Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εντυπο Ε3 και φορολόγηση ως μισθωτός


Recommended Posts

 

 

Σε εσάς μπορεί να φάνηκε τραβηγμένο , ωστόσο η απάντηση που είχε δοθεί ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΗ , ωστόσο εχω την εντύπωση πως δεν εμπιπτετε στην περίπτωση αυτή. Τα δικά σας δεδομένα είναι διαφορετικά από την περιγραφή του προβλήματος για το οποίο υπάρχει η απάντηση . Οι λεπτές αποχρώσεις πολλές φορές κάνουν τη διαφορά.

 

Δηλαδή Σωτήρη?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 207
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δηλαδή Σωτήρη?

 

Δηλαδή ΛΙΑΝΙΚΗ ΠΩΛΗΣΗ ήτοι τιμολόγηση σε ιδιώτη , ειναι διαφορετική για το λογιστικό γραφείο , διαφορετική σε στον α μηχανικό , διαφορετική στον β μηχανικό. Πάμε τωρα στην ουσία της ιστορίας . Εγραψε ο φίλος που ρώτησε στο ΥΠ ΟΙΚΟΝ , ότι τιμολόγησε ιδιώτη ΜΕ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΕΙΧΕ ΣΥΜΒΑΣΗ . Στο λινκ που παρέθεσε όμως υπηρχε μια απάντηση του επριοδικου ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ , σε μια ερώτηση για τιμολόγηση σε ιδιώτη (ΛΙΑΝΙΚΗ ΠΩΛΗΣΗ ), στην οποία όμως δεν υπήρχε συφωνητικό. Είναι όμοια απολύτως η περίπτωση ? Δε νομίζω .

Από την άλλη πάντως ρώτησε αν στο ΥΠ ΟΙΚΟΝ. , έχουν κάποια διοικητική λύση για παρόμοια θέματα , δεδομένου ότι στο νόμο δε γίνεται διάκριση σε απλους ιδιώτες και επιχειρήσεις , παρά γίνεται λόγος για φυσικά ή νομικά πρόσωπα εργοδότες ? Εχουμε δηλαδή επισήμως (διά της διοικητικής λύσεως ) τη θέση της διοίκησης επί αυτού ?  Δε φαίνεται να προκύπτει τίποτε από τη σχετική δημοσίευση του ερωτώντος.

Αύριο που θα είμαι στο ΥΠ ΟΙΚΟΝ , θα ρωτήσω σχετικά , μηπως και βγάλω κάποια άκρη.

λινικ

Link to comment
Share on other sites

Τελικά χθές (11/12) που πέρασα απο εκεί και ρώτησα ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑΝ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ .ΜΕ 26% και δώσαμε και ερμηνεία κύριε .

Πως έφτασαν όμως σε αυτό το συμπέρασμα δεν μου εξήγησαν ή μάλλον οι εξηγήσεις που έδωσαν δε με έπεισαν . Θεωρώ ότι με εξηγήσεις αυτου του τύπου εχουν υπερβεί το νόμο , ως μη όφειλαν. Ουτε τη λύση μου έδωσαν γραπτώς .

Ωστόσο αν αυτή είναι η άποψη της διοικήσεως , σωστή ή εσφαλμένη , στη ΔΟΥ αυτή θα εφαρμόσουν και αν ο πολίτης έχει διαοφρετική γνώμη ας κόψει το λαιμό του , προσφευγοντας στην χρονοβόρα και δαπανηρή αμφισβήτηση (κατάθεση ένδικοφανούς προσφυγής , καταβολή του φόρου , αίτηση ανατσολής του 50% στον βεβειαωμένο φόρο , προσφυγή στα διοικητικά δικαστηρια αν απορρισφθεί (που θα απορριφθεί μάλλον σιωπηρά ) η ενδικοφανής προσφυγή  , κάπου 150 ημέρες συνολικό χρονικό περιθώριο για τις προσφυγές και κάποια χρόνια αναμονή για εκδοση απόφασης )

Πάντως εγκύκλιο με την άποψη αυτή της διοίκησης δεν έχω δει εγώ προσωπικά . Ισως ξεφουρνίσουν καμιά τώρα .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σωτήρη ευχαριστούμε για την άμεση ενημέρωση

 

Οπότε αν κόψεις δύο τιμολόγια σε επαγγελματίες και ένα σε ιδιώτη π.χ. για εξοικονομώ κατ' οίκον δεν φορολογείσαι σαν μισθωτός? Ακόμα και αν έχεις συμφωνητικό?

 

Το τιμολόγιο για έκδοση οικοδομικής άδειας (π.χ. μια μεζονέτας) στον ιδιοκτήτη της κατοικίας θεωρείται τιμολόγιο σε ιδιώτη και σε βγάζει από το καθεστώς των μισθωτών? Αντίθετα αν είναι σε εργολάβο θεωρείται εταιρία οπότε μπαίνεις στους μισθωτούς?

Link to comment
Share on other sites

Σωτήρη ευχαριστούμε για την άμεση ενημέρωση

 

Οπότε αν κόψεις δύο τιμολόγια σε επαγγελματίες και ένα σε ιδιώτη π.χ. για εξοικονομώ κατ' οίκον δεν φορολογείσαι σαν μισθωτός? Ακόμα και αν έχεις συμφωνητικό?

 

Το τιμολόγιο για έκδοση οικοδομικής άδειας (π.χ. μια μεζονέτας) στον ιδιοκτήτη της κατοικίας θεωρείται τιμολόγιο σε ιδιώτη και σε βγάζει από το καθεστώς των μισθωτών? Αντίθετα αν είναι σε εργολάβο θεωρείται εταιρία οπότε μπαίνεις στους μισθωτούς?

 

 

Αυτό μου είπαν , αυτό σας μεταφέρω. Τη γνώμη μου την έχω πεί πολλές φορές . Διαφωνώ με αυτό ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΚΤΟΣ ΠΛΑΙΣΙΟΥ του ΝΟΜΟΥ. Εγκύκλιο δεν εχω δει , ούτε διοικητική λύση . Ωστόσο αν αυτή είναι η γνώμη του ΥΠ ΟΙΚΟΝ. , σε ελέγχους στο επίπεδο των ΔΟΥ , αυτό θα εφαρμοσθεί , γιατί ο ελεγκτής θα πάρει τηλέφωνο στο ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ , θα τουν απαντήσουν σχετικά και αυτό θα εφαρμόσει δυστυχώς . Οι δυνατότητες άμυνας του πολίτη είναι μικρές σε τέτοιες περιπτώσεις γιατί το κόστος της άμυνας είναι μεγάλο σε σχέση με το όφελος και επειδή ο χρόνος επιλυσης της διαφοράς είναι επίσης υπερβολικός σε βαθμό που να καταπίνει μεγάλο μέρος το οφέλους αν τελικά κερδηθεί η υπόθεση.

Link to comment
Share on other sites

 

 

αν είναι σε εργολάβο θεωρείται εταιρία οπότε μπαίνεις στους μισθωτούς?

 

Για το παραπάνω τι ισχύει?

 

Πάντως ο νόμος αναφέρει φυσικά η νομικά πρόσωπα, από πότε ένας ιδιώτης δεν είναι φυσικό πρόσωπο???

Link to comment
Share on other sites

Για το παραπάνω τι ισχύει?

 

Πάντως ο νόμος αναφέρει φυσικά η νομικά πρόσωπα, από πότε ένας ιδιώτης δεν είναι φυσικό πρόσωπο???

 

 

Ισχύει γιατί ο εργολάβος - φυσικό πρόσωπο ΕΙΝΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ , κατά τον τις παλαιές διατάξεις του φορολογικού νόμου .

Link to comment
Share on other sites

Τελικά χθές (11/12) που πέρασα απο εκεί και ρώτησα ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑΝ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ .ΜΕ 26% και δώσαμε και ερμηνεία κύριε .

Πως έφτασαν όμως σε αυτό το συμπέρασμα δεν μου εξήγησαν ή μάλλον οι εξηγήσεις που έδωσαν δε με έπεισαν . Θεωρώ ότι με εξηγήσεις αυτου του τύπου εχουν υπερβεί το νόμο , ως μη όφειλαν. Ουτε τη λύση μου έδωσαν γραπτώς .

Ωστόσο αν αυτή είναι η άποψη της διοικήσεως , σωστή ή εσφαλμένη , στη ΔΟΥ αυτή θα εφαρμόσουν και αν ο πολίτης έχει διαοφρετική γνώμη ας κόψει το λαιμό του , προσφευγοντας στην χρονοβόρα και δαπανηρή αμφισβήτηση (κατάθεση ένδικοφανούς προσφυγής , καταβολή του φόρου , αίτηση ανατσολής του 50% στον βεβειαωμένο φόρο , προσφυγή στα διοικητικά δικαστηρια αν απορρισφθεί (που θα απορριφθεί μάλλον σιωπηρά ) η ενδικοφανής προσφυγή  , κάπου 150 ημέρες συνολικό χρονικό περιθώριο για τις προσφυγές και κάποια χρόνια αναμονή για εκδοση απόφασης )

Πάντως εγκύκλιο με την άποψη αυτή της διοίκησης δεν έχω δει εγώ προσωπικά . Ισως ξεφουρνίσουν καμιά τώρα .

 

SOTHRIS, συγγνώμη προκαταβολικά αν ακουστώ λίγο κακεντρεχής αλλά όταν έθεσα το ίδιο θέμα και τους ίδιους προβληματισμούς πριν μερικούς μήνες, η απάντησή σας ήταν η ακριβώς αντίθετη από τα παραπάνω (και η απάντηση του συναδέρφου GriGas αντίστοιχη και προσβλητική)...

εκτός κι αν έχει αλλάξει κάτι από τότε και είμαι ανενημέρωτος, οπότε ζητώ διπλά συγγνώμη...

Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος αναφέρει φυσικά πρόσωπα (φυσικό πρόσωπο εννοείται ότι είναι ο ιδιώτης) στις προϋποθέσεις που θέτει. Αυτό από μόνο του δεν είναι αρκετό για να μην υπάρχουν ¨παρεξηγήσεις" ? Υπάρχει κάποιος φορολογικός νόμος που δεν "θεωρεί" τον ιδιώτη φυσικό πρόσωπο?

Link to comment
Share on other sites

SOTHRIS, συγγνώμη προκαταβολικά αν ακουστώ λίγο κακεντρεχής αλλά όταν έθεσα το ίδιο θέμα και τους ίδιους προβληματισμούς πριν μερικούς μήνες, η απάντησή σας ήταν η ακριβώς αντίθετη από τα παραπάνω (και η απάντηση του συναδέρφου GriGas αντίστοιχη και προσβλητική)...

εκτός κι αν έχει αλλάξει κάτι από τότε και είμαι ανενημέρωτος, οπότε ζητώ διπλά συγγνώμη...

 

 

Μάλλον δεν έχετε παρακολουθήσει όλη τη συζήτηση. Εξακολουθώ να υποστηρίζω και τώρα ότι υποστηριζα και τότε γιατί ακριβώς η διάταξη του νόμου στο σημείο αυτό και μόνο παραμένει η ίδια . Αυτό που άλλαξε είναι η πληροφόρηση ότι υπάρχει αντίθετη θέση του ΥΠ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ, αντίθετη ερμηνεία , την οποία όμως την κρατάνε ώς μυστικό (ή και εκπληξη ) και τη δημοσιέυουν ως όφειλαν να κάνουν . Πέραν τούτων ουδέν . Νομίζω ότι ημουν σαφής στα όσα έχω γράψει για το συγκεκριμένο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.