Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εντυπο Ε3 και φορολόγηση ως μισθωτός


Recommended Posts

Μια φίλη συνάδελφος είναι σε πανεπιστημιο ως ερευνήτρια και είχε κόψει πέρυσι ένα μπλοκάκι γύρω στα 2,600€, πλήρωσε τσμεδε περίπου 2000€. Η παρακράτηση βγαίνει κοντά στα 500€. Έχει δύο προβλήματα που τα είδα και γω που μπήκα με το λογαριασμό της στο taxis. Καταρχήν στο Ε3 στο λογιστικό προσδιορισμό που αφαιρεί τις ασφαλιστικές εισφορές από τα ακαθάριστα πετάει κάτι σαν warning "ΠΡΟΣΟΧΗ! Μεγάλα ποσά δαπανών σε σχέση με τα ακαθάριστα έσοδα" αλλά απ'οτι βλέπω την έχει κάνει κανονικά την υποβολή.

 

Στο Ε1 όμως έχει μεταφέρει κανονικά τη διαφορά που βγαίνει περίπου 600€ στο κωδ.307 αλλά δεν το δέχεται πετώντας το σφάλμα στη φωτογραφία. Δεν έχει τίποτα άλλο ούτε σπίτι, ούτε αυτοκίνητο, ούτε κάποιο άλλο εισόδημα.

 

https://www.dropbox.com/s/zdl3j784ar8rpy0/E1%20Error.png

 

Μπορεί κάπως να αντιμετωπιστεί αυτό; Δεν βλέπω να έχει κάνει κάποιο λάθος στους υπόλοιπους κωδικούς.

Edited by vision
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 207
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πρεπει να πατησει ΝΑΙ στο 019 του Ε1, και στο Ε3 να γραψει το καθαρο στο 348, και να σημειωσει ΝΑΙ στο 591

 

Μπορει το μηνυμα να μη βγαζει νοημα, αλλα αν καποιοι κωδικοι δε σημειωθουν σωστα, βγαζει περιεργα σφαλματα

 

Δες και το #52 πιο πανω

Link to comment
Share on other sites

παιδια ευχαριστω πολυ!

 

αλλη μια ερωτηση: το τελος επιτηδευματος το πληρωνεις ακομα και αν κανεις φορολογεισαι ως μισθωτος; και το υψος του απο τι εξαρταται;

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να πατησει ΝΑΙ στο 019 του Ε1, και στο Ε3 να γραψει το καθαρο στο 348, και να σημειωσει ΝΑΙ στο 591

 

Μπορει το μηνυμα να μη βγαζει νοημα, αλλα αν καποιοι κωδικοι δε σημειωθουν σωστα, βγαζει περιεργα σφαλματα

 

Δες και το #52 πιο πανω

 

Ναι το έχω δει το ποστ σου και στη δική μου δήλωση δεν είχα κανένα πρόβλημα κάνοντας αυτά τα βήματα.  Δοκίμασα να μην περάσω καθόλου τις ασφαλιστικές εισφορές σαν δαπάνες και έβαλα το αρχικό ποσό τα 2600 στον κωδ. 348 (αφού δεν έχει άλλες δαπάνες) και στο Ε1 στον κωδ. 307 και προχωρησε κανονικά όταν κάνω υποβολή. Άρα μάλλον το πρόβλημα ξεκινάει από το warning που πετάει στο Ε3 και παραπονιέται ότι οι δαπάνες είναι μεγάλες σε σχέση με τα έσοδα, οπότε προκύπτει ένα καθαρό κέρδος στα 600€ και η παρακράτηση φόρου που είναι να της επιστραφεί είναι 500€. Αλλά τι να κάνουμε που αυτή είναι η αλήθεια και η κοπέλα μένει με τους γονείς της, έχει δηλώσει φιλοξενούμενη στο σπίτι του πατέρα της και ουσιαστικά από εκεί συντηρείται.

 

Κάποια λύση εκτός από να πάει σε λογιστή να βοηθήσει;

Link to comment
Share on other sites

παιδια ευχαριστω πολυ!

 

αλλη μια ερωτηση: το τελος επιτηδευματος το πληρωνεις ακομα και αν κανεις φορολογεισαι ως μισθωτος; και το υψος του απο τι εξαρταται;

 

Ως μισθωτός είναι 500€ (αντί 650€)

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Ως μισθωτος ρε παιδια δεν ελεγαν οτι δικαιουμαστε απαλλαγη απο το 500€ αν δεν έχουμε έξοδα πλην των ασφαλιστικών και έχουμε σύμβαση με μια εταιρία?

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα με το #61 στο Ε1 με τσεκαρισμένο 019 και ποσό ακαθάριστο μείων ασφαλιστικές στο 307 και προσυμπληρωμένη την παρακράτηση στο 605 μου εμφανίζει και μένα με μεγαλύτερα ποσα. Το Ε3 το έχω υποβάλλει χωρίς προβλήματα και προειδοποιητικά μηνύματα με συμπληρωμένα ΝΑΙ στο 591 και ασφαλιστικές στο 518 και τα λοιπά όπως στην περσινή δήλωση εκτός του πίνακα Ζ στον οποίο συμπλήρωσα μόνο ακαθάριστο μείων ασφαλιστικές στο 348. Υποθέτω ότι είναι πρόβλημα του συστήματος. Ίσως υπάρχει έλεγχος που δεν πρέπει να γίνεται γιατί θα αποτυγχάνει πάντα εφόσον η παρακράτηση 20% γίνεται στο ακαθάριστο εισόδημα το οποίο ποτέ δεν θα αντιστοιχεί με τον φόρο στο καθαρό. Έχω υποβάλλει σχετικό ερώτημα στην ΓΓΠΣ. Αναμένουμε...

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα με το #61 στο Ε1 με τσεκαρισμένο 019 και ποσό ακαθάριστο μείων ασφαλιστικές στο 307 και προσυμπληρωμένη την παρακράτηση στο 605 μου εμφανίζει και μένα με μεγαλύτερα ποσα. Το Ε3 το έχω υποβάλλει χωρίς προβλήματα και προειδοποιητικά μηνύματα με συμπληρωμένα ΝΑΙ στο 591 και ασφαλιστικές στο 518 και τα λοιπά όπως στην περσινή δήλωση εκτός του πίνακα Ζ στον οποίο συμπλήρωσα μόνο ακαθάριστο μείων ασφαλιστικές στο 348. Υποθέτω ότι είναι πρόβλημα του συστήματος. Ίσως υπάρχει έλεγχος που δεν πρέπει να γίνεται γιατί θα αποτυγχάνει πάντα εφόσον η παρακράτηση 20% γίνεται στο ακαθάριστο εισόδημα το οποίο ποτέ δεν θα αντιστοιχεί με τον φόρο στο καθαρό. Έχω υποβάλλει σχετικό ερώτημα στην ΓΓΠΣ. Αναμένουμε...

 

Παρομοίως έχω υποβάλλει και ερώτημα μέσω τηλεφώνου (αφού επί 40 λεπτά προσπαθούσα να πείσω την κοπέλα που μιλούσα ότι είναι λάθος του συστήματος) και μέσω mail. Όταν έχω νεότερα θα ποστάρω και εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Μισθωτός με ζημία από άσκηση  επάγγελματος γίνεται ? Επιπλέον και ζημία να υπήρχε αν δεν έχεις τρόπο να καλύψεις τα τεκμήρια πηγαίνει χαμένη γιατί θα φορολογηθείς με το τεκμαρτώς προσδιοριζόμενο εισόδημα.

 

απλώς Σωτήρη, παραθέτω ένα εδάφιο από το βιβλιαράκι οδηγιών που εξέδωσε η ΓΓΔΕ και αναφέρεται στην ελάχιστη αντικειμενική δαπάνη των 3.000/5.000 ευρώ:

 

"Επίσης, από την Δ.ΗΛΕ.Δ. κατά την εκκαθάριση προστίθεται η ελάχιστη αντικειμενική δαπάνη του

φορολογούμενου που ορίζεται σε τρεις χιλιάδες (3.000) ευρώ προκειμένου για τον άγαμο και σε πέντε χιλιάδες

(5.000) ευρώ για τους συζύγους που υποβάλλουν κοινή δήλωση, εφόσον δηλώνεται πραγματικό ή τεκμαρτό

εισόδημα." (σελ.32)."

Με άλλο τρόπο γράφεται το ίδιο πράγμα και στην ΠΟΛ.1085/2014 (παρ.16) και στο ν.4110/2013 (αρθρο1, παρ.3).

 

Το ερώτημά μου λοιπόν είναι:

 

Σε περίπτωση που ελεύθερος επαγγελματίας (το εδάφιο αναφέρεται σε "φορολογούμενο", χωρίς να κάνει διακρίσεις)  είχε μηδενικό κύκλο εργασιών, οπότε δεν υπήρχε πραγματικό εισόδημα στη χρήση και επιπλεόν δεν έχει τεκμαρτό εισόδημα (ΙΧ, κατοικία, σκάφος κτλ ή απόκτησης περιουσιακών στοιχείων) και δε δηλώνει τίποτα στον πιν. 4Δ, ούτε κέρδη, ούτε ζημίες,

θα ενεργοποιηθεί το τριχίλιαρο;

 

Αν δηλωθεί ζημία (τρέχοντος οικ. έτους ή προηγούμενων), είτε δηλωθούν ακαθάριστα έσοδα στον κωδ.517 είτε όχι (δηλ. θα φανεί ότι κόπηκαν παραστατικά ή όχι),θα ενεργοποιηθεί το τριχίλιαρο;

 

Νομίζω πως αυτό το σημείο είναι κάπως θολό ακόμη.

 

 

υγ: ευχαριστώ για τα βοηθητικα σου σχολια σ' αυτο το post

Link to comment
Share on other sites

Το τεκμαρτό εισόδημα πάντα υπολογίζεται , αλλά δε φορολογείται πάντα . Δε φορολογείται όταν το πραγματικό δηλούμενο υπερβαίνει το τεκμαρτώς προσδιοριζόμενο και δε φορολογείται όταν καλύπτεις τη διαφορά με ανάλωση κεφαλαίου προηγούμενης χρήσεως . Στην περίπτωση αυτή το τεκμαρτό εισόδημα θα φορολογηθεί μόνο για την εισοφρά αλληλεγγύης , αν φυσικά είναι εντός των ορίων που προβλέπει η φορολογία αυτή.

 

Αν προκύψει ζημία στη χρήση εχεις δικάιωμα να τη μεταφέρεις , για συμψηφισμό με κέρδη , τη επομνεη χρονιά (και άλλες τέσσερεις ) Στην περίπτωση όμως που θα φορολογηθείς με το τεκμαρτό εισόδημα , γιατί αυτό υπερβαίνει το παργματικώς δηλούμενο , που είναι εδώ αρνητικό , ΔΕΝ ΥΠΆΡΧΕΙ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ ΤΗΣ ΖΗΜΙΑΣ ΠΟΥ ΠΡΟΕΚΥΨΕ ΣΤΗ ΧΡΗΣΗ.

 

Τεκμραρτό εισόδημα υπάρχει πάντα  (ή σχεδόν πάντα για να είμαστε ακριβείς ) . Είναι αυτό το γνωστό τριχίλιαρο γαι τους άγαμους και φυσικά θα ενεργοποιηθεί αν δε δηλωθεί εισόδημα καθόλου , ή δηλωθεί αρνητικό ή δεν καλυφθεί με αναλωση κεφαλαίου προηγούενων χρήσεων ή με δωρεές ή με ότι προβλέπει κάθε φορά ο σχετικός νόμος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.