Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παιδι και μπαλκόνι - ασφάλεια


Recommended Posts

Στο σπίτι μας υπάρχει μπαλκόνι (εξώστης) με κάγκελο ύψους 1,2μ.

Η ιδιομορφία του είναι ότι είναι σε καμπύλη και τα κάγκελα είναι οριζόντια.

Θέλοντας να δημιουργήσω ασφαλές περιβάλον για το παιδί, ψάχνω να βρω λύση, ώστε να μη μπορεί να σκαρφαλώσει.

Προτιμώ να βλέπει κι όλας. Έτσι δε θα θέλει να σκαρφαλώσει για να δει έξω.

Η καλύτερη λύση, για μένα είναι φύλο πλέξιγκλας. Όμω η τιμή του είναι απαγορευτική, αφού μιλάμε για κάλυψη εμβαδούς 10μ2 (10x1) τουλάχιστον.

Ψάχνοντας, βρήκα κάποια διαφανή φύλλα (SANUV) όχι σε χαρακτηριστικά και ιδιότητες όπως το plexiglass, αλλά διάφανα, ή φιμέ.

 

Έχετε να προτείνετε κάτι σχετικό?

Edited by okourkoulos
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα πλαστικό δίχτυ, αυτό το πράσινο, αλλά δε βλέπει και πάει να σκαρφαλώσει ν'ανέβει για να δει!

Το πρόβλημα είναι ότι τα κάγκελα είναι οριζόντια, έτσι μπορεί να πιαστεί και ν'ανέβει.

Επίσης, τα κάγκελα ξεκινούν στο μισό μέτρο ύψος και εξέχει (προς τα μέσα) πεζούλι που τον βοηθά σαν σκαλοπάτι.

Άλλη επιλογή είναι η καλαμωτές, αλλά πάλι δε θα βλέπει και θα τη σπάσει για να δει, ή/και ν'ανέβει.

 

Η εμπειρία σας σαν πατεράδες? Λύσεις?

 

 

Είδα και πήρα τηλέφωνα και ρώτησα.

Πολυκαρβονικά, ακρυλικά, πολυεστερικά, πολυστερίνης.

Όλα έχουν τα καλά και τα κακά τους.

Θέλει πολύ ψάξιμο και τρέξιμο, όπως και πολλά λεφτά.

 

Έχεις κάποιος εμπειρία σ'αυτά?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας και πρώτα απ' όλα να χαίρεστε το παιδάκι σας!

Πλαστικά,καλαμωτές κτλπ. δεν προσφέρουν καμία προστασία,είναι όμως απαραίτητη η τοποθέτηση ενός τέτοιου υλικού

όταν έχουμε μικρά παιδιά,διότι προστατεύουν πεζούς & οχήματα από τυχαία ρίψη αντικειμένων.

Οι ενέργειες των παιδιών είναι απρόβλεπτες,ακόμη και αν τα έχουμε στην αγκαλιά μας.

Τώρα όσον αφορά για το τι μπορείτε να βάλετε για να διασφαλίσετε στο 100% την ασφάλεια του παιδιού,

προσωπική μου γνώμη είναι ελάχιστα πράγματα και με το ανάλογο κόστος βέβαια.

Να ξέρετε βέβαια ότι μπορείτε να περιορίσετε τον κίνδυνο,αλλά προστασία 100% δεν προσφέρει καμία μέθοδος.

Άποψή μου είναι ότι το παιδί σε καμία περίπτωση δεν το αφήνουμε άνευ ελέγχου και επίβλεψης,ειδικά στο μπαλκόνι.

Τα παιδιά μπορούν να κάνουν πράγματα που ούτε τα φαντάζεστε,φτάνει να μην τους μπουν ως ιδέα στο μυαλό.

Η λύση που είχα εφαρμόσει εγώ,ήταν ένας βομβητής-παγίδα(10-15 ευρώ) στη μπαλκονόπορτα,έτσι ώστε δεν υπήρχε

περίπτωση αυτή ν' ανοίξει χωρίς να την ακούσουμε εγώ ή η σύζυγος(ακόμη και αν κοιμόμασταν).

Τα παιδιά έβγαιναν στη βεράντα μόνο παρουσία μας και κάθονταν πάντα ½ μέτρο προς τα μέσα,με τη δικαιολογία ότι

ο μάστορας μπορεί να μην είχε κολλήσει καλά τα κάγκελα και αυτά να φύγουν ανά πάσα στιγμή.

Αν πάλι επιθυμείτε οπωσδήποτε να βάλετε κάτι πρόσθετο,τότε θα βρείτε σε σιδεράδες έτοιμες λυόμενες προεκτάσεις

καθ' ύψος,οι οποίες όμως κοστίζουν.Καλό θα είναι ν' απευθυνθείτε στον σιδερά που έφτιαξε τα κάγκελα της οικοδομής σας

ώστε να τοποθετήσετε το ίδιο σχέδιο.

Ειλικρινά κατανοώ το άγχος σας σχετικά με την ασφάλεια του παιδιού και μπράβο σας γιατί έτσι πρέπει να αισθάνεται ένας

υπεύθυνος γονιός,κάντε όμως το αδύνατον δυνατό ώστε το παιδί σας να είναι πάντα υπό επίβλεψη.

Να το χαίρεστε πάντα και κυρίως με υγεία!

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και επαυξάνω με τον προλαλήσαντα. ΌΤΙ και να βάλεις, το παιδί αν θέλει να σκαρφαλώσει θα το κάνει. Εγώ έχω τοίχο από την μία και γυαλί από την άλλη. Στον τοίχο σκαρφαλώνει (γιατί είναι και σαγρέ και μαγκώνουν τα παπούτσια) και στο τζάμι επίσης αν είναι ξυπόλητος....Μιλάω για τον μικρότερο γιο μου που είναι 3 ετών.

ΠΟΤΕ χωρίς επίβλεψη στο μπαλκόνι. Επίσης, δασκάλεμα σχετικά με πτώσεις, σούπερμαν κλπ για την περίπτωση που σου ξεφύγει κάποια στιγμή (άνθρωποι είμαστε...)

Link to comment
Share on other sites

Αφού υπάρχει και πεζούλι, νομίζω ότι θα σε βοηθούσε ένα πλαίσιο με δίχτυ πριν το πεζούλι, που θα εμπόδιζε τελείως την πρόσβαση σε αυτό και στην άκρη του μπαλκονιού, π.χ. όπως παρακάτω.

 

15JI6EBOH.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γνωστό μου ζευγάρι έχει βάλει κάτι σαν αυτό....Το μέγεθος (καθ΄ύψος) το καθορίζεις εσυ. Το έχω δει σε αρκετά διαμερίσματα....

 

prostateutika-balkoniou-7.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μια από τις πιο καλές λύσεις είναι πρόσθετα για κάγκελα.

Δίνουν 30 – 50 και εκ. περίπου ύψος, βιδώνουν στα υπάρχοντα κάγκελα όποτε το συνολικό ύψος είναι τέτοιο που δεν έλκει το παιδί να το σκαρφαλώσει.

Επικουρικά αν το κάνει όταν θα πάει να κρεμαστεί στο πρόσθετο θα λυγίσει προς την μέσα μεριά του μπαλκονιού.

 

Φυσικά τίποτα μα τίποτα δεν είναι 100% σίγουρο και μέχρι το παιδί να αποκτήσει την συναίσθηση του κινδύνου πάντα μα πάντα ο γονιός πρέπει να έχει την μέγιστη προσοχή.

 

Η βλάβη που κάνει το σύστημα αυτό με το βίδωμα στο κάγκελο όταν θα το βγάλεις μετά από μερικά χρόνια είναι σχετικά αναστρέψιμη με μικροστοκαρίσματα και βάψιμο του κιγκλιδώματος.

 

Είναι υλικό ειδικά σχεδιασμένο για παιδιά και για αυτόν τον λόγο είναι συνιστούμενα από έμενα και λογικά αντέχει 8 και χρόνια τοποθετημένο.

 

Γενικά φυσικά είναι μέγα λάθος ο σχεδιασμός και η κατασκευή κιγκλιδωμάτων οριζόντιων.

 

post-52581-0-11659800-1395446216_thumb.jpg

 

post-52581-0-51123200-1395446228_thumb.jpg

 

post-52581-0-67744100-1395446241.jpg

 

 

Υ.Γ.

Εδιτ

Με πρόλαβε ο Ίκαρος... το ίδιο είναι

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

Βλέπω με χαρά ότι υπάρχει σύμπνοια απόψεων σε ότι αφορά την παιδική ασφάλεια.

Η επιτήρηση των παιδιών από έναν ενήλικα και κυρίως από τους γονείς,είναι κάτι που θα πρέπει να

επιδιώκεται καθ' όλη τη διάρκεια του 24ώρου,σε όποιον χώρο και αν βρίσκονται τα παιδιά.

Εξοργίζομαι όταν βλέπω παιδιά στ' αυτοκίνητα χωρίς ζώνη ασφαλείας,εξοργίζομαι όταν βλέπω γονείς

στη θάλασσα να πίνουν αμέριμνοι τον καφέ τους ενώ τα παιδιά τους παίζουν «στα ρηχά»,εξοργίζομαι όταν...

 

Η λύση που υποδείχθηκε(αυτή του πρόσθετου κάγκελου) είναι πιστεύω και η πιό ενδεδειγμένη.

Με μία πρόχειρη αναζήτηση στο google βρήκα δεκάδες εταιρείες που δραστηροποιούνται στο αντικείμενο.

Θα ήθελα να επαναλάβω ότι κατά τη γνώμη μου πρέπει να τοποθετήσετε και πλέγμα,γιατί τα παιδιά έχουν

πολλές φορές την τάση να εκσφεδονίζουν αντικείμενα προς πάσα κατεύθυνση(κι έξω από το μπαλκόνι).

Ο κίνδυνος λοιπόν να τραυματιστεί ένας άνθρωπος ή να προξενηθούν υλικές ζημιές είναι υπαρκτός και η

παρουσία ενός πλέγματος σε ικανό ύψος θα σας γλυτώσει από δυσάρεστες καταστάσεις.

Καλό Σαββατοκύριακο σε όλους,η καλοκαιρία και ο ερχομός της Άνοιξης είναι μία καλή ευκαιρία ώστε να

περάσουμε όμορφες & δημιουργικές στιγμές με την οικογένειά μας και ειδικότερα με τί άλλο;;Μα με τα παιδιά!!

Link to comment
Share on other sites

Η λύση είναι μία. Σε συνδυασμό με αυτό που λέτε, ότι "μην ανεβεί το κόστος" χρησιμοποίηση ενός μικρού τμήματος plexiglass σαν "παράθυρο" και το υπόλοιπο ασφάλιση. Προσωπικά στο δικό μου που ήταν καρεδάκι, 10άρι όμως που χωρούσε πόδι να σκαρφαλώσει- έβαλα λευκό (που ταίριαζε με εμένα) πλαστικό πλέγμα να μην περνάει και στερέωνα ενίοτε με zip και ενίοτε με ξυλόκατασκευή όπου μπορούσα.

Η κατάσταση αντιμετωπίζεται επι τόπου με τον τρόπο που σας είπα και το υπόλοιπο με ψήλωμα ή πλέγμα κατάλληλο να μην χωράνε χέρια πόδια.

Edited by Arche
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.