Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εντυπο Ε3 και φορολόγηση ως μισθωτός


Recommended Posts

Μιλώντας με συναδέλφους και με λογιστές που έκαναν και ερώτηση στο Υπουργείο Οικονομικών, θεωρούν όλοι ότι ως "φυσικά πρόσωπα" για τις διατάξεις της παρ.1 του άρθρου 45, δεν νοούνται οι ιδιώτες. Δηλαδή πώς ακόμα και μία απόδειξη προς ιδιώτη να υπάρχει δεν μπορούμε να φορολογηθούμε ως μισθωτοί!!!!! Ποια είναι η άποψή σας;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 207
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μιλώντας με συναδέλφους και με λογιστές που έκαναν και ερώτηση στο Υπουργείο Οικονομικών, θεωρούν όλοι ότι ως "φυσικά πρόσωπα" για τις διατάξεις της παρ.1 του άρθρου 45, δεν νοούνται οι ιδιώτες. Δηλαδή πώς ακόμα και μία απόδειξη προς ιδιώτη να υπάρχει δεν μπορούμε να φορολογηθούμε ως μισθωτοί!!!!! Ποια είναι η άποψή σας;

 

 

Xαρτί στο οποίο να το γράφουν αυτό έχουμε ?

Link to comment
Share on other sites

Σωτήρη στο Ν4223/2013 , άρθρο 22 παρ 2 γράφει

 

2. Στο πρώτο εδάφιο της περίπτωσης στ' της παρ. 2 του άρθρου 12 του ν. 4172/2013 οι λέξεις «και εφόσον δεν έχει την εμπορική ιδιότητα και δεν διατηρεί επαγγελματική εγκατάσταση που διαφέρει από την κατοικία του» διαγράφονται. Με απόφαση του Γενικού Γραμματέα μπορούν να προβλέπονται περαιτέρω προϋποθέσεις και να καθορίζονται όλες οι αναγκαίες λεπτομέρειες για την εφαρμογή αυτής της περίπτωσης.

 

Οπότε το παρακάτω δεν αφαιρείται?

"οι ετήσιες επιχειρηματικές δαπάνες που θα εξέπιπταν...... (9.250) ευρώ." ?

 

 

 

Δηλαδή πώς ακόμα και μία απόδειξη προς ιδιώτη να υπάρχει δεν μπορούμε να φορολογηθούμε ως μισθωτοί!!!!! Ποια είναι η άποψή σας;

 

άλλο πάλι και αυτό.........

Link to comment
Share on other sites

Ο συνάδελφος που ρώτησε στο Υπ.Οικ. ζήτησε ακριβώς για αυτό τον λόγο και κάποια ερμηνευτική που να το αναφέρει και ο υπάλληλος παραδέχτηκε πώς δεν υπάρχει κάτι τέτοιο.

Το θέμα όμως είναι τι γίνεται σε περίπτωση ελέγχου. Απ'ότι καταλαβαίνω όλοι (σε εφορίες και στο υπουργείο) ερμηνεύουν με αυτόν τον τρόπο τη διάταξη. Οπότε υπάρχει περίπτωση να βγάλουμε άκρη σε πιθανό έλεγχο ή η άποψη του ελεγκτή είναι "νόμος";....

Link to comment
Share on other sites

Ο συνάδελφος που ρώτησε στο Υπ.Οικ. ζήτησε ακριβώς για αυτό τον λόγο και κάποια ερμηνευτική που να το αναφέρει και ο υπάλληλος παραδέχτηκε πώς δεν υπάρχει κάτι τέτοιο.

Το θέμα όμως είναι τι γίνεται σε περίπτωση ελέγχου. Απ'ότι καταλαβαίνω όλοι (σε εφορίες και στο υπουργείο) ερμηνεύουν με αυτόν τον τρόπο τη διάταξη. Οπότε υπάρχει περίπτωση να βγάλουμε άκρη σε πιθανό έλεγχο ή η άποψη του ελεγκτή είναι "νόμος";....

 

Υπάρχει ο νόμος και σε αυτόν δεν υπάρχουν οι παραπάνω διακρίσεις . Αυτό μας αρκεί.

Link to comment
Share on other sites

Τον φεβρουάριο είχα θέσει μέσω email στον τότε Γενικό Γραμματέα Δημοσίων Εσόδων Χάρη Θεοχάρη το παρακάτω ερώτημα

 

 

Κύριε Θεοχάρη καλησπέρα

Έστω μηχανικός, ο οποίος κατά το έτος 2013 εργάστηκε σε εταιρία με σύμβαση έργου (μπλοκάκι) και είχε συνολικό εισόδημα από αυτή 12.000 ευρώ. Παράλληλα, έκοψε και 4 δελτία ΑΠΥ προς ιδιώτες αξίας 100 ευρώ έκαστο (για τα οποία υπάρχουν ιδιωτικά συμφωνητικά τα οποία έπρεπε να υποβληθούν με τις καταστάσεις για τις οποίες σήμερα εκδόθηκε η ΠΟΛ.1056/19.2.2014 περί αναστολής υποχρέωσης υποβολής).

Ο μηχανικός αυτός θα φορολογηθεί σύμφωνα με τις διατάξεις της παραγρ. 1 του άρθρου 45 ν.2238/1994 (δηλαδή με την κλίμακα των μισθωτών) ;

Σας παρακαλώ, να δώσετε λίγο χρόνο στο ερώτημά μου, καθ'ότι αποτελεί ζήτημα που απασχολεί μεγάλο αριθμό μηχανικών οι οποίοι εργάζονται σε εταιρείες με "μπλοκάκι" και παράλληλα κάνουν και μικροδουλειές. Για του λόγου το αληθές σας παραπέμπω και στο 35 σελίδων σχετικό θέμα στο φόρουμ μηχανικών www.michanikos.gr :

http://www.michanikos.gr/topic/32779-%CE%9C%CF%80%CE%BB%CE%BF%CE%BA%CE%AC%CE%BA%CE%B9%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%BD%CE%AD%CE%BF-%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CF%8C/

Με εκτίμηση

Γεώργιος Δ. Ρήγας
Διπλ. Μηχανολόγος Μηχανικός

 

και η απάντηση που είχα λάβει ήταν η παρακάτω

 

Αυτό μου λένε:

 
Για το ετος 2013 εφοσον υπαρχουν συμβασεις με ολους τους πελατες του και το 75% των εσοδων του προερχονται απο εναν εργοδοτη θα φορολογηθει με την κλιμακα των μισθωτων.για το ετος 2014 θα ειναι διαφορετικα αναλογα εαν περασει σωστα  η διαταξη του ν.4223.
 
[...]
Το ξέρεις;
Χ

 

 
οι μπούρδες περί του ότι οι ιδιώτες δεν είναι "φυσικά πρόσωπα" μου φαίνονται επιπέδου tromaktiko
Edited by GriGaS
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά εύχομαι να είναι όπως τα λέτε... συμφωνώ κι εγώ ότι όσο δεν είναι διατυπωμένο κάπου δεν οφείλουμε να το λάβουμε υπόψιν μας. Αυτό που με ανησύχησε είναι η διαπίστωση ότι στις εφορίες και στο υπουργείο έχουν διαφορετική άποψη.....

 

εμένα πάντως μου φαίνεται ότι επιπέδου tromaktiko είναι εδώ και καιρό συνολικά η κατάσταση στον κλάδο μας και ειδικά η κατάσταση με τα φορολογικά, αλλά αυτό είναι μεγάλη συζήτηση....

Θέλω να πω ότι έτσι όπως λειτουργεί το Υπ.Ο. δεν θα μου κάνει καμία εντύπωση αν βγει στο τέλος του 2014 μία διευκρινιστική που να λέει αυτό το πράγμα (έτσι ώστε να μην έχουμε και τον χρόνο να κανονίσουμε τα φορολογικά μας....)

Link to comment
Share on other sites

 

Τον φεβρουάριο είχα θέσει μέσω email στον τότε Γενικό Γραμματέα Δημοσίων Εσόδων Χάρη Θεοχάρη το παρακάτω ερώτημα

 

 

και η απάντηση που είχα λάβει ήταν η παρακάτω

 

 
οι μπούρδες περί του ότι οι ιδιώτες δεν είναι "φυσικά πρόσωπα" μου φαίνονται επιπέδου tromaktiko   ΔΕΝ ΥΠΆΡΧΕΙ ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΣΤΟ ΝΟΜΟ . ΔΕΝ ΥΠΆΡΧΕΙ ΕΡΜΗΝΕΥΤΙΚΗ ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ. ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ
Edited by SOTHRIS
Link to comment
Share on other sites

Στο Ν4223/2013 , άρθρο 22 παρ 2 γράφει

 

2. Στο πρώτο εδάφιο της περίπτωσης στ' της παρ. 2 του άρθρου 12 του ν. 4172/2013 οι λέξεις «και εφόσον δεν έχει την εμπορική ιδιότητα και δεν διατηρεί επαγγελματική εγκατάσταση που διαφέρει από την κατοικία του» διαγράφονται. Με απόφαση του Γενικού Γραμματέα μπορούν να προβλέπονται περαιτέρω προϋποθέσεις και να καθορίζονται όλες οι αναγκαίες λεπτομέρειες για την εφαρμογή αυτής της περίπτωσης.

 

 

Σου είπα άλλαξε αυτή η προυπόθεση . Λογω νομοτεχνικών , τα οποία δε λύθηκαν ούτε με τον 4223/2013 πηγαμε στο Ν 4254/2014 , τακτοποιήθηκε (επί του παρόντος ) αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Εϊμαι ε.ε. και θα κάνω τη δήλωση για να φορολογηθώ ως μισθωτός. Στην περυσινή δήλωση (χρήση 2012) είχα ζημία. Στη φετινή συμπλήρωσα τους κωδικούς τους σχετικούς με την παρ.1 αρθ. 45 και έβαλα και τη ζημία του προηγούμενου έτους στον κωδικό 515 του Ε1. Μου βγάζει το παρακάτω μήνυμα:

 

Κωδικός 515

Από τα αρχεία της υπηρεσίας μας δεν προκύπτει ζημιά προηγούμενων ετών για να μεταφερθεί στο τρέχον οικον. έτος. Εαν δεν προχωρήσετε σε διαγραφή του ποσού, μπορείτε να συνεχίσετε την υποβολή της δήλωσης σας η οποία θα εκκαθαριστεί αφού προσκομίσετε αντίγραφο της υποβληθείσας δήλωσης με τα απαραίτητα δικαιολογητικά στη Δ.Ο.Υ.

Καταρχήν δεν καταλαβαίνω γιατί λέει ότι από τα αρχεία τους δεν προκύπτει ζημία προηγούμενων ετών αφού αν δουν την περυσινή μου δήλωση θα διαπιστώσουν ότι όντως υπήρξε ζημία. Αλλά τέλος πάντων, το νόημα του μηνύματος ποιο είναι? Να αφήσω κενό το 515 ή να συμπληρώσω τη ζημία και να πάω στην εφορία με τα απαραίτητα δικαιολογητικά (ποια? την περσινή δήλωση ας πούμε?).

Edited by letom
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.