Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πολυνομοσχέδιο και μηχανικοί (επαγγελμ. δικαιωμ)


Recommended Posts

Απλά παρέθεσα αυτό το τμήμα από το σχετικό κείμενο για να σου γνωρίσω ότι υπομηχανικός δεν είναι βρισιά, κάτι το οποίο είμαι σίγουρος πως μόλις τώρα ανακάλυψες!!! Με 14500 μόρια σίγουρα Μηχανολόγος Μηχανικός δεν περνούσες ούτε από την εξώπορτα των Πολυτεχνείων....  Άλλα τα μάτια του λαγού κι άλλα της κουκουβάγιας... Ας φροντίσουμε να δηλώνουμε αυτό που είμαστε, να βελτιωνόμαστε και επιτέλους να σεβόμαστε αλλήλους για αυτό που ο καθένας είναι σε θέση να προσφέρει στην κοινωνία. 

Τέλος, το ύφος όσων λες περιγράφουν το επίπεδό σου. Ανώτερες σπουδές έχω κάνει φίλτατε, δεν διεκδικώ τον τίτλο του ανώτερου όντος... αλλά ακόμη κι αν το διεκδικούσα πίστεψέ με δεν έχεις την επάρκεια να μου τον αποδώσεις... 

Υ.Γ.: Είμαι Πολιτικός Μηχανικός Ε.Μ.Π., ειδικός Δομοστατικός (ΜΔΕ Δομοστατικός Σχεδιασμός και Ανάλυση Κατασκευών Ε.Μ.Π.) => 68 Προπτυχιακά Μαθήματα + 11 Μεταπτυχιακά μαθήματα και επτάμισι χρόνια στο Πολυτεχνείο. Ειλικρινά, πιστεύει κάποιος απόφοιτος ΤΕΙ ή ΑΤΕΙ ή ΚΑΤΕΕ ή δεν ξέρω τι άλλο ότι ή διαφορά μας είναι ότι εγώ μπορώ να κάνω έρευνα??? Οι περισσότεροι καθηγητές στα ιδρύματα που σπουδάσατε έχουν λιγότερα  προσόντα και σπουδές... 

Υ.Γ.: Σε παρακαλώ ενεργοποίησε τον ορθογραφικό έλεγχο και μας έχεις στραβώσει... Όσο για το επίπεδο του καθενός αυτό είναι αυταπόδεικτο... δεν αλλάζει ούτε με 100 πολυνομοσχέδια...

Edited by B.S.S
  • Upvote 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 221
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

B.S.S μα τόσο κόμπλεξ βγάζεις από τα εφηβικά σου χρόνια...??! Εμείς οι Τ.Ε κοινώς "στουρνάρια" κατ΄εσένα χειριστές, αντίγραφα και ομοιώματα μηχανικών..κούνια που μας κούναγε .. :P  Οι στόχοι και η προσπάθεια μετράει στη ζωή.. όσο μπορεί ο καθένας ξεχωριστά και όπου τον βγάλει στο τέλος.. δεν είμαστε όλοι ίδιοι και στη ζωή τίποτα δεν είναι δίκαιο. Ά και κανείς δεν είναι τέλειος μα κανείς να το ξέρεις!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Φώτη διάβασε όλες τις αναρτήσεις μου σε παρακαλώ και μετά επανατοποθετήσου... Όσο για τα κόμπλεξ που λες, δε νιώθω να είμαι σε κάτι κατώτερος για να έχω τέτοια συμπλέγματα... και για να σε προλάβω, δεν γίνεται κουβέντα αν είναι ανώτεροι οι Διπλωματούχοι των Τεχνολόγων, αλλά για το τί είναι ο καθένας, τί δηλώνει και ποιο είναι το αντικείμενο της δραστηριότητάς του, το οποίο είναι σε θέση να ασκεί βάσει τυπικών προσόντων κι όχι βάσει πολυνομοσχεδίων... 

Υ.Γ.: Παρακαλώ όποιος απαντά, ας μας δίνει και ένα σύντομο προφίλ των σπουδών του όπως ζήτησα σε προηγούμενη ανάρτησή μου, μη δυστάζετε...

Edited by B.S.S
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Εννοεί τους ΜΠΔ που έχουν δικαιώματα ΜΜ .

 

Πάντως η κουβέντα έχει πάει σε επίπεδο μαθητικού-φοιτητικού φόρουμ . 

Link to comment
Share on other sites

Όταν το γειτονικό γραφείο το οποίο στελεχώνεται απο Τ.Ε. Δομικών Έργων υπογράφει εξαρτημένα Τοπογραφικά και Στατικά Πολυώροφων, η κουβέντα αλήθεια είναι επιπέδου Φοιτητικού Φόρουμ? 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

 
 
 
 
 
 

 

Απλά παρέθεσα αυτό το τμήμα από το σχετικό κείμενο για να σου γνωρίσω ότι υπομηχανικός δεν είναι βρισιά, κάτι το οποίο είμαι σίγουρος πως μόλις τώρα ανακάλυψες!!! Με 14500 μόρια σίγουρα Μηχανολόγος Μηχανικός δεν περνούσες ούτε από την εξώπορτα των Πολυτεχνείων....  Άλλα τα μάτια του λαγού κι άλλα της κουκουβάγιας... Ας φροντίσουμε να δηλώνουμε αυτό που είμαστε, να βελτιωνόμαστε και επιτέλους να σεβόμαστε αλλήλους για αυτό που ο καθένας είναι σε θέση να προσφέρει στην κοινωνία. 

Τέλος, το ύφος όσων λες περιγράφουν το επίπεδό σου. Ανώτερες σπουδές έχω κάνει φίλτατε, δεν διεκδικώ τον τίτλο του ανώτερου όντος... αλλά ακόμη κι αν το διεκδικούσα πίστεψέ με δεν έχεις την επάρκεια να μου τον αποδώσεις... 

Υ.Γ.: Είμαι Πολιτικός Μηχανικός Ε.Μ.Π., ειδικός Δομοστατικός (ΜΔΕ Δομοστατικός Σχεδιασμός και Ανάλυση Κατασκευών Ε.Μ.Π.) => 68 Προπτυχιακά Μαθήματα + 11 Μεταπτυχιακά μαθήματα και επτάμισι χρόνια στο Πολυτεχνείο. Ειλικρινά, πιστεύει κάποιος απόφοιτος ΤΕΙ ή ΑΤΕΙ ή ΚΑΤΕΕ ή δεν ξέρω τι άλλο ότι ή διαφορά μας είναι ότι εγώ μπορώ να κάνω έρευνα??? Οι περισσότεροι καθηγητές στα ιδρύματα που σπουδάσατε έχουν λιγότερα  προσόντα και σπουδές... 

 

 

Δεν είπα ότι είναι βρισιά,είναι ανακρίβεια.Με 14500 περνούσα Μηχανικών Παραγωγής και Διοίκησης στην Ξάνθη οι οποίοι σήμερα έχουνε δικαιώματα Διπλ.Μηχανολόγου/Μηχανικού; Το ήξερες; Αν πήγαινα Αγγλία,Ιταλία,Γερμανία,Γαλλία,Βουλγαρία,Ρωσσία,Ρουμανία,περνούσα από τις εξώπορτες των εκεί Πολυτεχνείων ή όχι;Εκείνα τα πανεπιστήμια και πολυτεχνεία γιατί με δέχονται για μεταπτυχιακό σαν ισότιμό τους και δεν μου βάζουνε την "ταμπέλα" του ΥΠΟ-μηχανικού;Ξέρουνε καλύτερα από σένα μήπως; Το αν έχω εγώ οποιουδήποτε είδους επάρκεια άσε να τον κρίνουν άνθρωποι που με γνωρίζουν και όχι κάποιος που για τους δικούς του λόγους μπήκε να δημιουργήσει ένταση σε ένα ανώνυμο χώρο συνάντησης και ανταλλαγής απόψεων.Αισθάνεσαι συχνά την ανάγκη να απαριθμείς τα κατορθώματά σου στο επίπεδο της ακαδημαϊκής σου πορείας;Ειλικρινά μπράβο για τις σπουδές σου,κρίμα όμως που πάνε χέρι-χέρι με αυτή την ελιτιστική νοοτροπία που διακατέχει τον λόγο σου και τις σκέψεις σου.Η διαφορά ΤΕΙ-Πανεπιστημίων-Πολυτεχνείων έχει αναλυθεί πολλάκις και δεν προσφέρει κάτι η επανάληψή της,κάνε μία αναζήτηση και δες παλιότερες συζητήσεις.Όσο για το επίπεδο των καθηγητών,τουλάχιστον των δικών μου μήπως να σε προβληματίσει το γεγονός ότι οι αρκετοί εξ αυτών είναι ταυτόχρονα και καθηγητές στο Πανεπιστήμιο του Βόλου στο τμήμα Μηχανολόγων/Μηχανικών Βιομηχανίας;Αν νομίζεις πως έχεις εσύ την επάρκεια να κρίνεις τα βιογραφικά των καθηγητών μου,στα παραθέτω και περιμένω την άποψή σου

 

Δρ. Μιχάλης Βλαχογιάννης

Δρ. Στέφανος Ζαούτσος

Δρ. Θεόδωρος Τσιρίκογλου

Δρ. Βασίλειος Ιακωβάκης

Δρ. Ιωάννης Κεχαγιάς

Δρ. Περικλής Χασιώτης

Δρ. Διονύσιος Μουζάκης

Δρ. Ονούφριος Χαραλάμπους

Δρ. Στέργιος Νάρης

Δρ. Λαμπάκης Δημήτριος

 

Edited by project.breeze
Link to comment
Share on other sites

Τα εξαρτημένα τοπογραφικά νομίμως τα υπογράφει , γιά το πολυόροφο σε άλλο κράτος δεν θα τα υπέγραφε , θα τα υπέγραφες εσύ και μετά εκείνος θα ζητούσε την αποζημίωση από το κράτος γιατί γιά 44 χρόνια δεν έχει καθορισμένα ΕΔ και υπογράφει στο περίπου αφού το κράτος δεν ξεκαθάρισε το τι μπορεί να κάνει , ως όφειλε .

 

Βέβαια σε ένα σοβαρό κράτος , ούτε εσύ στα 23 σου θα υπέγραφες τα πάντα .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 
 

 


Υ.Γ.: Σε παρακαλώ ενεργοποίησε τον ορθογραφικό έλεγχο και μας έχεις στραβώσει... Όσο για το επίπεδο του καθενός αυτό είναι αυταπόδεικτο... δεν αλλάζει ούτε με 100 πολυνομοσχέδια...

 

 

Ορίστε;Μήπως σε έχει στραβώσει κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Η αμετροέπεια του νεοέλληνα, σε συνδυασμό με την κομματοκρατία και την απολύτως πελατειακή σχέση των υπομηχανικών με τους πάτρωνές τους πολιτικούς διαμόρφωσε ένα απολύτως αναξιοκρατικό περιβάλλον στο οποίο καλούμαστε οι διπλωματούχοι μηχανικοί να ανταγωνιζόμαστε τους υπομηχανικούς. Δεν κάνουν τα ράσα τον παπά αλλά ο παπάς τα ράσα... Όταν επιλέγατε κύριοι υπομηχανικοί να σπουδάσετε στα ΤΕΙ (για να μη θυμηθούμε τα ΚΑΤΕΕ και άλλα τέτοια ιδρύματα παγκοσμίου φήμης και αναγνώρισης), κάποιοι "χαζοί" έτρωγαν τα χρόνια τους (πέντε κατ' ελάχιστον) στα βιβλία για να γίνουν μηχανικοί.Δεν φάγαμε τα χρόνια μας για να γίνουμε ερευνητές αλλά μηχανικοί, μελετητές Δημοσίων και Ιδιωτικών Έργων με επιστημονική κατάρτιση, κι όχι χειριστές προγραμμάτων που μέσα στην ημιμάθεια τους νομίζουν ότι ο χειρισμός ενός προγράμματος σε κάνει Μηχανικό... Προτείνω το κλείσιμο των Πολυτεχνικών Σχολών και την εξομοίωση των επαγγελματικών δικαιωμάτων του Γυναικολόγου με τη μαμή, του Οδοντιάτρου με τον Οδοντοτεχνίτη κτλ. Όταν κάποιοι περνούσαν με άσσο, δύο, χι στις πανελλήνιες από τα Τεχνικά Λύκεια ήξεραν ότι ρόδα, τσάντα και κοπάνα δε σε κάνουν μηχανικό...απλά μετά ήρθαν οι Κακλαμάνηδες, οι Πρωτόπαπες και τα υπόλοιπα πρωτοπαλίκαρα των "δίκαιων" αιτημάτων των υπομηχανικών. Ήρθε η αμετροέπεια και το θράσος τα οποία έθρεψαν τις παράλογες αιτιάσεις των υπομηχανικών. Σέβομαι απεριόριστα τους ανθρώπους που δηλώνουν αυτό που είναι κι όχι αυτό που θα 'θελαν να είναι... Βάλτε μυαλό λοιπόν γιατί η υπομονή έχει και τα όριά της. Προκαταβολικά θα ήθελα να ζητήσω σε όποιο φίλτατο υπομηχανικό, τεχνολόγο κτλ με "στολίσει", να μας πει πρώτα το εκπαιδευτικό ίδρυμα στο οποίο σπούδασε, τα έτη σπουδών του, το σύστημα και τη βαθμολογία εισαγωγής. Άντε γιατί πολλά ανεχθήκαμε κύριοι...

 

Ελα πες την αληθεια τωρα, σου εχει φαει την δουλεια Μηχανικος Τ.Ε. κ μαλιστα επειδη αυτος δουλεψε ενω εσυ ειχες για οπλο μονο την σφραγιδα σου, ετσι;

Το βραδυ πριν κοιμηθεις επανελαβε "Σπουδασα 68 Προπτυχιακά Μαθήματα + 11 Μεταπτυχιακά μαθήματα, ειμαι  ανωτερος, ανωτερος, αν...., ωτ...αν...." και θα νιωθεις καθε νυχτα ο Βασιλιας του υπνοδωματιου σου. Εκει θα εχεις οοοοοολα τα επαγγελματικα δικαιωματα του κοσμου και κανενας κατωτερος σου δεν θα τολμαει να σε ανταγωνιστει.

Edited by Vasilis_top
  • Upvote 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Απλή παράκληση προς άπαντες... ας μάθουμε να κατακτάμε με κόπο και αρετή όσα επιθυμούμε κι όχι με πολυνομοσχέδια. Καλή συνέχεια κύριοι...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.