Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή μηχανικού 150 έως 200 ευρώ για κάθε διαμέρισμα για την ηλεκτρονική ταυτότητα των κτιρίων


Engineer

Recommended Posts

Το κακο πρωτα απο ολα το κανουμε εμεις οι ιδιοι στον κλαδο μας

Στη δικη σου περιπτωση ο "συναδελφος" των 300€ ολα μεσα με το μισο προστιμο δια του τηλεφωνου εκανε μεγαλη ζημια

Γιατι οπως και να χει, ο πελατης μολις ακουσει μια θεωρητικα χαμηλη τιμη θα το δεσει κομπο και αυτοματως θα θεωρησει λαμογιο οποιον αλλον του πλασαρει τη σωστη υψηλοτερη τιμη.

Στη Χαλκιδικη το 2012 με την εναρξη ισχυος του 4014 εγινε το αδιαχωρητο.

Μηχανικοι αφηναν τις οικογενειες τους και εμεναν ομαδικα σε τροχοσπιτα και κοντεινερ, μετακινουμενοι απο οικισμο σε οικισμο, υπολογιζανε ενα προστιμο στο περιπου με το ματι, κατακρεουργουσαν την αμοιβη τους και χτυπουσαν πορτες (αν δεν ηταν κανενας, αφηνανε καρτουλα στο γραμματοκιβωτιο με προσφορα για τακτοποιηση εξ αδιαιρετου με αμοιβη και τοπογραφικο) και ο,τι αρπαξει ο κωλος τους...

Το αποτελεσμα?

Παγιωθηκε επειτα απο αυτην την εξευτελιστικη κατασταση που επικρατουσε, αυτη η αμοιβη στη Χαλκιδικη, η οποια εμεινε απλησιαστη σε μηχανικους σαν κι εμενα που αποσκοπουσαν στο να κανουν σωστα τη δουλεια τους.

Και αυτο ειναι μονο ενα παραδειγμα εξευτελισμου του επαγγελματος μας...

Υπαρχουνε χιλιαδες...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

angelo88 και λοιποί νέοι του φόρουμ, κάντε στον εαυτό σας την εξής ερώτηση:

"Θέλω κάποτε να παντρευτώ και να κάνω παιδιά;"

Αν ΝΑΙ, σκεφτείτε ότι το παιδί (ΚΑΙ η γυναίκα) δεν καταλαβαίνει από ρομαντισμούς του τύπου

"προτιμώ να έχω δουλειά έστω με πολύ μικρό κέρδος παρά να κάθομαι με σταυρωμένα χέρια" κτλ.

Τα γυναικόπαιδα σε προτιμούν στο σπίτι, παρά στο γραφείο με μηδενικό κέρδος. Το υπογράφω!

Όταν λοιπόν γίνεται κι εσείς οικογενειάρχες θα καταλάβετε το λάθος σας που ρίχνετε τις τιμές.

 

Συνάδελφε πίστεψε με και εγώ θέλω κάποια στιγμή να κάνω οικογένεια και τα καταλαβαίνω αυτά που λες!Εγώ ίσα ίσα μοιράστηκα τον προβληματισμό μου και ανέφερα και το λάθος μου για να δείξω ότι τουλάχιστον εμείς σαν νέοι επαγγελματίες κάνουμε λάθος με την αμοιβή ακριβώς διότι συμβαίνει το προφανές το οποίο και ανέφερα: ότι δεν υπάρχει η ελάχιστη αμοιβή όπως αναφέρει και ο συνάδελφος Paul_mix.Θέλω να πω ότι εγώ τουλάχιστον δεν το έκανα εσκεμμένα αλλά πολύ απλά γιατί δεν ήξερα!!Θα μου πεις δεν ήξερες, δεν ρώταγες που λέει και ο Σεφερλής.......!!!Αλλά ποιον να ρωτήσεις!!Ο καθένας λέει τα δικά του!!

 

Ο αδερφός μου είναι λογιστής και στον δικό του τομέα δεν παίζει σε καμμία περίπτωση το μπάχαλο του δικού μας τομέα!!Μπαίνεις στο γραφείο και υπάρχουν τοιχοκολλημένες βάση νόμου, σφραγισμένες και υπογεγραμμένες από τον τοπικό σύλλογο λογιστών, οι ελάχιστες αμοιβές για τις εργασίες που προσφέρει!!Και κρίνοντας εσύ σε σχέση με την ποιότητα των εργασιών σου μπορείς να κυμανθείς αναλόγως βάση της ελάχιστης αμοιβής!!

 

Αναρωτιέμαι λοιπόν...είναι τόσο δύσκολο να συμβεί και με εμάς το ίδιο?Δεν νομίζω!!Απλά το όλο μπάχαλο κάποιους βολεύει και για αυτό παραμένει ως έχει!!

 

Συνάδελφε Inzaghi αυτό και αν είναι υποβάθμιση!!Ειλικρινά δεν το ήξερα ότι έχει γίνει και αυτό!!Τουλάχιστον εδώ δεν έχει γίνει το αντίστοιχο ή κάτι παρόμοιο από όσο ξέρω τουλάχιστον!!Τακτοποιήσεις κατ'οίκον δηλαδή..........

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ο αδερφός μου είναι λογιστής και στον δικό του τομέα δεν παίζει σε καμμία περίπτωση το μπάχαλο του δικού μας τομέα!!Μπαίνεις στο γραφείο και υπάρχουν τοιχοκολλημένες βάση νόμου, σφραγισμένες και υπογεγραμμένες από τον τοπικό σύλλογο λογιστών, οι ελάχιστες αμοιβές για τις εργασίες που προσφέρει!!Και κρίνοντας εσύ σε σχέση με την ποιότητα των εργασιών σου μπορείς να κυμανθείς αναλόγως βάση της ελάχιστης αμοιβής!!

 

Άντε γεια σου! Με πρόλαβες.

Πήγα τις προάλλες στον λογιστή μου και μου λέει:

"...από 'δώ και και πέρα θα μου φέρνεις τιμολόγια εντός το πολύ 20 ημερών. Ο νόμος άλλαξε και πρέπει να γίνεται άμεση καταχώρηση. Κάθε φορά δε που σου καταχωρώ τιμολόγια θα μου δίνεις και 50 €"!!!!!  

Και του απαντώ:

"Εγώ για να βγάλω 50€ μου βγαίνει το λάδι. Άντε βούτα το κεφάλι σου στο συντριβάνι."

Φεύγω και πηγαίνω σε μια άλλη περιοχή, κοντά στο πατρικό μου, να βρω έναν άλλον λογιστή παλιό συμμαθητή μου. Και όταν του άνοιξα τη συζήτηση μου λέει κι αυτός:

"50€, πιο κάτω δεν πάω. Πίστεψέ με έχει πολύ δουλειά"!!!!!!!! 

Και ερωτώ:

Έχουμε φορείς δικούς μας ΤΕΕ και ΕΕΤΕΜ ή δεν έχουμε; Θα οργανωθούμε καμιά φορά ή θα λέμε τον πόνο μας στα forums;

 

Α, και κάτι ακόμη. Ο λογιστής μου πουλάει επιστήμη τη στιγμή όπου στην κατηγορία που ανήκω μπορώ να κάνω και μόνος μου καταχωρήσεις τιμολογίων. 

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

λογιστες,υδραυλικοι,ηλεκτρολογοι , διατηρησαν τις τιμες..............οι μηχανικοι αμοιβωνται πλεον με αμοιβες που τις ακουν οι αλλοι κλαδοι και γελανε!!!!!!!!!!!

 

σκεφτηκατε αν και ποσο παιρνει ο λογιστης ,ας πουμε για την καταχωρηση του μισθωτηρίου  , που είναι δουλεια 3 λεπτων ,καΙ ΠΟΣΟ  οι μηχανικοι για το πεα;;;.....ειδα ποσο ευκολη είναι η καταχωρηση και ακουσα ότι μερικοι το χρεωνουν κιολας  και δεν το πιστευα.............

οσοι λενε ότι οι μηχανικοι ειμαστε πολλοι, ας αναρωτηθουν γιατι ενώ σε κάθε γειτονια υπαρχουν πλεον 2 και 3 λογιστικα γραφεια , ολοι εχουν δουλεια με ικανοποιητικη αμοιβη....πλεον μονο κριτηριο  για τον πελατη ,είναι η αποσταση και όχι η αμοιβη.....ασε που ουσιαΣΤΙΚΑ  οι περισοτεροι απλως περνανε στοιχεια που τους δινεις ,αν θελεις τρεξιμο σε εφοριες ,πρεπει να το κανεις μονος σου..........και μιλαμε για αμοιβες καθαρες

 

 

η θα σοβαρευτεί ο κλαδος μας η θα πεινασει,......ειμαστε απίθανοι!!!!!!!........το τεε και το ιεκεμ να ορισουν  με αποφαση κατωτερη αποδεκτη αμοιβη  με βαση ανθρωποώρες εργασιας η οποια θα πρεπει να είναι ανηρτημενη σε όλα τα γραφεια.....αν δεν γινει συντομα δεν είναι δυνατον να κρατηθεί κανενας εε....

Edited by savas76
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δεν κινούνται όλοι οι μηχανικοί έτσι.....

Υπάρχουν κάποιοι που κρατούν σε ικανοποιητικώς υψηλό βαθμό τις αμοιβές τους....

Υπάρχουν κάποιοι που έχουν άλλου είδους στρατηγική και φιλοσοφία δραστηριοποίησης......

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

εχετε δει λογιστικο γραφειο να διαφημιζει ποσο παιρνει για κρατημα βιβλιων;;;εχετε δει υδραυλικο να διαφημιζει 50 ευρω η αλλαγη βρυσης;;;ηλεκτρολογο , 50 ευρω η αλλαγη λαμπας;;;;δεν μιλαω καν για αλλα ΄΄επιστημονικα΄΄ επαγγελματα, εκεινοι δεν το διανοούνται......οκ ...μπορει να είναι ενδεικτικες οι τιμες ,αλλα δημιουργουν κλιμα........αν από τωρα μιλαμε για 150 ευρω ,τοτε σε ένα χρονο θα θεωρείτε δεδομενο ,ισως και βαση.......

ας αφησει λοιπον το ΤΕΕ ,αλλα και το ιεκεμ , την αεναη κοντρα για τα ΄΄μεγαλα΄΄,τα ΄΄δικαιωματα΄΄΄, τα θεωρητικα , την ΄΄επιστημοσυνη΄΄ κτλπ, και ας δει την καταντια των μηχανικων που τρεχουν για ψίχουλα,  που παρακαλανε για ετεροαπασχοληση , που τρεχουν σε αραβιες και αφρικη γιατι θεωρουται πλεον πολύ ΄΄φθηνο΄΄ δυναμικο χωρις απαιτησεις............

 

να εφαρμοστει το καταστατικο ΤΕΕ για τα απλα πραγματα,... να μαθουμε αν και τι επιτρεπετε σε διαφημιση, να μαθουμε  τι επιτρεπετε για μισθωτη εργασια, ΤΙ για μπλοκακι ..να βαλουν όπως ειπα και πριν ελαχιστη αμοιβη....υπαρχουν τροποι να εφαρμοστει αν υπαρχει θεληση...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Άντε γεια σου! Με πρόλαβες.

Πήγα τις προάλλες στον λογιστή μου και μου λέει:

"...από 'δώ και και πέρα θα μου φέρνεις τιμολόγια εντός το πολύ 20 ημερών. Ο νόμος άλλαξε και πρέπει να γίνεται άμεση καταχώρηση. Κάθε φορά δε που σου καταχωρώ τιμολόγια θα μου δίνεις και 50 €"!!!!!  

Και του απαντώ:

"Εγώ για να βγάλω 50€ μου βγαίνει το λάδι. Άντε βούτα το κεφάλι σου στο συντριβάνι."

Φεύγω και πηγαίνω σε μια άλλη περιοχή, κοντά στο πατρικό μου, να βρω έναν άλλον λογιστή παλιό συμμαθητή μου. Και όταν του άνοιξα τη συζήτηση μου λέει κι αυτός:

"50€, πιο κάτω δεν πάω. Πίστεψέ με έχει πολύ δουλειά"!!!!!!!! 

Και ερωτώ:

Έχουμε φορείς δικούς μας ΤΕΕ και ΕΕΤΕΜ ή δεν έχουμε; Θα οργανωθούμε καμιά φορά ή θα λέμε τον πόνο μας στα forums;

 

Α, και κάτι ακόμη. Ο λογιστής μου πουλάει επιστήμη τη στιγμή όπου στην κατηγορία που ανήκω μπορώ να κάνω και μόνος μου καταχωρήσεις τιμολογίων. 

Κατσε, περιμενε λιγο.

Εμενα ο δικος μου λογιστης μου παιρνει 50€ για να μου κραταει βιβλια εμου και του πατερα μου μαζι, εσοδα-εξοδα και ο,τι απαιτηθει απο δηλωσεις κλπ εντος του ετους και εσενα ολοι οσους επισκεφθηκες σου ζητουσαν 50αρικο για να καταχωρουν τιμολογια? Παμε καλα?

Το οτι ζητουν αυτα τα εξωφρενικα ποσα κατ εμε δεν τους κανει καλυτερους επαγγελματιες η πιο σοβαρους απο αποψη αμοιβης αλλα για μενα παντα εχουν πληρη αγνοια της πραγματικοτητας και της καταστασης που επικρατει εξω στην αγορα εργασιας.

Να εχω εσοδα, να τον πληρωνω το λογιστη μου καλα. Να φροντιζει με διαφορους τροπους που μου διαφευγουν ως μη-λογιστης να με γλιτωνει απο εξοδα και φορους, να τον πληρωσω και κατι παραπανω (εξαλλου αυτα που γλιτωνω θα τα πληρωνα αν ημουν μοναχος μου). Αλλα να τον πληρωσω για μια υπηρεσια που υπερχρεωνει, με συγχωρεις θεωρω πως με υποτιμα.

Και δεν ειναι το οτι εγω υποτιμω τις υπηρεσιες μου και τις αμοιβες μου αλλα ολα εχουνε ενα οριο...

 

Καλο το κραξιμο στον κλαδο μας αλλα μην υπερβαινουμε και τα εσκαμμενα...

Συμφωνω πληρως στην τοποθετηση του Ιασονα πιο πανω...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

παντως  εμενα  , επειδή ειχα κανει ερευνα αγορας, ολοι ,ιδιες τιμες μου λεγαν , .........παιζαν 5 ή 10 ευρω το τριμηνο διαφορα

Edited by savas76
Link to comment
Share on other sites

Άντε γεια σου! Με πρόλαβες.

Πήγα τις προάλλες στον λογιστή μου και μου λέει:

"...από 'δώ και και πέρα θα μου φέρνεις τιμολόγια εντός το πολύ 20 ημερών. Ο νόμος άλλαξε και πρέπει να γίνεται άμεση καταχώρηση. Κάθε φορά δε που σου καταχωρώ τιμολόγια θα μου δίνεις και 50 €"!!!!!  

Και του απαντώ:

"Εγώ για να βγάλω 50€ μου βγαίνει το λάδι. Άντε βούτα το κεφάλι σου στο συντριβάνι."

Φεύγω και πηγαίνω σε μια άλλη περιοχή, κοντά στο πατρικό μου, να βρω έναν άλλον λογιστή παλιό συμμαθητή μου. Και όταν του άνοιξα τη συζήτηση μου λέει κι αυτός:

"50€, πιο κάτω δεν πάω. Πίστεψέ με έχει πολύ δουλειά"!!!!!!!! 

Και ερωτώ:

Έχουμε φορείς δικούς μας ΤΕΕ και ΕΕΤΕΜ ή δεν έχουμε; Θα οργανωθούμε καμιά φορά ή θα λέμε τον πόνο μας στα forums;

 

Α, και κάτι ακόμη. Ο λογιστής μου πουλάει επιστήμη τη στιγμή όπου στην κατηγορία που ανήκω μπορώ να κάνω και μόνος μου καταχωρήσεις τιμολογίων. 

 

Θα συμφωνήσω με τον Inzaghi συνάδελφε!!Οι απαιτήσεις (τουλάχιστον των συγκεκριμένων λογιστών) είναι υψηλές για το συγκεκριμένο σκοπό!!Τουλάχιστον από όσο τυχαίνει να ξέρω από τον αδερφό μου!!Το έχω ακούσει ξανά αυτό πάντως!!

 

Ποιο ΤΕΕ και ποια ΕΕΤΕΜ ρε παιδιά να ασχοληθεί......αυτοί μόνο να μας τα παίρνουν ξέρουν και να μας στέλνουν και κανένα μήνυμα πριν τις εκλογές να πάμε να ψηφίσουμε.....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλό αυτό που λέει ο Ιάσονας αλλά το θέμα (για μένα τουλάχιστον) δεν είναι εκεί. Ούτε εγώ έχω κάποια λύση στο πρόβλημα της ανεργίας των μηχανικών. Το ζητούμενο είναι το εξής: Πως θα κρατηθούν οι τιμές σε ένα λογικό επίπεδο στις βασικές πράξεις των μηχανικών. Η εφαρμογή (το θίγω και παραπάνω) ενός φιλελεύθερου οικονομικού μοντέλου στους επιστήμονες είναι παράλογο. Άσε που και φορολογικά χάνει το κράτος αλλά, το είπαμε και πιο πάνω, η κάθε πράξη του μηχανικού δεν εμπεριέχει μόνο τη συγκεκριμένη δουλειά (δεν είναι χειρωνακτική εργασία ούτε εργασία γραφείου) αλλά περικλείει την ακαδημαϊκή του γνώση και την τεχνική - επιστημονική του εμπειρία.

Ένας τρόπος είναι οι έκδοση αποφάσεων συλλόγων και φορέων. Υπάρχουν κι άλλες. Το συζητάμε πιο κάτω.

Edited by Konstantinos IB
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.