Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εντυπο Ε3 και φορολόγηση ως μισθωτός


Recommended Posts

Tα θέματα τα σχετικά με τον χαρακτηρισμό της σχέσης ως εξαρτημένης εργασίας ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΜΕ ΤΟΥΣ ΕΡΓΟΔΟΤΕΣ . Αυτοί με το να επιλέξουν αυτή τη μορφή συνεργασίας (γιατι οι εργοδότες είναι που κυρίως επιλέγουν τις λύσεις αυτές ) αναλαμβάνουν και τον σχετικό κίνδυνο και αυτοί οφείλουν να αποδείξουν σε ενδεχόμενο έλεγχο οτι δεν υπάρχει σχέση εξαρτημένης εργασίας , αλλά σχέση ανεξάρτητων υπηρεσίων . Το βάρος της απόδειξης το έχει πλέον ο εργοδότης , ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ ΠΛΕΥΡΑ ΤΟΥ ΖΗΤΗΜΑΤΟΣ .

 

 

Φοορλογικά και μόνο οι περιπτώσεις αυτές λογίζονται ως εισόδημα από μισθωτή εργασία και φορολογουνται ως τέτοιο , αν ισχύουν αθροιστικά οι προυποθέσεις που θετει κάθε φορά ο φορολογικός νόμος ΑΣΧΕΤΩΣ ΤΗΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗΣ ΠΛΕΥΡΑΣ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ και αυτό κατά τη ρητή διατύπωση του ίδιου του φορολογικού νόμου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 207
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν στο συμφωνητικό φαίνεται ότι η διάρκεια της συμφωνίας είναι 3 μήνες με ποιο τρόπο μπορεί η εφορία να αποδείξει ότι υπάρχει  σχέση εξαρτημένης εργασίας? Και αν το αποδείξει τι σημαίνει αυτό? Έτσι και αλλιώς ο μηχανικός είναι ασφαλισμένος στο ΤΣΜΕΔΕ

Link to comment
Share on other sites

 

Αν στο συμφωνητικό φαίνεται ότι η διάρκεια της συμφωνίας είναι 3 μήνες με ποιο τρόπο μπορεί η εφορία να αποδείξει ότι υπάρχει  σχέση εξαρτημένης εργασίας? Και αν το αποδείξει τι σημαίνει αυτό? Έτσι και αλλιώς ο μηχανικός είναι ασφαλισμένος στο ΤΣΜΕΔΕ

 

 

Τα παραπάνω αφορούν την εργοδοτική πλευρά και δεν είναι μόνο θέμα ΔΟΥ , αλλά και ασφαλιστικού ταμείου πχ οι ασφαλιστικές εισφορές είναι διαφορετικές στην περίπτωση του μισθωτού μηχανικού από αυτές του ατυοαπασχολούμενου . Φορολογικά είναι περισσότερο περίπλοκο , κυρίως για τις χρήσεις που έληξαν την 31-12-2013, αλλά δεν είναι της ώρας για να αναλυθεί από αυτό το βήμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Σε περίπτωση που έχω σαν εισόδημα για το 2014 π.χ. μόνο 800€, από επίβλεψη οικοδομής, με πληρωμένο ΦΕΜ 80€ και ιδιωτικό συμφωνητικό με τον εργοδότη φορολογούμαι σαν μισθωτός. Επειδή σαν καθαρό εισόδημα θα είμαι πιστωτικός (π.χ. 800€ μείον 3500€ για τις ασφάλειες = -2700€) θα φορολογηθώ στο τεκμαρτό εισόδημα έστω 8500€. Το ερώτημα είναι θα ισχύει και σ’ αυτή τη περίπτωση η μείωση που ισχύει για τους μισθωτούς των 2100€?

Δηλ. 8500€ * 0,22 = 1870€ και λόγω της μείωσης των 2100€ πάω στο μηδέν συν τα 500€ επιτηδεύματος μείον τα 80€ ΦΕΜ τελικό ποσό για να πληρώσω 420€? 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Πήγα  στο Υπ. Οικ. να ρωτήσω το παρακάτω

'' αν κάποιος μηχανικός έχει εισοδήματα π.χ. 10.000 από σύμβαση με μια εταιρία και μέσα στο 2014 έκοψε και μια ΑΠΥ 50,00 ευρώ σε έναν ιδιώτη (με συμφωνητικό κ.λ.π.), αν θα φορολογηθεί σαν ελ. επαγγελματίας και όχι σαν μισθωτός'' και μου απάντησαν πως ναι θα φορολογηθεί σαν ελ. επαγγελματίας με 26%.

Εσείς τι λέτε ισχύει? Ο υπάλληλος  πάντως, ήταν κατηγορηματικός. 

Link to comment
Share on other sites

Πήγα  στο Υπ. Οικ. να ρωτήσω το παρακάτω

'' αν κάποιος μηχανικός έχει εισοδήματα π.χ. 10.000 από σύμβαση με μια εταιρία και μέσα στο 2014 έκοψε και μια ΑΠΥ 50,00 ευρώ σε έναν ιδιώτη (με συμφωνητικό κ.λ.π.), αν θα φορολογηθεί σαν ελ. επαγγελματίας και όχι σαν μισθωτός'' και μου απάντησαν πως ναι θα φορολογηθεί σαν ελ. επαγγελματίας με 26%.

Εσείς τι λέτε ισχύει? Ο υπάλληλος  πάντως, ήταν κατηγορηματικός. 

 

 

Πήγα  στο Υπ. Οικ. να ρωτήσω το παρακάτω

'' αν κάποιος μηχανικός έχει εισοδήματα π.χ. 10.000 από σύμβαση με μια εταιρία και μέσα στο 2014 έκοψε και μια ΑΠΥ 50,00 ευρώ σε έναν ιδιώτη (με συμφωνητικό κ.λ.π.), αν θα φορολογηθεί σαν ελ. επαγγελματίας και όχι σαν μισθωτός'' και μου απάντησαν πως ναι θα φορολογηθεί σαν ελ. επαγγελματίας με 26%.

Εσείς τι λέτε ισχύει? Ο υπάλληλος  πάντως, ήταν κατηγορηματικός. 

 

Eγώ λέω ότι με αυτά τα στοιχεία που παραθέτεις δε μπορεί να δοθεί ασφαλής απάντηση .

Link to comment
Share on other sites

Έστω ότι είχα το 100% από μία εταιρεία (10.000) του είπα. Έδρα το σπίτι μου κ.λ.π. Και κόβω μια ΑΠΥ 50,00 ευρώ σε έναν ιδιώτη για ΠΕΑ π.χ. 

Ο κύριος μου απάντησε πως από την στιγμή που κόβεις απόδειξη σε ιδιώτη και όχι σε ελεύθερο επαγγελματία ή επιχείρηση, τότε αυτόματα φορολογείσαι σαν ελεύθερος επαγγελματίας. 

 

Από πέρυσι είχα δει αυτό το άρθρο Φορολογία ελεύθερου επαγγελματία, ως μισθωτού - epixeirisi.gr αλλά μου φαινόταν τραβηγμένο. Τελικά πρέπει να ισχύει πως έστω και ένα ευρώ να έχεις κόψει σε ιδιώτη πας με 26%.

Edited by alex.p.p
Link to comment
Share on other sites

Έστω ότι είχα το 100% από μία εταιρεία (10.000) του είπα. Έδρα το σπίτι μου κ.λ.π. Και κόβω μια ΑΠΥ 50,00 ευρώ σε έναν ιδιώτη για ΠΕΑ π.χ. 

Ο κύριος μου απάντησε πως από την στιγμή που κόβεις απόδειξη σε ιδιώτη και όχι σε ελεύθερο επαγγελματία ή επιχείρηση, τότε αυτόματα φορολογείσαι σαν ελεύθερος επαγγελματίας. 

 

Από πέρυσι είχα δει αυτό το άρθρο Φορολογία ελεύθερου επαγγελματία, ως μισθωτού - epixeirisi.gr αλλά μου φαινόταν τραβηγμένο. Τελικά πρέπει να ισχύει πως έστω και ένα ευρώ να έχεις κόψει σε ιδιώτη πας με 26%.

 

 

Σε εσάς μπορεί να φάνηκε τραβηγμένο , ωστόσο η απάντηση που είχε δοθεί ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΗ , ωστόσο εχω την εντύπωση πως δεν εμπιπτετε στην περίπτωση αυτή. Τα δικά σας δεδομένα είναι διαφορετικά από την περιγραφή του προβλήματος για το οποίο υπάρχει η απάντηση . Οι λεπτές αποχρώσεις πολλές φορές κάνουν τη διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Ως μισθωτος, λογω του 75%

  Μη προτρέχετε , αυτό το 75% είναι ένα εκ των κριτηρίων , τα οποία πρέπει να ισχύουν αθροιστικά .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.