Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή μηχανικού 150 έως 200 ευρώ για κάθε διαμέρισμα για την ηλεκτρονική ταυτότητα των κτιρίων


Engineer

Recommended Posts

Aζά καν ελκαλάμ μιν φάντα, ασσουκούτ μιν ζαχάμπ (Aραβική Παροιμία).

«Είναι χρυσός η σιωπή και άργυρος ο λόγος.»

Τίς βέβηλος προέφερε τοιαύτην βλασφημίαν;
τίς χαυνωθείς Aσιανός παραιτηθείς εις μοίραν
τυφλήν, βωβήν, τυφλός, βωβός; Ποίος οικτρός παράφρων
ξένος τη ανθρωπότητι, την αρετήν υβρίζων, 
χίμαιραν είπε την ψυχήν, και άργυρον τον λόγον;
Το μόνον μας θεοπρεπές δώρημα, περιέχον
τα πάντα — ενθουσιασμόν, λύπην, χαράν, αγάπην·
εν τη ζωώδει φύσει μας ανθρώπινον το μόνον!
Συ όστις τον αποκαλείς άργυρον, δεν πιστεύεις
το μέλλον, λύον την σιγήν, μυστηριώδες ρήμα.
Συ εν σοφία δεν τρυφείς, πρόοδος δεν σε θέλγει·
με την αμάθειαν — χρυσήν σιγήν — ευχαριστείσαι.
Νοσείς. Είν’ η αναίσθητος σιγή βαρεία νόσος,
ενώ ο Λόγος ο θερμός, ο συμπαθής, υγεία.
Σκιά και νυξ είν’ η Σιγή· ο Λόγος, η ημέρα.
Ο Λόγος είν’ αλήθεια, ζωή, αθανασία.
Λαλήσωμεν, λαλήσωμεν — σιγή δεν μας αρμόζει
αφού εις το ομοίωμα επλάσθημεν του Λόγου.
Λαλήσωμεν, λαλήσωμεν — αφού λαλεί εντός μας
η θεία σκέψις, της ψυχής άυλος ομιλία. 

 

ΠΗΓΗ; http://www.kavafis.gr/poems/content.asp?id=158&cat=2

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε δεν ξερω αν κατανοησες πληρως τις ευθυνες και τις αρμοδιοτητες που αναλαμβανεις (καθως και το βαθος χρονου αυτων βεβαιως) για αυτα τα 200€

Αν μιλαμε για 200€ για διαμερισμα το οποιο δεν εχει την παραμικρη αυθαιρετη κατασκευη και απλως βεβαιωνεις οτι ολα ειναι νομιμα και ανεβαζεις τα απαραιτητα σχεδια και στοιχεια απο το Νομο, εκει ισως να μη διαφωνησω

Αλλα αν θεωρεις ικανοποιητικη την αμοιβη των 200€ για να τακτοποιησεις ολες τις τυχουσες αυθαιρετες κατασκευες του διαμερισματος, τοτε νομιζω οτι μονος σου μειωνεις τον εαυτο σου, τις σπουδες σου και τον κοπο σου να φτασεις ως εδω.

 

Και αν φοβασαι οτι η πιασα θα σε ξεβρασει, μιας και θα εισαι πιο ακριβος, να σου θυμισω οτι ΕΣΥ θα εισαι η απαρχη για περαιτερω μειωση των τιμων για να ειναι καποιος ΑΛΛΟΣ πιο ανταγωνιστικος απο σενα, με την ιδια κακη νοοτροπια με σενα.

 

Και στα λεω τελειως φιλικα και συναδελφικα, μιας και στα 30 μου δε νομιζω πως απεκτησα δα και τοση εμπειρια ωστε να μιλω εκ του ασφαλους η εχοντας ζησει στις εποχες των παχιων αγελαδων.

Στην ιδια πιατσα ζουμε ολοι μας, στο ιδιο καζανι βραζουμε.

 

Και ξερουμε πολυ καλα οτι ειδικα στις τιμες ειμαστε βαρελι διχως πατο... Τουλαχιστον φροντισε να επιπλευσεις οσο πιο ψηλα μπορεις για οσο περισσοτερο μπορεις. Μην καταδικαζεις και τους υπολοιπους...

 

Καλημερα

Link to comment
Share on other sites

Είτε το θέλουμε είτε όχι, οι αμοιβές είναι ελεύθερες και πρέπει να προσαρμοστούμε στις συνθήκες. Αν ρωτάτε τη γνώμη μου, δε συμφωνώ μ' αυτό, αλλά έτσι είναι η κατάσταση. Κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να συνεχίσουν να υφίστανται οι ελάχιστες αμοιβές (όπως, π.χ. υπάρχει θεσμοθετημένος ο κατώτατος μισθός), αλλά θα έπρεπε να γίνει αναπροσαρμογή τους προς τα κάτω. Τέλος πάντων, αυτό είναι άλλο θέμα.

 

Τα 150-200 € είναι μια καλή αμοιβή (δεδομένης της γενικότερης κατάστασης) σε συνήθεις ιδιοκτησίες που είναι ΚΑΘ' ΟΛΑ ΝΟΜΙΜΕΣ. Το ποσό αυτό αφορά την αυτοψία και την ηλεκτρονική δήλωση.

 

Αν υπάρχουν αυθαιρεσίες θα πρέπει να τακτοποιηθούν -> αμοιβή για ρύθμιση.

 

Αν π.χ. πρόκειται για μια μεγάλη ξενοδοχειακή μονάδα που θα χρειαστείς 2-3 μέρες για τον έλεγχο μόνο, προφανώς η αμοιβή αυξάνεται.

 

Αν π.χ. λείπει η κάτοψη απ' το φάκελο της άδειας και πρέπει να κάνεις αποτύπωση -> αμοιβή αποτύπωσης.

 

Αν π.χ. δεν υπάρχει καν φάκελος (έχει χαθεί) παρά μόνο το στέλεχος και πρέπει να κάνεις ανασύσταση φακέλου -> αντίστοιχη αμοιβή.

 

κτλ....

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

 Για μένα συνάδελφοι τα 150-200 ευρώ το διαμέρισμα είναι πολύ καλά...........

 .....θα είναι μια ανάσα για όσους προσπαθούν να τα βγάλουν πέρα με το ζόρι......

Συνάδερφε θα χαρώ πολύ να παραδεχτείς μελλοντικά πως είχες άδικο.

Γιατί τα 150-200 ευρώ δεν είναι ανάσα, είναι μια ψευδαίσθηση ότι δουλεύουμε απλά για να λέμε στους γονείς και στους θείους ότι "ναι, καλά πάω , έχω δουλειά".

Δουλειά μπορεί να έχεις αλλά το ταμείο σου θα είναι διαρκώς στο μηδέν. Ουσιαστικά ένας που δεν εργάζεται και εσύ που θα κλείνεις 12ωρα στο γραφείο, θα έχετε ίδιες αποδοχές (κάντο εικόνα!)

 

Και εάν δεν βρίσκεις αλήθεια σε όσα λέω ή τα βρίσκεις υπερβολικά, πιστεύω πως είναι θέμα χρόνου να ανεβάσεις τις αμοιβές σου όταν θα δεις τα πάγια έξοδα και τις εκροές προς εφορεία-ΦΠΑ-ΤΣΜΕΔΕ.

Φιλικά και συναδερφικά τα παραπάνω, δίχως να εμπλέκω στη συζήτηση τις ευθύνες ή τον όγκο δουλειάς που αντιστοιχεί σε αυτά τα 150-200 ευρώ με τα οποία δηλώνεις ευχαριστημένος.

Edited by yian
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε δεν ξερω αν κατανοησες πληρως τις ευθυνες και τις αρμοδιοτητες που αναλαμβανεις (καθως και το βαθος χρονου αυτων βεβαιως) για αυτα τα 200€

Αν μιλαμε για 200€ για διαμερισμα το οποιο δεν εχει την παραμικρη αυθαιρετη κατασκευη και απλως βεβαιωνεις οτι ολα ειναι νομιμα και ανεβαζεις τα απαραιτητα σχεδια και στοιχεια απο το Νομο, εκει ισως να μη διαφωνησω

Αλλα αν θεωρεις ικανοποιητικη την αμοιβη των 200€ για να τακτοποιησεις ολες τις τυχουσες αυθαιρετες κατασκευες του διαμερισματος, τοτε νομιζω οτι μονος σου μειωνεις τον εαυτο σου, τις σπουδες σου και τον κοπο σου να φτασεις ως εδω.

 

Και αν φοβασαι οτι η πιασα θα σε ξεβρασει, μιας και θα εισαι πιο ακριβος, να σου θυμισω οτι ΕΣΥ θα εισαι η απαρχη για περαιτερω μειωση των τιμων για να ειναι καποιος ΑΛΛΟΣ πιο ανταγωνιστικος απο σενα, με την ιδια κακη νοοτροπια με σενα.

 

Και στα λεω τελειως φιλικα και συναδελφικα, μιας και στα 30 μου δε νομιζω πως απεκτησα δα και τοση εμπειρια ωστε να μιλω εκ του ασφαλους η εχοντας ζησει στις εποχες των παχιων αγελαδων.

Στην ιδια πιατσα ζουμε ολοι μας, στο ιδιο καζανι βραζουμε.

 

Και ξερουμε πολυ καλα οτι ειδικα στις τιμες ειμαστε βαρελι διχως πατο... Τουλαχιστον φροντισε να επιπλευσεις οσο πιο ψηλα μπορεις για οσο περισσοτερο μπορεις. Μην καταδικαζεις και τους υπολοιπους...

 

Καλημερα

ΚΑΛΗΜΕΡΑ 

 

Όταν ο νόμος ορίζει αυτές τις τιμές δεν θα ήταν παράλογο να τις υπερβώ? 

Αν ένα κτήριο έχει αυθαιρεσίες για την νομιμοποίηση τους και καταγραφή τους είναι λογικό οτι θα ζητήσεις περισσότερα, (ανάλογα την δουλειά και ευθύνη που έχεις).

Τυχαίνει να είμαι και ενεργειακός επιθεωρητής και πολύ συνάδελφοι μου έχουν ρίξει τις τιμές σε βαθμό που έχω ακούσει παράπονα απο πελάτη μου, θα κάτσω με σταυρωμένα τα χέρια ή θα παίξω μπάλα με τις ίδιες τιμές κυριε ΙΝΖΑΓΚΙ???

Αν με την ηλεκτρονική καταγραφή κτηρίων γίνει το ίδιο? υπάρχει κάποιος νόμος που μας προστατεύει στο θέμα ΠΙΑΤΣΑΣ?????

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι καλές δουλειές..... Εγώ σήμερα θα βγω στις ...αγορές!!!

Link to comment
Share on other sites

Για μένα συνάδελφοι τα 150-200 ευρώ το διαμέρισμα είναι πολύ καλά, γιατί αν τολμήσω στις μέρες μας να ζητήσω παραπάνω το μόνο σίγουρο είναι να ψάχνω για μια άλλη δουλειά ( πχ. κομμωτής,λαντζιέρης κ.α) 

 

Ψάξτην από τώρα. Αν σαν νέος μηχανικός βγαίνεις στην αγορά εργασίας με αυτά τα μυαλά, κλάφτα. Θα σε φάνε οι άλλοι γάτοι έξω. Αυτός που δίνει ΠΕΑ με 50 € σίγουρα είναι πιο έμπειρος από εσένα. Εσένα σε συμφέρει μια τιμή υψηλή.

Δεν είναι τυχαίο που το ΥΠΕΚΑ κάθε τόσο και λιγάκι αφαιρεί άδειες από επιθεωρητές για παραλήψεις και ανεπάρκειες. Τους έχει φάει το πενηντάρικο! 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφε θα χαρώ πολύ να παραδεχτείς μελλοντικά πως είχες άδικο.

Γιατί τα 150-200 ευρώ δεν είναι ανάσα, είναι μια ψευδαίσθηση ότι δουλεύουμε απλά για να λέμε στους γονείς και στους θείους ότι "ναι, καλά πάω , έχω δουλειά".

Δουλειά μπορεί να έχεις αλλά το ταμείο σου θα είναι διαρκώς στο μηδέν. Ουσιαστικά ένας που δεν εργάζεται και εσύ που θα κλείνεις 12ωρα στο γραφείο, θα έχετε ίδιες αποδοχές (κάντο εικόνα!)

 

Και εάν δεν βρίσκεις αλήθεια σε όσα λέω ή τα βρίσκεις υπερβολικά, πιστεύω πως είναι θέμα χρόνου να ανεβάσεις τις αμοιβές σου όταν θα δεις τα πάγια έξοδα και τις εκροές προς εφορεία-ΦΠΑ-ΤΣΜΕΔΕ.

Φιλικά και συναδερφικά τα παραπάνω, δίχως να εμπλέκω στη συζήτηση τις ευθύνες ή τον όγκο δουλειάς που αντιστοιχεί σε αυτά τα 150-200 ευρώ με τα οποία δηλώνεις ευχαριστημένος.

Πάντα φιλικά, και ούτε κατα διάνοια δεν θέλω να προσβάλω κάποιον συνάδελφο.

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε κανενας νομος δεν οριζει αυτες τις τιμες.

Εκτος κι αν θεωρεις εσυ Νομο μια αποψη ενος δημοσιοκαφρου, υιοθετωντας αντιληψεις του Κυρ Τακη στο καφενειο (μα το ειπαν στις ειδησεις σε λεω)

Αν χρηζει τακτοποιησης το ακινητο, ζητας παραπανω, κατανοητο. Γι αυτο σε ρωτησα να μου εξηγησεις για τι ογκο εργασιας θεωρεις ΕΣΥ ικανοποιητικη αμοιβη της αυτης ταξης. Clear now...

Παμ' παρακατ'

Τυγχανει να εισαι ενεργειακος επιθεωρητης, ωραια. Κι εγω.

Εχουν πεσει οι αμοιβες, συμφωνοι. Καποιοι τις εριξαν. Θες οι συνθηκες των καιρων, θες τυχοδιωκτες, θες λαμογια... Καπως συνεβη

Το τι θα κανεις εσυ ειναι δικο σου θεμα.

Το αν ζητησεις εσυ 100€ απο πελατη που θα σου γκρινιαξει γιατι βρηκε με 50€ και δεχθεις να το κανεις στην ιδια τιμη κι εσυ για να μην τον χασεις, υποκυπτοντας στους εκβιασμους του, ειναι δικο σου θεμα και δε θα σου πει κανενας τι να κανεις. Προσωπικα δεν το κανω. Προτιμω να κανω 3 ΠΕΑ των 100€ παρα 6 του 50αρικου.

 

Το οτι θα συμβει και με την ηλεκτρονικη καταγραφη των κτηριων ειναι δεδομενο. Το θεμα ειναι ποσο συντομα θα γινει αυτο. Και οσο περισσοτερο προσπαθησουμε να κρατησουμε σε ενα αξιοπρεπες επιπεδο τις αμοιβες μας, τοσο λιγοτερα θα ειναι τα κρουσματα αυτων που θα προσπαθησουν να τις ριξουν για να χτυπησουν τον ανταγωνισμο, με αποτελεσμα να αντεξουμε περισσοτερο στις υψηλοτερες αμοιβες.

Αν κανεις την αρχη εσυ και ακολουθησουν κι αλλοι, τοτε το κατοσταρικο θα ειναι το ταβανι μας και μαλιστα πολυ πολυ συντομα.

 

Ειναι καθαρα θεμα πολιτικης και ιδεολογιας. Διαλεγεις και παιρνεις...

Και θα σε παρακαλουσα να συμπληρωσεις την ειδικοτητα σου για να ξερουμε με ποιον συνομιλουμε.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.