Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή μηχανικού 150 έως 200 ευρώ για κάθε διαμέρισμα για την ηλεκτρονική ταυτότητα των κτιρίων


Engineer

Recommended Posts

Πέρα από την πλάκα, τα παραδείγματα με τις κομμώτριες και τους κηπουρούς δεν είναι εξαιρέσεις, είναι ο κανόνας. Κι εγώ όπως κι ο verda πήγα αρχές 2013 και έκανα σεμινάρια για ενεργειακός και περίμενα τις εξετάσεις. Πέρασε ένας χρόνος, έπεσαν οι αμοιβές στα τάρταρα και βγήκε τώρα νόμος που μου δίνει το δικαίωμα να κάνω αναγγελία χωρίς εξετάσεις. Δεν έκανα και δεν πρόκειται να κάνω όμως επειδή δεν έχει πια νόημα να κάνω ΠΕΑ με τέτοιες αμοιβές γιατί περισσότερο χαμένος βγαίνω παρά κερδισμένος. Για να επιβιώσουμε δεν πρέπει να αναλαμβάνουμε όσο πιο πολλές δουλειές αλλά να ξέρουμε ποιες μας συμφέρει να αναλάβουμε και ποιες μας συμφέρει να ΜΗΝ αναλάβουμε.

 

Εγω να σου πω την αλήθεια συνάδελφε, σταμάτησα να ασχολούμαι με απλές ρυθμίσεις 4178 .....ακόμα και τα 1000 +ΦΠΑ ή στην καλύτερη 1500 + ΦΠΑ αμοιβή είναι της πλάκας..

 

Πλέον κυνηγάω μόνο περιπτώσεις νομιμοποιήσεων με ρύθμιση και περισσότερο τουριστικά ακίνητα που έχουν κ ΕΣΛ ΕΟΤ κτλ. και βρήκα την υγειά μου.

 

Τα λαμόγια κ οι πολύ νέοι συνάδελφοι κάτω της 2ετίας, αγνοούν τον όγκο δουλειάς που απαιτεί μια ρύθμιση κ τη συνακόλουθη ευθύνη. Αγνοούν το τι τρέξιμο έχει η Β`φάση με σχέδια,δικαιολογητικά,αποτύπωση στην αποτύπωση για επιβεβαίωση ,δομικές τρωτότητες ,σουπα μουπες κ.α.....μόνο για να σκανάρεις κ να ανεβάσεις τα σχέδια στο σύστημα θέλεις μιση μέρα / δήλωση...μην αναφέρω για δύσκολες περιπτώσεις με αιγιαλούς κ δε συμμαζεύεται...

 

Ανέλαβα μια υπαγωγή απο μια συνάδελφο αρχιτεκτόνισσα ΕΜΠ παρακαλώ σε ξενοδοχείο με 400 τμ αυθαιρεσίες ,όπου πέρα απ το οτι αγνοούσε βασικά στοιχεία του νόμου κ έβαζε μέχρι κ % ΥΔ <50% σε όλα τα Φ.Κ. (κ δεν είναι μομφή,καθώς η κοπέλα δεν είχε ασχοληθεί ιδιαίτερα με τοω 4178), υπολόγισε πρόστιμα 20.000 μικρότερα κ το κυριώτερο δεν είχε λάβει υπόψη της ούτε την τροποποίηση του ρυμοτομικού,ούτε τον καθορισμό αιγιαλού! 

 

 

Πρακτικά τι σημαίνει αυτό: => Η υπαγωγή τελείως λάθος, τα πρόστιμα λάθος, και η ταυτότητα όταν καθιερωθεί αίολη...κατάλαβες τώρα  oikoenergy που μιλάς για 150-200 ευρώ για την ταυτότητα?

 

=> Τέσπα....το θέμα είναι οτι για ΟΛΑ αυτά (αποτύπωση 6 ορόφων κ 400 τμ αυθαίρετα), ζήτησε ΚΑΘΑΡΑ μόλις 1000 ευρώ!!?!??!?....δλδ 1000 - 26% εφορία (260 ευρώ) - 55% προκαταβολή φόρου (143 ευρώ) - βενζίνες,φ/α,εκτυπώσεις,εργατοώρες και χωρίς να κάνω αναγωγή ασφαλιστικών εισφορών,παγίων,τέλους επιτηδεύματος,εισφοράς αλληλεγγύης κ.α., ζήτημα αν της έμειναν στο τέλος 200 ευρώ καθαρά στην τσέπη!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Alsterwasser  αποτυπωσεις  πως  εκανε  με  τα  ματια  και  πως  τις  σχεδιασε 

αφου  ηταν  ολα  αυθαιρετα  ,  με  τα  400  ευρω  που  της  εμειναν  απο  τους  φορους  ;;

Link to comment
Share on other sites

το αν χρησιμοποιώ το πτυχίο μου ανεύθυνα η όχι δεν πιστεύω οτι είναι το θέμα μας! Το θέμα μας είναι τί κάνουμε εμείς σαν μηχανικοί για να πάμε μπροστά, και τα λέω με σεβασμό και φιλικά πάντα. Στην αρχή θα είναι καλά μέχρι να βρεθεί αυτός ο κάποιος που θα ρίξει την τιμή και αυτόματα θα ακολουθήσουν οι υπόλοιποι όπως γίνετε παντού!!!! 

 

Τελείως φιλικά κ συναδελφικά, καλό θα ηταν σαν νεός στο χώρο , να ακούσεις κάποιον πιο έμπειρο....ούτε καν εμένα που εχω 7 χρόνια πίσω μου.

 

Όλα τα επαγγέλματα τα διέπουν κάποιο βασικοί κανόνες που ισχύουν με ή χωρίς κρίση:

 

1.Αν η αγορά σε μάθει για τις φτηνές υπηρεσίες που προσφέρεις κ οχι για την ποιότητα της εργασίας σου, τότε ΠΟΤΕ δε θα μπορέσεις ακόμα κ οταν φύγει η κρίση, να ανεβάσεις τις τιμές στο πρέπων ύψος.

 

2.Ο σεβασμός και η αναγνώριση απο τον πελάτη δεν έρχεται με τη χαμηλή αμοιβή,αλλά με την ποιότητα και την αρτιότητα της δουλειάς σου. Απλά αν χρεώνεις σαν μπακάλικο, θα έχεις κ το σεβασμό που έχει ενας μπακάλης. Και το ντύσιμο/εμφάνιση παίζει ρόλο,όπως κ οι φυσιολογικές αμοιβές.

 

3.Η χρέωση ακολουθεί μια γραμμική σχέση με τον κόπο,το χρόνο και  τα έξοδα που έκανες,ώστε να αποκτήσεις το πτυχίο/δίπλωμα. Κάνε εναν απλό υπολογισμό πόσες δεκαετίες θα χρειαστείς με τις τιμές που αναφέρεις,ώστε να αποσβέσεις το κεφάλαιο που επενδύθηκε. Αλήθεια,γιατί ενας παιδίατρος χρεώνει 50ρικο μόνο για να κάνει ενα εμβόλιο στο παιδί σου?Μιλάμε για υπόθεση 5 λεπτών. Επίσης ξεκινάς επάγγελμα στην καλύτερη στα 25 σου,όταν ο Χ κηπουρός αμοίβεται ηδη απο τα 18 του.Θα είστε ίσως στα ίδια έσοδα όταν θα γίνεις 35 ετών....

 

Υπάρχουν και άλλα,όμως τα 3 παραπάνω σημεία είναι το Α,Β,Γ,.....μάθε αυτά κ κάποια στιγμή θα φτάσεις κ στο Ω (μη με παρεξηγείς κ εγω ούτε στα μέσα του αλφάβητου δεν είμαι)

 

Τώρα ως προς αυτά που έγραψες:

 

"Το θέμα μας είναι τί κάνουμε εμείς σαν μηχανικοί για να πάμε μπροστά"

 

=> Μπροστά θα πάμε με το να είμαστε σωστοί επαγγελματίες κ να φέρουμε σε πέρας την εργασία που έχουμε αναλάβει.Τίποτα περισσότερο,τίποτα λιγότερο.

 

"Στην αρχή θα είναι καλά μέχρι να βρεθεί αυτός ο κάποιος που θα ρίξει την τιμή και αυτόματα θα ακολουθήσουν οι υπόλοιποι όπως γίνετε παντού"

 

=>Ανέμενε συνάδελφε την εκκαθάριση της φετινής φορολογικής δήλωσης κ την πρώτη δόση τέλη Ιουνίου.....έχουν να κλάψουν πολλοί του συναφιού μας που χρέωναν λες κ πουλούσαν πατάτες στη λαική....Θα γίνει το εξής: Είτε θα βάλουν μυαλό κ θα συνυπολογίζουν τα έξοδα στην αμοιβή,ώστε να εξάγουν άμεσα το καθαρό ποσό είσπραξης κ το κατά πόσο συμφέρει να αναλάβεις μια εργασία, είτε θα φτάσουν σε σημείο να χρωστάν σε όποιον μιλάει ελληνικά λόγω μη κέρδους, είτε θα κλείσουν.

 

Χοντρικά λάβε υπόψη σου τα εξής έξοδα κ δεν  βάζω έξοδα σίτισης,ΔΕΗ,ΟΤΕ,Κινητό,Βενζίνες κ σέρβις,Ενοίκια,Χαράτσια,Θέρμανση

-Τεκμήριο Διαβίωσης 10.000 Ευρώ στην ξεφτίλα δεν έχεις αν είσαι παντρεμένος?

 

=> 2600 φόρος + 1430 προκαταβολή φόρου + 2700 ΤΣΜΕΔΕ/ΤΕΒΕ +650 Τέλος επιτηδεύματος = 7.380 Ευρώ. Δλδ με το που ξεκινάει το οικονομικό έτος, εσυ πρέπει να βγάλεις το παραπάνω ποσό για να είσαι εντάξει στις υποχρεώσεις σου κ ακόμα δεν έχεις φάει,δεν έχεις βγεί για καφέ,δεν έχεις αγοράσει ενα τζην,δεν έχεις ρεύμα,νερό,τηλέφωνο κ απλά υπάρχεις....

 

Πες μου πως θα επιβιώσεις με 200 + ΦΠΑ καθαρή αμοιβή,δλδ κατ`ουσία 200 - 52 -28,60 = 119,40 Ευρώ - ασφάλεια κλπ...

=> 7380/119,40 = 62 ταυτότητες των 200 ευρώ ή 62 διαμερίσματα....καληνύχτα.

  • Upvote 7
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη που επανέρχομαι, αλλά εγώ υποστήριξα ότι οι ιδιοκτήτες που έχουν αυθαιρεσίες στα ακίνητα που αγόρασαν, που κληρονόμησαν ή που χτίσαν μόνοι τους, γνωρίζουν και πάντα γνώριζαν την ύπαρξη των αυθαιρεσιών τους. Ή τουλάχιστον κάνανε τα κορόιδα γιατί από πολεοδομικής άποψης δεν προέκυπτε ποτέ πρόβλημα, αλλά κυρίως γιατί από φορολογικής άποψης γλίτωναν χρήματα. Όποιος βρει έλληνα άνθρωπο που να έχει κατά λάθος δηλωμένα περισσότερα μέτρα από αυτά που κατέχει, να βγει να το πει.  Ευθύνη 100% δική τους με συνυπεύθυνο το κράτος που αδιαφορούσε. Και επειδή κατηγορήθηκα από κάποιον συνάδελφο ότι τους τσουβαλιάζω όλους, το λέω και απο μόνος μου ότι τους τσουβαλιάζω όλους.

Θεωρώ δίκαιο να πληρώσουν πρόστιμο στο κράτος, θα θεωρούσα δίκαιο ακόμα και το να πληρώσουν αναδρομικούς φόρους, και θεωρώ υποχρεωτικό να θεσπιστεί ελάχιστη αμοιβή για τη διασφάλιση της ορθής καταγραφής της ταυτότητας κτιρίου. 

Αυτά ως προς το αν είναι δίκαιο το "νέο χαράτσι".

Ως προς το 150αρι τώρα, τα πράγματα κατά τη γνώμη μου είναι ξεκάθαρα. Πρόκειται για εντολή προς δημοσιογράφο, να γράψει ένα ασαφές και αβάσιμο άρθρο  με σκοπό να προκαθοριστεί την τιμή της πιάτσας για τις υπηρεσίες μηχανικού. Μέσα σε λίγο καιρό θα μάθει όλη η ελλάδα ότι οι μηχανικοί παίρνουν 150 ευρώ (όχι 200 φυσικά). Εννοείται με φπα κλπ. Δε πας εσύ μετά να ζητάς 500 και 1000? Ο κόσμος ξέρει ότι με λίγο ψάξιμο θα βρει μηχανικό με 150 γιατί κάπου διάβασε ότι οι μηχανικοί τόσα παιρνουν. Πώς αλλάζει αυτό? Με άμεση διάψευση του άρθρου από το ΤΕΕ και διαρροή ότι οι αμοιβές μηχανικού για την ταυτότητα θα πλησιάζουν τα 1000 ευρώ. Μετα ας κάνουν παζάρια.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

Alsterwasser αποτυπωσεις πως εκανε με τα ματια και πως τις σχεδιασε

αφου ηταν ολα αυθαιρετα , με τα 400 ευρω που της εμειναν απο τους φορους ;;

 

Έλα ντε....Αποτύπωνε 2 μέρες με κορδέλα(!) σε κτίριο συνολικής επιφάνειας 1100 τμ με 400 αυθαίρετα...κ μιλάω για προθήκες κατ`επέκταση,καθ`ύψος,κλεισίματε φωταγωγών κ οπών μεσοπατώματος,σοφίτα......δύσκολη περίπτωση.

 

Κάθισα κ τς εξήγησα κάποια πράγματα περί αμοιβών κ ελπίζω να κατάλαβε....Αυτή είδε 1000 ευρώ στο πορτοφόλι φίλε κ δεν κατάλαβε οτι τα 700-800 ουσιαστικά ΔΕΝ της ανήκουν κ πρέπει να τα δώσει σε φόρους κ πάγια...

 

Οχι τίποτα άλλο,αλλά είναι κ Αρχιτέκτων ΕΜΠ διάολε!!! Και το γράφω εγω που είμαι Τ.Ε.....

 

Καλώς ή κακώς κανένα Πολυτεχνείο κ καμιά σχολή δε σου μαθαίνει το πως πρέπει να χρεώνεις κ πως λειτουργεί η ελεύθερη αγορά και μετά καταλήγεις να αναρωτιέσαι,γιατί με 12ωρα δουλειάς κάθε μέρα δεν έχεις χρήματα να πας για εναν καφέ όπως ο Χ κηπουρός....

 

Ως προς το 150αρι τώρα, τα πράγματα κατά τη γνώμη μου είναι ξεκάθαρα. Πρόκειται για εντολή προς δημοσιογράφο, να γράψει ένα ασαφές και αβάσιμο άρθρο με σκοπό να προκαθοριστεί την τιμή της πιάτσας για τις υπηρεσίες μηχανικού. Μέσα σε λίγο καιρό θα μάθει όλη η ελλάδα ότι οι μηχανικοί παίρνουν 150 ευρώ (όχι 200 φυσικά). Εννοείται με φπα κλπ. Δε πας εσύ μετά να ζητάς 500 και 1000? Ο κόσμος ξέρει ότι με λίγο ψάξιμο θα βρει μηχανικό με 150 γιατί κάπου διάβασε ότι οι μηχανικοί τόσα παιρνουν. Πώς αλλάζει αυτό? Με άμεση διάψευση του άρθρου από το ΤΕΕ και διαρροή ότι οι αμοιβές μηχανικού για την ταυτότητα θα πλησιάζουν τα 1000 ευρώ. Μετα ας κάνουν παζάρια.

 

Συμφωνώ σε όλα συνάδελφε. Αλλά κρίνω πολύ λίγα τα 1000 ευρω απο τη στιγμή που θα έχεις την απόλυτη ευθύνη για μια 10ετία πέρα απο τις εργασίες που θα πρέπει να κάνεις.

 

Με την Ταυτότητα καταργούνται τα ενεργειακά κ οι βεβαιώσεις μεταβίβασης,οπότε πχ για ΄μεταβίβαση μιας οριζόντιας ιδιοκτησίας σήμερα, θα απαιτούνταν μίνιμουμ 200 βεβαίωση + 200 ενεργειακό = 400 Ευρώ και ΔΕΝ φέρεις καμιά ευθύνη για μελλοντικές αυθαιρεσίες.Αυτό πλέον αλλάζει.

 

Επίσης απαιτούνται μεταξύ άλλων Φ/Α όλων των Ο.Α.,κατόψεις,ενεργειακό,συμβόλαια,κτηματολόγιο κτλ... κ όπως εξήγησα πριν, μια καθαρή αμοιβή 1000 ευρώ ισοδυναμεί στην πράξη με αμοιβή 200-300 ευρώ. Αν θες να εισπράξεις πραγματικά 1000 ευρώ ΜΕΤΑ ΦΟΡΩΝ, θα πρέπει να προσαυξήσεις την αμοιβή κατά τα ανάλογα ποσοστά φορολογίας κ αναλογικά τα υπόλοιπα έξοδα της επιχείρησης.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ σε όλα συνάδελφε. Αλλά κρίνω πολύ λίγα τα 1000 ευρω απο τη στιγμή που θα έχεις την απόλυτη ευθύνη για μια 10ετία πέρα απο τις εργασίες που θα πρέπει να κάνεις.

 

 

Δεν επικεντρώνω στο πόσο θα παίρνουμε. Επικεντρώνω στην τακτική τους εναντίον του κλάδου μας.

Οι τιμές του άρθρου είναι ανά διαμέρισμα και φαντάζομαι ότι δεν περιλαμβάνουν το ΠΕΑ.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα τις τιμες θα τις μαθορισουμε εμεις κ μονο εμεις,εκτος κ αν φανε το παραμυθι των ΑΡΔ οι συναδελφοικ προσαρμοστουν στις εξαγγελιες τους

 

στάλθηκε απο το Σείριο

 

 

Link to comment
Share on other sites

 

Κάποτε λέει είχε χαλάσει ένα μηχάνημα ενός βασιλιά και φώναζε ειδικούς που ξημερωβραδιαζόντουσαν να το φτιάξουν αλλά δε μπορούσαν.

ήρθε και ένας τυπάκος που κοιτάει το μηχάνημα, βγάζει ένα κατσαβίδι, σφίγγει ελαφρά μια βίδα και ως εκ του θαύματος το μηχάνημα έφτιαξε.

Ζήτησε από τον βασιλιά 1εκ € για την αμοιβή του. Ο βασιλιάς ευχαριστημένος μεν αλλά θεωρόντας υπέρογκη το ποσό, του ζήτησε να του στείλει αναλυτικά λογαριασμό
για τις εργασίες του. Πράγματι λοιπόν του έστειλε ο τυπάκος ένα λογαριασμό που έλεγε.. 1€ για το σφιξιμο της βίδας και 999.999€ που ήξερα ποια βίδα και πόσο να τη σφίξω

 

 

συνάδελφοι δε ξέρω αν το βλέπω σωστά αλλά ακόμα και στην περίπτωση που μου στείλουν τα σχέδια σκαναρισμένα στο email μου,
ακόμα και αν με πάνε στο διαμέρισμα και με φέρουν πίσω στο γραφείο με το αυτοκίνητό τους οι πελατες η αμοιβή μου θα είναι η ίδια και κατά πολυ ανώτερη των όποιων εξόδων μου.

δεν πουλάω ούτε το σκανάρισμα, ούτε τη βενζίνη που χαλάω.. πούλάω τη γνώση, την ικανότητά μου και την εμπειρία μου.

 

Μπράβο!!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.