Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εντυπο Ε3 και φορολόγηση ως μισθωτός


Recommended Posts

Και αν πας για έλεγχο και τους ρωτήσεις να σου πουν που αναφέρεται ότι οι ιδιώτες δεν είναι φυσικά πρόσωπα τι θα σου πούνε?

 

Οπότε κάποιος που έχει τρία συμφωνητικά με ιδιώτες και συμπληρώνει το έντυπο για φορολόγηση ως μισθωτός πως θα "καταλάβουν" ότι έπρεπε να φορολογηθεί σαν ελεύθερος επαγγελματίας?

 

1) Ιδέα δεν έχω.

 

2) Σε πρώτη φάση δε μπορεί να καταλάβουν τίποτε. Σε δεύτερη φάση αν κάνουν σωστή διασταύρωση όλων των δηλώσεων που υποβάλλονται μπορεί να καταλάβουν (πχ μπορεί να δούνε ότι στη ΜΥΦ δηλώνονται έσοδα μόνο από λιανικές πωλήσεις )Αλλά έσοδα μόνο από λιανικές πωλήσεις δε σημαίνει αναγκαστικά και φορολόγηση με την κλίμακα των επιχειρήσεων τουλάχιστον με βάση αυτά που είναι γνωστά σήμερα  και γνωστό σήμερα είναι ησχετική διάταξη του νόμου . Αλλά στη διάταξη αυτή δεν γίνεται καμία ευθεία  αναφορά  ή έστω νύξη σχετικά με τη διάκριση στο φυσικό πρόσωπο. Επομένως αν καταλογισθεί φόρος με βάση μια αυθαίρετη (περιωριστική  ερμηνεία ) του νόμου θα είναι βασισμένος (ο καταλογισμός ) στην αυθαιρεσία της διοικήσεως και μόνο .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 207
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Διευκρινίσεις για την φορολόγηση των μισθωτών:

http://www.forin.gr/articles/article/13904/pol-1047-2015

 

...και πάλι σιγή για τον (επαν)ορισμό των φυσικών προσώπων....

εκτός κι αν είναι κάπου καμουφλαρισμένο και μου ξέφυγε.

Link to comment
Share on other sites

Διευκρινίσεις για την φορολόγηση των μισθωτών:

http://www.forin.gr/articles/article/13904/pol-1047-2015

 

...και πάλι σιγή για τον (επαν)ορισμό των φυσικών προσώπων....

εκτός κι αν είναι κάπου καμουφλαρισμένο και μου ξέφυγε.

 

 

Πουθενά δεν ειναι καμουφλαρισμένο. Απλά δεν υπάρχει η εξαίρεση των ιδιωτών-μη επαγγελματιών. Και δε θα μπορούσε να υπάρχει , δεδομένου ότι η εγκύκλιος δε νομοθετεί , απλά δίνει τεχνικές οδηγίες εφαρμογής του νόμου. 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Πρόβλημα στην φετινη δηλωση στο Ε1 (είμαι ελ. επαγγελματιας και φορολογούμαι ως μισθωτος παρ. 1 αρθρ.45 ΚΦΕ).

 

Το εισόδημα μου φετος δυστυχως ηταν 4.000 ευρω και οι εισφορες μου στο ΤΣΜΕΔΕ 4.600 ευρώ.

Στο Ε3 κωδ. 348 = -600 ευρω

Στο Ε1 κωδ. 307 πρεπει να μεταφερθει το -600 ευρώ.

 

Στη φετεινη δηλωση (2014-2015) στον κωδικό 307-308 δεν επιτρεπει αρνητικό αριθμό ουτε μηδεν όπως περυσι (βγαζει μηνυμα κατα την αποστολή ότι έχει συμπληρωθει ο 605-606 με παρακρατηση φορου και δεν έχει δηλωθει εισόδημα)

 

Υπαρχει καμμια βοηθεια  georgegaleos ?

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δεν το γνωρίζω τι λύση μπορεί να υπάρχ(ξ)ει.

Το ίδιο θέμα έχει και ένας φίλος συνάδελφος.

Αν μάθω κάτι θα σου πω.

Μπορεί να ξέρει και ο Σωτήρης.

Link to comment
Share on other sites

Οι περυσινές οδηγίες ελεγαν ότι αν στον κωδικό 348 του Ε3 προκύπτει αρνητικός αριθμός , στον κωδικό 307 του Ε1 δε μεταφέρουμε κανένα ποσό. Για το φορολογικό έτος 2014 έχουμε την ΠΟΛ 1097/28-04-2015 , η οποία εξ όσων θυμάμαι δεν αναφέρει κάτι σχετικό επί αυτού . Τωρα αν δεν προχωράει το σύστημα βάλτε ως ποσό  εισοδήματος στον κωδ. 307 το 0,01  .

Edited by SOTHRIS
Link to comment
Share on other sites

Δεν το γνωρίζω τι λύση μπορεί να υπάρχ(ξ)ει.

Το ίδιο θέμα έχει και ένας φίλος συνάδελφος.

Αν μάθω κάτι θα σου πω.

Μπορεί να ξέρει και ο Σωτήρης.

Ευχαριστώ πολυ. Αν μάθεις κάτι πες μου σε παρακαλώ.

Link to comment
Share on other sites

Οι περυσινές οδηγίες ελεγαν ότι αν στον κωδικό 348 του Ε3 προκύπτει αρνητικός αριθμός , στον κωδικό 307 του Ε1 δε μεταφέρουμε κανένα ποσό. Για το φορολογικό έτος 2014 έχουμε την ΠΟΛ 1097/28-04-2015 , η οποία εξ όσων θυμάμαι δεν αναφέρει κάτι σχετικό επί αυτού . Τωρα αν δεν προχωράει το σύστημα βάλτε ως ποσό  εισοδήματος στον κωδ. 307 το 0,01  .

Θα μπορούσα να βάλω και περισσότερα, αλλά πιστεύω ότι είναι τρικ για να το ξεπεράσουμε και όχι η λύση.

Επίσης εύχομαι να μην κάνει έλεγχο και πει ότι οι παρακρατηθείσες εισφορές στον κωδ. 605-606 δεν αντιστοιχούν στο ποσό αυτό.

Ευχαριστώ πάντως (αν ακούσεις κάτι άλλο γράψτο μου σε παρακαλώ).

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσα να βάλω και περισσότερα, αλλά πιστεύω ότι είναι τρικ για να το ξεπεράσουμε και όχι η λύση.  EΓΩ ΠΑΛΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ Η ΛΥΣΗ . ΕΧΟΥΜΕ ΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΠΙΣΤΗ . ΔΕΝ ΣΥΖΗΤΩ ΚΑΝ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΠΡΟΤΑΣΗ. ΔΕ ΜΙΛΑΜΕ  ΕΣΚΕΜΕΝΗ ΓΙΑ ΑΛΛΟΙΩΣΗ ΤΩΝ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ ΤΗΣ ΔΗΛΩΣΕΩΣ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΤΕΧΝΙΚΗ ΛΥΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ.

Επίσης εύχομαι να μην κάνει έλε γχο και πει ότι οι παρακρατηθείσες εισφορές στον κωδ. 605-606 δεν αντιστοιχούν στο ποσό αυτό. ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΙΣΧΥΣΕΙ ΑΥΤΟ . Ο ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΜΕΝΟΣ ΦΟΡΟΣ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΤΑΙ ΕΠΙ ΠΟΣΟΥ ΑΚΑΘΑΡΙΣΤΟΥ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΠΙ ΚΑΘΑΡΟΥ .

Ευχαριστώ πάντως (αν ακούσεις κάτι άλλο γράψτο μου σε παρακαλώ).

Link to comment
Share on other sites

 

Θα μπορούσα να βάλω και περισσότερα, αλλά πιστεύω ότι είναι τρικ για να το ξεπεράσουμε και όχι η λύση.  EΓΩ ΠΑΛΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ Η ΛΥΣΗ . ΕΧΟΥΜΕ ΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΠΙΣΤΗ . ΔΕΝ ΣΥΖΗΤΩ ΚΑΝ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΠΡΟΤΑΣΗ. ΔΕ ΜΙΛΑΜΕ  ΕΣΚΕΜΕΝΗ ΓΙΑ ΑΛΛΟΙΩΣΗ ΤΩΝ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ ΤΗΣ ΔΗΛΩΣΕΩΣ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΤΕΧΝΙΚΗ ΛΥΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ.

Επίσης εύχομαι να μην κάνει έλε γχο και πει ότι οι παρακρατηθείσες εισφορές στον κωδ. 605-606 δεν αντιστοιχούν στο ποσό αυτό. ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΙΣΧΥΣΕΙ ΑΥΤΟ . Ο ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΜΕΝΟΣ ΦΟΡΟΣ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΤΑΙ ΕΠΙ ΠΟΣΟΥ ΑΚΑΘΑΡΙΣΤΟΥ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΠΙ ΚΑΘΑΡΟΥ .

Ευχαριστώ πάντως (αν ακούσεις κάτι άλλο γράψτο μου σε παρακαλώ).

 

Μετά απο επικοινωνία που είχα με το Taxis στο 15515, μου είπαν οτι δεν ειναι σωστό να το ξεπεράσω με τεχνικη λύση το πρόβλημα (βαζοντας μικρο ποσό), ούτε να βάλω μόνο το εισοδημα χωρίς να αφαιρέσω τις ασφαλιστικές εισφορές (οπότε θα ήταν θετικό).

Απλά να περιμένω για να βγεί διευκρινιστική εγκύκλιος ίσως και τώρα με την ψήφιση του mini φορολογικού.

Ιδωμεν !!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.