Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εντυπο Ε3 και φορολόγηση ως μισθωτός


Recommended Posts

Θα κάνω τον κόπο να τα συγκεντρώσω μαζί και αν θέλετε μου εξηγείτε που διαφωνούμε, ευχαριστώ.
 

Εξακολουθώ να υποστηρίζω και τώρα ότι υποστηριζα και τότε γιατί ακριβώς η διάταξη του νόμου στο σημείο αυτό και μόνο παραμένει η ίδια .

 συμφωνώ κι εγώ ότι όσο δεν είναι διατυπωμένο κάπου δεν οφείλουμε να το λάβουμε υπόψιν μας.

 

 

 

 

Αυτό που άλλαξε είναι η πληροφόρηση ότι υπάρχει αντίθετη θέση του ΥΠ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ, αντίθετη ερμηνεία ,

Μιλώντας με συναδέλφους και με λογιστές που έκαναν και ερώτηση στο Υπουργείο Οικονομικών, θεωρούν όλοι ότι ως "φυσικά πρόσωπα" για τις διατάξεις της παρ.1 του άρθρου 45, δεν νοούνται οι ιδιώτες. Δηλαδή πώς ακόμα και μία απόδειξη προς ιδιώτη να υπάρχει δεν μπορούμε να φορολογηθούμε ως μισθωτοί!!!!! Ποια είναι η άποψή σας;

 

 

 

 

 την οποία όμως την κρατάνε ώς μυστικό (ή και εκπληξη )

 

Θέλω να πω ότι έτσι όπως λειτουργεί το Υπ.Ο. δεν θα μου κάνει καμία εντύπωση αν βγει στο τέλος του 2014 μία διευκρινιστική που να λέει αυτό το πράγμα (έτσι ώστε να μην έχουμε και τον χρόνο να κανονίσουμε τα φορολογικά μας....)

 

 

 

 

Ωστόσο αν αυτή είναι η γνώμη του ΥΠ ΟΙΚΟΝ. , σε ελέγχους στο επίπεδο των ΔΟΥ , αυτό θα εφαρμοσθεί , γιατί ο ελεγκτής θα πάρει τηλέφωνο στο ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ , θα τουν απαντήσουν σχετικά και αυτό θα εφαρμόσει δυστυχώς .

Το θέμα όμως είναι τι γίνεται σε περίπτωση ελέγχου. Απ'ότι καταλαβαίνω όλοι (σε εφορίες και στο υπουργείο) ερμηνεύουν με αυτόν τον τρόπο τη διάταξη. Οπότε υπάρχει περίπτωση να βγάλουμε άκρη σε πιθανό έλεγχο ή η άποψη του ελεγκτή είναι "νόμος";....

 
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 207
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η επιλεκτική απομόνωση φράσεων από δημοσιεύσεις ΔΕΝ ΠΡΟΣΦΕΡΕΤΑΙ οταν μιλάμε για τα φορολογικά  , γιατί δε λαμβάνει υπόψιν της το πλαίσιο που ίσχυε όταν  έγινε η δημοσίευση, το οποίο πλαίσιο θέλω να πιστεύω ότι το γνωρίζω πολή καλά . Υπό το πρισμα αυτό και μόνο δεν έχω να εξηγήσω τίποτε περισσότερο πέραν των όσων έγραψα , πάνω στο θέμα αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν έχετε παρακολουθήσει όλη τη συζήτηση. Εξακολουθώ να υποστηρίζω και τώρα ότι υποστηριζα και τότε γιατί ακριβώς η διάταξη του νόμου στο σημείο αυτό και μόνο παραμένει η ίδια . Αυτό που άλλαξε είναι η πληροφόρηση ότι υπάρχει αντίθετη θέση του ΥΠ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ, αντίθετη ερμηνεία , την οποία όμως την κρατάνε ώς μυστικό (ή και εκπληξη ) και τη δημοσιέυουν ως όφειλαν να κάνουν . Πέραν τούτων ουδέν . Νομίζω ότι ημουν σαφής στα όσα έχω γράψει για το συγκεκριμένο θέμα.

 

Ναι εσύ Σωτήρη ήσουν ξεκάθαρος και τότε και τώρα.

Δηλαδή δικαιώνομαι για αυτά που είχα γράψει στις αρχές του νήματος και συγκεκρμένα στα μηνύματα:

 

7 http://www.michanikos.gr/topic/38645-Εντυπο-Ε3-και-φορολόγηση-ως-μισθωτός/?p=682123

 

10 http://www.michanikos.gr/topic/38645-Εντυπο-Ε3-και-φορολόγηση-ως-μισθωτός/?p=682315

 

και 28 http://www.michanikos.gr/topic/38645-Εντυπο-Ε3-και-φορολόγηση-ως-μισθωτός/?p=686472

Link to comment
Share on other sites

Άρθρο 12. Εισόδημα από μισθωτή εργασία και συντάξεις

 

2. Για τους σκοπούς του Κ.Φ.Ε., εργασιακή σχέση υφίσταται όταν ένα φυσικό πρόσωπο παρέχει υπηρεσίες:

στ) βάσει έγγραφων συμβάσεων παροχής υπηρεσιών ή συμβάσεων έργου, με φυσικά ή νομικά πρόσωπα ή νομικές οντότητες τα οποία δεν υπερβαίνουν τα τρία (3) ή, εφόσον υπερβαίνουν τον αριθμό αυτόν, ποσοστό εβδομήντα πέντε τοις εκατό (75%) του ακαθάριστου εισοδήματος από επιχειρηματική δραστηριότητα προέρχεται από ένα (1) από τα φυσικά ή νομικά πρόσωπα ή νομικές οντότητες που λαμβάνουν τις εν λόγω υπηρεσίες "και εφόσον δεν έχει την εμπορική ιδιότητα, ούτε διατηρεί επαγγελματική εγκατάσταση που είναι διαφορετική από την κατοικία του"[1]. Η διάταξη του προηγούμενου εδαφίου δεν εφαρμόζεται στην περίπτωση που ο φορολογούμενος αποκτά εισόδημα από μισθωτή εργασία, σύμφωνα με μία από τις περιπτώσεις α ́ έως ε ́ του παρόντος άρθρου. "Με απόφαση του Γενικού Γραμματέα μπορούν να προβλέπονται περαιτέρω προϋποθέσεις και να καθορίζονται όλες οι αναγκαίες λεπτομέρειες για την εφαρμογή αυτής της περίπτωσης.[2]"

 

Σε ποιο νόμο αναφέρει ότι οι ιδιώτες δεν είναι φυσικά πρόσωπα? Γιατί στα παραπάνω δεν κάνει διάκριση σε ιδιώτες και εργοδότες.

 
Link to comment
Share on other sites

Οπότε με τον "κανένα" νόμο θα υποχρεώσουν κάποιον να φορολογηθεί με 26% αντί π.χ. να εκμεταλλευθεί τη μείωση φόρου 2100Ε? Από την άλλη στην Ελλάδα είμαστε όλα είναι πιθανά!!!!

Link to comment
Share on other sites

Οπότε με τον "κανένα" νόμο θα υποχρεώσουν κάποιον να φορολογηθεί με 26% αντί π.χ. να εκμεταλλευθεί τη μείωση φόρου 2100Ε? Από την άλλη στην Ελλάδα είμαστε όλα είναι πιθανά!!!!

 

Κάπως έτσι θα γίνει . Αλλωστε με την "βιομηχανία των διοικητικών λύσεων " αυτό συμβαίνει. Αλλοτε παρακάμπτεται ο νόμος και ευνοούνται ιδιωτικά συμφέροντα , άλλοτε "νομθετούμε" διαστρέφοντας την  έννοια και το νόημα τως διατάξεων. Εδώ είμαστε στη δέυτερη περίπτωση , αν και "αποφαση" επίσημη δεν είδαμε.

Link to comment
Share on other sites

Και αν πας για έλεγχο και τους ρωτήσεις να σου πουν που αναφέρεται ότι οι ιδιώτες δεν είναι φυσικά πρόσωπα τι θα σου πούνε?

Edited by zio7
Link to comment
Share on other sites

Οπότε κάποιος που έχει τρία συμφωνητικά με ιδιώτες και συμπληρώνει το έντυπο για φορολόγηση ως μισθωτός πως θα "καταλάβουν" ότι έπρεπε να φορολογηθεί σαν ελεύθερος επαγγελματίας?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.