Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευή Μεταλλικής στέγης


 

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα σε όλους!
Είμαι φοιτητής σε πανεπιστήμιο της Αγγλίας και εχω μία εργασία όπου ένα μέρος της είναι να σχεδιάσω μία σκεπή.
 
Το βασικό μου πρόβλημα είναι ότι δε μας έχουν δείξει γενικότερα τη διαδικασία σχεδιασμού (όχι μόνο σκεπής αλλά γενικότερα) και τώρα τα έχω βρει σκούρα. 
 
Σημ. Θα χρησιμοποιήσω αγγλικούς όρους για τα περισσότερα μιας και δεν ξέρω πως είναι στα ελληνικά.
Πρέπει να σχεδιάσω το truss της στέγης. Όπως ανέφερα και στον τίτλο θα είναι μεταλλικό. Το συνολικό πλάτος είναι 24m και μου έχουν δώσει ότι θα έχω 3 truss κατά μήκος. Το ύψος της στέγης είναι στα 3 μέτρα και η γωνία του truss είναι στις 30° για να φεύγει το νερό. Αν μπορούσατε θα ήθελα κάποιος να μου πει τι τύπου truss θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω. Ένα που βρήκα και μου κάνει είναι αυτό http://prntscr.com/36lgrr . Επίσης, τις τεγίδες σε τι διάταξη θα πρέπει να μπουν; Ανά πόσα μέτρα δηλαδή.
 
Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)


Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Γιάννης

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Από ότι κατάλαβα,  έχεις να κάνεις ζευκτά. Ο υπόλοιπος φορέας σου θα είναι από άλλο υλικό ή και αυτός από χάλυβα?

Να υπολογίζεις αποστάσεις τεγίδων γύρω στα 1.50 - 1.70 m. Με βάση αυτό μπορείς να κάνεις τη διαμόρφωση του ζευκτού

Link to comment
Share on other sites

Τωρα φταιω εγω να τρολλαρω το θεμα και να πω οτι ασχετοι σαν και του λογου σου πατε στην Αγγλια (και την καθε Αγγλια) και γυρνατε μετα να γινετε διπλωματουχοι και να παρετε την πελατεια του μπαμπα...

 

Αυτο που δειχνεις ειναι και γαμω τα trusses. Το χω βαλει πολλες φορες.

  • Upvote 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε cvlengnr δεν καταλαβαίνω την ειρωνία στον φοιτητή! Μαθαίνει το παιδί και ζητάει πληροφορίες...Επειδή πήγε να σπουδάσει στην Αγγλία, είναι "εσαεί" άσχετος και θα γυρίσει έχοντας πελατεία του μπαμπά? Νομίζω ότι δείχνεις αδικαιολόγητη εμπάθεια....Ίσως ξεχνάς κιόλας πως ήταν όταν εσύ ήσουν φοιτητής....

 

Εν πάσει περιπτώσει. 

 

Αν κατάλαβα καλά ζητείται ο υπολογισμός της στέγης και όχι απλά η σχεδίαση. 

Οι τεγίδες μπαίνουν εκεί που υπάρχουν κόμβοι στο δικτύωμα (ζευκτό ή truss) διότι δεν πρέπει να έχεις ροπές στο δικτύωμα. Έτσι λοιπόν, αν το άνοιγμα (αυτό εννοείς πλάτος?) είναι 24μ τότε 24/2=12 και μετά διαιρείς έτσι ώστε να βρεις ένα "καλό" μέγεθος απόστασης μεταξύ τεγίδων.

 

π.χ. 12,00/9 = 1,333

        12,00/8 = 1,5

        12,00/7 = 1,71

 

Θα επέλεγα το 1,50 επειδή είναι και άρτιος αριθμός και με βολεύει στην τοποθέτηση των αντιανέμιων συνδέσμων στέγης. Φυσικά όσο μεγαλύτερο άνοιγμα επιλέξεις τόσο μεγαλύτερες θα είναι οι τεγίδες! 

 

Η μορφή τριγωνικού δικτυώματος αποφεύγεται διότι παρατηρούνται μεγάλες εντάσεις στις ακμές (της βάσης) του τριγώνου.

 

Ότι άλλο θέλεις ρώτα συγκεκριμένα. Εδώ είμαστε...

Edited by Γιάννης
  • Upvote 7
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Για αρχή αγαπητέ μου cvlengnr με βάση αυτό που έγραψες υποθέτω πως όταν ήσουν ακόμη φοιτητής σχεδίαζες υποβρύχιους σιδηροδρόμους, όπως επίσης και πως χωρίς να σου διδάξουν κάτι το σχεδίαζες και έπαιρνες βραβεία γι αυτό. Ας μου επιτρέψεις λοιπόν να σου δώσω ένα μεγάλο μπράβο για τα κατορθώματά σου μιας και σε θαυμάζω. Ας μου επιτρέψεις επίσης να σου πω ότι στην Αγγλία δεν πήγα επειδή είμαι άσχετος, υποθέτω πως το είπες επειδή ΥΠΕΘΕΣΕΣ ότι δεν πέρασα στις πανελλήνιες, αλλά επειδή α) ήταν επιλογή μου και β) ήταν επιλογή μου να πάω να σπουδάσω και να ΜΕΙΝΩ στη χώρα που γεννήθηκα. Επίσης, αν όντως ήμουν άσχετος δε θα με επιλέγανε για την πρακτική μου τον επόμενο χρόνο στην Jacobs Engineering. Γενικότερα όμως σε ευχαριστώ που μου έδωσες ακόμη ένα λόγο να μη θέλω να επιστρέψω στην Ελλάδα ώστε να έχω συναδέλφους σαν εσένα που το μόνο που ΜΠΟΡΟΥΝ να κάνουν είναι να μειώνουν τους υπολοίπους ώστε να φανούν καλύτεροι.

 

Φίλε Γιάννη σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Με βοήθησες αρκετά ώστε να μπορέσω να σχεδιάσω/υπολογίσω την οροφή. Θα ανεβάσω το τελικό σχέδιο σε μερικές ημέρες.

 

Φίλε μεταλλατζη θα είναι και το υπόλοιπο από χάλυβα, ναι!

 

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

 οτι ασχετοι σαν και του λογου σου πατε στην Αγγλια (και την καθε Αγγλια) και γυρνατε μετα να γινετε διπλωματουχοι και να παρετε την πελατεια του μπαμπα...

 

Θα σου είναι χρήσιμη μια δεύτερη ανάγνωση των κανόνων :

 

8. Έχουμε καλή συμπεριφορά, επιδιώκουμε την εύρυθμη λειτουργία της κοινότητας και την ήρεμη ατμόσφαιρα στις συζητήσεις.

  • Συμπεριφερόμαστε κόσμια, κάνουμε προσεκτική επιλογή των λέξεων που χρησιμοποιούμε, δεν βρίζουμε, δεν αναρτούμε άσεμνο υλικό, δεν προκαλούμε ούτε μέσω του avatar του προφίλ μας και επιδεικνύουμε σεβασμό προς τους συνομιλητές μας και τα συλλογικά όργανα (T.E.E., E.E.ΤE.M., Ε.Μ.Δ.Υ.Δ.Α.Σ., Παρατάξεις κ.λπ.). Τα γραπτά μένουν!
  • Φροντίζουμε να τεκμηριώνουμε όσο γίνεται καλύτερα τις θέσεις μας, ώστε να είναι σαφείς και κατανοητές.
  • Εκφράζουμε ελεύθερα την όποια άποψή μας σεβόμενοι τους Όρους Εγγραφής και τους Κανόνες Συμμετοχής.
Link to comment
Share on other sites

Αν και το υπόλοιπο κτίσμα σου είναι από χάλυβα, τότε όπως πολύ σωστά είπε και ο Γιάννης,

καλύτερα να αποφύγεις το τριγωνικό ζευκτό. Πέραν της μεγάλης καταπονήσεως του κάτω πέλματος (κάτω ράβδων),

θα έχεις πρόβλημα και με θέματα μεταθετότητας και γενικότερα μετακινήσεων, γιατί ο φορέας σου θα προκύψει ισοστατικός.

 

Αντίθετα αν διαμορφώσεις δικτύωμα με ακραίο ορθοστάτη, τότε αν το ρόλο του ακραίου (ορθοστάτη) τον αναλάβει το υποστύλωμα

προκύπτει φορέας υπερστατικός. Θα είναι ισοδύναμος με πλαίσιο αλλά αντί για δοκό ολόσωμη θα έχεις το ζευκτό.

 

Δες το αναλογικά κιόλας. Το τριγωνικό truss, ισοδυναμεί με την αμφιέρειστη δοκό, ενώ το παραπάνω μόρφωμα, με πλαίσιο στηριζόμενο στο έδαφος

(το τι είδους στηρίξεις θα βάλεις εσύ στο έδαφος, άρθρωση ή πάκτωση, είναι δική σου επιλογή, αν και θα σε συμβούλευα για πάκτωση).

Αντιλαμβάνεσαι νομίζω ποιο έχει τα περισσότερα πλεονεκτήματα.

 

Όσο για την κλίση, και 10 - 15 % να την κάνεις, η στέγη σου θα έχει απορροή. Αυτό να μη σε απασχολεί     

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά στο δικτύωμα, καλύτερα κάν'το όπως είπε ο Γιάννης.

Οι τεγίδες συνήθως θεωρούνται αμφιέριστες (από δικτύωμα σε δικτύωμα), οπότε βρίσκεις το εμδαδόν επιρροής τους, το πολλαπλάσιάζεις επί το φορτίο, το οποίο μεταβιβάζεται εξ' ημισείας στους κόμβους των δικτυωμάτων που στηρίζεται.

Για ευκολία θεώρησε το εμδαδόν ανά τετραγωνικό της στέγης ότι είναι μοναδιαίο (1kN/m2), κάνε την κατανομή των φορτίων στα δικτυώματα (λογικά το ενδιάμεσο δικτύωμα θα είναι το δυσμενέστερο, αλλά για λόγους συμμετρίας και κατασκευαστικής ευκολίας θα τα κάνεις όλα ίδια), κάνε μια επίλυση και βρες την αξονική δύναμη κάθε ράβδου.

Γενικά μην τρελαίνεσαι και πολύ με την ακρίβεια των υπολογισμών σε αυτό το στάδιο, διότι πολύ απλά θα διαλέξεις από πίνακα με έτοιμες διατομές, δεν θα πάρεις κάποια ακριβώς στα μέτρα σου. Στο κάτω-κάτω αυτοί οι υπολογισμοί βασίζονται σε απλοποιητικές παραδοχές (πχ τρόπος στήριξης τεγίδων κτλ).

Μετά για να βρεις την αξονική δύναμη που έχει κάποια ράβδος σε έναν συνδυασμό φόρτισης, απλά θα πολλαπλασιάζεις το αποτέλεσμα της επίλυσης μοναδιαίου φορτίου επί την τιμή του φορτίου του συνδυασμού. Βρίσκεις τη δυσμενέστερη ράβδο (σε εφελκυσμό και θλίψη) του άνω και κάτω πέλματος του δικτυώματος, τη διαστασιολογείς κάνοντας μια κατάλληλη παραδοχή για τα μήκη λυγισμού εκτός επιπέδου (πχ θα έχεις ντίζες ή χιαστί συνδέσμους), τα εντός επιπέδου τα ξέρεις και κάνεις ενιαία εκλογή διατομής για το άνω (αντίστοιχα και για το κάτω) πέλμα του δικτυώματος.
Τουλάχιστον κάτι τέτοιο θυμάμαι ότι κάναμε στο μάθημα στο ΤΕΙ.

Δες λίγο τις σημειώσεις για τις μεταλλικές κατασκευές από το ΕΜΠ, ή προμηθεύσου το "Σχεδιασμός Δομικών Έργων από Χάλυβα" του Βάγια είναι καλό βιβλίο για να ανατρέχεις όταν ψάχνεις κάτι για μεταλλικές.

Και μην ψαρώνεις, όλοι μαθαίνουμε και αν δεν ρωτάς δεν μαθαίνεις.

Edited by kostaspde
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πω ένα ευχαριστώ σε όλους σας που μου απαντήσατε! Με βοηθήσανε αρκετά οι απαντήσεις σας! Να στε καλά παιδιά!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Βέβαια είναι λίγο αργά αλλά σίγουρα θα φανεί χρήσιμο σε κάποιον που θα ψάχνει κάτι αντίστοιχο στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.