Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πολυνομοσχέδιο και μηχανικοί (επαγγελμ. δικαιωμ)


Recommended Posts

Δεν μπήκε νομοτεχνική βελτίωση που να αναφέρει κάτι για κολλέγια σε σχέση με τα επαγγέλματα ΠΜ,ΜΜ,ΤΜ απλά με την αφαίρεση του κομματιού που επικέντρωνε στους Διπλ. μόνο ανοίγει ο δρόμος και για αυτούς του κολλεγίου πέραν αυτών των ΤΕΙ που ήταν το πρόβλημα.Λογικά θα υπάρξει περαιτέρω τροποποίηση που να επιτρέπει προς το παρόν μόνο σε ΤΕ και ΠΕ να ασκούν το επάγγελμα μέχρι να διευκρινιστεί ο ρόλος των κολλεγίων

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 221
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ως προς το σχόλιο:

"abouts έχεις άποψη γιά πράγματα που δεν γνωρίζεις ούτε κατ'  ελάχιστον"

 

Προς ενημέρωση σου εργάστηκα επί 7 έτη σε εταιρεία που είχε μηχανικούς ΚΑΤΕΕ  συνεπώς έχω εικόνα από 1ο χέρι....

Edited by abouts
Link to comment
Share on other sites

Το νομοσχέδιο από ότι με πληροφόρησαν και άλλοι έχει να κάνει εν ολίγη ότι απόφοιτοι των κολεγίων θα ασκούν το επάγγελμα του μηχανικού ελεύθερα όπως οι διπλωματούχοι...Οι των ΤΕΙ δεν αναφέρονται πουθενά, και δεν τους πιάνει αυτό το μέτρο...Μένουν ως έχουν...Λυπάμαι αλλά έτσι είναι φίλοι των ΤΕΙ...

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Ίκαρε επειδή παρακολούθησα από τις 8 περίπου μέχρι τώρα μπορώ να σου πω ότι αφαιρέθηκε το κομμάτι που έλεγε ότι το επάγγελμα του μηχανικού μπορούν να ασκούν μόνο οι διπλωματούχοι οπότε ανοίγει ο δρόμος για όλους και μαζί και για ΤΕ και για κολλέγια και δεν ξέρω κι εγώ τί άλλο

Link to comment
Share on other sites

Από τα ΤΕΙ βγαίνουν εργοδηγοί και Υπο-μηχανικοί (στην καλύτερη) , ενώ από τα κολλέγια βγαίνουν Διπλωματούχοι Μηχανικάρες.Αυτό μας λες τώρα Ικαρε ότι σου είπανε πως το λέει το κατανοητότατο Πολυ-νομοσχέδιο .Ελλάς στο μεγαλείο σου

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι,χαλαρώστε.

 

Από που αντλείτε αυτές τις πληροφορίες? Έχω την εντύπωση οτι είναι νωρίς.

Edited by atsalovergas
Link to comment
Share on other sites

Ξέρω γω βρε φίλε? Μπορεί να βγαίνουν και μπαμπούλες, λες και έκανα εγώ το νομοσχέδιο....Αντε πες τους....

Και για πείτε μου, γιατί πραγματικά με έχουν μπερδέψει τα πάντα, γιατί αναφέρουν σαν ρύθμιση (άσχετα ποιους πιάνει ή όχι) μόνο το επάγγελμα του ΠΜ,ΑΜ, ΑΤΜ..? Δεν υπάρχουν άλλες ειδικότητες μηχανικών? Το ρώτησα και πριν αλλά με γράψανε...

Link to comment
Share on other sites

λέει και αυτό:

 

Β. Ασφαλισμένοι του Τομέα Μηχανικών και Εργοληπτών Δημοσίων Έργων του ΕΤΑΑ, οι οποίοι έχουν απολέσει την ασφαλιστική τους ικανότητα λόγω οφειλών στον ασφαλιστικό τους φορέα, δικαιούνται οι ίδιοι και τα προστατευόμενα μέλη αυτών παροχές ασθένειας σε είδος, μέχρι 28.2.2015, εφόσον οι οφειλές τους αφορούν τα έτη 2011, 2012 και 2013 και ο μέσος όρος του συνολικού  οικογενειακού τους εισοδήματος κατά τα ως άνω έτη δεν υπερβαίνει τα 12.000 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Project breeze , δε βρίσκω άλλη ερμηνεία στο "μένουν ως έχουν" . Όμως για να μην αναφέρονται δε σημαίνει ότι δεν περιλαμβάνονται οι Τ.Ε. Αλλιώς κάλλιστα τίθεται το ερώτημα. Μηχανικοί για το Κράτος  ποιοι νοούνται..? Και να επισημάνω ότι δεν κοντράρω τον Ικαρο και κανένα Ικαρο ανταλλάσωντας τις απόψεις μας στο φόρουμ.

Edited by fotis91
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.