Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εντυπο Ε3 και φορολόγηση ως μισθωτός


Recommended Posts

Φορολογούμαι κι εγώ με την παράγραφο 1 άρθρο 45 ΦΚΕ. Η έδρα μου είναι στην μοναδική κατοικία μου που έχω δηλώσει στο Ε1. Γνωρίζουμε πως συμπληρώνεται ο Πίνακας Ε' (Στοιχεία για ενοίκια..) του Ε3? Βάζω σαν ενοικιαστή εμένα με το δικό μου ΑΦΜ? Κάνω την πράξη 3,5% επί της αντικειμενικής και την βάζω στον Πίνακα Ε'?

 

Θεωρώ ότι πρέπει να μεταφέρω το ποσό αυτό στον κωδικό 129 του Ε1(μισθώματα από παραχώρηση-ιδιόχρηση) .

 

Το θέμα εδώ είναι ότι για αυτό το ποσό δεν μπορεί να εκπέσει φόρος από το Ε3 γιατί αφαιρούμε μόνο εισφορές ΤΣΜΕΔΕ.

 

Άρα φορολογούμαι σαν να έπαιρνα ενοίκια από τον εαυτό μου για το δικό μου σπίτι.

Edited by cherouvim11
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 207
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φορολογούμαι κι εγώ με την παράγραφο 1 άρθρο 45 ΦΚΕ. Η έδρα μου είναι στην μοναδική κατοικία μου που έχω δηλώσει στο Ε1. Γνωρίζουμε πως συμπληρώνεται ο Πίνακας Ε' (Στοιχεία για ενοίκια..) του Ε3? Βάζω σαν ενοικιαστή εμένα με το δικό μου ΑΦΜ? Κάνω την πράξη 3,5% επί της αντικειμενικής και την βάζω στον Πίνακα Ε'?

Δηλώνω κάτι και στο Ε2 και Ε1?  NA MHN ANΑΓΡΑΨΕΙΣ ΤΙΠΟΤΕ ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ Ε

Link to comment
Share on other sites

 

Φορολογούμαι κι εγώ με την παράγραφο 1 άρθρο 45 ΦΚΕ. Η έδρα μου είναι στην μοναδική κατοικία μου που έχω δηλώσει στο Ε1. Γνωρίζουμε πως συμπληρώνεται ο Πίνακας Ε' (Στοιχεία για ενοίκια..) του Ε3? Βάζω σαν ενοικιαστή εμένα με το δικό μου ΑΦΜ? Κάνω την πράξη 3,5% επί της αντικειμενικής και την βάζω στον Πίνακα Ε'?

Δηλώνω κάτι και στο Ε2 και Ε1?  NA MHN ANΑΓΡΑΨΕΙΣ ΤΙΠΟΤΕ ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ Ε

 

Κατά συνέπεια φαντάζομαι προτείνεις να μην υποβληθεί και έντυπο Ε2 με τεκμαρτά μισθώματα? 

(δεν υπάρχουν άλλα ακίνητα στην ιδιοκτησία μου)

Edited by cherouvim11
Link to comment
Share on other sites

Κατά συνέπεια φαντάζομαι προτείνεις να μην υποβληθεί και έντυπο Ε2 με τεκμαρτά μισθώματα? 

(δεν υπάρχουν άλλα ακίνητα στην ιδιοκτησία μου)

 

 

Nαι

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη που επεμβαίνω αλλά νομίζω οτι πρέπει να υποβληθεί το Ε2... αλλά χωρίς τεκμαρτά εισοδήματα (μηδενικά εισοδήματα)

 

Αλλοιώς νομίζω οτι δεν προχωράει στην υποβολή του Ε1

 

Είναι έτσι όπως το λέω Σωτήρη ?

 

Ή μήπως εννούμε το ίδιο πράγμα με άλλα λόγια ?

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη που επεμβαίνω αλλά νομίζω οτι πρέπει να υποβληθεί το Ε2... αλλά χωρίς τεκμαρτά εισοδήματα (μηδενικά εισοδήματα)

 

Αλλοιώς νομίζω οτι δεν προχωράει στην υποβολή του Ε1   KAMIA ΣΧΕΣΗ ΤΟ ΕΝΑ ΜΕ ΤΟ ΑΛΛΟ .

 

Link to comment
Share on other sites

Φορολογούμαι ως μισθωτός και έχω έδρα το σπίτι, το οποίο είναι στο όνομα της γυναίκας μου.

Πέρυσι ύστερα από τον έλεγχο που μου έγινε, μου είπαν ότι έπρεπε να συμπληρώσω και το Ε2 με ένα ποσό (300Ε) σαν ενοίκιο στο όνομα της γυναίκας μου. Το ίδιο ποσό έπρεπε να δηλωθεί και στην Ε1 (κωδ. 146).

Το ίδιο έκανα και φέτος και στην προσωρινή εκκαθάριση μου βγάζει ότι πρέπει να πληρώσει η γυναίκα μου φόρο περίπου 800Ε!!! Αν δεν συμπληρώσω Ε2 και τον κωδ. 146 του Ε1 έχει μηδενικό φόρο. 

Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση;  

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Η συζήτησή σας είναι πολύ διαφωτιστική κ μας έχει γλυτώσει από πολύ κόπο κ χρήμα! Οπότε, ευχαριστώ άπαντες για τη συνεισφορά σας! Μια μικρή ερώτηση από την πλευρά μου (ελ. επαγγελματίας που υπάγομαι στα περί μισθωτών):

Έχω εισπράξει λεφτά με ΑΠΥ για ερευνητικό πρόγραμμα του ΕΜΠ. Στη Βεβαίωσή τους αναγράφουν κ ένα μικρό ποσοστό κρατήσεων (3%) υπέρ του ΜΤΠΥ (Μετοχικό Ταμείο Πολτικών Υπαλλήλων) κ στις καθαρές αμοιβές έχουν αφαιρέσει αυτό το ποσό. Μάλιστα, αυτές οι κρατήσεις έχουν περαστεί αυτόματα κ στην Ε1, καθώς στον Πίνακα που αναδύεται όταν κλικάρουμε τα πορτοκαλί κελιά, σαν φορολογητέο εισόδημα έχει το Ακαθάριστο ποσό μείον τις εν λόγω κρατήσεις.

Συνεπώς, εγώ στον κωδικό 307 του Ε1 κ στον 348 του Ε3 πρέπει να αναγράψω:

α) Ακαθάριστο - Κρατήσεις ΜΤΠΥ - ΤΣΜΕΔΕ ?

ή

β) Ακαθάριστο - ΤΣΜΕΔΕ ?

 

Το προβληματάκι στην α' περίπτωση (που είναι πιο συμφέρουσα προφανώς) είναι ότι τις Κρατήσεις ΜΤΠΥ τις έχω περάσει μαζί με τις υπόλοιπες δαπάνες στο Ε3 (Κωδ. 536, υποπίνακας δ, Πίνακας ΣΤ του Ε3), οπότε αν ο ελεγκτής (??) κάνει τη συνήθη αφαίρεση Ακαθάριστα Έσοδα (όπως φαίνονται στον Κωδικό 283 του Ε3 κ στην Εκκαθαριστική ΦΠΑ) - ΤΣΜΕΔΕ δε θα του βγαίνει το ποσό του κωδικού 348...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θα ηθελα 2 διευκρινίσεις. Ειμαι ελευθερος επαγγελματιας αλλα θα φορολογηθω σαν μισθωτος .  

1. Για το Ε3

Οπως ειπαν τα παιδια

συμπληρωνουμςε 

ΝΑΙ στο 591,

στο 518 το Ασφ. ταμειο μας, τα ακαθαριστα στο 283 και η διαφορα τους στο 348

Αφου φορολογουμαι σαν μισθωτος δαπανες χωρις φπα που εμπαιναν στον κωδικο 566-567 δεν μπαινουν πια?

 

Για το Ε3- Εκκαθαριστική

2. Για να συμπληρωσω τον κωδικο 283 (Ακαθάριστα εσοδα απο ελευθερους επαγγελματιες) ειναι ο ιδιος με τον κωδικο 614 (κυκλος ε ργασιων) της εκαθαριστικης. Στην εκαθθαριστικη όμως ειχα σαν συνολο εκροων στον κωδικο 612 (πχ ποσο 1000 ευρο) και στον κωδικο 613 (μειον αξια παγιων) ενα ποσο 50 ευρο απο ενα ειδικο στοιχειο αυτοπαραδοσης λογω κλεισιματος βιβλιων. Επειδη θα φορολογηθω σαν μισθωτος  ο κωδικος 283 θα ειναι ο 612 -613  δηλαδη 950 ευρο η θα πρεπει να κανω τροποποιητικη και να μην περιλαβω καθολου τον 613?  Επιπλεον τις ασφαλιστικες εισφορες θα πρεπει να τι δηλωσουμε και στη εκκαθαριστικη (666) εκτος του Ε3 (518) η αρκει μονο στο Ε3?

ευχαριστώ εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.