Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επίλυση όδευσης. Είναι πάντα απαραίτητη;


Recommended Posts

Για μικρά δίκτυα (4 στάσεις, αποστάσεις 20-30 μ η μια από την άλλη, εκτός σχεδίου) είναι απαραίτητη η επίλυση όδευσης; Πόσο μεγάλα μπορεί να είναι τα σφάλματα;

Αξίζει να αγοράσει κανείς πρόγραμμα των 700 € για να κάνει μόνο και μόνο επιλύσεις οδεύσεων σε τέτοιου είδους τοπογραφικά, για όλο και λιγότερη πελατεία;

Link to comment
Share on other sites

Κατά την γνώμη μου, επιλυτικό πρόγραμμα χρειάζεται να έχει όποιος ασχολείται με τοπογραφικές εργασίες, ασχέτως εάν μικρές οδεύσεις χωρίς κόμβους επιλύονται είτε με απλά excelοφυλλα όπως αυτό που έχει ανεβάσει καλός συνάδελφος στα downloads, είτε με το χέρι.

Ο γεωδαιτικός σταθμός και το επιλυτικό/σχεδιαστικό πρόγραμμα είναι τα πρώτα που αποσβαίνονται..

Τώρα, μεγάλα σφάλματα δεν νομίζω να παρατηρήσεις σε τέτοιες εργασίες και αν είναι μικρά ενδεχομένως να μην δημιουργούν πρόβλημα, αλλά όλα είναι θέμα συνθηκών, παρατηρητή, έλεγχου του εξοπλισμού και συνέπειας στην δουλειά πεδίου. 

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν καταλαβαίνω αν έχεις περισσότερες πολυγωνομετρικές στάσεις , θα πρέπει να επιλύσεις όδευση υποχρεωτικά Αλλά έτσι έχεις και εξασφάλιση τόσο για χοντροειδές σφάλμα όσο έχεις και έλεγχο της ακρίβειας στον προσδιορισμό των συντεταγμένων με το έλεγχο της όδευσης βάση κλίμακας , είδους όδευσης  και μορφής εδάφους Πάντα θα έχεις μια στάση κεντρική και τις άλλες "τυφλές" από αυτήν την στάση σε όλες τις αποτυπώσεις  ? Δεν νομίζω ...  Επομένως πρόγραμμα επίλυσης όδευσης απαραίτητο για μένα και με ενσωματωμένους τους ελέγχους του κανονισμού 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφοι, τα freeware ή ακόμη και ένα τυποποιημένο μοτίβο σε υπολογιστικά φύλλα excel για επίλυση οδεύσεων (στην καλύτερη στο "χέρι") είναι "επισήμως" αποδεκτά ? Κάνω αυτή την ερώτηση για την πιθανή αποφυγή του κόστους αγοράς ενός τέτοιου προγράμματος. Ευχαριστώ

Edited by fotis91
Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν πολλά προγράμματα ελεύθερα Νομίζω ότι και το επίλυση beta  κάτι έχει ή ένα πρόγραμμα με το όνομα geometris από Αριστοτέλειο Αν ελεγχθούν ,γιατί εγώ δεν τα έχω χρησιμοποιήσει αφού έχω το geocalc , γιατί να μην χρησιμοποιηθούν ?

Link to comment
Share on other sites

Τα γνωρίζω αυτά που προανέφερες George..Απλώς ως τελειόφοιτος όπως καταλαβαίνεις θέλω να μάθω αν ακόμα και με τα freeware προγράμματα "παίζει"  κάποιου είδους άδεια για την επαγγελματική χρήση..

Edited by fotis91
Link to comment
Share on other sites

Τα μεγέθη των σφαλμάτων μιας όδευσης γίνονται ή δεν γίνονται από τους κανονισμούς (Ν.696) αποδεκτά ή όχι αποδεκτά. Δηλαδή αν επιλύσεις, ας πούμε με το καλύτερο πρόγραμμα της αγοράς και τα σφάλματα σου είναι μεγάλα δεν ξαναμετράς??  Φυσικά και ξαναμετράς!! Πάντως εγώ απορώ που μπαίνει τέτοιο θέμα!! Τώρα αν τα ελεύθερα προγράμματα είναι καλά ή όχι? εγώ μπορώ να πω ότι, σε αυτά που έκανα έλεγχο με έδωσαν καλά αποτελέσματα. Ένας τρόπος για να "αποφύγεις" την επίλυση (σε γλυτώνει και από χονδρά σφάλματα) είναι τουλάχιστον  η ανάστροφη μέτρηση.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως το πρόγραμμα επίλυσης, όπως ειπώθηκε, είναι το πρώτο που αποσβαίνει κανείς. Και δεν έχει κάποιο τρομακτικό κόστος...

 

Πραγματικά δε γνωρίζω συνάδελφο που να μήν έχει αγοράσει κάποιο. Ακόμη κι εμείς στο γραφείο (που κακώς έχουμε ξεχάσει τη θεωρία...αντε πες εγω δικαιολογούμαι, ο ΑΤΜ όχι) ακόμη και 2 στάσεις να χουμε ρίξει, με το πρόγραμμα τις επιλύουμε.

Ασε που βολεύει, επειδή κάνει τον έλεγχο των σφαλμάτων για το κανονισμό. Αν και πλέον σπανίως κάνουμε κλειστές οδεύσεις ελέω αρχείου.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για το off topic...Απο περιέργεια έχει κανεις link για το ''geometris'' που αναφέρει o GEORGE MICHEAL παραπάνω? Ψάχνω στο google και στο e-topo του ΤΑΤΜ ΑΠΘ και δεν το βρίσκω...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.