας! Τελευταίο μου μήνυμα! Καλή συνέχεια από μένα!! :)

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από το αντικείμενο ενασχόλησής σας. Πχ, εάν ο συνάδελφος ΤΕ συντάσσει τη μελέτη στατικής επάρκειας (ΚανΕπε) και σφραγίζεις εσύ, κανένα πρόβλημα υποθέτω δεν υπάρχει.. Όπως επίσης δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και για μία ενεργειακή επιθεώρηση καταστήματος, όπως και για ένα τοπογραφικό.. Σωστά;;

 

Καμια σχεση.

Δεν του εχω υπογραψει τίποτα ως τωρα. 

Link to comment
Share on other sites

ποσο λαλακας ειμαι τελικα που δε πηγα ουτε 5ημερη για να διαβασω....

εχασα 2 καλοκαιρια, εχασα και την ............. ερασμια ( χωρισαμε γιατι 1 μηνα πριν τις πανελληνιες ειχα κλειστει στοσπιτι για διαβασμα καιμεειχετρελλανειομαθηματικοςσταεπαναληπτικαουτεταινιεςδεμαφηνεναδωστητηλεορασηουτεποδοσφαιροεβλεπαμετουςφιλουςμου )

 

μεγαλος ε?

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.